Bedgebury Forest CC MTB XC Series 2017 Event 2 (SE MTB XC Series #2)

MTB XC , Goudhurst – Saturday, 20 May 2017

Event Summary

Event Overview

 MTB XC

Mainly non technical singletrack New extended Race Track.

Ideal as introduction to Racing

Maximum of 100 riders in each event First come First Served.

This event also falls into the SE MTB XC Series as race number 2 of 3. Riders wanting to compete in the series are required to race 2 of the 3 events in order for points to count towards a series prize (prize TBC). These races also form part of the selection requirement to represent the SE Inter Regional Games. Series winner will be recorded by your positioning in the 6 categories listed, with the cumulative lowest score being crowned the series winner.

Series Categories:

1, Open Male – Junior Male. Sport Male’ Expert Male; Elite Male

2, Open Female – Junior Female, Sport Female, Expert Female, Elite Female

3, Vet Male – Veteran Male, G Veteran Male, Super Veteran Male

4, Vet Female - Veteran Female, G Veteran Female, Super Veteran Female

5, Youth/Juv Male - Youth Male, Juvenile Male

6, Youth Juv Female - Youth Female Juvenile Female

Event Details

Event URN:

408450

Start Date:

Sat, 20th May 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Bedgebury Forest, Bedgebury National Pinetum And Forest, Park Lane, Goudhurst, Kent, TN17 2SL

View map

Series:

Bedgebury Forest MTB Series 2017
SE MTB Series 2017

Results

Confirmed Results

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys - Results
1.  Luke Hazell Team Darenth Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Alex Harvey VC Jubilee Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Milo Summers Herne Hill Youth CC Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Deron Harbison Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Caleb Brown Team Darenth Finished Juvenile 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls - Results
1.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Emily Lines Team Darenth Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Isabelle Carrad Woolwich CC Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys - Results
1.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Oscar Brewster Bedgebury Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Samuel Dale Woolwich CC Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
5.  William Baker Bedgebury Forest CC Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls - Results
1.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Oliver Rogers VC Jubilee Finished Junior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Robin Jarvis Bedgebury Forest CC Finished Junior 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Ben Stewart Bedgebury Forest CC Finished Youth 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Joseph Peal San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Luke Sheffield Finished 0

3.  Luke Sheffield -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Daniel James Finished Sport 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Ben Littlewood Finished 0

5.  Ben Littlewood -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alvaro Mari-Thompson Dulwich Paragon CC Finished Sport 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Sam Ward Finished 0

7.  Sam Ward -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men - Results
1.  Jolyon Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jamie Marshall Finished 0

2.  Jamie Marshall -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Mark Goodman Finished 0

3.  Mark Goodman -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Tim Hibberd Finished 0

4.  Tim Hibberd -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jeremy Bowen Finished 0

5.  Jeremy Bowen -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Philip Clayton Finished 0

6.  Philip Clayton -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Stephen Peate Bigfoot CC Finished N/A 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Paget Cohen Finished 0

8.  Paget Cohen -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Martyn Peal San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Martin Hows Bigfoot CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men - Results
1.  David Steele Eastbourne Rovers CC Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Mark Jary VC Londres Finished N/A 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rob Dale Woolwich CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Steve Brooker Bedgebury Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Ali Peate Bigfoot CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Natalie Foreman Finished 0

2.  Natalie Foreman -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Abigail Armstrong Eastbourne Rovers CC Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Kary Greer Kent Velo Girls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Caroline Mulligan Greenwich Tritons Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Claire Maynard Kent Velo Girls CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Yvonne Payne Finished 0

7.  Yvonne Payne -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Thorsten Cook Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Franklin Morris Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Beau Larkin Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Violet Thompson Finished 0

5.  Violet Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Woody Clayton Finished 0

6.  Woody Clayton -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Oliver Goodman Finished 0

7.  Oliver Goodman -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Anna Edwards Finished 0

8.  Anna Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 - Results
1.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Max Holmes Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Finlay Goodman Finished 0

4.  Finlay Goodman -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Scott Smith Finished 0

5.  Scott Smith -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Luke Hart Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Hackett Finished 0

7.  James Hackett -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jake Farrar Finished 0

8.  Jake Farrar -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sam Farrar Finished 0

9.  Sam Farrar -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Lola Arnold Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Erza Barden Finished 0

11.  Erza Barden -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Kerys Baker Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Oliver Clarke Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Isaac Ayers VC Jubilee Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Unknown Rider Finished 0

15.  Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Charles Thompson Finished 0

16.  Charles Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Jago Masters Finished 0

17.  Jago Masters -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Lorenzo Payne Finished 0

18.  Lorenzo Payne -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Alex Corti Finished 0

19.  Alex Corti -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Jack Morgan Finished 0

20.  Jack Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Lucy Edwards Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 - Results
1.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Louis Bolton Finished 0

2.  Louis Bolton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlie Hart Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Freya Cook Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Noah Barden Finished 0

7.  Noah Barden -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Thomas Yale Herne Hill Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Thomas Whitely Finished 0

9.  Thomas Whitely -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Alexander Wright Woolwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  William Carrad Woolwich CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Flo Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Hein Behrens Finished 0

13.  Hein Behrens -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Oliver Master Finished 0

14.  Oliver Master -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Sign on from 0930 Preride Course from 0930  FC Vehicle Access Charges apply please follow instructions from FC Parking Marshalls. This is event 2 of the New South East Series.

.Road works on A21 allow 30 mins delay if you are travelling between Tonbridge and Pembury 

Allow 15 minutes from Visitor Centre to Race HQ.

The Races

Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Juvenile
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Juvenile
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Youth
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Youth
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Youth
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Junior
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Sport
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Veteran
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C G/Vet
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | G/Vet
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Elite, Expert, ...
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Elite, Expert, ...
Under 8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:00 Go-Ride Racing None N/A 08 mins / plus 4 laps / 0km / 0 mile
Entry: On Day: (£1.00)
Sat 20/05/17 – 10:00
Go-Ride Racing, None | N/A
08 mins / plus 4 laps / 0km / 0 mile
Under 10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:15 Go-Ride Racing None N/A 15 mins / plus 6 laps / 400km / 249 miles
Entry: Postal: (£1.00), On Day: (£1.00)
Sat 20/05/17 – 10:15
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins / plus 6 laps / 400km / 249 miles
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:30 Go-Ride Racing None N/A 15 mins / plus 4 laps / 1km / 0 mile
Entry: Postal: (£1.00), On Day: (£1.00)
Sat 20/05/17 – 10:30
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins / plus 4 laps / 1km / 0 mile
RACE 1 - Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 11:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Elite, Expert, ... 01 hr / plus 5 laps / 4km / 3 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 20/05/17 – 11:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Elite, Expert, ...
01 hr / plus 5 laps / 4km / 3 miles
RACE 1 - Youth Male & Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 11:30 MTB Regional C MTB XC Regional C Youth 45 mins / plus 4 laps / 4km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 20/05/17 – 11:30
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Youth
45 mins / plus 4 laps / 4km / 3 miles
RACE 1 - Juvenile Male & Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 11:45 MTB Regional C MTB XC Regional C Juvenile 30 mins / plus 4 laps / 4km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 20/05/17 – 11:45
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Juvenile
30 mins / plus 4 laps / 4km / 3 miles
RACE 2 – Male, Elite, Expert , Junior, Sport Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 12:45 MTB Regional C MTB XC Regional C Elite, Expert, ... 01 hr 15 mins / plus 6 laps / 4km / 3 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 12:45
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Elite, Expert, ...
01 hr 15 mins / plus 6 laps / 4km / 3 miles
RACE 3 – Veteran Male, G Veteran Male, Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 12:46 MTB Regional C MTB XC Regional C G/Vet, S/Vet, V...
Entry:
Sat 20/05/17 – 12:46

Event Summary

Event Overview

 MTB XC

Mainly non technical singletrack New extended Race Track.

Ideal as introduction to Racing

Maximum of 100 riders in each event First come First Served.

This event also falls into the SE MTB XC Series as race number 2 of 3. Riders wanting to compete in the series are required to race 2 of the 3 events in order for points to count towards a series prize (prize TBC). These races also form part of the selection requirement to represent the SE Inter Regional Games. Series winner will be recorded by your positioning in the 6 categories listed, with the cumulative lowest score being crowned the series winner.

Series Categories:

1, Open Male – Junior Male. Sport Male’ Expert Male; Elite Male

2, Open Female – Junior Female, Sport Female, Expert Female, Elite Female

3, Vet Male – Veteran Male, G Veteran Male, Super Veteran Male

4, Vet Female - Veteran Female, G Veteran Female, Super Veteran Female

5, Youth/Juv Male - Youth Male, Juvenile Male

6, Youth Juv Female - Youth Female Juvenile Female

Event Details

Event URN:

408450

Start Date:

Sat, 20th May 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Bedgebury Forest, Bedgebury National Pinetum And Forest, Park Lane, Goudhurst, Kent, TN17 2SL

View map

Series:

Bedgebury Forest MTB Series 2017
SE MTB Series 2017

Results

Confirmed Results

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys - Results
1.  Luke Hazell Team Darenth Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Alex Harvey VC Jubilee Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Milo Summers Herne Hill Youth CC Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Deron Harbison Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Caleb Brown Team Darenth Finished Juvenile 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls - Results
1.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Emily Lines Team Darenth Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Isabelle Carrad Woolwich CC Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys - Results
1.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Oscar Brewster Bedgebury Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Samuel Dale Woolwich CC Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
5.  William Baker Bedgebury Forest CC Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls - Results
1.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Oliver Rogers VC Jubilee Finished Junior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Robin Jarvis Bedgebury Forest CC Finished Junior 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Ben Stewart Bedgebury Forest CC Finished Youth 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Joseph Peal San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Luke Sheffield Finished 0

3.  Luke Sheffield -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Daniel James Finished Sport 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Ben Littlewood Finished 0

5.  Ben Littlewood -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alvaro Mari-Thompson Dulwich Paragon CC Finished Sport 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Sam Ward Finished 0

7.  Sam Ward -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men - Results
1.  Jolyon Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jamie Marshall Finished 0

2.  Jamie Marshall -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Mark Goodman Finished 0

3.  Mark Goodman -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Tim Hibberd Finished 0

4.  Tim Hibberd -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jeremy Bowen Finished 0

5.  Jeremy Bowen -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Philip Clayton Finished 0

6.  Philip Clayton -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Stephen Peate Bigfoot CC Finished N/A 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Paget Cohen Finished 0

8.  Paget Cohen -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Martyn Peal San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Martin Hows Bigfoot CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men - Results
1.  David Steele Eastbourne Rovers CC Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Mark Jary VC Londres Finished N/A 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rob Dale Woolwich CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Steve Brooker Bedgebury Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Ali Peate Bigfoot CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Natalie Foreman Finished 0

2.  Natalie Foreman -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Abigail Armstrong Eastbourne Rovers CC Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Kary Greer Kent Velo Girls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Caroline Mulligan Greenwich Tritons Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Claire Maynard Kent Velo Girls CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Yvonne Payne Finished 0

7.  Yvonne Payne -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Thorsten Cook Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Franklin Morris Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Beau Larkin Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Violet Thompson Finished 0

5.  Violet Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Woody Clayton Finished 0

6.  Woody Clayton -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Oliver Goodman Finished 0

7.  Oliver Goodman -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Anna Edwards Finished 0

8.  Anna Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 - Results
1.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Max Holmes Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Finlay Goodman Finished 0

4.  Finlay Goodman -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Scott Smith Finished 0

5.  Scott Smith -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Luke Hart Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Hackett Finished 0

7.  James Hackett -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jake Farrar Finished 0

8.  Jake Farrar -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sam Farrar Finished 0

9.  Sam Farrar -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Lola Arnold Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Erza Barden Finished 0

11.  Erza Barden -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Kerys Baker Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Oliver Clarke Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Isaac Ayers VC Jubilee Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Unknown Rider Finished 0

15.  Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Charles Thompson Finished 0

16.  Charles Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Jago Masters Finished 0

17.  Jago Masters -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Lorenzo Payne Finished 0

18.  Lorenzo Payne -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Alex Corti Finished 0

19.  Alex Corti -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Jack Morgan Finished 0

20.  Jack Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Lucy Edwards Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 - Results
1.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Louis Bolton Finished 0

2.  Louis Bolton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlie Hart Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Freya Cook Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Noah Barden Finished 0

7.  Noah Barden -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Thomas Yale Herne Hill Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Thomas Whitely Finished 0

9.  Thomas Whitely -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Alexander Wright Woolwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  William Carrad Woolwich CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Flo Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Hein Behrens Finished 0

13.  Hein Behrens -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Oliver Master Finished 0

14.  Oliver Master -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Sign on from 0930 Preride Course from 0930  FC Vehicle Access Charges apply please follow instructions from FC Parking Marshalls. This is event 2 of the New South East Series.

.Road works on A21 allow 30 mins delay if you are travelling between Tonbridge and Pembury 

Allow 15 minutes from Visitor Centre to Race HQ.

The Races

Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Juvenile
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Juvenile
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Youth
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Youth
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Youth
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Junior
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Sport
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Veteran
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C G/Vet
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | G/Vet
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 01:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Elite, Expert, ...
Entry:
Sat 20/05/17 – 01:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Elite, Expert, ...
Under 8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:00 Go-Ride Racing None N/A 08 mins / plus 4 laps / 0km / 0 mile
Entry: On Day: (£1.00)
Sat 20/05/17 – 10:00
Go-Ride Racing, None | N/A
08 mins / plus 4 laps / 0km / 0 mile
Under 10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:15 Go-Ride Racing None N/A 15 mins / plus 6 laps / 400km / 249 miles
Entry: Postal: (£1.00), On Day: (£1.00)
Sat 20/05/17 – 10:15
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins / plus 6 laps / 400km / 249 miles
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:30 Go-Ride Racing None N/A 15 mins / plus 4 laps / 1km / 0 mile
Entry: Postal: (£1.00), On Day: (£1.00)
Sat 20/05/17 – 10:30
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins / plus 4 laps / 1km / 0 mile
RACE 1 - Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 11:00 MTB Regional C MTB XC Regional C Elite, Expert, ... 01 hr / plus 5 laps / 4km / 3 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 20/05/17 – 11:00
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Elite, Expert, ...
01 hr / plus 5 laps / 4km / 3 miles
RACE 1 - Youth Male & Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 11:30 MTB Regional C MTB XC Regional C Youth 45 mins / plus 4 laps / 4km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 20/05/17 – 11:30
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Youth
45 mins / plus 4 laps / 4km / 3 miles
RACE 1 - Juvenile Male & Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 11:45 MTB Regional C MTB XC Regional C Juvenile 30 mins / plus 4 laps / 4km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 20/05/17 – 11:45
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Juvenile
30 mins / plus 4 laps / 4km / 3 miles
RACE 2 – Male, Elite, Expert , Junior, Sport Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 12:45 MTB Regional C MTB XC Regional C Elite, Expert, ... 01 hr 15 mins / plus 6 laps / 4km / 3 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 12:45
MTB Regional C, MTB XC Regional C | Elite, Expert, ...
01 hr 15 mins / plus 6 laps / 4km / 3 miles
RACE 3 – Veteran Male, G Veteran Male, Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 12:46 MTB Regional C MTB XC Regional C G/Vet, S/Vet, V...
Entry:
Sat 20/05/17 – 12:46

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk