Derby Arena Track League 2017 - week 9 (of 10)

Track League , Derby – Tuesday, 28 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

408022

Start Date:

Tue, 28th Mar 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Booth Rivet Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Gregg Booker Team Elite Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 50 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 50 Lap Points - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Booth Rivet Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Rosewell University of Derby Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Norman The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Gough OVB Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

B Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Herridge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Tatham OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Norman The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 50 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 50 Lap Points - Results
1.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Steven Chambers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Riley Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Kirkland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

C Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 40 Lap Points - Results
1.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Max Lees Leicestershire Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Riley Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steven Chambers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

C Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Steven Chambers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robert Sansby Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Kirkland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Riley Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 40 Lap Scratch - Results
1.  Steven Chambers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Max Lees Leicestershire Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 32 Lap Points - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm

The Races

Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 19:00 Regional C None ---
Tue 28/03/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 19:00 Regional C None ---
Tue 28/03/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 19:00 Regional C None ---
Tue 28/03/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 19:00 Regional C None ---
Tue 28/03/17 – 19:00
A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
A Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
A Group - 50 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
B Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
B Group - 50 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
C Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
C Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
C Group - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C+ ---
Tue 28/03/17 – 01:00
D Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
D Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
D Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

408022

Start Date:

Tue, 28th Mar 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Booth Rivet Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Gregg Booker Team Elite Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 50 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 50 Lap Points - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Booth Rivet Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie White HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Rosewell University of Derby Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Norman The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Gough OVB Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

B Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Herridge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Tatham OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Norman The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 50 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 50 Lap Points - Results
1.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Steven Chambers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Riley Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Kirkland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

C Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 40 Lap Points - Results
1.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Max Lees Leicestershire Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Riley Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steven Chambers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

C Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Steven Chambers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robert Sansby Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Kirkland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Riley Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 40 Lap Scratch - Results
1.  Steven Chambers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Max Lees Leicestershire Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 32 Lap Points - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Moore SheHair Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sarra Boyd Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm

The Races

Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 19:00 Regional C None ---
Tue 28/03/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 19:00 Regional C None ---
Tue 28/03/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 19:00 Regional C None ---
Tue 28/03/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 19:00 Regional C None ---
Tue 28/03/17 – 19:00
A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
A Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
A Group - 50 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
B Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
B Group - 50 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
C Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
C Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
C Group - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C+ ---
Tue 28/03/17 – 01:00
D Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
D Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00
D Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 28/03/17 01:00 Regional C ---
Tue 28/03/17 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk