Pedalsport Spring Circuits #1

Closed Circuit , Halifax – Saturday, 11 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

Spring Circuit races for cats 3 & 4 and all Youth Categories. Featuring chip timing for all competitors Under-12 upwards. Gates open at 8.00.

Schedule
08.45 – Under-8, £5, 7 laps/10 minutes
09.00 – Under-10, £5, 9 laps/10 minutes
09.15 – Under-12, £5, 14 laps/15 minutes
09.35 – Under-14 (U14 & U16 Girls), £7, 25 laps/25 minutes
10.05 – Under-16 Boys only, £7, 32 laps/30 minutes
10.40 – 10.50 practice
10.55 – 3 & 4 Cat adults, £10, 50 laps/45 minutes

Sign-On Schedule
08.15 Under-8/10 (outside in Gazebo/back of a van)
08.25 Under-12 (in clubhouse)
09.00 Youth A & B (in clubhouse)
10.00 3 & 4 Adults (in clubhouse)


Event Details

Event URN:

408715

Start Date:

Sat, 11th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  George Higgins Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Thomas Pickersgill Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Harry Cliff Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Oliver Bennett Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Zane Halsall Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Noah Smith Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Seth Mottram Finished 0

14.  Seth Mottram -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Albert Jones Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Charlie McLean Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Harry Denton Pedalsport Cycling Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Bethanie Berry Finished 0

2.  Bethanie Berry -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Beatrice Tootill Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ben Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Finton Sharp Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Callum Wilson-Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Finlay Tootill Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Alfie Armitage Finished 0

14.  Alfie Armitage -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Ethan Cassidy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Alfie Hunt Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Callum Watson East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Louie Whisker Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Callum Crowther Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Barnett Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Genty Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Callum Dodd Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Hiren Lad Finished 0

11.  Hiren Lad -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Rees Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Masie Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Annie Denton Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Coates Otley CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ethan Roberts-Cutts North Midlands Youth Squad Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joshua Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Zajac East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jade Newhall Wakefield Triathlon Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Megan Nichols Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Rees Albion Cycling Co Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Nolan Metaltek Kuota Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Harry Walshaw Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Ben Holmes Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Daniel Newton Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Matthew Taylor Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hayden Allen Albarosa Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David McNeill All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jack Brown Holmfirth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Oliver Watson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Joseph Romain Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Julian Roche All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ben Warner Hull Thursday RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Di Mambro Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Lee Speight Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Oliver Ingham Paceline Cycles North Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Brendon James John Atkinson Cliff Pratt Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Michael Hargreaves HD Revolutions (HDR) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Max Burt Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Daniel Sharp Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Aaron Hemsley Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Steve Newhall Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Jamie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Louis Earnshaw Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Paul Jackson Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Amy Cowton Boot Out Breast Cancer C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Joshua Swales-Dawson Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  George Carter Huddersfield Star Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Shane Pollington Ravensthorpe CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Youth A & B girls (U16 & U14) will race with Youth B (U14) boys.

Warm-Up: an area will be set aside for riders to warm up on rollers.

Car Parking: Car parking space at the circuit is limited. Please park carefully and use the overflow car parking at the Brooksbank School, approx 500m away. Please don't park opposite or directly outside the circuit entrance.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 08:45 Youth Only None --- 10 mins / plus 7 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 08:45
Youth Only, None
10 mins / plus 7 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 08:45 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 08:45
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 9 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 09:00
Youth Only, None
10 mins / plus 9 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 09:00
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:15 Youth Only None --- 15 mins / plus 14 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 09:15
Youth Only, None
15 mins / plus 14 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 09:15
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:35 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 25 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 09:35
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 25 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 09:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 25 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 09:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 10:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 32 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 10:05
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 32 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 10:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 50 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 10:55

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 50 laps

Event Summary

Event Overview

Spring Circuit races for cats 3 & 4 and all Youth Categories. Featuring chip timing for all competitors Under-12 upwards. Gates open at 8.00.

Schedule
08.45 – Under-8, £5, 7 laps/10 minutes
09.00 – Under-10, £5, 9 laps/10 minutes
09.15 – Under-12, £5, 14 laps/15 minutes
09.35 – Under-14 (U14 & U16 Girls), £7, 25 laps/25 minutes
10.05 – Under-16 Boys only, £7, 32 laps/30 minutes
10.40 – 10.50 practice
10.55 – 3 & 4 Cat adults, £10, 50 laps/45 minutes

Sign-On Schedule
08.15 Under-8/10 (outside in Gazebo/back of a van)
08.25 Under-12 (in clubhouse)
09.00 Youth A & B (in clubhouse)
10.00 3 & 4 Adults (in clubhouse)


Event Details

Event URN:

408715

Start Date:

Sat, 11th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  George Higgins Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Thomas Pickersgill Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Harry Cliff Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Oliver Bennett Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Zane Halsall Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Noah Smith Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Seth Mottram Finished 0

14.  Seth Mottram -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Albert Jones Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Charlie McLean Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Harry Denton Pedalsport Cycling Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Bethanie Berry Finished 0

2.  Bethanie Berry -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Beatrice Tootill Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ben Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Finton Sharp Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Callum Wilson-Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Finlay Tootill Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Alfie Armitage Finished 0

14.  Alfie Armitage -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Ethan Cassidy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Alfie Hunt Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Callum Watson East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Louie Whisker Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Callum Crowther Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Barnett Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Genty Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Callum Dodd Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Hiren Lad Finished 0

11.  Hiren Lad -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Rees Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Masie Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Annie Denton Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Coates Otley CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ethan Roberts-Cutts North Midlands Youth Squad Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joshua Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Zajac East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jade Newhall Wakefield Triathlon Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Megan Nichols Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Rees Albion Cycling Co Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Nolan Metaltek Kuota Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Harry Walshaw Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Ben Holmes Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Daniel Newton Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Matthew Taylor Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hayden Allen Albarosa Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David McNeill All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jack Brown Holmfirth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Oliver Watson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Joseph Romain Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Julian Roche All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ben Warner Hull Thursday RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Di Mambro Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Lee Speight Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Oliver Ingham Paceline Cycles North Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Brendon James John Atkinson Cliff Pratt Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Michael Hargreaves HD Revolutions (HDR) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Max Burt Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Daniel Sharp Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Aaron Hemsley Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Steve Newhall Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Jamie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Louis Earnshaw Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Paul Jackson Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Amy Cowton Boot Out Breast Cancer C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Joshua Swales-Dawson Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  George Carter Huddersfield Star Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Shane Pollington Ravensthorpe CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Youth A & B girls (U16 & U14) will race with Youth B (U14) boys.

Warm-Up: an area will be set aside for riders to warm up on rollers.

Car Parking: Car parking space at the circuit is limited. Please park carefully and use the overflow car parking at the Brooksbank School, approx 500m away. Please don't park opposite or directly outside the circuit entrance.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 08:45 Youth Only None --- 10 mins / plus 7 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 08:45
Youth Only, None
10 mins / plus 7 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 08:45 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 08:45
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 9 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 09:00
Youth Only, None
10 mins / plus 9 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 09:00
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:15 Youth Only None --- 15 mins / plus 14 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 09:15
Youth Only, None
15 mins / plus 14 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 11/03/17 – 09:15
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:35 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 25 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 09:35
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 25 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 09:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 25 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 09:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 10:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 32 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 10:05
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 32 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 10:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 50 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 10:55

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 50 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk