Mossley CRT Early Bird Youth Race 2

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Sunday, 12 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

Sign on opens for D's & E's at 8.30 am, C's at 9.00am, B Boys at 9.45am, A/B Girls 11.00am and A Boys at 12.00

Signing on will close 10 minutes before start of each race

Circuit will be open for warm up from 8.30am until 9.20am

Please do not use the surrounding streets or the car parks to warm up....bring rollers or turbos

Event Details

Event URN:

408289

Start Date:

Sun, 12th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Trayden Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Jacob Bennett Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Caspar Ellis Manchester BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Oscar Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Elliott Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Frederick Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kate Rudkin Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joel Hurt Brother NRG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Harry Ives Kuota - Spinergy - GSG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Gareth McClorey Greenwich Tritons Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Benjamin Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Harry Wilson Eastlands Velo Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Bent Nutcracker Altura Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jack Coates Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  George Radcliffe East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Harry Paveley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  William Longden Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Rory Standish Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Callum Williams Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Oliver Hodgkinson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Cameron Pilkington Mossley CRT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Rees Albion Cycling Co Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Junior Jackson Mossley CRT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  James Bunting Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Reuben Orr SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Ed Young Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Alexander Whittle Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Robert Waite Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Jack Cruden Glasgow Cycle Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Conor McKinnon Southport CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
34.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Thomas Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Max Girdwood Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Henry James Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Oliver Knight Team Corley Cycles Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Billy Lazenby Pedalsport Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Hamish MacLaren Speedflex Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- George Southby East Bradford CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Benjamin Stevens Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joe Wilson Brother NRG Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Standish Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Maisy Vasic Team Jadan-Weldtite Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Olivia Bent Team Jadan-Weldtite Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Megan Cullen Otley CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Eve Martin Team Jadan-Weldtite Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Amy Monkhouse Team Jadan-Weldtite Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Georgia Speake East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Flora Knight Kendal Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Abby Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Anna Armstrong Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ella Lazenby Pedalsport Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Aleshia Mellor Lyme RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Anna Shackley Glasgow Riderz Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

Cycles will NOT be checked for road worthiness,this is your responsibility, your cycle will only be checked to see if you have the correct gears prior to signing on and immediately following the finish of each race

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 10:00 Youth Only None --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 10:00
Youth Only, None
20 laps / 20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 10:00 Youth Only None --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 10:00
Youth Only, None
20 laps / 20km / 12 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 10:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 10:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 12:45 Youth Only Band 5 --- 45 laps / 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 12:45
Youth Only, Band 5
45 laps / 45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles

Event Summary

Event Overview

Sign on opens for D's & E's at 8.30 am, C's at 9.00am, B Boys at 9.45am, A/B Girls 11.00am and A Boys at 12.00

Signing on will close 10 minutes before start of each race

Circuit will be open for warm up from 8.30am until 9.20am

Please do not use the surrounding streets or the car parks to warm up....bring rollers or turbos

Event Details

Event URN:

408289

Start Date:

Sun, 12th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Trayden Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Jacob Bennett Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Caspar Ellis Manchester BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Oscar Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Elliott Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Frederick Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kate Rudkin Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joel Hurt Brother NRG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Harry Ives Kuota - Spinergy - GSG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Gareth McClorey Greenwich Tritons Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Benjamin Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Harry Wilson Eastlands Velo Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Bent Nutcracker Altura Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jack Coates Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  George Radcliffe East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Harry Paveley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  William Longden Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Rory Standish Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Callum Williams Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Oliver Hodgkinson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Cameron Pilkington Mossley CRT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Rees Albion Cycling Co Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Junior Jackson Mossley CRT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  James Bunting Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Reuben Orr SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Ed Young Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Alexander Whittle Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Robert Waite Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Jack Cruden Glasgow Cycle Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Conor McKinnon Southport CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
34.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Thomas Shekelton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Max Girdwood Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Henry James Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Oliver Knight Team Corley Cycles Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Billy Lazenby Pedalsport Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Hamish MacLaren Speedflex Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- George Southby East Bradford CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Benjamin Stevens Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joe Wilson Brother NRG Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Standish Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Maisy Vasic Team Jadan-Weldtite Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Olivia Bent Team Jadan-Weldtite Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Megan Cullen Otley CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Eve Martin Team Jadan-Weldtite Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Amy Monkhouse Team Jadan-Weldtite Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Georgia Speake East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Flora Knight Kendal Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Abby Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Anna Armstrong Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ella Lazenby Pedalsport Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Aleshia Mellor Lyme RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Anna Shackley Glasgow Riderz Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

Cycles will NOT be checked for road worthiness,this is your responsibility, your cycle will only be checked to see if you have the correct gears prior to signing on and immediately following the finish of each race

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 10:00 Youth Only None --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 10:00
Youth Only, None
20 laps / 20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 10:00 Youth Only None --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 10:00
Youth Only, None
20 laps / 20km / 12 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 10:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 10:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 12:45 Youth Only Band 5 --- 45 laps / 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 12:45
Youth Only, Band 5
45 laps / 45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk