HSBC UK National Cross Country Championships

MTB XC , Rugeley, Staffordshire, – Saturday, 22 Jul 2017

Event Summary

Event Overview

It's been a long time coming but finally the National Mountain Bike Championships return the Midlands. Following on from organising 2 very successful rounds of the National Mountain Bike Series, Run And Ride have stepped up to host the Championships for 2017 at their home play ground of Cannock Chase.  
  • Expect a full weekend of thrilling racing as riders do battle for the converted National Jersey. A newly designed course will be constructed full of fast flowing singletrack, challenging technical sections and short steep climbs suitable of a National Championships.
  • The weekend is not just about the best riders in the UK. On the Saturday we have got a full schedule of support races suitable for beginners / first timers to fun riders and children. The course will be the same as the top guys race on the Sunday so you can say you’ve competed in a National Championships. If you think you might struggle with the technical elements of the course then please don’t. Every technical section will have “B” easy route so you don’t have to worry.
  • Spectators will find plenty to keep them entertained. As well as the racing we'll have some of the biggest cycle companies in the UK exhibiting in the race village. Top quality caterers offering refreshments plus get up close with the trade teams and the top riders
  • We've added 2 extra events to the weekends schedule. On the Friday night we have a 5 mile trail run around mountain bike course. Then on Saturday night we have a hill climb race. Details of both can be found:
Friday Night 5 Mile Trail Run Saturday Night Hill Climb Details 
  • Camping will be available from Friday afternoon until Monday morning. There's is running water onsite and toliets but sorry no showers. The cost for camping is just £5 for the whole weekend. Booking isn't required, just turn up. 
  • Onlne entry is open until 10th July. There will be entry on the day availble for U8's / U10's / U12's, Fun, Open Trail Run and Hill Climb races only. 
  • Keep checking back for updates, course previews and rider information as we come towards to big event
  • You can new see a course preview from the guys at 5311 Media. Click here for details 

Please click here to view the timetable and regulations

Event Details

Event URN:

407583

Start Date:

Sat, 22nd Jul 2017

Finish date:

Sun, 23rd Jul 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Cannock Chase, Penkridge Bank, Off A460 Between Rugeley & Cannock, Rugeley, Staffordshire,, WS15 2UA
View map

Entry close date

Mon, 10th Jul 2017

Event Organiser:

Matt Williams
matt@runandride.co.uk

Results

Confirmed Results

Sport Male (Non-Championship)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male (Non-Championship) - Results
1.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished Sport 01:21:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:51:000
2.  Aaron Tolley Le Mons Du Velo Finished Sport 01:23:31:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:31:000
3.  Alfie Beaty Offcamber Finished Sport 01:23:34:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:34:000
4.  Sam Hyde Finished Sport 01:23:50:000 40

4. Sam Hyde -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:50:000
5.  Joe Oldfield Finished Sport 01:23:50:000 36

5. Joe Oldfield -

Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:50:000
6.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:25:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:04:000
7.  Graham Webb Finished Sport 01:25:43:000 28

7. Graham Webb -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:43:000
8.  Christian Smith Manchester Bicycle Club Finished Sport 01:26:37:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:37:000
9.  James Paradine Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:26:46:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:46:000
10.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Sport 01:27:03:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:03:000
11.  Nicholas Popham Absolute Black Racing Team Finished Sport 01:27:14:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:14:000
12.  Mariusz Jaskolski Stourbridge Velo Finished Sport 01:27:15:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:15:000
13.  Tom Knight Finished Sport 01:27:52:000 18

13. Tom Knight -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:52:000
14.  James Stockton Stockport Clarion CC Finished Sport 01:29:38:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:38:000
15.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport 01:29:58:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:58:000
16.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:30:31:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:31:000
17.  Andrew Vaughan Matlock CC Finished Sport 01:30:46:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:46:000
18.  Christopher Lyon Royal Air Force CA Finished Sport 01:31:17:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:17:000
19.  Nicholas Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:31:30:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:30:000
20.  Daniel Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Sport 01:32:25:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:25:000
21.  Tim Robinson Newport Phoenix CC Finished Sport 01:33:19:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:19:000
22.  Davide Marini Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Expert 01:33:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:46:000
23.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 01:37:26:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:26:000
24.  Jesse Baines Finished Sport 01:37:59:000 7

24. Jesse Baines -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:59:000
25.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 01:38:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:22:000
26.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:38:28:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:38:28:000
27.  Tom Krause JCA-Equipe Velo Finished Sport 01:42:38:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:42:38:000
28.  George Appleby Stourbridge CC Finished Sport 01:42:48:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:42:48:000
29.  Leslie Corran Manx Mountain Bike Club Finished Sport --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport
30.  Chris Wills Finished Sport --- 1

30. Chris Wills -

Points: 1 | Status: Finished | Category: Sport
31.  Erik Le Brun Caesarean CC Jersey Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Sport Female (Non-Championship)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female (Non-Championship) - Results
1.  Alanda Scott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Sport 01:20:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:43:000
2.  Emily Harper Finished N/A 01:21:08:000 0

2. Emily Harper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:08:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  James Pritchard Finished Expert 00:49:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:49:53:000
2.  Christian Aucote Rivet Racing Finished Expert 00:51:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:51:35:000
3.  James Davies Finished 00:51:51:000 0

3. James Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:51:000
4.  Benjamin Colley Run & Ride / Midland Bike Fit Finished N/A 00:52:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:10:000
5.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 00:53:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:55:000
6.  Dan Littlewood Finished 00:54:40:000 0

6. Dan Littlewood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:40:000
7.  Harry Beumont Finished 00:54:42:000 0

7. Harry Beumont -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:42:000
8.  James Cooper Finished N/A 00:55:27:000 0

8. James Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:27:000
9.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished N/A 00:55:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:53:000
10.  Spencer Parker Finished 00:55:57:000 0

10. Spencer Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:57:000
11.  Steve Perry Lyme RC Finished Sport 00:56:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:56:09:000
12.  Nick Powell Finished 00:56:35:000 0

12. Nick Powell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:35:000
13.  Michael Williams Thames Valley Triathletes (TVT... Finished N/A 00:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:57:000
14.  David Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:57:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:09:000
15.  Sam Hathill Finished 00:57:11:000 0

15. Sam Hathill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:11:000
16.  Darren Tipper Finished 00:57:22:000 0

16. Darren Tipper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:22:000
17.  Simon May Finished 00:59:05:000 0

17. Simon May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:05:000
18.  Tom Harnden Finished 01:00:46:000 0

18. Tom Harnden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:46:000
19.  Matt Giles Finished N/A 01:01:03:000 0

19. Matt Giles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:03:000
20.  Oliver Childs Finished 01:01:59:000 0

20. Oliver Childs -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:59:000
21.  James Smith Finished N/A 01:02:40:000 0

21. James Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:40:000
22.  Calvin Price Dunfermline CC Finished G/Vet 01:04:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:44:000
23.  Keith Bothick Finished 01:05:10:000 0

23. Keith Bothick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:10:000
24.  Ben Soanes Finished 01:05:10:000 0

24. Ben Soanes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:10:000
25.  Richard Oakes Beeston Cycling Club Finished 01:11:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:50:000
26.  Dale Teal Finished --- 0

26. Dale Teal -

Points: 0 | Status: Finished
--- Karl Bate Did not finish --- 0

26. Karl Bate -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Chris Bradley www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Angela Pike Plymouth Corinthian CC Finished 00:41:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:41:30:000
2.  Mandie James Pearce Cycles RT Finished Veteran 00:45:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:00:000
3.  Alison Goss Finished 00:52:36:000 0

3. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:36:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Ben Pirnger Finished 00:35:27:000 0

1. Ben Pirnger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:35:27:000
2.  David Thorp Macclesfield Wheelers Finished Veteran 00:37:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:37:17:000
3.  Steven Howe Finished N/A 00:37:45:000 0

3. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:45:000
4.  Josh Brame Finished 00:38:14:000 0

4. Josh Brame -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:14:000
5.  Gavin Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:39:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:39:43:000
6.  Paul Mccarthy Finished 00:39:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:39:52:000
7.  William Arthur Finished 00:40:49:000 0

7. William Arthur -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:40:49:000
8.  Joshua Popham Finished 00:42:31:000 0

8. Joshua Popham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:42:31:000
9.  Mark Dawes Pilgrim Flyers Finished N/A 00:42:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:57:000
10.  Rob Carson Finished 00:43:32:000 0

10. Rob Carson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:32:000
11.  Martin Baxter Beeston Cycling Club Finished Sport 00:43:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:43:59:000
12.  Adam Leaper Finished 00:44:17:000 0

12. Adam Leaper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:17:000
13.  Daniel Irish Finished 00:44:27:000 0

13. Daniel Irish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:27:000
14.  Jack Harrison Finished 00:47:06:000 0

14. Jack Harrison -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:06:000
15.  Michael Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 00:47:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:12:000
16.  Nathan Lockett Finished 00:47:13:000 0

16. Nathan Lockett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:13:000
17.  Dominic Duke Finished 00:47:29:000 0

17. Dominic Duke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:29:000
18.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:48:21:000 0

18. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:21:000
19.  Richard Croft Finished 00:48:50:000 0

19. Richard Croft -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:50:000
20.  Stuart Reeves Finished N/A 00:49:40:000 0

20. Stuart Reeves -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:40:000
21.  Sam Tennant Finished 00:50:19:000 0

21. Sam Tennant -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:19:000
22.  Niall Pullinger Finished 00:51:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:16:000
23.  William Haines Finished 00:56:02:000 0

23. William Haines -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:02:000
24.  Eric Wilcock Ambleside Velo Finished N/A 00:57:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:19:000
25.  David Woodcock Finished N/A 01:00:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:56:000
26.  Mark Lucas Finished --- 0

26. Mark Lucas -

Points: 0 | Status: Finished
--- Philip Mcall Did not finish --- 0

26. Philip Mcall -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- John Walkley Did not finish N/A --- 0

26. John Walkley -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Freya Evans The Bulls Finished 00:24:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:02:000
2.  Claire Livesy Finished 00:26:05:000 0

2. Claire Livesy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:26:05:000
3.  Julie Parker Matlock CC Finished N/A 00:26:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:12:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Freddy Birchill Southfork Racing.co.uk Finished Juvenile 00:51:38:500 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:38:500
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:52:36:200 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:36:200
3.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Juvenile 00:53:30:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:30:000
4.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:54:30:900 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:30:900
5.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:55:40:500 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:40:500
6.  Christopher Hilbert Pines Cycles Enve Finished Juvenile 00:56:41:700 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:41:700
7.  Callum Thornley Peebles CC Finished Juvenile 00:56:45:500 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:45:500
8.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:57:00:300 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:00:300
9.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Juvenile 00:57:21:600 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:21:600
10.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished Juvenile 00:57:45:600 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:45:600
11.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished Juvenile 00:58:16:200 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:16:200
12.  Ben Askey RST Racing Team Finished Juvenile 00:58:28:400 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:28:400
13.  Malo Monpetit-Le Brun JCAYA Finished Juvenile 00:59:23:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:23:000
14.  Leon Dawes Complete Cycle Works Finished Juvenile 01:00:13:400 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:13:400
15.  Jayden Randell Malvern Cycle Sport Finished Juvenile 01:01:04:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:04:000
16.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Juvenile 01:01:48:800 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:48:800
17.  Ben McMullen Pro Vision Scotland Finished Juvenile 01:02:19:500 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:19:500
18.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Juvenile 01:02:24:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:24:000
19.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Juvenile 01:03:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:03:000
20.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 01:03:50:500 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:50:500
21.  Matthew Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Juvenile 01:03:51:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:51:000
22.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Juvenile 01:04:53:400 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:53:400
23.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:04:55:100 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:55:100
24.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Juvenile 01:05:23:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:23:700
25.  George Marshall Cardiff JIF Finished Juvenile 01:05:49:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:49:400
26.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Juvenile 01:05:50:300 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:50:300
27.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 01:05:58:100 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:58:100
28.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Juvenile 01:07:20:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:20:400
29.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Juvenile 01:07:54:900 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:54:900
30.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 01:08:17:500 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:17:500
31.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Juvenile 01:09:22:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:22:500
32.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Juvenile 01:12:03:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:03:300
33.  Ross Hooley Lyme RC Finished Juvenile --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
34.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished Juvenile --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile
35.  Sam Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Juvenile --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile
36.  Samuel Allen Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished Juvenile --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Zack Harrop Mossley CRT Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Maximus Walling Leicester Forest CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Juvenile 00:41:52:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:52:000
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:42:36:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:36:000
3.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Juvenile 00:43:45:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:45:000
4.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:44:49:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:49:000
5.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Juvenile 00:45:29:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:29:000
6.  Rosie Andrews Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:45:33:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:33:000
7.  Elena McGorum Peebles CC Finished Juvenile 00:46:26:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:26:000
8.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Juvenile 00:47:07:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:07:000
9.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:47:55:000 120

9. Leah Clegg -

Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:55:000
10.  Emily Hunter Hoddom Velo Finished Juvenile 00:48:32:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:32:000
11.  Amelie Prior Zappi Racing Team Finished Juvenile 00:48:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:47:000
12.  Hermione Pickering Hull Thursday RC Finished Juvenile 00:51:08:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:08:000
13.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 00:51:23:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:23:000
14.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:52:42:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:42:000
15.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:52:52:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:52:000
16.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished Juvenile 00:53:39:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:39:000
17.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 00:54:06:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:06:000
--- Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Harry Birchill Southfork Racing.co.uk Finished Youth 01:03:42:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:42:000
2.  Charlie Aldridge Stirling Bike Club Finished Youth 01:03:59:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:59:000
3.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth 01:07:43:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:43:000
4.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 01:08:17:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:17:000
5.  Timothy Freeman Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Youth 01:08:51:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:51:000
6.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth 01:10:10:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:10:000
7.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Youth 01:10:33:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:33:000
8.  Thomas Timberlake Banjo Cycles Finished Youth 01:11:03:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:03:000
9.  Oliver Allen Pilgrim Flyers Finished Youth 01:11:43:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:43:000
10.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 01:12:43:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:43:000
11.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth 01:12:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:48:000
12.  Jonte Willins Peebles CC Finished Youth 01:13:30:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:30:000
13.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 01:13:47:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:47:000
14.  Nick Edwards Matlock CC Finished Youth 01:14:13:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:13:000
15.  George Ball Furness Future Flyers Finished Youth 01:14:42:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:42:000
16.  Sam Smith Cheltenham & County CC Finished Youth 01:14:59:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:59:000
17.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 01:15:11:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:11:000
18.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:15:15:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:15:000
19.  Robbie Hearns Synergy Cycles Finished Youth 01:15:39:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:39:000
20.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Youth 01:15:42:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:42:000
21.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished Youth 01:16:29:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:29:000
22.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 01:16:57:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:57:000
23.  Tristan Davies Clive Mitchell Cycles Finished Youth 01:17:14:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:14:000
24.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished Youth 01:17:24:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:24:000
25.  Jack Ackroyd East Bradford CC Finished Youth 01:17:56:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:56:000
26.  Freddie Horner Behind The Bikeshed Finished Youth 01:18:19:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:19:000
27.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:18:46:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:46:000
28.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth 01:18:58:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:58:000
29.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth 01:19:05:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:19:05:000
30.  Joseph Brooks WNT Development Team Finished Youth 01:20:18:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:18:000
31.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 01:20:38:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:38:000
32.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth 01:21:05:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:05:000
33.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:21:56:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:56:000
34.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:22:31:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:22:31:000
35.  Tyler Koch Mossley CRT Finished Youth --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth
36.  Alex Whitemore Pilgrim Flyers Finished Youth --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth
37.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Youth --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth
38.  David Hird Stratford CC Finished Youth --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth
39.  Russell Brown Peebles CC Finished Youth --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth
--- Iwan Evans The Bulls Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Max Hinds Southfork Racing.co.uk Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Youth 00:55:59:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:59:000
2.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:59:43:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:43:000
3.  Anna McGorum Peebles CC Finished Youth 01:03:18:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:18:000
4.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 01:04:05:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:05:000
5.  Polly Henderson Female Riders Race Team Finished Youth 01:04:32:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:32:000
6.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Youth 01:04:58:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:58:000
7.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth 01:05:27:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:27:000
8.  Fiona Barron Pilgrim Flyers Finished Youth 01:06:19:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:19:000
9.  Poppy Wildman SF Racing Finished Youth 01:06:46:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:46:000
10.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth 01:07:07:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:07:000
11.  Eluned King Towy Riders Finished Youth 01:07:26:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:26:000
12.  Mieke Kalmijn Glasgow Riderz Finished Youth 01:08:28:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:28:000
13.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:10:35:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:35:000
14.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Youth 01:10:40:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:40:000
15.  Sarah Briggs Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth 01:15:03:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:03:000
16.  Harley Pell WXC World Racing Finished Youth 01:16:09:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:09:000
17.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Youth 01:20:10:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:10:000
18.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 01:28:28:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:28:28:000
19.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
20.  Emily Bridson JCAYA Finished Youth --- 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth

Master Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master Male - Results
1.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Expert 01:42:47:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:47:000
2.  Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 01:47:32:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:47:32:000
3.  Robert Spragg Worcester Cycle Centre Finished Sport 01:48:16:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:48:16:000
4.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 01:49:34:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:49:34:000
5.  Martyn Brookes Finished Expert 01:51:03:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:51:03:000
6.  Ian Doughty Shepherd Group Cycling Club Finished Expert 01:51:06:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:51:06:000
7.  Thomas Halhead Finished Expert 01:54:06:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:54:06:000
8.  Adam Betts www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Sport 01:54:41:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:54:41:000
9.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Sport 01:55:53:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:55:53:000
10.  Nicholas Coley Evans Cycles Race Team Finished Expert 01:56:46:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:56:46:000
11.  Mark Byrne Plymouth Corinthian CC Finished Expert 01:58:10:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:58:10:000
12.  Edd McIntosh Finished Sport 02:01:29:000 94

12. Edd McIntosh -

Points: 94 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 02:01:29:000
13.  Ashley Banks Hafren CC Finished Sport --- 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Sport
--- Mariusz Jaskolski Stourbridge Velo Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 01:36:54:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:54:000
2.  Stuart Bowers SCOTT Racing Finished Veteran 01:38:23:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:23:000
3.  Sam Humphrey Finished Veteran 01:39:32:000 220

3. Sam Humphrey -

Points: 220 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:32:000
4.  Marc Chamberlain Cotswold Cycles-TREK Finished Veteran 01:41:43:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:43:000
5.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Veteran 01:42:22:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:22:000
6.  Paul Hopkins Merida Factory Racing Finished Veteran 01:44:18:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:18:000
7.  Paul Lloyd Finished Veteran 01:44:28:000 140

7. Paul Lloyd -

Points: 140 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:28:000
8.  Ryan Milne Malvern Cycle Sport Finished Veteran 01:46:55:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:55:000
9.  Christopher Clark VC York Finished Veteran 01:47:20:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:20:000
10.  Simon Ernest Renvale RT Finished Veteran 01:47:50:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:50:000
11.  Roger Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:48:44:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:44:000
12.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Veteran 01:49:21:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:49:21:000
13.  Danny Lowthorpe Rutland CC Finished Veteran 01:51:06:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:06:000
14.  Paul Mashiter Lakes RC Finished Veteran 01:51:57:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:57:000
15.  Lee Hayward Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:51:59:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:59:000
16.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 01:52:33:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:33:000
17.  Roger Prior VC Jericho Finished Veteran 01:52:59:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:59:000
18.  Matthew Larner Bicicielo Finished Veteran 01:54:46:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:54:46:000
19.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 01:55:27:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:55:27:000
20.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished Veteran 01:56:02:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:56:02:000
21.  David King-Smith Finished Veteran --- 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Matthew Greensill Finished Veteran --- 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Simon Hinchliffe Lyme RC Finished Veteran --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Veteran --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Craig Gunnell Finished Veteran --- 32

26. Craig Gunnell -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Darren Matthews Poundbury Cyclesport Finished Veteran --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Mathew Livesey Finished Veteran --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  David Kellam Pines Cycles Enve Finished Veteran --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
30.  Garry Hurst HKR XC Team Finished Veteran --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
31.  Giles Dumont Aurelius Cycles Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
32.  Carl Kelleher Pines Cycles Enve Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
33.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
34.  Phillip Bowley Owens Cycles Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
35.  Bryan Holland North Road CC Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Mike Brain Matlock CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Roy Davies Port Sunlight Whls CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Kevin Duffell SCOTT Racing Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- James Griffiths Clee Cycles Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Andy Jones Clee Cycles Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Anthony Oreta Did not finish Veteran --- 0

35. Anthony Oreta -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Nick Shaughnessy Bott Cycle Team Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Matthew Whelan ZeroBC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 01:28:03:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:03:000
2.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:30:28:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:28:000
3.  Jimmy Piper Finished G/Vet 01:34:30:000 220

3. Jimmy Piper -

Points: 220 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:30:000
4.  Stewart Coates Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 01:34:30:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:30:000
5.  Bruce Rollinson Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 01:35:22:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:22:000
6.  Rick Fetherston WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:35:37:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:37:000
7.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished G/Vet 01:35:54:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:54:000
8.  Owen Pattinson Owens Cycles Finished G/Vet 01:36:04:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:04:000
9.  Ian Wright Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:36:08:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:08:000
10.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished G/Vet 01:36:53:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:53:000
11.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 01:37:46:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:46:000
12.  Barry McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:38:11:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:11:000
13.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:38:12:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:12:000
14.  Christopher Green Matlock CC Finished G/Vet 01:38:27:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:27:000
15.  Andy Weaving Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:38:42:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:42:000
16.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:39:21:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:21:000
17.  Sam Phillips WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:39:22:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:22:000
18.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:40:32:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:32:000
19.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:42:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:50:000
20.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:43:50:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:43:50:000
21.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 01:44:35:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:44:35:000
22.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet 01:44:58:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:44:58:000
23.  Ashley Roles Finished G/Vet 01:45:16:000 44

23. Ashley Roles -

Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:16:000
24.  Iain Wight Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:45:55:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:55:000
25.  Jonathan Edwards Matlock CC Finished G/Vet 01:46:00:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:46:00:000
26.  Nigel Jones Absolute Black Racing Team Finished G/Vet 01:46:09:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:46:09:000
27.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:46:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:46:24:000
28.  Richard House Kernow Riders Finished G/Vet 01:46:52:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:46:52:000
29.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:47:36:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:47:36:000
30.  Leslie Dalley Malvern Cycle Sport Finished G/Vet --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
31.  Willie Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet
32.  Mark Hardwicke Bournemouth Arrow Finished G/Vet --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet
33.  Robert Fitzhugh Janus RC Finished G/Vet --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet
34.  Iain Webb Hadleigh MTB Club Finished G/Vet --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Carlton Holmes Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Paul Hudson Did not finish G/Vet --- 0

34. Paul Hudson -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Nigel Moore Lyme RC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Dean Morgan Did not finish G/Vet --- 0

34. Dean Morgan -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Paul Warner Team Darenth Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 01:16:40:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:16:40:000
2.  Ray Crosthwaite Pedalon.co.uk Finished S/Vet 01:18:41:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:18:41:000
3.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished S/Vet 01:19:24:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:19:24:000
4.  Gregor Grant Moray Firth Cycling Club Finished S/Vet 01:19:57:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:19:57:000
5.  Nigel Herrod Finished S/Vet 01:26:35:000 180

5. Nigel Herrod -

Points: 180 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:26:35:000
6.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:29:02:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:29:02:000
7.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 01:30:07:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:30:07:000
8.  Denis Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished S/Vet 01:31:03:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:31:03:000
9.  Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:33:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:33:58:000
10.  John Newport Mountain Trax RT Finished S/Vet 01:34:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:34:57:000
11.  Steve Whitehouse Kernow Riders Finished S/Vet 01:39:52:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:39:52:000
12.  John Newton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished S/Vet --- 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: S/Vet
13.  Philip Jones Crosstrax Finished S/Vet --- 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: S/Vet
14.  Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished S/Vet --- 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: S/Vet
15.  Robert Lee Finished S/Vet --- 76

15. Robert Lee -

Points: 76 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Colin Murley Derwentside CC Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet
--- Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet

Senior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Female - Results
1.  Annie Last OMX Pro Team Finished Elite 01:41:51:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:51:000
2.  Kerry MacPhee Rock And Road Finished Elite 01:55:17:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:55:17:000
3.  Joanne Clay TORQ Performance Finished Elite 01:56:40:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:56:40:000
4.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:57:17:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:57:17:000
5.  Amy-Jo Hansford Mud, Sweat n Gears CC Finished Elite 02:00:09:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:00:09:000
6.  Sophie Halhead BW Cycling Finished Elite 02:01:36:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:36:000
7.  Maxine Filby Cannondale Girls Finished Elite 02:01:54:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:54:000
8.  Heidi Gould Merida Factory Racing Finished Elite --- 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Elite --- 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Rosie Brown Cotswold Cycles-TREK Finished Elite --- 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Sarah Jepson Racepace Finished Sport --- 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Lisa Mansell Caesarean CC Jersey Finished Expert --- 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Expert
--- Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Under-23 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under-23 Female - Results
1.  Evie Richards 100% ME Finished Elite 01:28:24:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:28:24:000
2.  Isla Short OMX Pro Team Finished Elite 01:29:15:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:15:000
3.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Elite 01:33:40:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:40:000
4.  Harriet Dodd Pivot Boompods Racing Finished Expert 01:40:19:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:19:000
5.  Amira Mellor Holmfirth Cycling Club Finished Expert 01:43:55:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:55:000
6.  Lucy Allan TORQ Performance Finished Elite 01:47:15:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:15:000
7.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished Elite 01:51:35:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:35:000
8.  Holly MacMahon WXC World Racing Finished Elite --- 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Kirree Quayle Manx Mountain Bike Club Finished Sport --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 01:14:40:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:40:000
2.  Patsy Caines Merida Factory Racing Finished Junior 01:19:08:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:08:000
3.  Kim Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Junior 01:21:52:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:52:000
4.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 01:25:11:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:11:000
5.  Helen Barron Pilgrim Flyers Finished Junior 01:25:54:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:54:000
6.  Melissa Baker Finished Junior 01:28:40:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:28:40:000
7.  Rebecca Simmons Clee Cycles Finished Junior 01:31:42:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:31:42:000
8.  Katie Hesden Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Junior 01:31:56:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:31:56:000
9.  Emelia Clarke Nutcracker Altura Racing Finished Junior 01:42:11:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:42:11:000
10.  Indi Malzard Jersey Cycling Association Finished Junior --- 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior
11.  Megan Wilkinson Peebles CC Finished Junior --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior
12.  Amelia Coombes WXC World Racing Finished Junior --- 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Junior

Master Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master Female - Results
1.  Elvita Branch Sussed Out / Mondraker UK Finished Expert 01:27:37:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:37:000
2.  Angela Laycock Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Expert 01:28:07:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:07:000
3.  Kate Bowers Finished Expert 01:32:05:000 220

3. Kate Bowers -

Points: 220 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:05:000
4.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 01:46:25:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:46:25:000
--- Julia Hamlyn Did not finish Expert --- 0

4. Julia Hamlyn -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:18:50:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:50:000
2.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Veteran 01:21:10:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:10:000
3.  Alison Rushton Ribble Valley Juniors Finished Veteran 01:21:30:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:30:000
4.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 01:23:01:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:01:000
5.  Dani Humphrey Finished Veteran 01:32:38:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:38:000
6.  Sarah Bonnett Finished N/A 01:33:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:33:11:000
7.  Pepe Phillips Bath Cycling Club Finished N/A 01:34:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:20:000
8.  Ruth Gamwell Macclesfield Wheelers Finished Veteran 01:35:44:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:44:000
9.  Mandie James Pearce Cycles RT Finished Veteran 01:41:45:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:45:000
--- Caroline Goward SCOTT Racing Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Nicky Hughes Specialized Racing Finished G/Vet 01:03:36:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:03:36:000
2.  Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Finished G/Vet 01:05:16:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:05:16:000
3.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished G/Vet 01:07:22:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:22:000
4.  Elizabeth Clayton Stirling Bike Club Finished G/Vet 01:07:36:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:36:000
5.  Penny Allan MazingTree IT Finished G/Vet 01:29:01:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:01:000

Senior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Male - Results
1.  Grant Ferguson CST American Eagle Finished Elite 01:43:07:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:07:000
2.  Phillip Pearce BW Cycling Finished Elite 01:43:22:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:22:000
3.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:43:32:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:32:000
4.  Tom Bell Delv Finished Elite 01:43:39:000 200

4. Tom Bell - Delv

Points: 200 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:39:000
5.  David Fletcher Pines Cycles Enve Finished Elite 01:47:10:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:10:000
6.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 01:47:48:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:48:000
7.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:49:01:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:01:000
8.  Alexander Welburn TORQ Performance Finished Elite 01:49:36:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:36:000
9.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:50:27:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:27:000
10.  James Roe JB Racing - Guernsey Finished Elite 01:50:37:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:37:000
11.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 01:51:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:28:000
12.  Liam Killeen Malvern Cycle Sport Finished Elite 01:52:52:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:52:52:000
13.  Ben Nott Finished Expert 01:52:57:000 88

13. Ben Nott -

Points: 88 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:52:57:000
14.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 01:53:13:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:53:13:000
15.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Elite 01:53:55:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:53:55:000
16.  Lee Gratton Didcot Phoenix CC Finished Elite 01:54:34:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:54:34:000
17.  Daniel Curtis Manx Mountain Bike Club Finished Expert 01:58:48:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:58:48:000
18.  Chris Bailey KTM Impsport RT Finished Expert 01:59:06:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:59:06:000
19.  Lee Williams Finished Elite 01:59:51:000 60

19. Lee Williams -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:59:51:000
20.  Thomas Ramsay Vive Le Velo Finished Expert 02:01:10:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 02:01:10:000
21.  Tony Revell Offcamber Finished Expert --- 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert
22.  David Duggan Finished Expert --- 48

22. David Duggan -

Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert
23.  Christopher Minter Pedalon.co.uk Finished Elite --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite
24.  Ross Thorley Manx Mountain Bike Club Finished Sport --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
25.  Sam Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert
26.  James Dilks Big Maggys Finished Expert --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert
27.  Sam Sayers Finished Expert --- 28

27. Sam Sayers -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert
28.  Sam Chatwin Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
29.  Mike Wragg CC Luton Finished Expert --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert
--- Jason Bouttell KTM Impsport RT Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jonathan Brain Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Adrian Lansley Pedalon.co.uk Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Patterson Caesarean CC Jersey Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Michael Serafin Adventure Cycles PB Jon Beck Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jonathan Shuster Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Jonathan Shuster Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Pierre Thomas Cadence Cannondale RT Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Under-23 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under-23 Male - Results
1.  Frazer Clacherty 100% ME Finished Elite 01:29:42:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:42:000
2.  Iain Paton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Elite 01:30:52:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:52:000
3.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Elite 01:31:11:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:11:000
4.  David Creber Westbridge Foods Cycle Club Finished Elite 01:33:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:20:000
5.  Stan Pritchard Malvern Cycle Sport Finished Elite 01:34:19:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:19:000
6.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Elite 01:34:46:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:46:000
7.  Arthur Green Clee Cycles Finished Elite 01:36:02:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:02:000
8.  Nicholas Corlett Manx Mountain Bike Club Finished Elite --- 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Matthew Fratesi Swansea University Cycling Tea... Finished Expert 01:36:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:16:000
10.  Jacob Phelps TORQ Performance Finished Elite 01:37:31:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:31:000
11.  Paddy Atkinson Finished Elite 01:39:54:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:54:000
12.  Oliver Lowthorpe Big Maggys Finished Elite 01:41:24:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:24:000
13.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Expert 01:43:26:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:26:000
14.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport
--- William Gascoyne 100% ME Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Bradley Symonds Team PB Performance Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Junior 01:13:48:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:48:000
2.  Cameron Orr SF Racing Finished Junior 01:13:49:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:49:000
3.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Junior 01:16:14:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:14:000
4.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Junior 01:17:35:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:35:000
5.  Thomas Pidcock PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Junior 01:18:19:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:19:000
6.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Junior 01:19:45:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:45:000
7.  Ben Healy Zappi Racing Team Finished Junior 01:20:37:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:37:000
8.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 01:20:51:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:51:000
9.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 01:21:24:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:24:000
10.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Junior 01:22:44:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:44:000
11.  Tom Martin Biketreks Racing Finished Junior 01:22:59:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:59:000
12.  Tim Shoreman Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished Junior 01:24:43:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:43:000
13.  Luke Peyton Four4th Finished Junior 01:24:51:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:51:000
14.  Cory Edmondson Nutcracker Altura Racing Finished Junior 01:25:44:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:44:000
15.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished Junior 01:27:49:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:49:000
16.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 01:29:01:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:29:01:000
17.  Conor Stevenson Perth United Cycling Club Finished Junior 01:30:10:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:10:000
18.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:31:12:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:31:12:000
19.  Elliot Bannister Nottingham Clarion CC Finished Junior 01:34:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:29:000
20.  Luc Monpetit-Le Brun JCAYA Finished Junior --- 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior --- 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior
22.  Andrew Caldwell Glasgow Riderz Finished Junior --- 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior
23.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior
24.  Reuben Allanson Richardsons Cycle Club Finished Junior --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
--- Louis Brooks Malvern Cycle Sport Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Ben Turner HMT with JLT Condor Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

About the Event

Info for Riders

Entry On The Day
Entry on the day will be abale for the following races only
U8's / U10's / U13's
Open Class
Fun Class
Entry on the day will carry a surcharge of £3.00 for each entry. 
Cancelations / Making Changes
  • We will be happy to process any cancellations up until 2 weeks before the event. You have the option to change details, transfer entries to another rider or have a refund. Transfer of entries will carry a surcharge of £1.00
Sorry but no changes or refunds after this date
Accommodation
  • We offer camping at the venue which is suitable for Caravans, RV's or Tents. The area is flat hard stone ground which is great in any weather but it does making getting ground pegs in difficult. The venue offers fresh running water and toilets but sorry electric hook up's or showers.
  • Camping will be charged at £5 for the whole weekend
  • There are a number of reasonable hotels in the area in near by Rugeley, Cannock, Stafford and Lichfield. There's a Premier Inn in each of these towns. 
  • If you need any recommendations or assistance then please get in touch. 
Venue Opening
  • The venue will closed during the set up period and to ensure that the site is kept clear of regular campers. The site will be open from Friday Midday onwards. The course will remain closed for practise until Saturday. 

The Races

Sport Male (Non-Championship) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry:
Sat 22/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Sport Female (Non-Championship) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry:
Sat 22/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 22/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 22/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 22/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 22/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 16:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sat 22/07/17 – 16:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 10s/Under 12s Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 16:50 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sat 22/07/17 – 16:50
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 09:00 MTB National A MTB XC National A Juvenile
Entry:
Sun 23/07/17 – 09:00
MTB National A, MTB XC National A | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 09:00 MTB National A MTB XC National A Juvenile
Entry:
Sun 23/07/17 – 09:00
MTB National A, MTB XC National A | Juvenile
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 09:00 MTB National A MTB XC National A Youth
Entry:
Sun 23/07/17 – 09:00
MTB National A, MTB XC National A | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 09:00 MTB National A MTB XC National A Youth
Entry:
Sun 23/07/17 – 09:00
MTB National A, MTB XC National A | Youth
Master Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 10:45 MTB National A MTB XC National A Expert, Sport
Entry:
Sun 23/07/17 – 10:45
MTB National A, MTB XC National A | Expert, Sport
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 10:45 MTB National A MTB XC National A Veteran
Entry:
Sun 23/07/17 – 10:45
MTB National A, MTB XC National A | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 10:45 MTB National A MTB XC National A G/Vet
Entry:
Sun 23/07/17 – 10:45
MTB National A, MTB XC National A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 10:45 MTB National A MTB XC National A S/Vet
Entry:
Sun 23/07/17 – 10:45
MTB National A, MTB XC National A | S/Vet
Senior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A Elite, Expert, ...
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | Elite, Expert, ...
Under-23 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National B MTB XC National B Elite, Expert, ...
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Elite, Expert, ...
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A Junior
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | Junior
Master Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A Expert, Sport
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | Expert, Sport
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A Veteran
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A G/Vet
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | G/Vet
Senior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 15:15 MTB National A MTB XC National A Elite, Expert, ...
Entry:
Sun 23/07/17 – 15:15
MTB National A, MTB XC National A | Elite, Expert, ...
Under-23 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 15:15 MTB National B MTB XC National B Elite, Expert, ...
Entry:
Sun 23/07/17 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Elite, Expert, ...
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 15:15 MTB National A MTB XC National A Junior
Entry:
Sun 23/07/17 – 15:15
MTB National A, MTB XC National A | Junior

Event Summary

Event Overview

It's been a long time coming but finally the National Mountain Bike Championships return the Midlands. Following on from organising 2 very successful rounds of the National Mountain Bike Series, Run And Ride have stepped up to host the Championships for 2017 at their home play ground of Cannock Chase.  
  • Expect a full weekend of thrilling racing as riders do battle for the converted National Jersey. A newly designed course will be constructed full of fast flowing singletrack, challenging technical sections and short steep climbs suitable of a National Championships.
  • The weekend is not just about the best riders in the UK. On the Saturday we have got a full schedule of support races suitable for beginners / first timers to fun riders and children. The course will be the same as the top guys race on the Sunday so you can say you’ve competed in a National Championships. If you think you might struggle with the technical elements of the course then please don’t. Every technical section will have “B” easy route so you don’t have to worry.
  • Spectators will find plenty to keep them entertained. As well as the racing we'll have some of the biggest cycle companies in the UK exhibiting in the race village. Top quality caterers offering refreshments plus get up close with the trade teams and the top riders
  • We've added 2 extra events to the weekends schedule. On the Friday night we have a 5 mile trail run around mountain bike course. Then on Saturday night we have a hill climb race. Details of both can be found:
Friday Night 5 Mile Trail Run Saturday Night Hill Climb Details 
  • Camping will be available from Friday afternoon until Monday morning. There's is running water onsite and toliets but sorry no showers. The cost for camping is just £5 for the whole weekend. Booking isn't required, just turn up. 
  • Onlne entry is open until 10th July. There will be entry on the day availble for U8's / U10's / U12's, Fun, Open Trail Run and Hill Climb races only. 
  • Keep checking back for updates, course previews and rider information as we come towards to big event
  • You can new see a course preview from the guys at 5311 Media. Click here for details 

Please click here to view the timetable and regulations

Event Details

Event URN:

407583

Start Date:

Sat, 22nd Jul 2017

Finish date:

Sun, 23rd Jul 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Cannock Chase, Penkridge Bank, Off A460 Between Rugeley & Cannock, Rugeley, Staffordshire,, WS15 2UA
View map

Entry close date

Mon, 10th Jul 2017

Event Organiser:

Matt Williams
matt@runandride.co.uk

Results

Confirmed Results

Sport Male (Non-Championship)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male (Non-Championship) - Results
1.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished Sport 01:21:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:51:000
2.  Aaron Tolley Le Mons Du Velo Finished Sport 01:23:31:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:31:000
3.  Alfie Beaty Offcamber Finished Sport 01:23:34:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:34:000
4.  Sam Hyde Finished Sport 01:23:50:000 40

4. Sam Hyde -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:50:000
5.  Joe Oldfield Finished Sport 01:23:50:000 36

5. Joe Oldfield -

Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:50:000
6.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:25:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:04:000
7.  Graham Webb Finished Sport 01:25:43:000 28

7. Graham Webb -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:43:000
8.  Christian Smith Manchester Bicycle Club Finished Sport 01:26:37:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:37:000
9.  James Paradine Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport 01:26:46:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:46:000
10.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Sport 01:27:03:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:03:000
11.  Nicholas Popham Absolute Black Racing Team Finished Sport 01:27:14:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:14:000
12.  Mariusz Jaskolski Stourbridge Velo Finished Sport 01:27:15:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:15:000
13.  Tom Knight Finished Sport 01:27:52:000 18

13. Tom Knight -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:52:000
14.  James Stockton Stockport Clarion CC Finished Sport 01:29:38:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:38:000
15.  Lee Marshall VC Long Eaton Finished Sport 01:29:58:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:58:000
16.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:30:31:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:31:000
17.  Andrew Vaughan Matlock CC Finished Sport 01:30:46:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:46:000
18.  Christopher Lyon Royal Air Force CA Finished Sport 01:31:17:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:17:000
19.  Nicholas Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:31:30:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:30:000
20.  Daniel Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Sport 01:32:25:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:25:000
21.  Tim Robinson Newport Phoenix CC Finished Sport 01:33:19:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:19:000
22.  Davide Marini Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Expert 01:33:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:46:000
23.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 01:37:26:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:26:000
24.  Jesse Baines Finished Sport 01:37:59:000 7

24. Jesse Baines -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:59:000
25.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 01:38:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:22:000
26.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:38:28:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:38:28:000
27.  Tom Krause JCA-Equipe Velo Finished Sport 01:42:38:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:42:38:000
28.  George Appleby Stourbridge CC Finished Sport 01:42:48:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:42:48:000
29.  Leslie Corran Manx Mountain Bike Club Finished Sport --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport
30.  Chris Wills Finished Sport --- 1

30. Chris Wills -

Points: 1 | Status: Finished | Category: Sport
31.  Erik Le Brun Caesarean CC Jersey Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Sport Female (Non-Championship)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female (Non-Championship) - Results
1.  Alanda Scott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Sport 01:20:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:43:000
2.  Emily Harper Finished N/A 01:21:08:000 0

2. Emily Harper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:08:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  James Pritchard Finished Expert 00:49:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:49:53:000
2.  Christian Aucote Rivet Racing Finished Expert 00:51:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:51:35:000
3.  James Davies Finished 00:51:51:000 0

3. James Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:51:000
4.  Benjamin Colley Run & Ride / Midland Bike Fit Finished N/A 00:52:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:10:000
5.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 00:53:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:55:000
6.  Dan Littlewood Finished 00:54:40:000 0

6. Dan Littlewood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:40:000
7.  Harry Beumont Finished 00:54:42:000 0

7. Harry Beumont -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:42:000
8.  James Cooper Finished N/A 00:55:27:000 0

8. James Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:27:000
9.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished N/A 00:55:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:53:000
10.  Spencer Parker Finished 00:55:57:000 0

10. Spencer Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:57:000
11.  Steve Perry Lyme RC Finished Sport 00:56:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:56:09:000
12.  Nick Powell Finished 00:56:35:000 0

12. Nick Powell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:35:000
13.  Michael Williams Thames Valley Triathletes (TVT... Finished N/A 00:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:57:000
14.  David Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:57:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:09:000
15.  Sam Hathill Finished 00:57:11:000 0

15. Sam Hathill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:11:000
16.  Darren Tipper Finished 00:57:22:000 0

16. Darren Tipper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:22:000
17.  Simon May Finished 00:59:05:000 0

17. Simon May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:05:000
18.  Tom Harnden Finished 01:00:46:000 0

18. Tom Harnden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:46:000
19.  Matt Giles Finished N/A 01:01:03:000 0

19. Matt Giles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:03:000
20.  Oliver Childs Finished 01:01:59:000 0

20. Oliver Childs -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:59:000
21.  James Smith Finished N/A 01:02:40:000 0

21. James Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:40:000
22.  Calvin Price Dunfermline CC Finished G/Vet 01:04:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:44:000
23.  Keith Bothick Finished 01:05:10:000 0

23. Keith Bothick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:10:000
24.  Ben Soanes Finished 01:05:10:000 0

24. Ben Soanes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:10:000
25.  Richard Oakes Beeston Cycling Club Finished 01:11:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:50:000
26.  Dale Teal Finished --- 0

26. Dale Teal -

Points: 0 | Status: Finished
--- Karl Bate Did not finish --- 0

26. Karl Bate -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Chris Bradley www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Angela Pike Plymouth Corinthian CC Finished 00:41:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:41:30:000
2.  Mandie James Pearce Cycles RT Finished Veteran 00:45:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:00:000
3.  Alison Goss Finished 00:52:36:000 0

3. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:36:000

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Ben Pirnger Finished 00:35:27:000 0

1. Ben Pirnger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:35:27:000
2.  David Thorp Macclesfield Wheelers Finished Veteran 00:37:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:37:17:000
3.  Steven Howe Finished N/A 00:37:45:000 0

3. Steven Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:45:000
4.  Josh Brame Finished 00:38:14:000 0

4. Josh Brame -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:14:000
5.  Gavin Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:39:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:39:43:000
6.  Paul Mccarthy Finished 00:39:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:39:52:000
7.  William Arthur Finished 00:40:49:000 0

7. William Arthur -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:40:49:000
8.  Joshua Popham Finished 00:42:31:000 0

8. Joshua Popham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:42:31:000
9.  Mark Dawes Pilgrim Flyers Finished N/A 00:42:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:57:000
10.  Rob Carson Finished 00:43:32:000 0

10. Rob Carson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:32:000
11.  Martin Baxter Beeston Cycling Club Finished Sport 00:43:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:43:59:000
12.  Adam Leaper Finished 00:44:17:000 0

12. Adam Leaper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:17:000
13.  Daniel Irish Finished 00:44:27:000 0

13. Daniel Irish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:27:000
14.  Jack Harrison Finished 00:47:06:000 0

14. Jack Harrison -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:06:000
15.  Michael Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 00:47:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:12:000
16.  Nathan Lockett Finished 00:47:13:000 0

16. Nathan Lockett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:13:000
17.  Dominic Duke Finished 00:47:29:000 0

17. Dominic Duke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:29:000
18.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:48:21:000 0

18. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:21:000
19.  Richard Croft Finished 00:48:50:000 0

19. Richard Croft -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:50:000
20.  Stuart Reeves Finished N/A 00:49:40:000 0

20. Stuart Reeves -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:40:000
21.  Sam Tennant Finished 00:50:19:000 0

21. Sam Tennant -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:19:000
22.  Niall Pullinger Finished 00:51:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:16:000
23.  William Haines Finished 00:56:02:000 0

23. William Haines -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:02:000
24.  Eric Wilcock Ambleside Velo Finished N/A 00:57:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:19:000
25.  David Woodcock Finished N/A 01:00:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:56:000
26.  Mark Lucas Finished --- 0

26. Mark Lucas -

Points: 0 | Status: Finished
--- Philip Mcall Did not finish --- 0

26. Philip Mcall -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- John Walkley Did not finish N/A --- 0

26. John Walkley -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Freya Evans The Bulls Finished 00:24:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:02:000
2.  Claire Livesy Finished 00:26:05:000 0

2. Claire Livesy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:26:05:000
3.  Julie Parker Matlock CC Finished N/A 00:26:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:12:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Freddy Birchill Southfork Racing.co.uk Finished Juvenile 00:51:38:500 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:38:500
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:52:36:200 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:36:200
3.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Juvenile 00:53:30:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:30:000
4.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:54:30:900 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:30:900
5.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:55:40:500 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:40:500
6.  Christopher Hilbert Pines Cycles Enve Finished Juvenile 00:56:41:700 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:41:700
7.  Callum Thornley Peebles CC Finished Juvenile 00:56:45:500 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:45:500
8.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:57:00:300 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:00:300
9.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Juvenile 00:57:21:600 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:21:600
10.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished Juvenile 00:57:45:600 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:45:600
11.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished Juvenile 00:58:16:200 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:16:200
12.  Ben Askey RST Racing Team Finished Juvenile 00:58:28:400 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:28:400
13.  Malo Monpetit-Le Brun JCAYA Finished Juvenile 00:59:23:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:23:000
14.  Leon Dawes Complete Cycle Works Finished Juvenile 01:00:13:400 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:13:400
15.  Jayden Randell Malvern Cycle Sport Finished Juvenile 01:01:04:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:04:000
16.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Juvenile 01:01:48:800 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:48:800
17.  Ben McMullen Pro Vision Scotland Finished Juvenile 01:02:19:500 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:19:500
18.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Juvenile 01:02:24:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:24:000
19.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Juvenile 01:03:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:03:000
20.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 01:03:50:500 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:50:500
21.  Matthew Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Juvenile 01:03:51:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:51:000
22.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Juvenile 01:04:53:400 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:53:400
23.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:04:55:100 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:55:100
24.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Juvenile 01:05:23:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:23:700
25.  George Marshall Cardiff JIF Finished Juvenile 01:05:49:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:49:400
26.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Juvenile 01:05:50:300 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:50:300
27.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 01:05:58:100 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:58:100
28.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Juvenile 01:07:20:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:20:400
29.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Juvenile 01:07:54:900 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:54:900
30.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 01:08:17:500 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:17:500
31.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Juvenile 01:09:22:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:22:500
32.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Juvenile 01:12:03:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:03:300
33.  Ross Hooley Lyme RC Finished Juvenile --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
34.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished Juvenile --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile
35.  Sam Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Juvenile --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile
36.  Samuel Allen Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished Juvenile --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Zack Harrop Mossley CRT Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Maximus Walling Leicester Forest CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Juvenile 00:41:52:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:52:000
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:42:36:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:36:000
3.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Juvenile 00:43:45:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:45:000
4.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:44:49:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:49:000
5.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Juvenile 00:45:29:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:29:000
6.  Rosie Andrews Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:45:33:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:33:000
7.  Elena McGorum Peebles CC Finished Juvenile 00:46:26:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:26:000
8.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Juvenile 00:47:07:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:07:000
9.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:47:55:000 120

9. Leah Clegg -

Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:55:000
10.  Emily Hunter Hoddom Velo Finished Juvenile 00:48:32:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:32:000
11.  Amelie Prior Zappi Racing Team Finished Juvenile 00:48:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:47:000
12.  Hermione Pickering Hull Thursday RC Finished Juvenile 00:51:08:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:08:000
13.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 00:51:23:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:23:000
14.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:52:42:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:42:000
15.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:52:52:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:52:000
16.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished Juvenile 00:53:39:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:39:000
17.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 00:54:06:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:06:000
--- Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Harry Birchill Southfork Racing.co.uk Finished Youth 01:03:42:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:42:000
2.  Charlie Aldridge Stirling Bike Club Finished Youth 01:03:59:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:59:000
3.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth 01:07:43:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:43:000
4.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 01:08:17:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:17:000
5.  Timothy Freeman Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Youth 01:08:51:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:51:000
6.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth 01:10:10:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:10:000
7.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Youth 01:10:33:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:33:000
8.  Thomas Timberlake Banjo Cycles Finished Youth 01:11:03:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:03:000
9.  Oliver Allen Pilgrim Flyers Finished Youth 01:11:43:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:43:000
10.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 01:12:43:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:43:000
11.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth 01:12:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:48:000
12.  Jonte Willins Peebles CC Finished Youth 01:13:30:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:30:000
13.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 01:13:47:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:47:000
14.  Nick Edwards Matlock CC Finished Youth 01:14:13:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:13:000
15.  George Ball Furness Future Flyers Finished Youth 01:14:42:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:42:000
16.  Sam Smith Cheltenham & County CC Finished Youth 01:14:59:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:59:000
17.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 01:15:11:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:11:000
18.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:15:15:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:15:000
19.  Robbie Hearns Synergy Cycles Finished Youth 01:15:39:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:39:000
20.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Youth 01:15:42:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:42:000
21.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished Youth 01:16:29:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:29:000
22.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 01:16:57:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:57:000
23.  Tristan Davies Clive Mitchell Cycles Finished Youth 01:17:14:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:14:000
24.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished Youth 01:17:24:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:24:000
25.  Jack Ackroyd East Bradford CC Finished Youth 01:17:56:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:17:56:000
26.  Freddie Horner Behind The Bikeshed Finished Youth 01:18:19:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:19:000
27.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:18:46:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:46:000
28.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth 01:18:58:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:58:000
29.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth 01:19:05:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:19:05:000
30.  Joseph Brooks WNT Development Team Finished Youth 01:20:18:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:18:000
31.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 01:20:38:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:38:000
32.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth 01:21:05:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:05:000
33.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:21:56:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:21:56:000
34.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:22:31:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:22:31:000
35.  Tyler Koch Mossley CRT Finished Youth --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth
36.  Alex Whitemore Pilgrim Flyers Finished Youth --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth
37.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Youth --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth
38.  David Hird Stratford CC Finished Youth --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth
39.  Russell Brown Peebles CC Finished Youth --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth
--- Iwan Evans The Bulls Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Max Hinds Southfork Racing.co.uk Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Youth 00:55:59:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:59:000
2.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:59:43:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:43:000
3.  Anna McGorum Peebles CC Finished Youth 01:03:18:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:18:000
4.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 01:04:05:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:05:000
5.  Polly Henderson Female Riders Race Team Finished Youth 01:04:32:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:32:000
6.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Youth 01:04:58:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:58:000
7.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth 01:05:27:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:27:000
8.  Fiona Barron Pilgrim Flyers Finished Youth 01:06:19:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:19:000
9.  Poppy Wildman SF Racing Finished Youth 01:06:46:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:46:000
10.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth 01:07:07:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:07:000
11.  Eluned King Towy Riders Finished Youth 01:07:26:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:26:000
12.  Mieke Kalmijn Glasgow Riderz Finished Youth 01:08:28:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:28:000
13.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:10:35:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:35:000
14.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Youth 01:10:40:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:40:000
15.  Sarah Briggs Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth 01:15:03:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:03:000
16.  Harley Pell WXC World Racing Finished Youth 01:16:09:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:09:000
17.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Youth 01:20:10:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:10:000
18.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 01:28:28:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:28:28:000
19.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
20.  Emily Bridson JCAYA Finished Youth --- 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth

Master Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master Male - Results
1.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Expert 01:42:47:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:47:000
2.  Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 01:47:32:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:47:32:000
3.  Robert Spragg Worcester Cycle Centre Finished Sport 01:48:16:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:48:16:000
4.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 01:49:34:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:49:34:000
5.  Martyn Brookes Finished Expert 01:51:03:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:51:03:000
6.  Ian Doughty Shepherd Group Cycling Club Finished Expert 01:51:06:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:51:06:000
7.  Thomas Halhead Finished Expert 01:54:06:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:54:06:000
8.  Adam Betts www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Sport 01:54:41:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:54:41:000
9.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Sport 01:55:53:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:55:53:000
10.  Nicholas Coley Evans Cycles Race Team Finished Expert 01:56:46:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:56:46:000
11.  Mark Byrne Plymouth Corinthian CC Finished Expert 01:58:10:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:58:10:000
12.  Edd McIntosh Finished Sport 02:01:29:000 94

12. Edd McIntosh -

Points: 94 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 02:01:29:000
13.  Ashley Banks Hafren CC Finished Sport --- 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Sport
--- Mariusz Jaskolski Stourbridge Velo Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 01:36:54:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:54:000
2.  Stuart Bowers SCOTT Racing Finished Veteran 01:38:23:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:23:000
3.  Sam Humphrey Finished Veteran 01:39:32:000 220

3. Sam Humphrey -

Points: 220 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:32:000
4.  Marc Chamberlain Cotswold Cycles-TREK Finished Veteran 01:41:43:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:43:000
5.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Veteran 01:42:22:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:22:000
6.  Paul Hopkins Merida Factory Racing Finished Veteran 01:44:18:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:18:000
7.  Paul Lloyd Finished Veteran 01:44:28:000 140

7. Paul Lloyd -

Points: 140 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:28:000
8.  Ryan Milne Malvern Cycle Sport Finished Veteran 01:46:55:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:55:000
9.  Christopher Clark VC York Finished Veteran 01:47:20:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:20:000
10.  Simon Ernest Renvale RT Finished Veteran 01:47:50:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:50:000
11.  Roger Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:48:44:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:44:000
12.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Veteran 01:49:21:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:49:21:000
13.  Danny Lowthorpe Rutland CC Finished Veteran 01:51:06:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:06:000
14.  Paul Mashiter Lakes RC Finished Veteran 01:51:57:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:57:000
15.  Lee Hayward Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:51:59:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:59:000
16.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 01:52:33:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:33:000
17.  Roger Prior VC Jericho Finished Veteran 01:52:59:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:59:000
18.  Matthew Larner Bicicielo Finished Veteran 01:54:46:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:54:46:000
19.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 01:55:27:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:55:27:000
20.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished Veteran 01:56:02:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:56:02:000
21.  David King-Smith Finished Veteran --- 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Matthew Greensill Finished Veteran --- 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Simon Hinchliffe Lyme RC Finished Veteran --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Veteran --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Craig Gunnell Finished Veteran --- 32

26. Craig Gunnell -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Darren Matthews Poundbury Cyclesport Finished Veteran --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Mathew Livesey Finished Veteran --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  David Kellam Pines Cycles Enve Finished Veteran --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
30.  Garry Hurst HKR XC Team Finished Veteran --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
31.  Giles Dumont Aurelius Cycles Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
32.  Carl Kelleher Pines Cycles Enve Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
33.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
34.  Phillip Bowley Owens Cycles Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
35.  Bryan Holland North Road CC Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Mike Brain Matlock CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Roy Davies Port Sunlight Whls CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Kevin Duffell SCOTT Racing Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- James Griffiths Clee Cycles Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Andy Jones Clee Cycles Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Anthony Oreta Did not finish Veteran --- 0

35. Anthony Oreta -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Nick Shaughnessy Bott Cycle Team Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Matthew Whelan ZeroBC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 01:28:03:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:03:000
2.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:30:28:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:28:000
3.  Jimmy Piper Finished G/Vet 01:34:30:000 220

3. Jimmy Piper -

Points: 220 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:30:000
4.  Stewart Coates Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 01:34:30:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:30:000
5.  Bruce Rollinson Ilkley Cycles RT Finished G/Vet 01:35:22:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:22:000
6.  Rick Fetherston WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:35:37:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:37:000
7.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished G/Vet 01:35:54:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:54:000
8.  Owen Pattinson Owens Cycles Finished G/Vet 01:36:04:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:04:000
9.  Ian Wright Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:36:08:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:08:000
10.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished G/Vet 01:36:53:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:53:000
11.  Michael Leaney Bolsover & District Cycling Cl... Finished G/Vet 01:37:46:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:46:000
12.  Barry McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:38:11:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:11:000
13.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished G/Vet 01:38:12:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:12:000
14.  Christopher Green Matlock CC Finished G/Vet 01:38:27:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:27:000
15.  Andy Weaving Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:38:42:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:42:000
16.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:39:21:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:21:000
17.  Sam Phillips WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:39:22:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:22:000
18.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:40:32:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:32:000
19.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished G/Vet 01:42:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:50:000
20.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:43:50:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:43:50:000
21.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 01:44:35:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:44:35:000
22.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet 01:44:58:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:44:58:000
23.  Ashley Roles Finished G/Vet 01:45:16:000 44

23. Ashley Roles -

Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:16:000
24.  Iain Wight Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:45:55:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:55:000
25.  Jonathan Edwards Matlock CC Finished G/Vet 01:46:00:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:46:00:000
26.  Nigel Jones Absolute Black Racing Team Finished G/Vet 01:46:09:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:46:09:000
27.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:46:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:46:24:000
28.  Richard House Kernow Riders Finished G/Vet 01:46:52:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:46:52:000
29.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:47:36:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:47:36:000
30.  Leslie Dalley Malvern Cycle Sport Finished G/Vet --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
31.  Willie Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet
32.  Mark Hardwicke Bournemouth Arrow Finished G/Vet --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet
33.  Robert Fitzhugh Janus RC Finished G/Vet --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet
34.  Iain Webb Hadleigh MTB Club Finished G/Vet --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Carlton Holmes Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Paul Hudson Did not finish G/Vet --- 0

34. Paul Hudson -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Nigel Moore Lyme RC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Dean Morgan Did not finish G/Vet --- 0

34. Dean Morgan -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Paul Warner Team Darenth Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 01:16:40:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:16:40:000
2.  Ray Crosthwaite Pedalon.co.uk Finished S/Vet 01:18:41:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:18:41:000
3.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished S/Vet 01:19:24:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:19:24:000
4.  Gregor Grant Moray Firth Cycling Club Finished S/Vet 01:19:57:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:19:57:000
5.  Nigel Herrod Finished S/Vet 01:26:35:000 180

5. Nigel Herrod -

Points: 180 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:26:35:000
6.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:29:02:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:29:02:000
7.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 01:30:07:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:30:07:000
8.  Denis Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished S/Vet 01:31:03:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:31:03:000
9.  Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:33:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:33:58:000
10.  John Newport Mountain Trax RT Finished S/Vet 01:34:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:34:57:000
11.  Steve Whitehouse Kernow Riders Finished S/Vet 01:39:52:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:39:52:000
12.  John Newton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished S/Vet --- 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: S/Vet
13.  Philip Jones Crosstrax Finished S/Vet --- 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: S/Vet
14.  Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished S/Vet --- 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: S/Vet
15.  Robert Lee Finished S/Vet --- 76

15. Robert Lee -

Points: 76 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Colin Murley Derwentside CC Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet
--- Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet

Senior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Female - Results
1.  Annie Last OMX Pro Team Finished Elite 01:41:51:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:51:000
2.  Kerry MacPhee Rock And Road Finished Elite 01:55:17:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:55:17:000
3.  Joanne Clay TORQ Performance Finished Elite 01:56:40:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:56:40:000
4.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:57:17:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:57:17:000
5.  Amy-Jo Hansford Mud, Sweat n Gears CC Finished Elite 02:00:09:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:00:09:000
6.  Sophie Halhead BW Cycling Finished Elite 02:01:36:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:36:000
7.  Maxine Filby Cannondale Girls Finished Elite 02:01:54:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:54:000
8.  Heidi Gould Merida Factory Racing Finished Elite --- 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Elite --- 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Rosie Brown Cotswold Cycles-TREK Finished Elite --- 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Sarah Jepson Racepace Finished Sport --- 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Lisa Mansell Caesarean CC Jersey Finished Expert --- 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Expert
--- Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Under-23 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under-23 Female - Results
1.  Evie Richards 100% ME Finished Elite 01:28:24:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:28:24:000
2.  Isla Short OMX Pro Team Finished Elite 01:29:15:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:15:000
3.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Elite 01:33:40:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:40:000
4.  Harriet Dodd Pivot Boompods Racing Finished Expert 01:40:19:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:19:000
5.  Amira Mellor Holmfirth Cycling Club Finished Expert 01:43:55:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:55:000
6.  Lucy Allan TORQ Performance Finished Elite 01:47:15:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:15:000
7.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished Elite 01:51:35:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:35:000
8.  Holly MacMahon WXC World Racing Finished Elite --- 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Kirree Quayle Manx Mountain Bike Club Finished Sport --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 01:14:40:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:40:000
2.  Patsy Caines Merida Factory Racing Finished Junior 01:19:08:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:08:000
3.  Kim Baptista Nutcracker Altura Racing Finished Junior 01:21:52:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:52:000
4.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 01:25:11:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:11:000
5.  Helen Barron Pilgrim Flyers Finished Junior 01:25:54:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:54:000
6.  Melissa Baker Finished Junior 01:28:40:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:28:40:000
7.  Rebecca Simmons Clee Cycles Finished Junior 01:31:42:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:31:42:000
8.  Katie Hesden Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Junior 01:31:56:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:31:56:000
9.  Emelia Clarke Nutcracker Altura Racing Finished Junior 01:42:11:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:42:11:000
10.  Indi Malzard Jersey Cycling Association Finished Junior --- 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior
11.  Megan Wilkinson Peebles CC Finished Junior --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior
12.  Amelia Coombes WXC World Racing Finished Junior --- 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Junior

Master Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master Female - Results
1.  Elvita Branch Sussed Out / Mondraker UK Finished Expert 01:27:37:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:37:000
2.  Angela Laycock Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Expert 01:28:07:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:07:000
3.  Kate Bowers Finished Expert 01:32:05:000 220

3. Kate Bowers -

Points: 220 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:05:000
4.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 01:46:25:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:46:25:000
--- Julia Hamlyn Did not finish Expert --- 0

4. Julia Hamlyn -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:18:50:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:50:000
2.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Veteran 01:21:10:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:10:000
3.  Alison Rushton Ribble Valley Juniors Finished Veteran 01:21:30:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:30:000
4.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 01:23:01:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:01:000
5.  Dani Humphrey Finished Veteran 01:32:38:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:38:000
6.  Sarah Bonnett Finished N/A 01:33:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:33:11:000
7.  Pepe Phillips Bath Cycling Club Finished N/A 01:34:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:20:000
8.  Ruth Gamwell Macclesfield Wheelers Finished Veteran 01:35:44:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:44:000
9.  Mandie James Pearce Cycles RT Finished Veteran 01:41:45:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:45:000
--- Caroline Goward SCOTT Racing Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Nicky Hughes Specialized Racing Finished G/Vet 01:03:36:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:03:36:000
2.  Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Finished G/Vet 01:05:16:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:05:16:000
3.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished G/Vet 01:07:22:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:22:000
4.  Elizabeth Clayton Stirling Bike Club Finished G/Vet 01:07:36:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:36:000
5.  Penny Allan MazingTree IT Finished G/Vet 01:29:01:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:01:000

Senior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Male - Results
1.  Grant Ferguson CST American Eagle Finished Elite 01:43:07:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:07:000
2.  Phillip Pearce BW Cycling Finished Elite 01:43:22:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:22:000
3.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:43:32:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:32:000
4.  Tom Bell Delv Finished Elite 01:43:39:000 200

4. Tom Bell - Delv

Points: 200 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:39:000
5.  David Fletcher Pines Cycles Enve Finished Elite 01:47:10:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:10:000
6.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 01:47:48:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:48:000
7.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:49:01:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:01:000
8.  Alexander Welburn TORQ Performance Finished Elite 01:49:36:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:36:000
9.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:50:27:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:27:000
10.  James Roe JB Racing - Guernsey Finished Elite 01:50:37:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:37:000
11.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 01:51:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:28:000
12.  Liam Killeen Malvern Cycle Sport Finished Elite 01:52:52:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:52:52:000
13.  Ben Nott Finished Expert 01:52:57:000 88

13. Ben Nott -

Points: 88 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:52:57:000
14.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 01:53:13:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:53:13:000
15.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Elite 01:53:55:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:53:55:000
16.  Lee Gratton Didcot Phoenix CC Finished Elite 01:54:34:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:54:34:000
17.  Daniel Curtis Manx Mountain Bike Club Finished Expert 01:58:48:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:58:48:000
18.  Chris Bailey KTM Impsport RT Finished Expert 01:59:06:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:59:06:000
19.  Lee Williams Finished Elite 01:59:51:000 60

19. Lee Williams -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:59:51:000
20.  Thomas Ramsay Vive Le Velo Finished Expert 02:01:10:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 02:01:10:000
21.  Tony Revell Offcamber Finished Expert --- 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert
22.  David Duggan Finished Expert --- 48

22. David Duggan -

Points: 48 | Status: Finished | Category: Expert
23.  Christopher Minter Pedalon.co.uk Finished Elite --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite
24.  Ross Thorley Manx Mountain Bike Club Finished Sport --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
25.  Sam Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert
26.  James Dilks Big Maggys Finished Expert --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert
27.  Sam Sayers Finished Expert --- 28

27. Sam Sayers -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert
28.  Sam Chatwin Run & Ride / Midland Bike Fit Finished Sport --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
29.  Mike Wragg CC Luton Finished Expert --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert
--- Jason Bouttell KTM Impsport RT Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jonathan Brain Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Adrian Lansley Pedalon.co.uk Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Patterson Caesarean CC Jersey Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Michael Serafin Adventure Cycles PB Jon Beck Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jonathan Shuster Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Jonathan Shuster Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Pierre Thomas Cadence Cannondale RT Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Under-23 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under-23 Male - Results
1.  Frazer Clacherty 100% ME Finished Elite 01:29:42:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:42:000
2.  Iain Paton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Elite 01:30:52:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:52:000
3.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Elite 01:31:11:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:11:000
4.  David Creber Westbridge Foods Cycle Club Finished Elite 01:33:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:20:000
5.  Stan Pritchard Malvern Cycle Sport Finished Elite 01:34:19:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:19:000
6.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Elite 01:34:46:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:46:000
7.  Arthur Green Clee Cycles Finished Elite 01:36:02:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:02:000
8.  Nicholas Corlett Manx Mountain Bike Club Finished Elite --- 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Matthew Fratesi Swansea University Cycling Tea... Finished Expert 01:36:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:16:000
10.  Jacob Phelps TORQ Performance Finished Elite 01:37:31:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:31:000
11.  Paddy Atkinson Finished Elite 01:39:54:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:54:000
12.  Oliver Lowthorpe Big Maggys Finished Elite 01:41:24:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:24:000
13.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Expert 01:43:26:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:26:000
14.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport
--- William Gascoyne 100% ME Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Bradley Symonds Team PB Performance Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Junior 01:13:48:000 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:48:000
2.  Cameron Orr SF Racing Finished Junior 01:13:49:000 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:49:000
3.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Junior 01:16:14:000 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:14:000
4.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Junior 01:17:35:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:35:000
5.  Thomas Pidcock PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished Junior 01:18:19:000 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:19:000
6.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Junior 01:19:45:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:45:000
7.  Ben Healy Zappi Racing Team Finished Junior 01:20:37:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:37:000
8.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 01:20:51:000 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:51:000
9.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 01:21:24:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:24:000
10.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Junior 01:22:44:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:44:000
11.  Tom Martin Biketreks Racing Finished Junior 01:22:59:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:59:000
12.  Tim Shoreman Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished Junior 01:24:43:000 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:43:000
13.  Luke Peyton Four4th Finished Junior 01:24:51:000 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:51:000
14.  Cory Edmondson Nutcracker Altura Racing Finished Junior 01:25:44:000 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:44:000
15.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished Junior 01:27:49:000 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:49:000
16.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 01:29:01:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:29:01:000
17.  Conor Stevenson Perth United Cycling Club Finished Junior 01:30:10:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:10:000
18.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:31:12:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:31:12:000
19.  Elliot Bannister Nottingham Clarion CC Finished Junior 01:34:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:29:000
20.  Luc Monpetit-Le Brun JCAYA Finished Junior --- 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior --- 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior
22.  Andrew Caldwell Glasgow Riderz Finished Junior --- 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior
23.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior
24.  Reuben Allanson Richardsons Cycle Club Finished Junior --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
--- Louis Brooks Malvern Cycle Sport Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Ben Turner HMT with JLT Condor Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

About the Event

Info for Riders

Entry On The Day
Entry on the day will be abale for the following races only
U8's / U10's / U13's
Open Class
Fun Class
Entry on the day will carry a surcharge of £3.00 for each entry. 
Cancelations / Making Changes
  • We will be happy to process any cancellations up until 2 weeks before the event. You have the option to change details, transfer entries to another rider or have a refund. Transfer of entries will carry a surcharge of £1.00
Sorry but no changes or refunds after this date
Accommodation
  • We offer camping at the venue which is suitable for Caravans, RV's or Tents. The area is flat hard stone ground which is great in any weather but it does making getting ground pegs in difficult. The venue offers fresh running water and toilets but sorry electric hook up's or showers.
  • Camping will be charged at £5 for the whole weekend
  • There are a number of reasonable hotels in the area in near by Rugeley, Cannock, Stafford and Lichfield. There's a Premier Inn in each of these towns. 
  • If you need any recommendations or assistance then please get in touch. 
Venue Opening
  • The venue will closed during the set up period and to ensure that the site is kept clear of regular campers. The site will be open from Friday Midday onwards. The course will remain closed for practise until Saturday. 

The Races

Sport Male (Non-Championship) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry:
Sat 22/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Sport Female (Non-Championship) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry:
Sat 22/07/17 – 14:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 22/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 22/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 22/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 22/07/17 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 16:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sat 22/07/17 – 16:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 10s/Under 12s Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 16:50 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sat 22/07/17 – 16:50
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 09:00 MTB National A MTB XC National A Juvenile
Entry:
Sun 23/07/17 – 09:00
MTB National A, MTB XC National A | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 09:00 MTB National A MTB XC National A Juvenile
Entry:
Sun 23/07/17 – 09:00
MTB National A, MTB XC National A | Juvenile
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 09:00 MTB National A MTB XC National A Youth
Entry:
Sun 23/07/17 – 09:00
MTB National A, MTB XC National A | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 09:00 MTB National A MTB XC National A Youth
Entry:
Sun 23/07/17 – 09:00
MTB National A, MTB XC National A | Youth
Master Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 10:45 MTB National A MTB XC National A Expert, Sport
Entry:
Sun 23/07/17 – 10:45
MTB National A, MTB XC National A | Expert, Sport
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 10:45 MTB National A MTB XC National A Veteran
Entry:
Sun 23/07/17 – 10:45
MTB National A, MTB XC National A | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 10:45 MTB National A MTB XC National A G/Vet
Entry:
Sun 23/07/17 – 10:45
MTB National A, MTB XC National A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 10:45 MTB National A MTB XC National A S/Vet
Entry:
Sun 23/07/17 – 10:45
MTB National A, MTB XC National A | S/Vet
Senior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A Elite, Expert, ...
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | Elite, Expert, ...
Under-23 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National B MTB XC National B Elite, Expert, ...
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Elite, Expert, ...
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A Junior
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | Junior
Master Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A Expert, Sport
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | Expert, Sport
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A Veteran
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 13:00 MTB National A MTB XC National A G/Vet
Entry:
Sun 23/07/17 – 13:00
MTB National A, MTB XC National A | G/Vet
Senior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 15:15 MTB National A MTB XC National A Elite, Expert, ...
Entry:
Sun 23/07/17 – 15:15
MTB National A, MTB XC National A | Elite, Expert, ...
Under-23 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 15:15 MTB National B MTB XC National B Elite, Expert, ...
Entry:
Sun 23/07/17 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Elite, Expert, ...
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/17 15:15 MTB National A MTB XC National A Junior
Entry:
Sun 23/07/17 – 15:15
MTB National A, MTB XC National A | Junior

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk