March Hare Classic 2017

Closed Circuit , London – Saturday, 18 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

THERE ARE SPACES AVAILABLE FOR ENTRY ON THE DAY IN ALL RACES.
Youth Races - £10
Senior Races - £30 

In 2017 the March Hare Classic is returning to the site of it's original home and will be held at Lee Valley VeloPark for the first time.

The March Hare will include a full programme of races for all ages and abilities including; Youth A, B, C & D, a Regional B 3rd/4th Category Mens race and culminating once again in a National B E123 headline race.

Unfortunately, due to a clash with the Womens' Eastern Racing League event in Ipswich on Sunday March 19th we have taken a decision to CANCEL the senior Womens' event at the March Hare.  We believe it would be unhelpful for us to proceed under the circumstances.

Our programme is as follows.  Timings are approximate and may change at short notice:-

  • Youth C/D (12.00pm)
  • Youth B (12.40pm)
  • Youth A (1.30pm)
  • 3rd/4th Category Men (2.30pm)
  • E123 Men (3.45pm)

Maximum team size for this event is 6 (maximum for UCI Trade Teams is 3). We recommend that riders wishing to participate enter IN ADVANCE as spaces on the day cannot be guaranteed.

All Senior riders are required to have British Cycling Gold or Silver membership and hold a full racing licence.  We will not be accepting Provisional Licences or selling Day Licences (except for Youth races).

When signing-on on race day, please ensure that your racing licence is fully up to date and includes your photograph, signature and emergency contact details.  Failure to comply with this may result in your withdrawal from the event.

Event Details

Event URN:

407244

Start Date:

Sat, 18th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB
View map

Event Organiser:

Pippa Leith
pippa@fullgascycling.co.uk

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Milton Higgott Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Abigail Biggs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cormac Nisbet Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Max Potts Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oliver Hunt Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ruben Mooney Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Tommy Bosley Finished 0

18. Tommy Bosley -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lucy Wollaston Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Innes Harvey VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Frederick Newman Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Billy Gilbey VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Lance Childs Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Cameron Still VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jamie Maxen Verulam CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Harry Owen VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Bardill Cycling Club Hackney Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Stanley Platts VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella Baker 4T+ Velo Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Asker VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Toby Anderton VC Deal Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harrison Mayo Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Finn Anderson-Grout Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Matt Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Piers James VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ollie Suatt VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Joshua Chivilo Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  George Pittock Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Nate Oldfield 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Conor Dash Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Oliver Wollaston VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Ethan Court VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Leighton Dalley Grain Peninsula CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Dominic Robertson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Caelan McNamara VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Imogen Chastell VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Charlie Dash Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Kess Claxton Finished A 1

9. Kess Claxton -

Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Charlotte Wilde Verulam - reallymoving.com Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Owen Blandy East London Fixed Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Roman Piotrowski Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jim Bradford Finished 4th 5

5. Jim Bradford -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Tom Duncan London Dynamo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Nice London Dynamo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ollie Smith The Cycle Room Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Anthony Lazarus Velosport Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Michael Weavers East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ian Hayter Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Simon Robinson Herts Rouleur Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Damien Foy Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Lee Messenger San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Chris Huey Finished 3rd 0

16. Chris Huey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Will Morton Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Barron Mendelssohn Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Matthew Bond Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Paul Pardoe Peterborough Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Adam Lowe ZeroBC Finished 3rd 0

21. Adam Lowe - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Edward Everett Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Noah Faiers Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Ballhatchet Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  John Mitchell Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Joshua Monk The Cycle Room Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ian Dawson Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Steve Noel Peterborough Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Matija Ilic Regents Park Rouleurs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Nicholas Palmer CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Edward Jackson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Nick Martin VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Hugh Williams Redbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Simon Halloway Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Frazer Glew Spiritbikes cycling club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Paolo Avagliano London Dynamo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Thomas Barnes 4T+ Velo Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joel Bransfield East London Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jun Chan Did not start 4th 0

38. Jun Chan -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Paul Cundy PMR@Toachim House Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Dexter Fox Army Cycling Race Team (ACRT) Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Inniss East London Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richard Mayo Did not finish 4th 0

38. Richard Mayo -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David McCarthy VC Londres Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Neil Pearson Gemini BC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Zbynek Simcik Chevaliers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Damien Sweeney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Robin White Team PB Performance Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sport-London RT Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jonathan Harris PMR@Toachim House Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Damien Clayton Mono CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Clarke London Dynamo Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Lee Smith Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sport-London RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Joshua Green Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Jack Waller Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Rob Hardyman The Cycle Room Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Peter Cocker Giant Store Rutland / Wattbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Arlen Vartazarian Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Charlie Passfield Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Paul Hollingsworth London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Daniel Cooper Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jordan Peacock Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Andrew Carter Cycleworks.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
30.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Nick Broome Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Richard Cartland Boardman Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Michael Weekes London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Josh Rock Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Richard Mardle Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Tom Percival Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Calum Croft Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Craig Barnett PMR@Toachim House Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Andrew Critchlow WyndyMilla Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Michael Devaney ZeroBC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tristan Grigalis PMR@Toachim House Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Harrison Finchley Racing Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Luke Hattersley Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Nicholls Regents Park Rouleurs Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Seán Purser St Ives CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jonny Revis ZeroBC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alexandar Richardson BIKE Channel Canyon Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- James Rix Loughborough Students CC Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Thomas Scott-Collins Spirit Tifosi Racing Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Before entering any races please ensure that you have read and understood ALL of the event information.

All venue Terms & Conditions (including car parking) must be adhered to at all times.

Our events are run under British Cycling Technical Regulations and overseen by a team of British Cycling commissaires. 

Riders compete at their own risk.  These are competitive events ridden at high speed and are not suitable for beginners. We expect our riders to have some previous experience in the relevant discipline prior to entering – either from other races or through race-specific skills training sessions.  

All equipment – including clothing – must be fully compliant and riders are solely responsible for the condition and set-up of their bikes and all associated items.

Use of on-board video or photographic recording equipment of any kind is prohibited during competitive events.  There are no exceptions to this.


Supporters and helpers

We encourage friends and family to come to our events to support and spectate, but all visitors and helpers are expected to act in a responsible and appropriate manner.  Aggressive, abusive or obstructive behaviour on any level will not be tolerated and may result in disciplinary action against the rider or riders involved.  Certain areas of the competitive arena may ONLY be accessed by authorised officials.

 

Disciplinary Procedures

We operate a ZERO TOLERANCE policy when it comes to dangerous riding and disciplinary procedures will be taken if necessary including; relegation, disqualification and/or financial penalties.  

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:00
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:00
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5
25 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 13:10 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 18/03/17 – 13:10
Women Only, Band 4
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 14:10 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 18/03/17 – 14:10

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 15:10 National B Band 3 --- 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 18/03/17 – 15:10
National B, Band 3
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

THERE ARE SPACES AVAILABLE FOR ENTRY ON THE DAY IN ALL RACES.
Youth Races - £10
Senior Races - £30 

In 2017 the March Hare Classic is returning to the site of it's original home and will be held at Lee Valley VeloPark for the first time.

The March Hare will include a full programme of races for all ages and abilities including; Youth A, B, C & D, a Regional B 3rd/4th Category Mens race and culminating once again in a National B E123 headline race.

Unfortunately, due to a clash with the Womens' Eastern Racing League event in Ipswich on Sunday March 19th we have taken a decision to CANCEL the senior Womens' event at the March Hare.  We believe it would be unhelpful for us to proceed under the circumstances.

Our programme is as follows.  Timings are approximate and may change at short notice:-

  • Youth C/D (12.00pm)
  • Youth B (12.40pm)
  • Youth A (1.30pm)
  • 3rd/4th Category Men (2.30pm)
  • E123 Men (3.45pm)

Maximum team size for this event is 6 (maximum for UCI Trade Teams is 3). We recommend that riders wishing to participate enter IN ADVANCE as spaces on the day cannot be guaranteed.

All Senior riders are required to have British Cycling Gold or Silver membership and hold a full racing licence.  We will not be accepting Provisional Licences or selling Day Licences (except for Youth races).

When signing-on on race day, please ensure that your racing licence is fully up to date and includes your photograph, signature and emergency contact details.  Failure to comply with this may result in your withdrawal from the event.

Event Details

Event URN:

407244

Start Date:

Sat, 18th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB
View map

Event Organiser:

Pippa Leith
pippa@fullgascycling.co.uk

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Milton Higgott Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Abigail Biggs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cormac Nisbet Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Max Potts Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oliver Hunt Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ruben Mooney Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Tommy Bosley Finished 0

18. Tommy Bosley -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lucy Wollaston Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Innes Harvey VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Frederick Newman Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Billy Gilbey VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Lance Childs Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Cameron Still VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jamie Maxen Verulam CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Harry Owen VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Bardill Cycling Club Hackney Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Stanley Platts VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella Baker 4T+ Velo Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Asker VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Toby Anderton VC Deal Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harrison Mayo Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Finn Anderson-Grout Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Matt Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Piers James VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ollie Suatt VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Joshua Chivilo Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  George Pittock Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Nate Oldfield 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Conor Dash Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Oliver Wollaston VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Ethan Court VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Leighton Dalley Grain Peninsula CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Dominic Robertson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Caelan McNamara VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Imogen Chastell VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Charlie Dash Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Kess Claxton Finished A 1

9. Kess Claxton -

Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Charlotte Wilde Verulam - reallymoving.com Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Owen Blandy East London Fixed Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Roman Piotrowski Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jim Bradford Finished 4th 5

5. Jim Bradford -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Tom Duncan London Dynamo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Nice London Dynamo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ollie Smith The Cycle Room Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Anthony Lazarus Velosport Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Michael Weavers East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ian Hayter Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Simon Robinson Herts Rouleur Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Damien Foy Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Lee Messenger San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Chris Huey Finished 3rd 0

16. Chris Huey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Will Morton Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Barron Mendelssohn Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Matthew Bond Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Paul Pardoe Peterborough Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Adam Lowe ZeroBC Finished 3rd 0

21. Adam Lowe - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Edward Everett Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Noah Faiers Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Ballhatchet Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  John Mitchell Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Joshua Monk The Cycle Room Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ian Dawson Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Steve Noel Peterborough Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Matija Ilic Regents Park Rouleurs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Nicholas Palmer CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Edward Jackson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Nick Martin VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Hugh Williams Redbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Simon Halloway Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Frazer Glew Spiritbikes cycling club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Paolo Avagliano London Dynamo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Thomas Barnes 4T+ Velo Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joel Bransfield East London Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jun Chan Did not start 4th 0

38. Jun Chan -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Paul Cundy PMR@Toachim House Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Dexter Fox Army Cycling Race Team (ACRT) Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Inniss East London Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richard Mayo Did not finish 4th 0

38. Richard Mayo -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David McCarthy VC Londres Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Neil Pearson Gemini BC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Zbynek Simcik Chevaliers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Damien Sweeney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Robin White Team PB Performance Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sport-London RT Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jonathan Harris PMR@Toachim House Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Damien Clayton Mono CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Clarke London Dynamo Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Lee Smith Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sport-London RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Joshua Green Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Jack Waller Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Rob Hardyman The Cycle Room Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Peter Cocker Giant Store Rutland / Wattbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Arlen Vartazarian Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Charlie Passfield Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Paul Hollingsworth London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Daniel Cooper Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jordan Peacock Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Andrew Carter Cycleworks.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
30.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Nick Broome Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Richard Cartland Boardman Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Michael Weekes London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Josh Rock Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Richard Mardle Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Tom Percival Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Calum Croft Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Craig Barnett PMR@Toachim House Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Andrew Critchlow WyndyMilla Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Michael Devaney ZeroBC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tristan Grigalis PMR@Toachim House Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Harrison Finchley Racing Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Luke Hattersley Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Nicholls Regents Park Rouleurs Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Seán Purser St Ives CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jonny Revis ZeroBC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alexandar Richardson BIKE Channel Canyon Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- James Rix Loughborough Students CC Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Thomas Scott-Collins Spirit Tifosi Racing Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Before entering any races please ensure that you have read and understood ALL of the event information.

All venue Terms & Conditions (including car parking) must be adhered to at all times.

Our events are run under British Cycling Technical Regulations and overseen by a team of British Cycling commissaires. 

Riders compete at their own risk.  These are competitive events ridden at high speed and are not suitable for beginners. We expect our riders to have some previous experience in the relevant discipline prior to entering – either from other races or through race-specific skills training sessions.  

All equipment – including clothing – must be fully compliant and riders are solely responsible for the condition and set-up of their bikes and all associated items.

Use of on-board video or photographic recording equipment of any kind is prohibited during competitive events.  There are no exceptions to this.


Supporters and helpers

We encourage friends and family to come to our events to support and spectate, but all visitors and helpers are expected to act in a responsible and appropriate manner.  Aggressive, abusive or obstructive behaviour on any level will not be tolerated and may result in disciplinary action against the rider or riders involved.  Certain areas of the competitive arena may ONLY be accessed by authorised officials.

 

Disciplinary Procedures

We operate a ZERO TOLERANCE policy when it comes to dangerous riding and disciplinary procedures will be taken if necessary including; relegation, disqualification and/or financial penalties.  

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:00
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:00
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 12:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/03/17 – 12:30
Youth Only, Band 5
25 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 13:10 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 18/03/17 – 13:10
Women Only, Band 4
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 14:10 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 18/03/17 – 14:10

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/03/17 15:10 National B Band 3 --- 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 18/03/17 – 15:10
National B, Band 3
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk