South East Road Race League - Biddenden Summer RR

Road , Ashford – Sunday, 21 May 2017

Event Summary

Event Overview

Part of the South East Race Race League.

Event Details

Event URN:

408170

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Ham Street Victory Hall, B2067, Hamstreet, Ashford, TN26 2NJ

View map

Entry close date

Thu, 11th May 2017

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Hill Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Henry James Crawley Wheelers Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Clements Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tristan Grigalis PMR Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Sewell Bigfoot CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Keith Watson Adalta Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Oliver Cliff TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Keir Sutton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Oliver Williams Dulwich Paragon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Lee Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jonathon Puleston-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jed Williamson Team TMC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ian Vagg 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Tyler Lemmon TBW23 Stuart Hall Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Chris Ware Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Barny Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Isaac Wright HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Andrew Ten-broeke PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Alex Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Rob Stephenson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Richmond Rogers 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Thomas Burnett VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Harry Ribbons TBW23 Stuart Hall Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Mark Emsley Team TMC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Craig Calder Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Ciaran O'Grady Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  John Cockrill Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Eric DeGolier Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Rik McNicoll ACME Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entry is for affiliated riders to the league, who are members of affiliated clubs to the league.

Non affiliated riders may pre enter, but priority will be given to affiliated riders. 

PLEASE ALSO NOTE THAT NON AFFILIATED RIDERS WILL HAVE TO PAY THE EOL FEE (£25). THE EXTRA £5 WILL BE PAYABLE AT THE SIGN ON STATION.

Entry to all women only races are open to any riders,

Your entry will not be accepted until the closing date and then organisor selects the field. No payment will be taken until you have been accepted into the race.

3rd & 4th cat events will be 75% priority to 4th cat riders.

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd 106km / 66 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:00

2/3

Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
106km / 66 miles

Event Summary

Event Overview

Part of the South East Race Race League.

Event Details

Event URN:

408170

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Ham Street Victory Hall, B2067, Hamstreet, Ashford, TN26 2NJ

View map

Entry close date

Thu, 11th May 2017

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Hill Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Henry James Crawley Wheelers Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Clements Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tristan Grigalis PMR Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Sewell Bigfoot CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Keith Watson Adalta Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Oliver Cliff TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Keir Sutton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Oliver Williams Dulwich Paragon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Lee Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jonathon Puleston-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jed Williamson Team TMC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ian Vagg 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Tyler Lemmon TBW23 Stuart Hall Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Chris Ware Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Barny Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Isaac Wright HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Andrew Ten-broeke PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Alex Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Rob Stephenson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Richmond Rogers 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Thomas Burnett VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Harry Ribbons TBW23 Stuart Hall Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Mark Emsley Team TMC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Craig Calder Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Ciaran O'Grady Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  John Cockrill Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Eric DeGolier Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Rik McNicoll ACME Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entry is for affiliated riders to the league, who are members of affiliated clubs to the league.

Non affiliated riders may pre enter, but priority will be given to affiliated riders. 

PLEASE ALSO NOTE THAT NON AFFILIATED RIDERS WILL HAVE TO PAY THE EOL FEE (£25). THE EXTRA £5 WILL BE PAYABLE AT THE SIGN ON STATION.

Entry to all women only races are open to any riders,

Your entry will not be accepted until the closing date and then organisor selects the field. No payment will be taken until you have been accepted into the race.

3rd & 4th cat events will be 75% priority to 4th cat riders.

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd 106km / 66 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 21/05/17 – 10:00

2/3

Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
106km / 66 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk