Ellon Town Centre Youth Criterium 2017

Closed Circuit , Ellon – Sunday, 20 Aug 2017

Event Summary

Event Overview

Youth racing in the closed off Ellon town centre.

Event Details

Event URN:

408491

Start Date:

Sun, 20th Aug 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Market Street,, Ellon, Ellon, AB41 9JD
View map

Series:

Scottish Cycling National Youth Road Race Series

Event Organiser:

Colin Allanach
01358 723909
Colinallanach@aol.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Scott Howieson Glasgow Riderz Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron King Speedflex Race Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Louie Doig Edinburgh RC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Lee Rosie Aberdeen Wheelers cycling club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Logan Maclean Stirling Bike Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Finlay Hamilton Carnegie Cyclones Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Euan Chalmers East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Hugh Ramsay Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alfie Chalmers Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Archie Goddard Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Young East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lauren Davis Stirling Bike Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rachael Steven Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Fraser Gault Ythan CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Cameron Brown Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Louis Moore Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Matthew Thomson Finished 0

16. Matthew Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Mac Leven Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Johnny Cornfield Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Samuel Roberts Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Lennox Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sam Harnden Finished 0

8. Sam Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Isaac Small Finished 0

11. Isaac Small -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Callum McGillivray Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Kieran Lennox Finished C 0

13. Kieran Lennox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Lewis Jack Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Duncan Amundrud Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Connor Ferguson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Gregor Murphy Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Oliver Bernard Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Dillon Thomson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Ross McArthur Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Hamish Metcalfe Finished 0

21. Hamish Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Reid Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evie White Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lucy MacLeod Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Reilly Brosnan Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Considine Deeside Thistle CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Dean Fearn Finished 0

3. Dean Fearn -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Bain Finished 0

5. Oliver Bain -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Andrew Ingram Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Daniel Harnden Finished 0

7. Daniel Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Aaron Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jonathan Whittle Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Ben Stewart Finished 0

10. Ben Stewart -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Alex Quinn Finished 0

11. Alex Quinn -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Alex Speed Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Fraser Amundrud Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Daniel Coll Finished 0

14. Daniel Coll -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Arran Keenon Finished 0

15. Arran Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Calum Varacavoudin Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Edward Hughes Finished 0

17. Edward Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
--- Murdo Evans Grampian Tigers Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Matthew Smith Ythan CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sasha Harnden Finished 0

2. Sasha Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thea Aitken Finished 0

3. Thea Aitken -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Harriet Hendry Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Arabella Blackburn Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Heidi Thomson Grampian Tigers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Aeryn Brosnan Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Olivia French Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Eva Murphy Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Millie Metcalfe Finished 0

10. Millie Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Micah Myles Finished 0

2. Micah Myles -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sebastian Blackburn Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Orla Young East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jessica Booth Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

There are races for Under 8s, Under 10s, Under 12s, Under 14s and Under 16s There will be a limit of 30 places for each of the category races (Male plus female), so get your entries in quickly. Male and female races will be run at the same time and there will be prizes for both genders.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Youth racing in the closed off Ellon town centre.

Event Details

Event URN:

408491

Start Date:

Sun, 20th Aug 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Market Street,, Ellon, Ellon, AB41 9JD
View map

Series:

Scottish Cycling National Youth Road Race Series

Event Organiser:

Colin Allanach
01358 723909
Colinallanach@aol.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Scott Howieson Glasgow Riderz Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron King Speedflex Race Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Louie Doig Edinburgh RC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Lee Rosie Aberdeen Wheelers cycling club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Logan Maclean Stirling Bike Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Finlay Hamilton Carnegie Cyclones Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Euan Chalmers East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Hugh Ramsay Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alfie Chalmers Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Archie Goddard Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Young East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lauren Davis Stirling Bike Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rachael Steven Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Fraser Gault Ythan CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Cameron Brown Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Louis Moore Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Matthew Thomson Finished 0

16. Matthew Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Mac Leven Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Johnny Cornfield Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Samuel Roberts Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Lennox Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sam Harnden Finished 0

8. Sam Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Isaac Small Finished 0

11. Isaac Small -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Callum McGillivray Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Kieran Lennox Finished C 0

13. Kieran Lennox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Lewis Jack Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Duncan Amundrud Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Connor Ferguson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Gregor Murphy Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Oliver Bernard Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Dillon Thomson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Ross McArthur Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Hamish Metcalfe Finished 0

21. Hamish Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Reid Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evie White Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lucy MacLeod Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Reilly Brosnan Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Considine Deeside Thistle CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Dean Fearn Finished 0

3. Dean Fearn -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Bain Finished 0

5. Oliver Bain -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Andrew Ingram Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Daniel Harnden Finished 0

7. Daniel Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Aaron Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jonathan Whittle Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Ben Stewart Finished 0

10. Ben Stewart -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Alex Quinn Finished 0

11. Alex Quinn -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Alex Speed Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Fraser Amundrud Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Daniel Coll Finished 0

14. Daniel Coll -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Arran Keenon Finished 0

15. Arran Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Calum Varacavoudin Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Edward Hughes Finished 0

17. Edward Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
--- Murdo Evans Grampian Tigers Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Matthew Smith Ythan CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sasha Harnden Finished 0

2. Sasha Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thea Aitken Finished 0

3. Thea Aitken -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Harriet Hendry Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Arabella Blackburn Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Heidi Thomson Grampian Tigers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Aeryn Brosnan Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Olivia French Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Eva Murphy Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Millie Metcalfe Finished 0

10. Millie Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Micah Myles Finished 0

2. Micah Myles -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sebastian Blackburn Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Orla Young East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jessica Booth Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

There are races for Under 8s, Under 10s, Under 12s, Under 14s and Under 16s There will be a limit of 30 places for each of the category races (Male plus female), so get your entries in quickly. Male and female races will be run at the same time and there will be prizes for both genders.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/08/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/08/17 – 10:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk