BC West Thames/Willesden CC Circuit Races

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 17 Jun 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

477/EN/007/2008

Start Date:

Tue, 17th Jun 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Nicholas Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jack Bradford Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rory Bradford Mildenhall CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Ethan Goddard Palmer Park Velo RT Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Shiva Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Imogen McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Andrew Paisley Icknield Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Andrew Paisley Chorlton Velo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Andrew Paisley Icknield Road Club Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Peter Kelly Unknown 4th 7

3. Peter Kelly -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Ben Weeks Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Ben Weeks Kingston Wheelers CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Jamie Pearson V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  James Aparicio Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  David Swan Unknown B 0

7. David Swan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Dave Harmsworth Reading CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  John Franklin Hillingdon Triathletes Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Anton Blackie Oxford University Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Nigel Carpenter Norwood Paragon CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Tom Smith AW Cycles Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Ben White Bike & Run London Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Peter Wager VC Meudon Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Christopher Denman Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youths £5). Entry is on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
Various
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/06/08 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
45km / 28 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 70km / 43 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/06/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
70km / 43 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

477/EN/007/2008

Start Date:

Tue, 17th Jun 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Nicholas Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jack Bradford Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rory Bradford Mildenhall CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Ethan Goddard Palmer Park Velo RT Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Shiva Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Imogen McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Andrew Paisley Icknield Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Andrew Paisley Chorlton Velo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Andrew Paisley Icknield Road Club Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Peter Kelly Unknown 4th 7

3. Peter Kelly -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Ben Weeks Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Ben Weeks Kingston Wheelers CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Jamie Pearson V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  James Aparicio Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  David Swan Unknown B 0

7. David Swan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Dave Harmsworth Reading CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  John Franklin Hillingdon Triathletes Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Anton Blackie Oxford University Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Nigel Carpenter Norwood Paragon CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Tom Smith AW Cycles Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Ben White Bike & Run London Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Peter Wager VC Meudon Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Christopher Denman Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youths £5). Entry is on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
Various
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/06/08 – 18:45
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/06/08 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
45km / 28 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/06/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 70km / 43 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/06/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
70km / 43 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk