Mossley CRT Early Bird Youth Race 1

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Sunday, 05 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

Sign on opens for D's & E's at 8.30 am, C's at 9.00am, B Boys at 9.45am, A/B Girls 11.00am and A Boys at 12.00

Signing on will close 10 minutes before start of each race

Circuit will be open for warm up from 8.30am until 9.20am

Please do not use the surrounding streets or the car parks to warm up....bring rollers or turbos

Event Details

Event URN:

408286

Start Date:

Sun, 5th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Robert Waite Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Reuben Orr SF Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Junior Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Veitch Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Harry Walshaw Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Ed Young Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Harvey Stroh Settle Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  William Foster Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Louis Cook Albion Cycling Co Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Robert Donaldson Mossley CRT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Conor McKinnon Southport CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Oliver Rees Albion Cycling Co Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Benjamin Stevens Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alexander Whittle Liverpool Century RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Flora Knight Kendal Cycle Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Olivia Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Ella Lazenby Pedalsport Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Fraser Gault Ythan CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Coates Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Harry Paveley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Daniel Pack Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  William Longden Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jamie Brown Eastlands Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Alfie Savage Furness Future Flyers Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Callum Williams Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Nicole Decamps East Lancashire RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Abby Munro Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Ives Kuota - Spinergy - GSG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Deetry Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Simeon Kilroy Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Izaak Curtis Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Sandy Mccann Did not finish 0

18. Sandy Mccann -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Harry Wilson Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Bennett Finished 0

7. Jacob Bennett -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Frederick Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kate Rudkin Finished D 0

2. Kate Rudkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Anna Bennett Finished 0

2. Anna Bennett -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Cycles will NOT be checked for road worthiness,this is your responsibility, your cycle will only be checked to see if you have the correct gears prior to signing on and immediately following the finish of each race

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 12:45 Youth Only Band 5 --- 45 laps / 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 12:45
Youth Only, Band 5
45 laps / 45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 10:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 10:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 10:00 Youth Only None --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 10:00
Youth Only, None
20 laps / 20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 10:00 Youth Only None --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 10:00
Youth Only, None
20 laps / 20km / 12 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 05/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 05/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 05/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 05/03/17 – 09:30
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Sign on opens for D's & E's at 8.30 am, C's at 9.00am, B Boys at 9.45am, A/B Girls 11.00am and A Boys at 12.00

Signing on will close 10 minutes before start of each race

Circuit will be open for warm up from 8.30am until 9.20am

Please do not use the surrounding streets or the car parks to warm up....bring rollers or turbos

Event Details

Event URN:

408286

Start Date:

Sun, 5th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Robert Waite Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Reuben Orr SF Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Junior Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Veitch Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Harry Walshaw Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Ed Young Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Harvey Stroh Settle Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  William Foster Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Louis Cook Albion Cycling Co Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Robert Donaldson Mossley CRT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Conor McKinnon Southport CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Oliver Rees Albion Cycling Co Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Benjamin Stevens Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alexander Whittle Liverpool Century RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Flora Knight Kendal Cycle Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Olivia Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Ella Lazenby Pedalsport Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Fraser Gault Ythan CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Coates Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Harry Paveley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Daniel Pack Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  William Longden Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jamie Brown Eastlands Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Alfie Savage Furness Future Flyers Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Callum Williams Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Nicole Decamps East Lancashire RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Abby Munro Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Ives Kuota - Spinergy - GSG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Deetry Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Simeon Kilroy Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Izaak Curtis Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Sandy Mccann Did not finish 0

18. Sandy Mccann -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Harry Wilson Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Bennett Finished 0

7. Jacob Bennett -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Frederick Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kate Rudkin Finished D 0

2. Kate Rudkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Anna Bennett Finished 0

2. Anna Bennett -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Cycles will NOT be checked for road worthiness,this is your responsibility, your cycle will only be checked to see if you have the correct gears prior to signing on and immediately following the finish of each race

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 12:45 Youth Only Band 5 --- 45 laps / 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 12:45
Youth Only, Band 5
45 laps / 45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 10:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 10:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 30 laps / 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
30 laps / 30km / 19 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 10:00 Youth Only None --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 10:00
Youth Only, None
20 laps / 20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 10:00 Youth Only None --- 20 laps / 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 05/03/17 – 10:00
Youth Only, None
20 laps / 20km / 12 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 05/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 05/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 05/03/17 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/03/17 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 05/03/17 – 09:30
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk