2017 Midlands Mtb Series - Round 6 - Rother Valley - Presented by Rother Valley Riders

MTB XC , Sheffield – Sunday, 25 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

Another new venue to the series for 2017. Punchy climbs, fun trails and excellent facilities! 

Event Details

Event URN:

408762

Start Date:

Sun, 25th Jun 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Rother Valley Country Park, Mansfield Road, Wales Bar, Sheffield, Yorkshire, S26 5PQ

View map

Series:

Midland XC Series

Results

Confirmed Results

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:57:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:57:01:000
2.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Elite 02:09:04:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:09:04:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:51:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:50:000
2.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 01:55:49:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:55:49:000
3.  William Gascoyne 100% ME Finished Elite 02:00:26:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:00:26:000

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Female - Results
1.  Amira Mellor Holmfirth Cycling Club Finished Expert 01:30:42:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:42:000
2.  Louise Pearson Royal Air Force CA Finished Expert 01:39:53:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:53:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Chris Bailey KTM UK Factory MTB Team Finished Expert 01:36:42:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:42:000
2.  Sam Sayers Finished Expert 01:36:54:000 50

2. Sam Sayers -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:54:000
3.  Tom Wragg Finished Expert 01:37:45:000 45

3. Tom Wragg -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:45:000
4.  Jonathan Shuster Finished Expert 01:41:03:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:03:000
5.  Owyn Wallace Arrow Cycles Finished N/A 01:45:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:03:000
6.  Louis Wells Arrow Cycles Finished Expert 01:57:22:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:57:22:000

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 01:00:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:58:000
2.  Julie Parker Matlock CC Finished Veteran 01:07:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:12:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Steven Howe Finished N/A 00:46:54:000 0

1. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:54:000
2.  Antony Csernatony Finished 00:46:58:000 0

2. Antony Csernatony -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:58:000
3.  John Founds Rother Valley Riders MTB Club Finished N/A 00:48:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:46:000
4.  Wayne Morris Finished 00:50:04:000 0

4. Wayne Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:04:000
5.  Paul Mitchell Finished Sport 00:50:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:50:06:000
6.  Jonathan Backhouse Lincoln Wheelers CC Finished N/A 00:52:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:23:000
7.  Dylan Garfoot Finished 00:53:21:000 0

7. Dylan Garfoot -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:21:000
8.  Daniel Irish Finished 00:53:46:000 0

8. Daniel Irish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:46:000
9.  Adam Hardy Finished N/A 00:54:36:000 0

9. Adam Hardy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:36:000
10.  Tim Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 00:55:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:58:000
11.  Stuart Crunkhorn Boston Whls CC Finished N/A 00:56:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:35:000
12.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:57:05:000 0

12. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:05:000
13.  Mark Bailey Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 01:01:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:42:000
14.  Richard Nicholson Matlock CC Finished N/A 01:02:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:28:000
15.  Ryan Morris Finished 01:04:35:000 0

15. Ryan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:35:000
16.  Femi Colton Finished --- 0

16. Femi Colton -

Points: 0 | Status: Finished

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:26:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:45:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Pete Middleton Finished G/Vet 01:21:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:45:000
2.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:25:16:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:16:000
3.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 01:25:16:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:16:000
4.  Iain Wight Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:30:11:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:11:000
5.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:31:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:10:000
6.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:31:43:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:43:000
7.  Carlton Holmes Finished G/Vet 01:33:12:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:12:000
8.  Anthony Roberts Derby Mercury RC Finished G/Vet 01:34:11:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:11:000
9.  Alan Poole Mansfield RC Finished G/Vet 01:34:42:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:42:000
10.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:37:14:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:14:000
11.  Steven Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:38:50:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:50:000
12.  Stuart Tyrrell Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:39:30:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:30:000
13.  Stephen Goddard Finished 01:41:57:000 0

13. Stephen Goddard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:41:57:000
14.  Leigh Harris Finished G/Vet 01:47:07:000 17

14. Leigh Harris -

Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:47:07:000
15.  Andrew Pressley Finished N/A 01:49:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:49:55:000
16.  David Finch Cycle Supreme Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 01:22:19:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:19:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:49:44:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:44:000
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Juvenile 00:49:59:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:59:000
3.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:55:09:000 45

3. Leah Clegg -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:09:000
4.  Hermione Pickering Hull Thursday RC Finished Juvenile 00:58:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:00:000
5.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished Juvenile 01:00:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:57:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Juvenile 00:41:27:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:27:000
2.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:42:01:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:01:000
3.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Juvenile 00:43:03:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:03:000
4.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:43:56:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:56:000
5.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Juvenile 00:45:11:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:11:000
6.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:49:24:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:24:000
7.  Joshua Backhouse VC Lincoln Finished Juvenile 00:50:15:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:15:000
8.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 00:50:24:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:24:000
9.  Ross Hooley Lyme RC Finished Juvenile 00:54:28:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:28:000
10.  Matt Nicholson Matlock CC Finished Juvenile 00:55:24:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:24:000
11.  Ethan Rastall Heanor Clarion CC Finished Juvenile 01:02:27:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:27:000
12.  Adam Tattersall Mossley CRT Finished Juvenile 01:04:54:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:54:000
13.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 01:05:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:14:000
14.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Lee Eaton Transition Race Team Finished Veteran 01:05:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:59:000
2.  Michael Blaen Finished 01:08:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:48:000
3.  David Steed Finished 01:09:17:000 0

3. David Steed -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:17:000
4.  Mike Turner Bolsover & District Cycling Cl... Finished Sport 01:09:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:41:000
5.  Mark Waddington Finished 01:14:02:000 0

5. Mark Waddington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:02:000
6.  James Storr Newark Castle CC Finished Veteran 01:16:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:12:000
7.  Ben Green Finished 01:27:39:000 0

7. Ben Green -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:39:000
8.  Rob Dormer Arrow Cycles Finished N/A 01:32:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:24:000
9.  Iain Mclaughlin Finished --- 0

9. Iain Mclaughlin -

Points: 0 | Status: Finished

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Sport 01:16:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:36:000
2.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Sport 01:20:06:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:06:000
3.  Louis Bronstein Finished Sport 01:21:18:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:18:000
4.  Joe Oldfield Finished Sport 01:22:24:000 40

4. Joe Oldfield -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:24:000
5.  Chris Dickinson Finished Sport 01:23:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:14:000
6.  Adam Betts www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Sport 01:24:15:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:15:000
7.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Sport 01:24:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:38:000
8.  Nicholas Wood Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 01:25:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:22:000
9.  Adam Cadle Cliff Pratt Racing Finished Sport 01:27:42:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:42:000
10.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport 01:28:01:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:01:000
11.  Greg Durant Finished Sport 01:28:39:000 20

11. Greg Durant -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:39:000
12.  Alex Hinks Lyme RC Finished Sport 01:29:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:26:000
13.  Matt Rodgers Derby Mercury RC Finished Sport 01:29:53:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:53:000
14.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished Sport 01:34:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:29:000
15.  Ashley Baud Finished Sport 01:34:34:000 16

15. Ashley Baud -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:34:000
16.  George Appleby Stourbridge CC Finished Sport 01:35:21:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:21:000
17.  Chris Oak Arrow Cycles Finished Sport 01:37:58:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:58:000
18.  Matthew Marshall Team Aspire Finished Sport --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Sport --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:08:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:08:07:000
2.  Peter Carman Lyme RC Finished N/A 01:19:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:59:000
3.  Peter Parkes Coventry Road Club Finished N/A 01:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:33:000

Under 10 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Male - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:13:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:09:000
2.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:13:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:17:000
3.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 00:14:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:21:000
4.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:43:000
5.  Jack Livesey Finished 00:15:02:000 0

5. Jack Livesey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:02:000
6.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:15:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:36:000
7.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 00:16:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:07:000
8.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished N/A 00:16:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:44:000
9.  Max Mannion Derby Mercury RC Finished N/A 00:18:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:28:000
10.  Thomas Benson Finished 00:18:56:000 0

10. Thomas Benson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:56:000
11.  Thomas Mould Lyme RC Finished N/A 00:19:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:02:000
12.  Thomas Woolf Finished 00:19:04:000 0

12. Thomas Woolf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:04:000
13.  Caspar Reynolds Finished 00:19:26:000 0

13. Caspar Reynolds -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:26:000
14.  Oliver Bailey Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:19:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:59:000
15.  Ethan Morris Finished 00:21:03:000 0

15. Ethan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:03:000
16.  Barney Rawson Rother Valley Riders MTB Club Finished 00:21:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:04:000
17.  Nathaniel Foulger Huddersfield Star Wheelers Finished 00:22:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:53:000
18.  Evan Williams Finished 00:23:04:000 0

18. Evan Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:04:000
19.  Ted Pickering Finished --- 0

19. Ted Pickering -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Female - Results
1.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A 00:23:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:34:000
2.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Amy Cohen Rother Valley Riders MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Male - Results
1.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished N/A 00:13:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:31:000
2.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished N/A 00:13:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:32:000
3.  Ethan Blaen Peebles CC Finished 00:13:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:41:000
4.  Sebastian Varley Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:26:000
5.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:14:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:46:000
6.  Lewis Billington Finished 00:15:25:000 0

6. Lewis Billington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:25:000
7.  Joseph Whitworth Finished 00:15:32:000 0

7. Joseph Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:32:000
8.  Joshua Williams Matlock CC Finished N/A 00:15:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:49:000
9.  George Parker Finished 00:18:07:000 0

9. George Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:07:000
10.  Daniel Backhouse VC Lincoln Finished N/A 00:18:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:18:000
11.  Matthew Wood Finished 00:20:10:000 0

11. Matthew Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:10:000

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Eva Newby Furness Flyers Finished N/A 00:16:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:06:000
2.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished N/A 00:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:40:000
3.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:17:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:33:000
4.  Jael Maw Boston Whls CC Finished N/A 00:17:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:34:000

Under 8 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Male - Results
1.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:00:000
2.  Jonah Hearn Lichfield City CC Finished N/A 00:09:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:06:000
3.  Alfie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:09:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:13:000
4.  Pasco Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:09:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:46:000
5.  Harry Smith Finished 00:11:36:000 0

5. Harry Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:36:000
6.  Alex Popham Finished 00:12:11:000 0

6. Alex Popham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:11:000
7.  Louis Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:12:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:55:000

Under 8 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Female - Results
1.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:11:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:39:000
2.  Sophia Blaen Tweed Valley Riders Finished 00:15:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:52:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:58:06:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:06:000
2.  Jane Roberts Finished 00:59:12:000 0

2. Jane Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:12:000
3.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran 01:01:59:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:59:000
4.  Dani Barrett Finished 01:05:51:000 0

4. Dani Barrett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:51:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Danny Lowthorpe Rutland CC Finished Veteran 01:21:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:25:000
2.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished N/A 01:22:59:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:59:000
3.  Tony Cope Leek Cyclists Club Finished Veteran 01:28:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:07:000
4.  Mike Brain Matlock CC Finished Veteran 01:28:21:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:21:000
5.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished Veteran 01:29:12:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:12:000
6.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:30:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:01:000
7.  Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 01:30:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:02:000
8.  Owen Wilby Finished Veteran 01:31:44:000 0

8. Owen Wilby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:44:000
9.  Chris Bradley www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 01:32:15:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:15:000
10.  David Brown Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:34:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:00:000
11.  Spencer Parker Finished N/A 01:34:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:50:000
12.  Carl Kelleher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:36:05:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:05:000
13.  Matthew Livesey Finished 01:36:48:000 0

13. Matthew Livesey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:48:000
14.  Christian Smith Cookson Cycles Finished N/A 01:37:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:00:000
15.  Antony Hall Finished 01:37:11:000 0

15. Antony Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:11:000
16.  Ian Oldham Finished Veteran 01:37:14:000 0

16. Ian Oldham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:14:000
17.  Mark Connaughton Finished N/A 01:38:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:24:000
18.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 01:39:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:49:000
19.  Jef Lofts Finished 01:40:11:000 0

19. Jef Lofts -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:11:000
20.  Mark Boothman Heanor Clarion CC Finished N/A 01:44:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:52:000
21.  Andy Collin Finished N/A --- 0

21. Andy Collin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:47:28:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:28:000
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:52:46:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:46:000
3.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 01:03:37:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:37:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth 01:06:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:07:000
2.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:07:58:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:58:000
3.  Joe Bale Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 01:14:00:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:00:000
4.  Lewis Smith Finished 01:17:44:000 0

4. Lewis Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:44:000
5.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Youth --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth

About the Event

The Races

Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 45 mins
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Fun Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Fun Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 15 mins
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 20 mins
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Under 10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 8 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr

Event Summary

Event Overview

Another new venue to the series for 2017. Punchy climbs, fun trails and excellent facilities! 

Event Details

Event URN:

408762

Start Date:

Sun, 25th Jun 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Rother Valley Country Park, Mansfield Road, Wales Bar, Sheffield, Yorkshire, S26 5PQ

View map

Series:

Midland XC Series

Results

Confirmed Results

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:57:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:57:01:000
2.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Elite 02:09:04:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:09:04:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:51:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:50:000
2.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 01:55:49:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:55:49:000
3.  William Gascoyne 100% ME Finished Elite 02:00:26:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:00:26:000

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Female - Results
1.  Amira Mellor Holmfirth Cycling Club Finished Expert 01:30:42:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:42:000
2.  Louise Pearson Royal Air Force CA Finished Expert 01:39:53:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:53:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Chris Bailey KTM UK Factory MTB Team Finished Expert 01:36:42:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:42:000
2.  Sam Sayers Finished Expert 01:36:54:000 50

2. Sam Sayers -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:54:000
3.  Tom Wragg Finished Expert 01:37:45:000 45

3. Tom Wragg -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:45:000
4.  Jonathan Shuster Finished Expert 01:41:03:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:03:000
5.  Owyn Wallace Arrow Cycles Finished N/A 01:45:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:03:000
6.  Louis Wells Arrow Cycles Finished Expert 01:57:22:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:57:22:000

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 01:00:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:58:000
2.  Julie Parker Matlock CC Finished Veteran 01:07:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:12:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Steven Howe Finished N/A 00:46:54:000 0

1. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:54:000
2.  Antony Csernatony Finished 00:46:58:000 0

2. Antony Csernatony -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:58:000
3.  John Founds Rother Valley Riders MTB Club Finished N/A 00:48:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:46:000
4.  Wayne Morris Finished 00:50:04:000 0

4. Wayne Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:04:000
5.  Paul Mitchell Finished Sport 00:50:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:50:06:000
6.  Jonathan Backhouse Lincoln Wheelers CC Finished N/A 00:52:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:23:000
7.  Dylan Garfoot Finished 00:53:21:000 0

7. Dylan Garfoot -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:21:000
8.  Daniel Irish Finished 00:53:46:000 0

8. Daniel Irish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:46:000
9.  Adam Hardy Finished N/A 00:54:36:000 0

9. Adam Hardy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:36:000
10.  Tim Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 00:55:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:58:000
11.  Stuart Crunkhorn Boston Whls CC Finished N/A 00:56:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:35:000
12.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:57:05:000 0

12. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:05:000
13.  Mark Bailey Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 01:01:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:42:000
14.  Richard Nicholson Matlock CC Finished N/A 01:02:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:28:000
15.  Ryan Morris Finished 01:04:35:000 0

15. Ryan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:35:000
16.  Femi Colton Finished --- 0

16. Femi Colton -

Points: 0 | Status: Finished

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:26:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:45:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Pete Middleton Finished G/Vet 01:21:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:45:000
2.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:25:16:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:16:000
3.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 01:25:16:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:16:000
4.  Iain Wight Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:30:11:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:11:000
5.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:31:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:10:000
6.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:31:43:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:43:000
7.  Carlton Holmes Finished G/Vet 01:33:12:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:12:000
8.  Anthony Roberts Derby Mercury RC Finished G/Vet 01:34:11:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:11:000
9.  Alan Poole Mansfield RC Finished G/Vet 01:34:42:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:42:000
10.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:37:14:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:14:000
11.  Steven Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:38:50:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:50:000
12.  Stuart Tyrrell Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:39:30:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:30:000
13.  Stephen Goddard Finished 01:41:57:000 0

13. Stephen Goddard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:41:57:000
14.  Leigh Harris Finished G/Vet 01:47:07:000 17

14. Leigh Harris -

Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:47:07:000
15.  Andrew Pressley Finished N/A 01:49:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:49:55:000
16.  David Finch Cycle Supreme Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 01:22:19:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:19:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:49:44:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:44:000
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Juvenile 00:49:59:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:59:000
3.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:55:09:000 45

3. Leah Clegg -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:09:000
4.  Hermione Pickering Hull Thursday RC Finished Juvenile 00:58:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:00:000
5.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished Juvenile 01:00:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:57:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Juvenile 00:41:27:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:27:000
2.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:42:01:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:01:000
3.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Juvenile 00:43:03:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:03:000
4.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:43:56:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:56:000
5.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Juvenile 00:45:11:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:11:000
6.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:49:24:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:24:000
7.  Joshua Backhouse VC Lincoln Finished Juvenile 00:50:15:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:15:000
8.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 00:50:24:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:24:000
9.  Ross Hooley Lyme RC Finished Juvenile 00:54:28:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:28:000
10.  Matt Nicholson Matlock CC Finished Juvenile 00:55:24:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:24:000
11.  Ethan Rastall Heanor Clarion CC Finished Juvenile 01:02:27:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:27:000
12.  Adam Tattersall Mossley CRT Finished Juvenile 01:04:54:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:54:000
13.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 01:05:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:14:000
14.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Lee Eaton Transition Race Team Finished Veteran 01:05:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:59:000
2.  Michael Blaen Finished 01:08:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:48:000
3.  David Steed Finished 01:09:17:000 0

3. David Steed -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:17:000
4.  Mike Turner Bolsover & District Cycling Cl... Finished Sport 01:09:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:41:000
5.  Mark Waddington Finished 01:14:02:000 0

5. Mark Waddington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:02:000
6.  James Storr Newark Castle CC Finished Veteran 01:16:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:12:000
7.  Ben Green Finished 01:27:39:000 0

7. Ben Green -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:39:000
8.  Rob Dormer Arrow Cycles Finished N/A 01:32:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:24:000
9.  Iain Mclaughlin Finished --- 0

9. Iain Mclaughlin -

Points: 0 | Status: Finished

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Sport 01:16:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:36:000
2.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Sport 01:20:06:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:06:000
3.  Louis Bronstein Finished Sport 01:21:18:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:18:000
4.  Joe Oldfield Finished Sport 01:22:24:000 40

4. Joe Oldfield -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:24:000
5.  Chris Dickinson Finished Sport 01:23:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:14:000
6.  Adam Betts www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Sport 01:24:15:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:15:000
7.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Sport 01:24:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:38:000
8.  Nicholas Wood Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 01:25:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:22:000
9.  Adam Cadle Cliff Pratt Racing Finished Sport 01:27:42:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:42:000
10.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport 01:28:01:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:01:000
11.  Greg Durant Finished Sport 01:28:39:000 20

11. Greg Durant -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:39:000
12.  Alex Hinks Lyme RC Finished Sport 01:29:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:26:000
13.  Matt Rodgers Derby Mercury RC Finished Sport 01:29:53:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:53:000
14.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished Sport 01:34:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:29:000
15.  Ashley Baud Finished Sport 01:34:34:000 16

15. Ashley Baud -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:34:000
16.  George Appleby Stourbridge CC Finished Sport 01:35:21:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:21:000
17.  Chris Oak Arrow Cycles Finished Sport 01:37:58:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:58:000
18.  Matthew Marshall Team Aspire Finished Sport --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Sport --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:08:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:08:07:000
2.  Peter Carman Lyme RC Finished N/A 01:19:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:59:000
3.  Peter Parkes Coventry Road Club Finished N/A 01:24:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:33:000

Under 10 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Male - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:13:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:09:000
2.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:13:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:17:000
3.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 00:14:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:21:000
4.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:43:000
5.  Jack Livesey Finished 00:15:02:000 0

5. Jack Livesey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:02:000
6.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:15:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:36:000
7.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 00:16:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:07:000
8.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished N/A 00:16:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:44:000
9.  Max Mannion Derby Mercury RC Finished N/A 00:18:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:28:000
10.  Thomas Benson Finished 00:18:56:000 0

10. Thomas Benson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:56:000
11.  Thomas Mould Lyme RC Finished N/A 00:19:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:02:000
12.  Thomas Woolf Finished 00:19:04:000 0

12. Thomas Woolf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:04:000
13.  Caspar Reynolds Finished 00:19:26:000 0

13. Caspar Reynolds -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:26:000
14.  Oliver Bailey Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:19:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:59:000
15.  Ethan Morris Finished 00:21:03:000 0

15. Ethan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:03:000
16.  Barney Rawson Rother Valley Riders MTB Club Finished 00:21:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:04:000
17.  Nathaniel Foulger Huddersfield Star Wheelers Finished 00:22:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:53:000
18.  Evan Williams Finished 00:23:04:000 0

18. Evan Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:04:000
19.  Ted Pickering Finished --- 0

19. Ted Pickering -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Female - Results
1.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A 00:23:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:34:000
2.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Amy Cohen Rother Valley Riders MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Male - Results
1.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished N/A 00:13:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:31:000
2.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished N/A 00:13:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:32:000
3.  Ethan Blaen Peebles CC Finished 00:13:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:41:000
4.  Sebastian Varley Derby Mercury RC Finished N/A 00:14:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:26:000
5.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:14:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:46:000
6.  Lewis Billington Finished 00:15:25:000 0

6. Lewis Billington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:25:000
7.  Joseph Whitworth Finished 00:15:32:000 0

7. Joseph Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:32:000
8.  Joshua Williams Matlock CC Finished N/A 00:15:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:49:000
9.  George Parker Finished 00:18:07:000 0

9. George Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:07:000
10.  Daniel Backhouse VC Lincoln Finished N/A 00:18:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:18:000
11.  Matthew Wood Finished 00:20:10:000 0

11. Matthew Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:10:000

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Eva Newby Furness Flyers Finished N/A 00:16:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:06:000
2.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished N/A 00:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:40:000
3.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:17:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:33:000
4.  Jael Maw Boston Whls CC Finished N/A 00:17:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:34:000

Under 8 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Male - Results
1.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:00:000
2.  Jonah Hearn Lichfield City CC Finished N/A 00:09:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:06:000
3.  Alfie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:09:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:13:000
4.  Pasco Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:09:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:46:000
5.  Harry Smith Finished 00:11:36:000 0

5. Harry Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:36:000
6.  Alex Popham Finished 00:12:11:000 0

6. Alex Popham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:11:000
7.  Louis Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:12:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:55:000

Under 8 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Female - Results
1.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:11:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:39:000
2.  Sophia Blaen Tweed Valley Riders Finished 00:15:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:52:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:58:06:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:06:000
2.  Jane Roberts Finished 00:59:12:000 0

2. Jane Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:12:000
3.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran 01:01:59:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:59:000
4.  Dani Barrett Finished 01:05:51:000 0

4. Dani Barrett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:51:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Danny Lowthorpe Rutland CC Finished Veteran 01:21:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:25:000
2.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished N/A 01:22:59:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:59:000
3.  Tony Cope Leek Cyclists Club Finished Veteran 01:28:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:07:000
4.  Mike Brain Matlock CC Finished Veteran 01:28:21:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:21:000
5.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished Veteran 01:29:12:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:12:000
6.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:30:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:01:000
7.  Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 01:30:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:02:000
8.  Owen Wilby Finished Veteran 01:31:44:000 0

8. Owen Wilby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:44:000
9.  Chris Bradley www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 01:32:15:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:15:000
10.  David Brown Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:34:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:00:000
11.  Spencer Parker Finished N/A 01:34:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:50:000
12.  Carl Kelleher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:36:05:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:05:000
13.  Matthew Livesey Finished 01:36:48:000 0

13. Matthew Livesey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:48:000
14.  Christian Smith Cookson Cycles Finished N/A 01:37:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:00:000
15.  Antony Hall Finished 01:37:11:000 0

15. Antony Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:11:000
16.  Ian Oldham Finished Veteran 01:37:14:000 0

16. Ian Oldham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:14:000
17.  Mark Connaughton Finished N/A 01:38:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:24:000
18.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 01:39:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:49:000
19.  Jef Lofts Finished 01:40:11:000 0

19. Jef Lofts -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:11:000
20.  Mark Boothman Heanor Clarion CC Finished N/A 01:44:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:52:000
21.  Andy Collin Finished N/A --- 0

21. Andy Collin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:47:28:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:28:000
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:52:46:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:46:000
3.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 01:03:37:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:37:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth 01:06:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:07:000
2.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:07:58:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:58:000
3.  Joe Bale Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 01:14:00:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:00:000
4.  Lewis Smith Finished 01:17:44:000 0

4. Lewis Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:44:000
5.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Youth --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth

About the Event

The Races

Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 45 mins
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Fun Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Fun Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 Go-MTB N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
Go-MTB,  | N/A
01 hr
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 15 mins
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins / plus 4 laps / 24km / 15 miles
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 20 mins
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Under 10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
Under 12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 8 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 25/06/17 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/06/17 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/06/17 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk