Maxxis 4 Racing Team Road Race 1

Road , Rainford – Saturday, 08 Apr 2017

Event Summary

Event Overview

3 races on the same day

Race 1 E123 10am

Race 2 Women & juniors 1230pm

Race 3 3/4 1400pm

Race HQ will be Bickerstaff scout hut

Event Details

Event URN:

407322

Start Date:

Sat, 8th Apr 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Rainford Scout Hut, Church Road, Rainford, Merseyside, WA11 8HD

View map

Entry close date

Sun, 26th Mar 2017

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Richard Haughton Brother NRG Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Matthew Garthwaite Rhino Velo Race Team Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tom Lowe Finished 2nd 21

3. Tom Lowe -

Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ed Hopper Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jake Hollins Bath Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Joe Evans Madison Genesis Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ben Joughin Pro Vision Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stephen Abbott Hoppers Rollers Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Matthew Cartlidge Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alex Auty Team KTM UK Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Kirk Vickers Rhino Velo Race Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Matthew Alder ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Simon Wilson Brother NRG Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  George Nolan Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Alex Harvey Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jimmy Smith VCUK Finished 1st 0

22. Jimmy Smith - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Owen Line VCUK Finished 2nd 0

23. Owen Line - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Chris Spencer Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Benjamin Trippier East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  George Boardman Maxxis 4 Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Sami Al Hadid Finished 2nd 0

28. Sami Al Hadid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Mathew Lythgoe Ribble Valley CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Steve Whittington ABC Centreville Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Ross Prescott LJMU Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Paul Lally Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Daniel Minor Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Steve Simpson Element Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Aaron Tonks Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Robbie Brown Velocity 44 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Daniel Slater Finished 3rd 0

40. Daniel Slater -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Dave Powell Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Tom Brereton Team Elite Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Chris Childs Stourbridge Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Simon Bradeley Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Adam Lowe ZeroBC Finished 3rd 0

45. Adam Lowe - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Hayden Allen Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Joe Harris Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Gary Scott Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Brian Rigby VCUK Finished 2nd 0

49. Brian Rigby - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  David Crowley Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Jack Williams Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  David Parrington Ribble Valley CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Declan Hudson Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Sam Dobson Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Joseph Auty Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Thomas Bustard Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Gareth Wiseman Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Felicity Gledhill Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Davies Arctic Tacx RT Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Elizabeth Pressage City RC (Hull) Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Kirsty Boak Prima Team Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Corinne Side The Racing Chance Foundation Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jane Hellewell Torelli-Brother Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Melissa Greaves All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gabrielle Duckworth Lune RCC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mel Sykes 3RT Finished 4th 0

11. Mel Sykes - 3RT

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Hannah Mcewan The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Kate Giddings Finished 4th 0

16. Kate Giddings -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Hope Kerry Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Karolyn Brown Velocity 44 RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nikki Metcalfe Prima Team Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Helen Goldthorpe Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Natasha Smith Chester RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Heather Bamforth The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Laura Cheesman Giro Prestige Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Ceri Jones Ynys Mon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andy Bennett Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Rigby VCUK Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ben Palmer Surface Design Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ryan Morley Royal Air Force CA Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Aidan Holgate North Lancashire RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matt Limacher KTM UK Factory MTB Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Langridge Carnac-Planet X Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Roy Holmes Bott Cycle Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Karl Smith Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Benjamin Brown LJMU Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  George Whittaker Team Chronomaster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Matthew Lovelady Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  William Young Tunstall Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Matt Hacker North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Christopher Bullock BodyTorq Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  John Backhouse Maxxis 4 Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Stuart Ream Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Christopher Morgan St Helens CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Paul Whaley Garstang Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Jonathan Huck Synergy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Edward Baldwin Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Jack Smith Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Mark Leyland St Helens CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Adam Westwell BodyTorq Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Geoff Darbyshire St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Steven Allman Chester RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Neil Welsh Team SB Hub Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Rafe Williams Allen Valley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Andrew Aitken Maxxis 4 Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Julian Vescovi Ribble Valley CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Joshua Morris Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Ben Dobson Team ASL-Bolton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  James Roberts Finished 4th 0

41. James Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Toby Williams Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Nick Grogan Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Anthony Weston Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Jason Dobson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Robert Finch Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Steven Fidler Crewe Clarion Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  James Bilham Chester RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
49.  David Rydings Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Jamie Holmes Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Cameron Fitton East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
53.  Darran Acton VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Trophys will be handed out to 1st 2nd and 3rd place riders of each event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 09:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/04/17 – 09:30
National B, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
80km / 50 miles
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 12:00 Women Only Band 4 2nd, 3rd, 4th 64km / 40 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/04/17 – 12:00
Women Only, Band 4 | 2nd, 3rd, 4th
64km / 40 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 14:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/04/17 – 14:30

3/4

Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
80km / 50 miles

Event Summary

Event Overview

3 races on the same day

Race 1 E123 10am

Race 2 Women & juniors 1230pm

Race 3 3/4 1400pm

Race HQ will be Bickerstaff scout hut

Event Details

Event URN:

407322

Start Date:

Sat, 8th Apr 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Rainford Scout Hut, Church Road, Rainford, Merseyside, WA11 8HD

View map

Entry close date

Sun, 26th Mar 2017

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Richard Haughton Brother NRG Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Matthew Garthwaite Rhino Velo Race Team Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tom Lowe Finished 2nd 21

3. Tom Lowe -

Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ed Hopper Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jake Hollins Bath Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Joe Evans Madison Genesis Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ben Joughin Pro Vision Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stephen Abbott Hoppers Rollers Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Matthew Cartlidge Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alex Auty Team KTM UK Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Kirk Vickers Rhino Velo Race Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Matthew Alder ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Simon Wilson Brother NRG Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  George Nolan Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Alex Harvey Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jimmy Smith VCUK Finished 1st 0

22. Jimmy Smith - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Owen Line VCUK Finished 2nd 0

23. Owen Line - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Chris Spencer Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Benjamin Trippier East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  George Boardman Maxxis 4 Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Sami Al Hadid Finished 2nd 0

28. Sami Al Hadid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Mathew Lythgoe Ribble Valley CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Steve Whittington ABC Centreville Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Ross Prescott LJMU Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Paul Lally Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Daniel Minor Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Steve Simpson Element Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Aaron Tonks Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Robbie Brown Velocity 44 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Daniel Slater Finished 3rd 0

40. Daniel Slater -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Dave Powell Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Tom Brereton Team Elite Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Chris Childs Stourbridge Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Simon Bradeley Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Adam Lowe ZeroBC Finished 3rd 0

45. Adam Lowe - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Hayden Allen Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Joe Harris Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Gary Scott Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Brian Rigby VCUK Finished 2nd 0

49. Brian Rigby - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  David Crowley Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Jack Williams Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  David Parrington Ribble Valley CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Declan Hudson Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Sam Dobson Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Joseph Auty Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Thomas Bustard Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Gareth Wiseman Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Felicity Gledhill Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Davies Arctic Tacx RT Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Elizabeth Pressage City RC (Hull) Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Kirsty Boak Prima Team Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Corinne Side The Racing Chance Foundation Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jane Hellewell Torelli-Brother Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Melissa Greaves All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gabrielle Duckworth Lune RCC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mel Sykes 3RT Finished 4th 0

11. Mel Sykes - 3RT

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Hannah Mcewan The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Kate Giddings Finished 4th 0

16. Kate Giddings -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Hope Kerry Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Karolyn Brown Velocity 44 RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nikki Metcalfe Prima Team Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Helen Goldthorpe Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Natasha Smith Chester RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Heather Bamforth The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Laura Cheesman Giro Prestige Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Ceri Jones Ynys Mon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andy Bennett Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Rigby VCUK Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ben Palmer Surface Design Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ryan Morley Royal Air Force CA Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Aidan Holgate North Lancashire RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matt Limacher KTM UK Factory MTB Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Langridge Carnac-Planet X Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Roy Holmes Bott Cycle Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Karl Smith Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Benjamin Brown LJMU Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  George Whittaker Team Chronomaster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Matthew Lovelady Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  William Young Tunstall Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Matt Hacker North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Christopher Bullock BodyTorq Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  John Backhouse Maxxis 4 Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Stuart Ream Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Christopher Morgan St Helens CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Paul Whaley Garstang Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Jonathan Huck Synergy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Edward Baldwin Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Jack Smith Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Mark Leyland St Helens CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Adam Westwell BodyTorq Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Geoff Darbyshire St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Steven Allman Chester RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Neil Welsh Team SB Hub Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Rafe Williams Allen Valley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Andrew Aitken Maxxis 4 Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Julian Vescovi Ribble Valley CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Joshua Morris Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Ben Dobson Team ASL-Bolton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  James Roberts Finished 4th 0

41. James Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Toby Williams Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Nick Grogan Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Anthony Weston Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Jason Dobson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Robert Finch Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Steven Fidler Crewe Clarion Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  James Bilham Chester RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
49.  David Rydings Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Jamie Holmes Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Cameron Fitton East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
53.  Darran Acton VCUK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Trophys will be handed out to 1st 2nd and 3rd place riders of each event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 09:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/04/17 – 09:30
National B, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
80km / 50 miles
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 12:00 Women Only Band 4 2nd, 3rd, 4th 64km / 40 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/04/17 – 12:00
Women Only, Band 4 | 2nd, 3rd, 4th
64km / 40 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 14:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/04/17 – 14:30

3/4

Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
80km / 50 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk