John Walker and Dulcie Walker Memorial Road Races

Road , Oxfordshire – Sunday, 24 Sep 2017

Event Summary

Event Overview

Press "[+] Read More" below for all our vital race day information  


Willesden Cycling Club - Road Races
Race Day Time Table - Sunday, 24th September 2017


Race 1

Dulcie Walker Memorial Road Race
80km

(Regional B, Band 4: 3/4/J)

Start 9:30am
(sign-on 8.30am to 9:00am)

* * * Prizes from 1st to 15th * * *


Race 2
John Walker Trophy Road Race
120 km

(National B, Band 2: E/1/2)

Start 01:30pm
(sign-on 12:15pm to 1:00pm)

* * * Prizes from 1st to 15th ***


The Course

WCC RR Course 2015

  • The anticlockwise circuit starts on the A329, north of Little Milton, heading south through the village.
  • It then turns east onto the B480 at Stadhampton, running south-east past the southern boundary of Chalgrove Airfield.
  • The route the turns left off the B480 on to an unclassified road, heading north-east to Stoke Talmage, crossing Haseley Brook and then passing under the M40 before turning north-west onto the A40 (Tetsworth High Street).
  • The circuit continues west along the A40, crossing the finish line that is approximately 200m to the east of the junction of the A40 with the A329.
  • The route then turns south-west, back over the M40, then along the A329 to complete the lap in Little Milton.
  • There are no significant climbs to negotiate.


Race HQ and Sign-on

The Race HQ is at -

The Pine Lodge,
Little Milton Village Hall,
Thame Road,
Little Milton,
Oxon,
OX44 7PZ

WCC Race HQ - The Pine Lodge, Little Milton

Vital Race Day Information

  • Sign On : Please sign on at least 30 minutes before the start of the race. Failure to do so may result in the race organiser giving your number to a reserve rider.
  • Parking: Please ensure that you park only in the field adjacent to the Village Hall/Race HQ. The main car park will be reserved for official race vehicles only.
  • Race Detritus: OK, so this is a posh name for rubbish. Please take away all of your junk. Empty gel packs should be put back in your pocket after use - please do not litter.
  • Finish line: Sorry but we need to keep this as clear as a whistle for the safety of everyone. So please go straight to the HQ after the finish of the race - please do not wait for friends at the finish line.  
  • Catering : The fabulous Nici and Debbie will be providing the now legendary race catering. The array of delicious fare will include tea, coffee, sandwiches, plus cakes, cakes and more cakes! 


Race History and Trophies

The Willesden Cycling Club was founded in 1927 and our annual road race day is one of the premier events in our calendar. On race day we will have two trophies to contest, they are - 


The "John Walker" Trophy

This is a E/1/2 Road race and is the main event of the day.  

The winner will have their name engraved on the the prestigious and impressive trophy, which is a salute to a much loved club member, Mr John Walker.

John Walker was a great wit and raconteur in the Willesden CC and for many years he was the Master of Ceremonies at our annual club dinner. John was an avid jazz fan and his bike was badged up as a Stan Getz to honour the great American jazz saxophonist. John was also a creative and artistic person who had a talent for airbrushing incredibly intricate and dark satanic designs on to custom motorbikes.


Previous winners include -

2015 Tristan Robbins - Madison Gesesis

2014 Elliot Porter, JLD Condor

2013 Lewis Atkins, Pedal Heaven RT

2012 Matt Cronshaw, Node 4 Giordana RT

2010 David Mclean, Velosport Pasta Montegrappa

2009 Marcin Bialoblocki, Wilier Live to Ride

2008 Dan Staite, Python Racing Team

2007 Clive Nicholls

2006 Race cancelled

2005 Robert Hud, Bioagrico Fabelec Selexion

2004 Colin Roshier, Team Quest

2003 Danny Axford, Arctic Tacx RT

2002 Mark Lovatt, Compensation Group RT

2001 Justin Hoy, Evans Cycles RT

2000 Danny Axford, Arctic Tacx RT

1999 Gordon McCauley, Kingsnorth International Wheelers

1998 George Rose, Cardiff JIF

                                                                                                . 

The "Dulcie Walker" Memorial Road Race

This is a 3/4/W/J race to identify the stars of tomorrow. The winner will have their name

engraved on the "Dulcie Walker Poniard" (a ceremonial tapered knife). Dulcie Walker was John Walker's mother. She is also remembered as a quite a character and is thought to be the first woman to hold a motor cycle licence in the UK.

Previous winners include -

2015 Luke Souter - Shutte Velo Rapide

2014  Alexander Evangelidis. London Dynamo

2013 Tim Edwards, LBRCC

2012 Richard Stanton, Arbis LLP Roy Pink Cycles

2010 Roger Prior, Zappi's Cycling Club

2009 Thomas Moore, Cambridge University CC

2008 Ben De Wet

2007 Roy Chaimberlain, Alpha Road Club

2006 Race cancelled

2005 John Wager

2004 Marc Freullet, Team Quest

2003 Thomas Wright, Oxford City RC

2002 Simon Henley, Evans RT

2001 Ashlet Freeman

2000 Adam Henley, Team Milton Keynes

1999 Martin Freeman, Wills Wheels CC

Event Details

Event URN:

407267

Start Date:

Sun, 24th Sep 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Little Milton Village Hall, Thame Road, Little Milton, Oxfordshire, OX44 7PZ
View map

Series:

Central Road Race League

Results

Confirmed Results

John Walker Cup

Position Name Club name Rider status Category Points
John Walker Cup - Results
1.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Dillon Byrne VCUK Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Matthew Webster Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  James Boyman Hoops Velo Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Arlen Vartazarian Regents Park Rouleurs Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Samuel Woodfield Peterborough Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Matthew Clarke Canyon UK Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Chris Sleath MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Alexandar Richardson BIKE Channel Canyon Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Liam Walsh VC St Raphael Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Matt Clarke Finished 2nd 0

23. Matt Clarke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Andrew Disley Team KTM UK Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
25.  Tom Fitzpatrick Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
26.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  George Smith VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  George Clark Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  Robert Ormond Morvelo Basso RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Freddy Pett Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Ken Buckley Spokes BPC Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
36.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
37.  Ethan Lee Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Tom Duncan London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Paul Hollingsworth London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Alexander Donaldson London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
47.  Samuel Henning Richardsons-Trek RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Elliot Harrison Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
49.  Tom Yiangou Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Dulcie Walker Trophy

Position Name Club name Rider status Category Points
Dulcie Walker Trophy - Results
1.  Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jared Millar Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Sherwood Orwell Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Messenger East London Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Darren Milligan Abingdon Race Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Perkins Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Hazar Emre Tez Islington Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Gibney West Midlands Police CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Evan Clements Abingdon Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Luke Souter Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Philip Hopley Radeon-Cycology RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Bob McGlue High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Riko Sibbe London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Hall Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Michael Ing Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  William Macalpine The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Robert Freshwater Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  John Jones Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Lubomir Belak St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Daniel Ferguson Amersham Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Philip Moseley Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Gary Nugent Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Andrew Harbourne North Road CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Pete Caro Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Tom Mansfield Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Stephen Smith Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Kieron Lewis Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Michael Skipsey Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Daniel Shoobridge High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Pierce McGrenaghan Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Edmond Dixon Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Ludovic Phalippou Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Martyn Wisken Hemel Hempstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Samuel Roper Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Joshua Smith Portsmouth North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  David Gaylor Finished 0

39. David Gaylor -

Points: 0 | Status: Finished
40.  Dorian Jawoszek Islington Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Luke McCarthy Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Toby Smithson Maidenhead and District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Mark Sharratt Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

John Walker Cup Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 13:30 National B Band 2 1st, 2nd, Elite 120km / 75 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 24/09/17 – 13:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, Elite
120km / 75 miles
Dulcie Walker Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 24/09/17 – 09:30
Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
80km / 50 miles

Event Summary

Event Overview

Press "[+] Read More" below for all our vital race day information  


Willesden Cycling Club - Road Races
Race Day Time Table - Sunday, 24th September 2017


Race 1

Dulcie Walker Memorial Road Race
80km

(Regional B, Band 4: 3/4/J)

Start 9:30am
(sign-on 8.30am to 9:00am)

* * * Prizes from 1st to 15th * * *


Race 2
John Walker Trophy Road Race
120 km

(National B, Band 2: E/1/2)

Start 01:30pm
(sign-on 12:15pm to 1:00pm)

* * * Prizes from 1st to 15th ***


The Course

WCC RR Course 2015

  • The anticlockwise circuit starts on the A329, north of Little Milton, heading south through the village.
  • It then turns east onto the B480 at Stadhampton, running south-east past the southern boundary of Chalgrove Airfield.
  • The route the turns left off the B480 on to an unclassified road, heading north-east to Stoke Talmage, crossing Haseley Brook and then passing under the M40 before turning north-west onto the A40 (Tetsworth High Street).
  • The circuit continues west along the A40, crossing the finish line that is approximately 200m to the east of the junction of the A40 with the A329.
  • The route then turns south-west, back over the M40, then along the A329 to complete the lap in Little Milton.
  • There are no significant climbs to negotiate.


Race HQ and Sign-on

The Race HQ is at -

The Pine Lodge,
Little Milton Village Hall,
Thame Road,
Little Milton,
Oxon,
OX44 7PZ

WCC Race HQ - The Pine Lodge, Little Milton

Vital Race Day Information

  • Sign On : Please sign on at least 30 minutes before the start of the race. Failure to do so may result in the race organiser giving your number to a reserve rider.
  • Parking: Please ensure that you park only in the field adjacent to the Village Hall/Race HQ. The main car park will be reserved for official race vehicles only.
  • Race Detritus: OK, so this is a posh name for rubbish. Please take away all of your junk. Empty gel packs should be put back in your pocket after use - please do not litter.
  • Finish line: Sorry but we need to keep this as clear as a whistle for the safety of everyone. So please go straight to the HQ after the finish of the race - please do not wait for friends at the finish line.  
  • Catering : The fabulous Nici and Debbie will be providing the now legendary race catering. The array of delicious fare will include tea, coffee, sandwiches, plus cakes, cakes and more cakes! 


Race History and Trophies

The Willesden Cycling Club was founded in 1927 and our annual road race day is one of the premier events in our calendar. On race day we will have two trophies to contest, they are - 


The "John Walker" Trophy

This is a E/1/2 Road race and is the main event of the day.  

The winner will have their name engraved on the the prestigious and impressive trophy, which is a salute to a much loved club member, Mr John Walker.

John Walker was a great wit and raconteur in the Willesden CC and for many years he was the Master of Ceremonies at our annual club dinner. John was an avid jazz fan and his bike was badged up as a Stan Getz to honour the great American jazz saxophonist. John was also a creative and artistic person who had a talent for airbrushing incredibly intricate and dark satanic designs on to custom motorbikes.


Previous winners include -

2015 Tristan Robbins - Madison Gesesis

2014 Elliot Porter, JLD Condor

2013 Lewis Atkins, Pedal Heaven RT

2012 Matt Cronshaw, Node 4 Giordana RT

2010 David Mclean, Velosport Pasta Montegrappa

2009 Marcin Bialoblocki, Wilier Live to Ride

2008 Dan Staite, Python Racing Team

2007 Clive Nicholls

2006 Race cancelled

2005 Robert Hud, Bioagrico Fabelec Selexion

2004 Colin Roshier, Team Quest

2003 Danny Axford, Arctic Tacx RT

2002 Mark Lovatt, Compensation Group RT

2001 Justin Hoy, Evans Cycles RT

2000 Danny Axford, Arctic Tacx RT

1999 Gordon McCauley, Kingsnorth International Wheelers

1998 George Rose, Cardiff JIF

                                                                                                . 

The "Dulcie Walker" Memorial Road Race

This is a 3/4/W/J race to identify the stars of tomorrow. The winner will have their name

engraved on the "Dulcie Walker Poniard" (a ceremonial tapered knife). Dulcie Walker was John Walker's mother. She is also remembered as a quite a character and is thought to be the first woman to hold a motor cycle licence in the UK.

Previous winners include -

2015 Luke Souter - Shutte Velo Rapide

2014  Alexander Evangelidis. London Dynamo

2013 Tim Edwards, LBRCC

2012 Richard Stanton, Arbis LLP Roy Pink Cycles

2010 Roger Prior, Zappi's Cycling Club

2009 Thomas Moore, Cambridge University CC

2008 Ben De Wet

2007 Roy Chaimberlain, Alpha Road Club

2006 Race cancelled

2005 John Wager

2004 Marc Freullet, Team Quest

2003 Thomas Wright, Oxford City RC

2002 Simon Henley, Evans RT

2001 Ashlet Freeman

2000 Adam Henley, Team Milton Keynes

1999 Martin Freeman, Wills Wheels CC

Event Details

Event URN:

407267

Start Date:

Sun, 24th Sep 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Little Milton Village Hall, Thame Road, Little Milton, Oxfordshire, OX44 7PZ
View map

Series:

Central Road Race League

Results

Confirmed Results

John Walker Cup

Position Name Club name Rider status Category Points
John Walker Cup - Results
1.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Dillon Byrne VCUK Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Matthew Webster Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  James Boyman Hoops Velo Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Arlen Vartazarian Regents Park Rouleurs Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Samuel Woodfield Peterborough Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Matthew Clarke Canyon UK Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Chris Sleath MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Alexandar Richardson BIKE Channel Canyon Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Liam Walsh VC St Raphael Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Matt Clarke Finished 2nd 0

23. Matt Clarke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Andrew Disley Team KTM UK Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
25.  Tom Fitzpatrick Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
26.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  George Smith VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  George Clark Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  Robert Ormond Morvelo Basso RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Freddy Pett Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Ken Buckley Spokes BPC Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
36.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
37.  Ethan Lee Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Tom Duncan London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Paul Hollingsworth London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Alexander Donaldson London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
47.  Samuel Henning Richardsons-Trek RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Elliot Harrison Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
49.  Tom Yiangou Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Dulcie Walker Trophy

Position Name Club name Rider status Category Points
Dulcie Walker Trophy - Results
1.  Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jared Millar Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Sherwood Orwell Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Messenger East London Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Darren Milligan Abingdon Race Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Perkins Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Hazar Emre Tez Islington Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Gibney West Midlands Police CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Evan Clements Abingdon Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Luke Souter Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Philip Hopley Radeon-Cycology RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Bob McGlue High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Riko Sibbe London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Hall Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Michael Ing Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  William Macalpine The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Robert Freshwater Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  John Jones Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Lubomir Belak St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Daniel Ferguson Amersham Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Philip Moseley Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Gary Nugent Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Andrew Harbourne North Road CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Pete Caro Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Tom Mansfield Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Stephen Smith Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Kieron Lewis Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Michael Skipsey Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Daniel Shoobridge High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Pierce McGrenaghan Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Edmond Dixon Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Ludovic Phalippou Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Martyn Wisken Hemel Hempstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Samuel Roper Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Joshua Smith Portsmouth North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  David Gaylor Finished 0

39. David Gaylor -

Points: 0 | Status: Finished
40.  Dorian Jawoszek Islington Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Luke McCarthy Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Toby Smithson Maidenhead and District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Mark Sharratt Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

John Walker Cup Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 13:30 National B Band 2 1st, 2nd, Elite 120km / 75 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 24/09/17 – 13:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, Elite
120km / 75 miles
Dulcie Walker Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 24/09/17 – 09:30
Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
80km / 50 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk