Mud, Sweat and Gears XC Series 2017 - Round 4 - Regional Championships for Eastern & South East

MTB XC , Saffron Walden – Sunday, 21 May 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

407880

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Carver Barracks, Wimbish, Saffron Walden, Essex, CB10 2YA

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Entry close date

Wed, 17th May 2017

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Laura Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Elite 01:36:19:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:19:000
2.  Elvita Branch Sussed Out / Mondraker UK Finished Expert 01:38:10:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:10:000
3.  Angela Laycock Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Expert 01:42:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:54:000
4.  Ria Mobbs Wellingborough Cycles Finished Expert 01:43:35:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:35:000
5.  Emily Smith Kings Lynn MTB Finished Elite 01:44:05:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:05:000
--- Hollie Jones Renvale RT Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Donna Goodwin Louth Cycle Centre Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 01:17:43:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:43:000
--- Holly Hoy Brother U.K - Cycle Team OnFor... Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Sarah Hewitt Finished 01:24:08:000 0

1.  Sarah Hewitt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:08:000
2.  Jodie Cole HKR XC Team Finished 01:28:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:07:000
3.  Emma Bond HKR XC Team Finished Sport 01:29:14:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:14:000
4.  Erica Auger Finished N/A 01:36:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:36:58:000
5.  Alison Goss Finished 01:38:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:55:000
--- Katie Scotter Iceni Velo Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Melanie Paddington Newdales Cycles RT Finished N/A 01:24:38:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:38:000
2.  Lucy May-Gillings Finished 01:35:04:000 0

2.  Lucy May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:04:000
3.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished Veteran 01:48:17:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:17:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:58:27:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:27:000
2.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth 01:00:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:33:000
3.  Harley Pell WXC World Racing Finished Youth 01:01:45:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:45:000
4.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Youth 01:01:49:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:49:000
5.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Youth 01:03:35:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:35:000
6.  Molly Cutmore TPH Racing Finished Youth --- 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Juvenile 00:58:25:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:25:000
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:05:31:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:31:000
3.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Juvenile 01:10:09:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:10:09:000
4.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Juvenile 01:19:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:19:14:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Sally Watts Woking Cycling Club Finished 01:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:48:000
2.  Jessica Jordon-White Finished N/A 01:11:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:11:07:000
3.  Louise Foley Cambridge CC Finished N/A 01:12:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:29:000
4.  Emma Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 01:21:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:07:000
5.  Claire Lynn Finished 01:32:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:38:000
6.  Jane Brockman Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:41:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:24:000
7.  Diana Saunders Finished --- 0

7.  Diana Saunders -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Christine Rethman Hadleigh MTB Club Finished G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Kate Grantham Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Meirion Miller Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth 01:09:00:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:00:000
2.  Sam Trotter St Ives CC Finished Youth 01:10:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:28:000
3.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 01:12:27:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:27:000
4.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Youth 01:12:38:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:38:000
5.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 01:14:31:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:31:000
6.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Youth 01:15:32:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:32:000
7.  Harrison Darley Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:16:22:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:22:000
8.  William Gell Finished Youth 01:17:12:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:12:000
9.  Euan Alexander Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:17:33:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:33:000
10.  Ben Hoyle HKR XC Team Finished N/A 01:17:39:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:39:000
11.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 01:18:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:12:000
12.  Francis Watling High Beach Youth Cycling Club Finished Youth 01:18:48:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:48:000
13.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:20:22:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:22:000
14.  Jordan Rumbles East Coast Riders Finished Youth 01:21:26:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:26:000
15.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 01:21:27:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:27:000
16.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:21:41:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:41:000
17.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Youth 01:23:14:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:23:14:000
18.  Charlie Lynn Finished 01:25:53:000 0

18.  Charlie Lynn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:53:000
19.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 01:26:33:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:26:33:000
20.  Colin Mantle Mildenhall CC Finished N/A 01:27:37:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:37:000
21.  Matthew Darley Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:30:11:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:30:11:000
22.  Alexander Robb Mildenhall CC Finished 01:30:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:29:000
23.  Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Finished Youth --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
24.  Henry Iron Finished --- 0

24.  Henry Iron -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Robin de Freitas Finished Youth --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth
--- Robin Freitas Did not finish --- 0

Robin Freitas -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Samuel Robinson Newdales Cycles RT Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 01:09:49:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:49:000
2.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:09:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:51:000
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished Juvenile 01:17:31:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:17:31:000
4.  Fynn Hunter-Metcalfe Finished 01:20:03:000 0

4.  Fynn Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:03:000
5.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished Juvenile 01:20:12:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:20:12:000
6.  Jensen Barraclough Finished Juvenile 01:20:21:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:20:21:000
7.  Patrick Ridge Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 01:21:12:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:21:12:000
8.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 01:21:15:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:21:15:000
9.  Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 01:22:25:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:22:25:000
10.  Rowan Fuss Whitgift School Cycling Club Finished Juvenile 01:22:54:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:22:54:000
11.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 01:25:15:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:25:15:000
12.  Joe Cooper Finished 01:26:36:000 0

12.  Joe Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:36:000
13.  Samuel McGhee Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 01:26:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:26:37:000
14.  Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:26:49:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:26:49:000
15.  Thomas Metcalfe Team Darenth Finished Juvenile 01:27:46:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:27:46:000
16.  Oliver Brinkley Finished Juvenile 01:29:56:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:29:56:000
17.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Juvenile 01:30:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:30:22:000
18.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:34:08:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:34:08:000
19.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
20.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
21.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Juvenile --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
22.  William Smith Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
23.  Josh Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
24.  Ben Lowe Finished --- 0

24.  Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
26.  Gethin Davies Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
27.  Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished Juvenile --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile
28.  Harry Parker Finished --- 0

28.  Harry Parker -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished N/A --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
--- Flynn Doherty High Beach Youth Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Mark Tilley Yorkshire Road Club Finished N/A 01:11:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:11:07:000
2.  Will Kearse Sussed Out / Mondraker UK Finished Sport 01:15:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:20:000
3.  Peter Phillips Colchester Rovers CC Finished N/A 01:16:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:13:000
4.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 01:16:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:52:000
5.  Mark Darley Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:17:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:11:000
6.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished G/Vet 01:18:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:04:000
7.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished G/Vet 01:20:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:25:000
8.  Michael Millham Finished 01:20:50:000 0

8.  Michael Millham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:50:000
9.  Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 01:21:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:00:000
10.  Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 01:21:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:13:000
11.  James Dick Finished 01:21:16:000 0

11.  James Dick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:16:000
12.  Ben Reidy Pedalworks Performance Team Finished N/A 01:21:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:58:000
13.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 01:22:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:08:000
14.  Benjamin Watts Finished N/A 01:22:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:09:000
15.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 01:22:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:17:000
16.  Jonathan Ling Finished 01:22:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:38:000
17.  Christopher Hardwick TROG Finished Sport 01:22:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:46:000
18.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 01:22:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:47:000
19.  Adam White Finished 01:22:54:000 0

19.  Adam White -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:54:000
20.  Matthew Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:22:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:57:000
21.  Jack Driver Finished 01:22:58:000 0

21.  Jack Driver -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:58:000
22.  Richard Matthews Finished 01:23:21:000 0

22.  Richard Matthews -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:21:000
23.  Ian Megginson St Ives CC Finished 01:23:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:40:000
24.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 01:23:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:56:000
25.  Nick Parker Finished N/A 01:23:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:57:000
26.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 01:25:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:04:000
27.  David Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 01:25:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:09:000
28.  Daniel Hayman Cambridge CC Finished N/A 01:25:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:20:000
29.  Peter Buchkov Finished 01:25:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:22:000
30.  Neil Cooke Finished 01:25:27:000 0

30.  Neil Cooke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:27:000
31.  martyn biscoe Finished 01:26:10:000 0

31.  martyn biscoe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:10:000
32.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 01:26:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:58:000
33.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 01:27:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:12:000
34.  Kingsley Towler Finished 01:27:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:32:000
35.  Andrew Woods Finished 01:27:43:000 0

35.  Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:43:000
36.  Paul Mihill Finished 01:28:51:000 0

36.  Paul Mihill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:51:000
37.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 01:28:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:59:000
38.  Darren Coles Finished 01:29:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:38:000
39.  Shelton Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 01:29:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:44:000
40.  Stuart Lemanski Finished 01:30:22:000 0

40.  Stuart Lemanski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:22:000
41.  David Sweeting Diss & District CC Finished N/A 01:30:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:28:000
42.  Stuart Higham Finished N/A 01:31:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:14:000
43.  Stuart Beasley Finished 01:31:31:000 0

43.  Stuart Beasley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:31:000
44.  Paul Fisher Colchester Rovers CC Finished N/A 01:32:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:16:000
45.  Andrew Bird Finished N/A 01:32:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:18:000
46.  Samuel Poole Finished 01:32:24:000 0

46.  Samuel Poole -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:24:000
46.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 01:32:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:24:000
48.  Gary Fleet ABC Centreville Finished 01:32:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:42:000
49.  Chester Jones Finished 01:33:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:35:000
50.  Bradley Hurr Hadleigh MTB Club Finished Sport 01:34:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:02:000
51.  Ian Barraclough Finished 01:35:20:000 0

51.  Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:20:000
52.  Dale Brinkley Finished 01:36:11:000 0

52.  Dale Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:11:000
53.  Christopher Seaward Colchester Clunkers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  Stephen Cole Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
56.  Peter Robinson Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
57.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
58.  Nathan Taylor Finished --- 0

58.  Nathan Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
59.  Chris Driver TROG Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
60.  Oliver Grantham Norfolk Cycling Academy Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
61.  Byron Kirk Finished --- 0

61.  Byron Kirk -

Points: 0 | Status: Finished
62.  mark levett Finished --- 0

62.  mark levett -

Points: 0 | Status: Finished
63.  David Woods Finished --- 0

63.  David Woods -

Points: 0 | Status: Finished
64.  Stuart Bathcate Finished --- 0

64.  Stuart Bathcate -

Points: 0 | Status: Finished
65.  Matthew Finlay Finished --- 0

65.  Matthew Finlay -

Points: 0 | Status: Finished
65.  Paul Mackintosh Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
67.  Simon King Hadleigh Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
68.  Matthew Kendrick Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
69.  Marcus Simpkin Finished --- 0

69.  Marcus Simpkin -

Points: 0 | Status: Finished
70.  Mark Sinden Ely & District CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
71.  Neil Rogers Finished --- 0

71.  Neil Rogers -

Points: 0 | Status: Finished
72.  Kevin Ollett Colchester Clunkers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
73.  Russell Watling High Beach Youth Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
74.  Elliot Kenna Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
75.  stephen upson-smith Finished --- 0

75.  stephen upson-smith -

Points: 0 | Status: Finished
76.  Clive Tricker Ipswich Bicycle Club Finished S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet
77.  Kevin Palfreyman Finished --- 0

77.  Kevin Palfreyman -

Points: 0 | Status: Finished
78.  Kevin Carter Finished --- 0

78.  Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Finished
79.  Paul Thomas Finished --- 0

79.  Paul Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
80.  Richard Miller Finished --- 0

80.  Richard Miller -

Points: 0 | Status: Finished
--- Alan French Velo Schils - Interbike RT Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Stephen Saunders Bike Bible CC Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Michael Scott Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Andy Taylor Did not finish --- 0

Andy Taylor -

Points: 0 | Status: Did not finish

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:32:28:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:28:000
2.  Patrick Atkinson Finished Elite 01:33:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:21:000
3.  Andrew Cockburn Newdales Cycles RT Finished Elite 01:35:33:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:33:000
4.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Expert 01:35:50:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:50:000
5.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished Expert 01:37:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:43:000
6.  Joe Pitt Chelmsford Youth Cycling Club Finished Expert 01:39:23:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:23:000
7.  Ryan Keynes Odiham Cycling Club Finished Expert 01:42:40:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:40:000
8.  Sam Edwards WDMBC Finished Expert 01:44:45:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:45:000
9.  Tom O'Neill Revel Outdoors Finished Expert 01:46:20:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:46:20:000
10.  Lee Woodcock HKR XC Team Finished Expert 01:47:53:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:47:53:000
11.  Chris Harley HKR XC Team Finished Expert --- 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert
--- Callum Riley Newdales Cycles RT Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Billy-Joe Whenman Tenn-Outdoors Race Team Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished Junior 01:22:40:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:40:000
2.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Junior 01:23:45:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:45:000
3.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:25:46:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:46:000
4.  Jake Darragh Travers Bikes.com Finished Junior 01:26:47:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:47:000
5.  George Metcalfe Team Darenth Finished Junior 01:37:20:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:37:20:000
6.  Kieran Devlin Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:39:44:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:39:44:000
7.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished Junior 01:43:48:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:43:48:000
8.  Callum Barnes Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Max Holgate Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A --- 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: N/A
--- Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  David Bone Racing Club Ravenna Finished Sport 01:23:17:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:17:000
2.  Matt Ellis Matrix Finished Sport 01:23:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:43:000
3.  Jonathan Sheasby Finished Expert 01:25:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:32:000
4.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 01:25:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:57:000
5.  Tim Guy DAP Cycling Club Finished Sport 01:25:58:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:58:000
6.  Alex Brooks Finished 01:26:00:000 0

6.  Alex Brooks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:00:000
7.  Stuart Weatherley Colchester Rovers CC Finished N/A 01:26:28:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:28:000
8.  Graham Knight JCA-Equipe Velo Finished Sport 01:27:09:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:09:000
9.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Sport 01:28:36:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:36:000
10.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Sport 01:29:58:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:58:000
11.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:31:07:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:07:000
12.  Alex Jones Finished 01:31:08:000 0

12.  Alex Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:08:000
13.  Pedro Silva Finished Sport 01:31:59:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:59:000
14.  Jesse Towler Mildenhall CC Finished N/A 01:32:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:00:000
15.  James Elstone Pedalworks Performance Team Finished N/A 01:34:28:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:28:000
16.  Richard Sherman Finished Sport 01:35:14:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:14:000
17.  David Bradshaw Finished 01:36:07:000 0

17.  David Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:07:000
18.  Matthew Skeats Mildenhall CC Finished Sport 01:39:58:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:39:58:000
19.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Sport --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
20.  Liam Brook Newdales Cycles RT Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Jeff Ringrose Ipswich Bicycle Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Mikie Burrell Ely & District CC Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
23.  Karl Osborn Stowmarket & District CC Finished Sport --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
24.  Steve Banham Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Rob Elliott Finished --- 0

25.  Rob Elliott -

Points: 0 | Status: Finished
--- Michael Auger API-Metrow/Bodyby JR Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Robin Lines West Suffolk Wheelers Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Duncan Ryan Team LCUK Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Matt Traynar Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Stephen James Renvale RT Finished Elite 01:20:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:20:05:000
2.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 01:22:04:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:04:000
3.  Shaun Aldous Renvale RT Finished Veteran 01:22:23:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:23:000
4.  Nicholas Ainsworth Finished Master 01:23:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:23:41:000
5.  Richard Wood TMG Horizon Cycling Team Finished N/A 01:24:40:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:40:000
6.  Craig Gunnell Finished Veteran 01:24:56:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:56:000
7.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Veteran 01:25:16:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:16:000
8.  James Waddington Finished Veteran 01:25:44:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:44:000
9.  Mark Wellsted Amisvelo Racing Team Finished Veteran 01:26:00:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:00:000
10.  Robert Cross Finished 01:26:32:000 0

10.  Robert Cross -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:32:000
11.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished Veteran 01:26:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:57:000
12.  Glenn Stanford Finished 01:27:09:000 0

12.  Glenn Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:09:000
13.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 01:28:19:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:19:000
14.  Russell Jones Hackney GT Finished G/Vet 01:28:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:42:000
15.  Keith Clarke Finished Veteran 01:28:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:48:000
16.  Paul Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:28:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:51:000
17.  Garry Hurst HKR XC Team Finished Veteran 01:29:01:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:01:000
18.  Adam Chamberlin TPH Racing Finished Veteran 01:29:49:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:49:000
19.  Jason Nunn HKR XC Team Finished Veteran 01:30:07:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:07:000
20.  Gordon Hollingworth Ely & District CC Finished N/A 01:30:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:10:000
21.  Jack Curzon London Phoenix CC Finished N/A 01:30:53:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:53:000
22.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 01:31:10:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:10:000
23.  Paul Chamberlain Finished 01:31:26:000 0

23.  Paul Chamberlain -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:26:000
24.  Iain Kemp Revel Outdoors Finished N/A 01:31:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:51:000
25.  Paul Quantrill Kings Lynn MTB Finished Veteran 01:32:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:00:000
26.  David Allan Finished Veteran 01:32:15:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:15:000
27.  Paul Whiffen Newdales Cycles RT Finished Veteran 01:32:16:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:16:000
28.  Bryan Holland North Road CC Finished Veteran 01:34:56:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:56:000
29.  Daniel Wood HKR XC Team Finished Veteran 01:35:11:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:11:000
30.  Steven Williams Finished N/A 01:35:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:28:000
31.  Stephen Hanks London Phoenix CC Finished Veteran 01:38:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:22:000
31.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran 01:38:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:22:000
33.  David Green Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:38:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:47:000
34.  Stuart McGhee Evans Cycles Race Team Finished Veteran 01:39:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:21:000
35.  Howard Clarke Finished 01:40:10:000 0

35.  Howard Clarke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:10:000
36.  Michael Bebbington CC Bexley Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Phil Johnston Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Mike May-Gillings Finished --- 0

38.  Mike May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Martin Holland Ely & District CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
40.  Paul Coulson Hadleigh MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Jimmy Piper Finished G/Vet 01:24:33:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:33:000
2.  Rick Fetherston WDMBC Finished G/Vet 01:25:07:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:07:000
3.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 01:26:22:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:22:000
4.  Gary Curtis Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 01:27:20:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:20:000
5.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:27:37:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:37:000
6.  John McAndrew Ely & District CC Finished N/A 01:27:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:39:000
7.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 01:27:52:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:52:000
8.  Paul Barrow Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:28:54:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:54:000
9.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:29:12:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:12:000
10.  Sam Phillips WDMBC Finished G/Vet 01:30:18:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:18:000
11.  Philip Peacock Ely & District CC Finished G/Vet 01:30:36:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:36:000
12.  Mark Remon Dyson Cycles Finished G/Vet 01:31:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:01:000
13.  Nigel Herrod Finished S/Vet 01:31:57:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:31:57:000
14.  Clive Harrison Ford Cycling Club Finished N/A 01:33:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:33:30:000
15.  Steve Foster Finished 01:35:29:000 0

15.  Steve Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:29:000
16.  Andrew Graham Finished G/Vet 01:36:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:01:000
17.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 01:37:35:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:35:000
18.  Tony Wilkins Wolsey RC Finished S/Vet 01:38:37:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:38:37:000
19.  Ion Thomson Finished N/A 01:39:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:47:000
20.  Paul Mockett Newdales Cycles RT Finished G/Vet 01:40:37:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:37:000
21.  Denis Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished S/Vet 01:40:53:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:40:53:000
22.  Mark Barton Finished G/Vet 01:41:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:20:000
23.  Geoff Nutter Herne Hill Youth CC Finished N/A 01:42:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:07:000
24.  Alan Webb Dyson Cycles Finished N/A 01:42:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:39:000
25.  David Dickson Finished 01:42:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:50:000
26.  David Webster Kings Lynn MTB Finished G/Vet 01:43:37:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:43:37:000
27.  Paul Brown Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:44:49:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:44:49:000
28.  Roger Jewell CC London Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Dave Paton Hadleigh MTB Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Harry Board Hadleigh MTB Club Finished G/Vet --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet
31.  Shaun Woodley Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Steve Woods Cambridge CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Simon Norton CC Sudbury Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Tony Wood Finished --- 0

34.  Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Murray Spencer CC Bexley Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
36.  Nicholas Law Finished --- 0

36.  Nicholas Law -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Dick Lines Kings Lynn MTB Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
38.  Jon Keefe St Neots CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Terry Whalley Ford Cycling Club Finished S/Vet --- 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: S/Vet
40.  Simon Larner Finished --- 0

40.  Simon Larner -

Points: 0 | Status: Finished
41.  James Whenman Tenn-Outdoors Race Team Finished G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
42.  Mark Bilner Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Peter Douglas Finsbury Park CC Finished S/Vet --- 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: S/Vet
44.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  Martin Yates Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
46.  Robert Lee Finished S/Vet --- 56

46.  Robert Lee -

Points: 56 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Garry Blackmore Welwyn Wheelers CC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Ian Dalton Did not finish --- 0

Ian Dalton -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 00:20:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:04:000
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 00:20:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:41:000
3.  Benjamin Bisson VC Londres Finished N/A 00:22:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:00:000
4.  Finn Cooper Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 00:22:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:07:000
5.  Daniel Lloyd InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished N/A 00:22:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:24:000
6.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:22:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:26:000
7.  Max Rethman Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:22:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:29:000
8.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished N/A 00:23:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:08:000
9.  Alex Cutmore TPH Racing Finished N/A 00:23:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:12:000
10.  William Barraclough Finished 00:23:16:000 0

10.  William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:16:000
11.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:23:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:17:000
12.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:23:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:26:000
13.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:23:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:37:000
14.  Oliver Tilley Finished 00:24:07:000 0

14.  Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:07:000
15.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:24:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:32:000
16.  Alex Nunn Finished 00:24:38:000 0

16.  Alex Nunn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:38:000
17.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:15:000
18.  Freddie Wardle WaldenJNR Finished N/A 00:25:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:18:000
19.  Joseph Prashner Finished Youth 00:25:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:25:25:000
20.  Lewis Buchallet Finished N/A 00:27:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:10:000
21.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:28:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:42:000
21.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:28:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:42:000
23.  Francis Robb Mildenhall CC Finished 00:29:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:29:10:000
24.  Oliver Sinden Finished 00:29:57:000 0

24.  Oliver Sinden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:29:57:000
25.  Harry May-Gillings Finished --- 0

25.  Harry May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished
26.  charlie fleet Finished --- 0

26.  charlie fleet -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Stanley Eden Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  KIAN ROBINSON Finished --- 0

29.  KIAN ROBINSON -

Points: 0 | Status: Finished
--- Alex Stanford Did not finish --- 0

Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls - Results
1.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:24:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:47:000
2.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:25:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:34:000
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:28:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:00:000
4.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:28:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:07:000
5.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Edie Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Mollie Hunter-Metcalfe Finished --- 0

7.  Mollie Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Daisy Grantham Norfolk Cycling Academy Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Lizzie Wellsted Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Matilda Challinor Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys - Results
1.  Austin Ainsworth Finished 00:10:52:000 0

1.  Austin Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:52:000
2.  Tommy Dickson Finished N/A 00:11:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:02:000
3.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:11:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:20:000
4.  Corey Huckstep Finished 00:11:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:38:000
5.  Alex Spraggons Hadleigh Cycling Club Finished 00:11:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:39:000
6.  Joseph Stanford Finished 00:12:10:000 0

6.  Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:10:000
7.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 00:12:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:18:000
8.  Nathan Gunnell Finished 00:12:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:22:000
9.  Henry Elliott Finished 00:12:59:000 0

9.  Henry Elliott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:59:000
10.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 00:13:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:06:000
11.  Dylan Hanks Finished 00:13:16:000 0

11.  Dylan Hanks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:16:000
12.  William Lowe Finished 00:13:22:000 0

12.  William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:22:000
13.  Nathaniel Lemanski Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:13:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:32:000
14.  Matthew Ringrose Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:13:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:55:000
15.  Matthew Meadows Braintree BMX Racing Club Finished 00:13:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:58:000
16.  Logan Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:14:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:39:000
17.  Ruben Devaux Finished 00:14:49:000 0

17.  Ruben Devaux -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:49:000
18.  Dylan Curzon Finished 00:15:18:000 0

18.  Dylan Curzon -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:18:000
19.  Jake Seamen Finished 00:15:22:000 0

19.  Jake Seamen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:22:000
20.  James Clarke Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  George Unsworth Gloucester City Cycling Club Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
22.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Jack Chamberlin Finished --- 0

23.  Jack Chamberlin -

Points: 0 | Status: Finished
24.  David Lupsa Finished --- 0

24.  David Lupsa -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Alfie Bramley Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Edward lowe Finished --- 0

26.  Edward lowe -

Points: 0 | Status: Finished

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls - Results
1.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:12:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:32:000
2.  Bella Taylor Finished 00:13:12:000 0

2.  Bella Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:12:000
3.  Eva Ainsworth Finished 00:14:07:000 0

3.  Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:07:000
4.  Ruby Odell Finished 00:15:04:000 0

4.  Ruby Odell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:04:000
5.  Grace Wardle Finished N/A 00:15:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:29:000
6.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:16:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:10:000
7.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:16:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:30:000
8.  Ellie Robinson Finished --- 0

8.  Ellie Robinson -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sally May-Gillings Finished --- 0

9.  Sally May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Zoe Porter Hadleigh MTB Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 21/05/17 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 21/05/17 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 21/05/17 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 21/05/17 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 21/05/17 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 21/05/17 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:12 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£33.00)
Sun 21/05/17 – 10:12
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 21/05/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 21/05/17 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 21/05/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 21/05/17 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 21/05/17 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 21/05/17 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 21/05/17 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Non-Ranking None N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
02 hr 30 mins
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 21/05/17 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Non-Ranking N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

407880

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Carver Barracks, Wimbish, Saffron Walden, Essex, CB10 2YA

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Entry close date

Wed, 17th May 2017

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Laura Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Elite 01:36:19:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:19:000
2.  Elvita Branch Sussed Out / Mondraker UK Finished Expert 01:38:10:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:10:000
3.  Angela Laycock Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Expert 01:42:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:54:000
4.  Ria Mobbs Wellingborough Cycles Finished Expert 01:43:35:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:35:000
5.  Emily Smith Kings Lynn MTB Finished Elite 01:44:05:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:05:000
--- Hollie Jones Renvale RT Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Donna Goodwin Louth Cycle Centre Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 01:17:43:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:43:000
--- Holly Hoy Brother U.K - Cycle Team OnFor... Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Sarah Hewitt Finished 01:24:08:000 0

1.  Sarah Hewitt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:08:000
2.  Jodie Cole HKR XC Team Finished 01:28:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:07:000
3.  Emma Bond HKR XC Team Finished Sport 01:29:14:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:14:000
4.  Erica Auger Finished N/A 01:36:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:36:58:000
5.  Alison Goss Finished 01:38:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:55:000
--- Katie Scotter Iceni Velo Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Melanie Paddington Newdales Cycles RT Finished N/A 01:24:38:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:38:000
2.  Lucy May-Gillings Finished 01:35:04:000 0

2.  Lucy May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:04:000
3.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished Veteran 01:48:17:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:17:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:58:27:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:27:000
2.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth 01:00:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:33:000
3.  Harley Pell WXC World Racing Finished Youth 01:01:45:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:45:000
4.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Youth 01:01:49:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:49:000
5.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Youth 01:03:35:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:35:000
6.  Molly Cutmore TPH Racing Finished Youth --- 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Juvenile 00:58:25:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:25:000
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:05:31:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:31:000
3.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Juvenile 01:10:09:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:10:09:000
4.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Juvenile 01:19:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:19:14:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Sally Watts Woking Cycling Club Finished 01:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:48:000
2.  Jessica Jordon-White Finished N/A 01:11:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:11:07:000
3.  Louise Foley Cambridge CC Finished N/A 01:12:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:29:000
4.  Emma Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 01:21:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:07:000
5.  Claire Lynn Finished 01:32:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:38:000
6.  Jane Brockman Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:41:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:24:000
7.  Diana Saunders Finished --- 0

7.  Diana Saunders -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Christine Rethman Hadleigh MTB Club Finished G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Kate Grantham Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Meirion Miller Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth 01:09:00:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:00:000
2.  Sam Trotter St Ives CC Finished Youth 01:10:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:28:000
3.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 01:12:27:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:27:000
4.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Youth 01:12:38:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:38:000
5.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 01:14:31:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:31:000
6.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Youth 01:15:32:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:32:000
7.  Harrison Darley Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:16:22:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:22:000
8.  William Gell Finished Youth 01:17:12:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:12:000
9.  Euan Alexander Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:17:33:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:33:000
10.  Ben Hoyle HKR XC Team Finished N/A 01:17:39:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:39:000
11.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 01:18:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:12:000
12.  Francis Watling High Beach Youth Cycling Club Finished Youth 01:18:48:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:48:000
13.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:20:22:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:22:000
14.  Jordan Rumbles East Coast Riders Finished Youth 01:21:26:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:26:000
15.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 01:21:27:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:27:000
16.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:21:41:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:41:000
17.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Youth 01:23:14:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:23:14:000
18.  Charlie Lynn Finished 01:25:53:000 0

18.  Charlie Lynn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:53:000
19.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 01:26:33:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:26:33:000
20.  Colin Mantle Mildenhall CC Finished N/A 01:27:37:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:37:000
21.  Matthew Darley Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:30:11:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:30:11:000
22.  Alexander Robb Mildenhall CC Finished 01:30:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:29:000
23.  Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Finished Youth --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
24.  Henry Iron Finished --- 0

24.  Henry Iron -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Robin de Freitas Finished Youth --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth
--- Robin Freitas Did not finish --- 0

Robin Freitas -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Samuel Robinson Newdales Cycles RT Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 01:09:49:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:49:000
2.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:09:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:51:000
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished Juvenile 01:17:31:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:17:31:000
4.  Fynn Hunter-Metcalfe Finished 01:20:03:000 0

4.  Fynn Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:03:000
5.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished Juvenile 01:20:12:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:20:12:000
6.  Jensen Barraclough Finished Juvenile 01:20:21:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:20:21:000
7.  Patrick Ridge Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 01:21:12:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:21:12:000
8.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 01:21:15:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:21:15:000
9.  Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 01:22:25:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:22:25:000
10.  Rowan Fuss Whitgift School Cycling Club Finished Juvenile 01:22:54:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:22:54:000
11.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 01:25:15:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:25:15:000
12.  Joe Cooper Finished 01:26:36:000 0

12.  Joe Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:36:000
13.  Samuel McGhee Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 01:26:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:26:37:000
14.  Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:26:49:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:26:49:000
15.  Thomas Metcalfe Team Darenth Finished Juvenile 01:27:46:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:27:46:000
16.  Oliver Brinkley Finished Juvenile 01:29:56:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:29:56:000
17.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Juvenile 01:30:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:30:22:000
18.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:34:08:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:34:08:000
19.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
20.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
21.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Juvenile --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
22.  William Smith Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
23.  Josh Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
24.  Ben Lowe Finished --- 0

24.  Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
26.  Gethin Davies Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
27.  Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished Juvenile --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile
28.  Harry Parker Finished --- 0

28.  Harry Parker -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished N/A --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
--- Flynn Doherty High Beach Youth Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Mark Tilley Yorkshire Road Club Finished N/A 01:11:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:11:07:000
2.  Will Kearse Sussed Out / Mondraker UK Finished Sport 01:15:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:20:000
3.  Peter Phillips Colchester Rovers CC Finished N/A 01:16:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:13:000
4.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 01:16:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:52:000
5.  Mark Darley Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:17:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:11:000
6.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished G/Vet 01:18:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:04:000
7.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished G/Vet 01:20:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:25:000
8.  Michael Millham Finished 01:20:50:000 0

8.  Michael Millham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:50:000
9.  Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 01:21:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:00:000
10.  Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 01:21:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:13:000
11.  James Dick Finished 01:21:16:000 0

11.  James Dick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:16:000
12.  Ben Reidy Pedalworks Performance Team Finished N/A 01:21:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:58:000
13.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 01:22:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:08:000
14.  Benjamin Watts Finished N/A 01:22:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:09:000
15.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 01:22:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:17:000
16.  Jonathan Ling Finished 01:22:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:38:000
17.  Christopher Hardwick TROG Finished Sport 01:22:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:46:000
18.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 01:22:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:47:000
19.  Adam White Finished 01:22:54:000 0

19.  Adam White -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:54:000
20.  Matthew Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:22:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:57:000
21.  Jack Driver Finished 01:22:58:000 0

21.  Jack Driver -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:58:000
22.  Richard Matthews Finished 01:23:21:000 0

22.  Richard Matthews -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:21:000
23.  Ian Megginson St Ives CC Finished 01:23:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:40:000
24.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 01:23:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:56:000
25.  Nick Parker Finished N/A 01:23:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:57:000
26.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 01:25:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:04:000
27.  David Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 01:25:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:09:000
28.  Daniel Hayman Cambridge CC Finished N/A 01:25:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:20:000
29.  Peter Buchkov Finished 01:25:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:22:000
30.  Neil Cooke Finished 01:25:27:000 0

30.  Neil Cooke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:25:27:000
31.  martyn biscoe Finished 01:26:10:000 0

31.  martyn biscoe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:10:000
32.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 01:26:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:58:000
33.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 01:27:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:12:000
34.  Kingsley Towler Finished 01:27:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:32:000
35.  Andrew Woods Finished 01:27:43:000 0

35.  Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:43:000
36.  Paul Mihill Finished 01:28:51:000 0

36.  Paul Mihill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:51:000
37.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 01:28:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:59:000
38.  Darren Coles Finished 01:29:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:38:000
39.  Shelton Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 01:29:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:44:000
40.  Stuart Lemanski Finished 01:30:22:000 0

40.  Stuart Lemanski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:22:000
41.  David Sweeting Diss & District CC Finished N/A 01:30:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:28:000
42.  Stuart Higham Finished N/A 01:31:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:14:000
43.  Stuart Beasley Finished 01:31:31:000 0

43.  Stuart Beasley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:31:000
44.  Paul Fisher Colchester Rovers CC Finished N/A 01:32:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:16:000
45.  Andrew Bird Finished N/A 01:32:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:18:000
46.  Samuel Poole Finished 01:32:24:000 0

46.  Samuel Poole -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:24:000
46.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 01:32:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:24:000
48.  Gary Fleet ABC Centreville Finished 01:32:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:42:000
49.  Chester Jones Finished 01:33:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:35:000
50.  Bradley Hurr Hadleigh MTB Club Finished Sport 01:34:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:02:000
51.  Ian Barraclough Finished 01:35:20:000 0

51.  Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:20:000
52.  Dale Brinkley Finished 01:36:11:000 0

52.  Dale Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:11:000
53.  Christopher Seaward Colchester Clunkers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  Stephen Cole Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
56.  Peter Robinson Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
57.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
58.  Nathan Taylor Finished --- 0

58.  Nathan Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
59.  Chris Driver TROG Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
60.  Oliver Grantham Norfolk Cycling Academy Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
61.  Byron Kirk Finished --- 0

61.  Byron Kirk -

Points: 0 | Status: Finished
62.  mark levett Finished --- 0

62.  mark levett -

Points: 0 | Status: Finished
63.  David Woods Finished --- 0

63.  David Woods -

Points: 0 | Status: Finished
64.  Stuart Bathcate Finished --- 0

64.  Stuart Bathcate -

Points: 0 | Status: Finished
65.  Matthew Finlay Finished --- 0

65.  Matthew Finlay -

Points: 0 | Status: Finished
65.  Paul Mackintosh Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
67.  Simon King Hadleigh Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
68.  Matthew Kendrick Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
69.  Marcus Simpkin Finished --- 0

69.  Marcus Simpkin -

Points: 0 | Status: Finished
70.  Mark Sinden Ely & District CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
71.  Neil Rogers Finished --- 0

71.  Neil Rogers -

Points: 0 | Status: Finished
72.  Kevin Ollett Colchester Clunkers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
73.  Russell Watling High Beach Youth Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
74.  Elliot Kenna Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
75.  stephen upson-smith Finished --- 0

75.  stephen upson-smith -

Points: 0 | Status: Finished
76.  Clive Tricker Ipswich Bicycle Club Finished S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet
77.  Kevin Palfreyman Finished --- 0

77.  Kevin Palfreyman -

Points: 0 | Status: Finished
78.  Kevin Carter Finished --- 0

78.  Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Finished
79.  Paul Thomas Finished --- 0

79.  Paul Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
80.  Richard Miller Finished --- 0

80.  Richard Miller -

Points: 0 | Status: Finished
--- Alan French Velo Schils - Interbike RT Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Stephen Saunders Bike Bible CC Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Michael Scott Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Andy Taylor Did not finish --- 0

Andy Taylor -

Points: 0 | Status: Did not finish

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:32:28:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:28:000
2.  Patrick Atkinson Finished Elite 01:33:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:21:000
3.  Andrew Cockburn Newdales Cycles RT Finished Elite 01:35:33:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:33:000
4.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Expert 01:35:50:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:50:000
5.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished Expert 01:37:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:43:000
6.  Joe Pitt Chelmsford Youth Cycling Club Finished Expert 01:39:23:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:23:000
7.  Ryan Keynes Odiham Cycling Club Finished Expert 01:42:40:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:40:000
8.  Sam Edwards WDMBC Finished Expert 01:44:45:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:45:000
9.  Tom O'Neill Revel Outdoors Finished Expert 01:46:20:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:46:20:000
10.  Lee Woodcock HKR XC Team Finished Expert 01:47:53:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:47:53:000
11.  Chris Harley HKR XC Team Finished Expert --- 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert
--- Callum Riley Newdales Cycles RT Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Billy-Joe Whenman Tenn-Outdoors Race Team Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished Junior 01:22:40:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:40:000
2.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Junior 01:23:45:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:45:000
3.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:25:46:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:46:000
4.  Jake Darragh Travers Bikes.com Finished Junior 01:26:47:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:47:000
5.  George Metcalfe Team Darenth Finished Junior 01:37:20:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:37:20:000
6.  Kieran Devlin Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:39:44:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:39:44:000
7.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished Junior 01:43:48:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:43:48:000
8.  Callum Barnes Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Max Holgate Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A --- 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: N/A
--- Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  David Bone Racing Club Ravenna Finished Sport 01:23:17:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:17:000
2.  Matt Ellis Matrix Finished Sport 01:23:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:43:000
3.  Jonathan Sheasby Finished Expert 01:25:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:32:000
4.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 01:25:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:57:000
5.  Tim Guy DAP Cycling Club Finished Sport 01:25:58:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:58:000
6.  Alex Brooks Finished 01:26:00:000 0

6.  Alex Brooks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:00:000
7.  Stuart Weatherley Colchester Rovers CC Finished N/A 01:26:28:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:28:000
8.  Graham Knight JCA-Equipe Velo Finished Sport 01:27:09:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:09:000
9.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Sport 01:28:36:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:36:000
10.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Sport 01:29:58:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:58:000
11.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:31:07:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:07:000
12.  Alex Jones Finished 01:31:08:000 0

12.  Alex Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:08:000
13.  Pedro Silva Finished Sport 01:31:59:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:59:000
14.  Jesse Towler Mildenhall CC Finished N/A 01:32:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:00:000
15.  James Elstone Pedalworks Performance Team Finished N/A 01:34:28:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:28:000
16.  Richard Sherman Finished Sport 01:35:14:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:14:000
17.  David Bradshaw Finished 01:36:07:000 0

17.  David Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:07:000
18.  Matthew Skeats Mildenhall CC Finished Sport 01:39:58:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:39:58:000
19.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Sport --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
20.  Liam Brook Newdales Cycles RT Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Jeff Ringrose Ipswich Bicycle Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Mikie Burrell Ely & District CC Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
23.  Karl Osborn Stowmarket & District CC Finished Sport --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
24.  Steve Banham Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Rob Elliott Finished --- 0

25.  Rob Elliott -

Points: 0 | Status: Finished
--- Michael Auger API-Metrow/Bodyby JR Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Robin Lines West Suffolk Wheelers Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Duncan Ryan Team LCUK Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Matt Traynar Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Stephen James Renvale RT Finished Elite 01:20:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:20:05:000
2.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 01:22:04:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:04:000
3.  Shaun Aldous Renvale RT Finished Veteran 01:22:23:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:23:000
4.  Nicholas Ainsworth Finished Master 01:23:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:23:41:000
5.  Richard Wood TMG Horizon Cycling Team Finished N/A 01:24:40:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:40:000
6.  Craig Gunnell Finished Veteran 01:24:56:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:56:000
7.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Veteran 01:25:16:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:16:000
8.  James Waddington Finished Veteran 01:25:44:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:44:000
9.  Mark Wellsted Amisvelo Racing Team Finished Veteran 01:26:00:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:00:000
10.  Robert Cross Finished 01:26:32:000 0

10.  Robert Cross -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:32:000
11.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished Veteran 01:26:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:57:000
12.  Glenn Stanford Finished 01:27:09:000 0

12.  Glenn Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:09:000
13.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 01:28:19:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:19:000
14.  Russell Jones Hackney GT Finished G/Vet 01:28:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:42:000
15.  Keith Clarke Finished Veteran 01:28:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:48:000
16.  Paul Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:28:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:51:000
17.  Garry Hurst HKR XC Team Finished Veteran 01:29:01:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:01:000
18.  Adam Chamberlin TPH Racing Finished Veteran 01:29:49:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:49:000
19.  Jason Nunn HKR XC Team Finished Veteran 01:30:07:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:07:000
20.  Gordon Hollingworth Ely & District CC Finished N/A 01:30:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:10:000
21.  Jack Curzon London Phoenix CC Finished N/A 01:30:53:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:53:000
22.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 01:31:10:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:10:000
23.  Paul Chamberlain Finished 01:31:26:000 0

23.  Paul Chamberlain -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:26:000
24.  Iain Kemp Revel Outdoors Finished N/A 01:31:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:51:000
25.  Paul Quantrill Kings Lynn MTB Finished Veteran 01:32:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:00:000
26.  David Allan Finished Veteran 01:32:15:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:15:000
27.  Paul Whiffen Newdales Cycles RT Finished Veteran 01:32:16:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:16:000
28.  Bryan Holland North Road CC Finished Veteran 01:34:56:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:56:000
29.  Daniel Wood HKR XC Team Finished Veteran 01:35:11:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:11:000
30.  Steven Williams Finished N/A 01:35:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:28:000
31.  Stephen Hanks London Phoenix CC Finished Veteran 01:38:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:22:000
31.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran 01:38:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:22:000
33.  David Green Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:38:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:47:000
34.  Stuart McGhee Evans Cycles Race Team Finished Veteran 01:39:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:21:000
35.  Howard Clarke Finished 01:40:10:000 0

35.  Howard Clarke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:10:000
36.  Michael Bebbington CC Bexley Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Phil Johnston Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Mike May-Gillings Finished --- 0

38.  Mike May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Martin Holland Ely & District CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
40.  Paul Coulson Hadleigh MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Jimmy Piper Finished G/Vet 01:24:33:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:33:000
2.  Rick Fetherston WDMBC Finished G/Vet 01:25:07:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:07:000
3.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 01:26:22:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:22:000
4.  Gary Curtis Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 01:27:20:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:20:000
5.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:27:37:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:37:000
6.  John McAndrew Ely & District CC Finished N/A 01:27:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:39:000
7.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 01:27:52:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:52:000
8.  Paul Barrow Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:28:54:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:54:000
9.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:29:12:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:12:000
10.  Sam Phillips WDMBC Finished G/Vet 01:30:18:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:18:000
11.  Philip Peacock Ely & District CC Finished G/Vet 01:30:36:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:36:000
12.  Mark Remon Dyson Cycles Finished G/Vet 01:31:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:01:000
13.  Nigel Herrod Finished S/Vet 01:31:57:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:31:57:000
14.  Clive Harrison Ford Cycling Club Finished N/A 01:33:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:33:30:000
15.  Steve Foster Finished 01:35:29:000 0

15.  Steve Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:29:000
16.  Andrew Graham Finished G/Vet 01:36:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:01:000
17.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 01:37:35:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:35:000
18.  Tony Wilkins Wolsey RC Finished S/Vet 01:38:37:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:38:37:000
19.  Ion Thomson Finished N/A 01:39:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:47:000
20.  Paul Mockett Newdales Cycles RT Finished G/Vet 01:40:37:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:37:000
21.  Denis Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished S/Vet 01:40:53:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:40:53:000
22.  Mark Barton Finished G/Vet 01:41:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:20:000
23.  Geoff Nutter Herne Hill Youth CC Finished N/A 01:42:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:07:000
24.  Alan Webb Dyson Cycles Finished N/A 01:42:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:42:39:000
25.  David Dickson Finished 01:42:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:50:000
26.  David Webster Kings Lynn MTB Finished G/Vet 01:43:37:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:43:37:000
27.  Paul Brown Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:44:49:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:44:49:000
28.  Roger Jewell CC London Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Dave Paton Hadleigh MTB Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Harry Board Hadleigh MTB Club Finished G/Vet --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet
31.  Shaun Woodley Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Steve Woods Cambridge CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Simon Norton CC Sudbury Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Tony Wood Finished --- 0

34.  Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Murray Spencer CC Bexley Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
36.  Nicholas Law Finished --- 0

36.  Nicholas Law -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Dick Lines Kings Lynn MTB Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
38.  Jon Keefe St Neots CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Terry Whalley Ford Cycling Club Finished S/Vet --- 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: S/Vet
40.  Simon Larner Finished --- 0

40.  Simon Larner -

Points: 0 | Status: Finished
41.  James Whenman Tenn-Outdoors Race Team Finished G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
42.  Mark Bilner Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Peter Douglas Finsbury Park CC Finished S/Vet --- 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: S/Vet
44.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  Martin Yates Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
46.  Robert Lee Finished S/Vet --- 56

46.  Robert Lee -

Points: 56 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Garry Blackmore Welwyn Wheelers CC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Ian Dalton Did not finish --- 0

Ian Dalton -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 00:20:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:04:000
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 00:20:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:41:000
3.  Benjamin Bisson VC Londres Finished N/A 00:22:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:00:000
4.  Finn Cooper Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 00:22:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:07:000
5.  Daniel Lloyd InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished N/A 00:22:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:24:000
6.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:22:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:26:000
7.  Max Rethman Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:22:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:29:000
8.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished N/A 00:23:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:08:000
9.  Alex Cutmore TPH Racing Finished N/A 00:23:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:12:000
10.  William Barraclough Finished 00:23:16:000 0

10.  William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:16:000
11.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:23:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:17:000
12.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:23:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:26:000
13.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:23:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:37:000
14.  Oliver Tilley Finished 00:24:07:000 0

14.  Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:07:000
15.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:24:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:32:000
16.  Alex Nunn Finished 00:24:38:000 0

16.  Alex Nunn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:38:000
17.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:15:000
18.  Freddie Wardle WaldenJNR Finished N/A 00:25:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:18:000
19.  Joseph Prashner Finished Youth 00:25:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:25:25:000
20.  Lewis Buchallet Finished N/A 00:27:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:10:000
21.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:28:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:42:000
21.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:28:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:42:000
23.  Francis Robb Mildenhall CC Finished 00:29:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:29:10:000
24.  Oliver Sinden Finished 00:29:57:000 0

24.  Oliver Sinden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:29:57:000
25.  Harry May-Gillings Finished --- 0

25.  Harry May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished
26.  charlie fleet Finished --- 0

26.  charlie fleet -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Stanley Eden Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  KIAN ROBINSON Finished --- 0

29.  KIAN ROBINSON -

Points: 0 | Status: Finished
--- Alex Stanford Did not finish --- 0

Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls - Results
1.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:24:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:47:000
2.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:25:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:34:000
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:28:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:00:000
4.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:28:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:07:000
5.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Edie Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Mollie Hunter-Metcalfe Finished --- 0

7.  Mollie Hunter-Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Daisy Grantham Norfolk Cycling Academy Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Lizzie Wellsted Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Matilda Challinor Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys - Results
1.  Austin Ainsworth Finished 00:10:52:000 0

1.  Austin Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:52:000
2.  Tommy Dickson Finished N/A 00:11:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:02:000
3.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:11:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:20:000
4.  Corey Huckstep Finished 00:11:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:38:000
5.  Alex Spraggons Hadleigh Cycling Club Finished 00:11:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:39:000
6.  Joseph Stanford Finished 00:12:10:000 0

6.  Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:10:000
7.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 00:12:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:18:000
8.  Nathan Gunnell Finished 00:12:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:22:000
9.  Henry Elliott Finished 00:12:59:000 0

9.  Henry Elliott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:59:000
10.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 00:13:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:06:000
11.  Dylan Hanks Finished 00:13:16:000 0

11.  Dylan Hanks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:16:000
12.  William Lowe Finished 00:13:22:000 0

12.  William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:22:000
13.  Nathaniel Lemanski Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:13:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:32:000
14.  Matthew Ringrose Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:13:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:55:000
15.  Matthew Meadows Braintree BMX Racing Club Finished 00:13:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:58:000
16.  Logan Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:14:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:39:000
17.  Ruben Devaux Finished 00:14:49:000 0

17.  Ruben Devaux -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:49:000
18.  Dylan Curzon Finished 00:15:18:000 0

18.  Dylan Curzon -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:18:000
19.  Jake Seamen Finished 00:15:22:000 0

19.  Jake Seamen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:22:000
20.  James Clarke Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  George Unsworth Gloucester City Cycling Club Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
22.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Jack Chamberlin Finished --- 0

23.  Jack Chamberlin -

Points: 0 | Status: Finished
24.  David Lupsa Finished --- 0

24.  David Lupsa -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Alfie Bramley Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Edward lowe Finished --- 0

26.  Edward lowe -

Points: 0 | Status: Finished

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls - Results
1.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:12:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:32:000
2.  Bella Taylor Finished 00:13:12:000 0

2.  Bella Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:12:000
3.  Eva Ainsworth Finished 00:14:07:000 0

3.  Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:07:000
4.  Ruby Odell Finished 00:15:04:000 0

4.  Ruby Odell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:04:000
5.  Grace Wardle Finished N/A 00:15:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:29:000
6.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:16:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:10:000
7.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:16:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:30:000
8.  Ellie Robinson Finished --- 0

8.  Ellie Robinson -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sally May-Gillings Finished --- 0

9.  Sally May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Zoe Porter Hadleigh MTB Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 21/05/17 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 21/05/17 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 21/05/17 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 21/05/17 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 21/05/17 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 21/05/17 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:12 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£33.00)
Sun 21/05/17 – 10:12
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 21/05/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 21/05/17 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 21/05/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 21/05/17 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 21/05/17 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 21/05/17 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 21/05/17 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Non-Ranking None N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
02 hr 30 mins
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 21/05/17 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Non-Ranking N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk