56th Eddie Soens Memorial Cycle Race

Road , Liverpool – Saturday, 04 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

Classic season-opening cycle race at Aintree Motor Racing Circuit.

For further event information visit our website http://www.ccsdigital.org.uk/Soens_Home.htm and follow us on Twitter & Facebook.

Event Details

Event URN:

407139

Start Date:

Sat, 4th Mar 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Aintree Golf Centre, Melling Road, Liverpool, Merseyside, L9 5AS
View map

Entry close date

Sun, 26th Feb 2017

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 01:40:51:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
2.  Jonathan Mould JLT Condor Finished Elite 01:40:51:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
3.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 01:40:51:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
4.  Thomas Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 01:40:51:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:40:51:000
5.  Bertie Newey Metaltek Kuota Racing Team Finished 2nd 01:40:51:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:40:51:000
6.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 01:40:51:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
7.  William Tidball PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 01:40:51:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:40:51:000
8.  Matthew Nowell BIKE Channel Canyon Finished Elite 01:40:51:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
9.  William Brown Brother NRG Finished Elite 01:40:51:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
10.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:40:51:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
11.  Jacob Tipper Brother NRG Finished Elite 01:41:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:27:000
12.  James Gullen JLT Condor Finished Elite 01:41:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:27:000
13.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
14.  Tom Mazzone Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
15.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
16.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
17.  Jake Womersley BIKE Channel Canyon Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
18.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
19.  Charles Walker Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
20.  Simon Wilson Brother NRG Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
21.  Richard Haughton Brother NRG Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
22.  Jamie Ridehalgh HMT with JLT Condor Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
23.  Will King PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
24.  Owen Line VCUK Finished 2nd 01:41:46:000 0

24. Owen Line - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
25.  David McGowan VCUK Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
26.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
27.  Thomas Bostock Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
28.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
29.  Charlie Tanfield Brother NRG Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
30.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
31.  Simon Price Graham Weigh Racing Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
32.  Ben Harrison Prima Team Racing Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
33.  Ben Joughin Pro Vision Race Team Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
34.  Sam Lowe BIKE Channel Canyon Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
35.  Simon Deplitch Team Chronomaster Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
36.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
37.  Simon Bradeley Pro Vision Race Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
38.  Sam Moses PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
39.  Jack Pullar BIKE Channel Canyon Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
40.  Eleanor Dickinson Team Breeze Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
41.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
42.  Adam Kelly Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
43.  Jake Cowen VCUK Finished 1st 01:41:46:000 0

43. Jake Cowen - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
44.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso RT Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
45.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
46.  Peter Banham DMW - BRIDGTOWN Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
47.  Zachery May Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
48.  Robert Crampton Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
49.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
50.  Ben Christian Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
51.  Alan Bradley Rivet Racing Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
52.  Warwick Sanderson Manx Viking Wheelers CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
53.  John Sanderson Manx Viking Wheelers CC Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
54.  Daniel Brough Audlem Cycling Club Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
55.  Harry Cain Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
56.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
57.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
58.  Steve Young Giant Store Rutland / Wattbike Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
59.  Adam Robinson Vision Racing Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
60.  Tony Harvey Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
61.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
62.  Thomas Cox RPD Racing Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
63.  Daniel Shackleton ABC Centreville Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
64.  Emily Nelson Team Breeze Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
65.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
66.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
67.  Ronnie Coleman TS Racing Team - OTR Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
68.  Doug Arnold Liverpool Century RC Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
69.  Fraser Rounds Team KTM UK Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
70.  Martin Hillman Velo Runner Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
71.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
72.  Manon Lloyd Team Breeze Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
73.  Harry Hunt Otley CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
74.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
75.  Edward Laverack JLT Condor Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
76.  Paul Lawton Birkenhead North End CC Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
77.  Stuart Ream Pro Vision Race Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
78.  Calum Johnston Edinburgh RC Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
79.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
80.  Kieran Leach Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
81.  Matthew Draper Team Manx Telecom Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
82.  Andrew Disley Simplified.uk/Racing Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
83.  David Micklethwaite 3RT Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
84.  Alice Sharpe Torelli-Kuota-Brother Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
85.  Dylan Flesher Prologue Racing Team Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
86.  George Nolan Green Jersey RT Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
87.  Thomas Cornwell In Gear Quickvit CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
88.  Ben Trotter Macclesfield Wheelers Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
89.  John Backhouse Maxxis 4 Racing Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
90.  James Coates Otley CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
91.  Tom Martin Biketreks Racing Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
92.  Thomas Ford EvoVelo Karbona Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
93.  Darran Acton VCUK Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
94.  Callum Ferguson Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
95.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
96.  James Wilkinson Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
97.  Matthew Kellett 3RT Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
98.  Jimmy Smith VCUK Finished 1st 01:41:46:000 0

98. Jimmy Smith - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
99.  Peter Anderson Seacroft Wheelers Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
100.  Megan Barker Team Breeze Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
101.  Stuart Crawford Chorley Cycling Club Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
102.  Thomas Hogan Ely Race Club Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
103.  John Johnston Rivet Racing Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
104.  Jack Clay Rivet Racing Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
105.  Alex Harvey Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:42:00:000
106.  Daniel Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:42:00:000
107.  Nicholas Whitley Chester RC Finished 3rd 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:42:00:000
108.  Alex Auty Team SB Hub Finished 1st 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:42:00:000
109.  Dillon Byrne VCUK Finished 1st 01:42:00:000 0

109. Dillon Byrne - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:42:00:000
110.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:42:00:000
111.  Declan Hudson Clay Cross Road Team Finished 2nd 01:42:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:42:06:000
112.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 2nd 01:42:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:42:15:000
113.  George Atkins BIKE Channel Canyon Finished 2nd 01:42:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:42:36:000
--- James Bailey Team Elite Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Bailey Team B38 / Underpin Racing Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Barker Chorley Cycling Club Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Paul Basson ABC Centreville Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- John Brett University Of Manchester CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lee Brown Holmfirth Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Steven Cartwright Graham Weigh Racing Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Creber Sheffield Hallam Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Paul Cutler 3RT Did not finish 3rd --- 0

113. Paul Cutler - 3RT

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joshua Cutler 3RT Did not finish 3rd --- 0

113. Joshua Cutler - 3RT

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Abigail Dentus Team Breeze Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Sam Dobson Team SB Hub Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dan Fleeman Metaltek Kuota Racing Team Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Richard Flynn Team SB Hub Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Hansom Prima Team Racing Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Jackson Simplified.uk/Racing Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Toby Kitching Otley CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Loxley Did not finish 4th --- 0

113. Chris Loxley -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James Lyon Did not finish 3rd --- 0

113. James Lyon -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul McHugh Did not finish 4th --- 0

113. Paul McHugh -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christopher Morgan St Helens CRC Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Max Moss LJMU Cycling Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Myburgh Team Chronomaster Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Oakes Manchester Bicycle Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Parrington Ribble Valley CRC Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- John Pritchard Harry Middleton Cycling Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rebecca Raybould Team Breeze Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joseph Richards Lakes RC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andrew Smith Seamons CC Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Timothy Brother NRG Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jon White Pro Vision Cycle Clothing Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Neil Wilson Paramount CRT Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 30 laps / 80km / 50 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Regional C+, Band 5 | 1st, 2nd, 3rd, ...
30 laps / 80km / 50 miles

Event Summary

Event Overview

Classic season-opening cycle race at Aintree Motor Racing Circuit.

For further event information visit our website http://www.ccsdigital.org.uk/Soens_Home.htm and follow us on Twitter & Facebook.

Event Details

Event URN:

407139

Start Date:

Sat, 4th Mar 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Aintree Golf Centre, Melling Road, Liverpool, Merseyside, L9 5AS
View map

Entry close date

Sun, 26th Feb 2017

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 01:40:51:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
2.  Jonathan Mould JLT Condor Finished Elite 01:40:51:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
3.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 01:40:51:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
4.  Thomas Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 01:40:51:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:40:51:000
5.  Bertie Newey Metaltek Kuota Racing Team Finished 2nd 01:40:51:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:40:51:000
6.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 01:40:51:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
7.  William Tidball PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 01:40:51:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:40:51:000
8.  Matthew Nowell BIKE Channel Canyon Finished Elite 01:40:51:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
9.  William Brown Brother NRG Finished Elite 01:40:51:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
10.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:40:51:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:51:000
11.  Jacob Tipper Brother NRG Finished Elite 01:41:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:27:000
12.  James Gullen JLT Condor Finished Elite 01:41:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:27:000
13.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
14.  Tom Mazzone Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
15.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
16.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
17.  Jake Womersley BIKE Channel Canyon Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
18.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
19.  Charles Walker Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
20.  Simon Wilson Brother NRG Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
21.  Richard Haughton Brother NRG Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
22.  Jamie Ridehalgh HMT with JLT Condor Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
23.  Will King PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
24.  Owen Line VCUK Finished 2nd 01:41:46:000 0

24. Owen Line - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
25.  David McGowan VCUK Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
26.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
27.  Thomas Bostock Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
28.  Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
29.  Charlie Tanfield Brother NRG Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
30.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
31.  Simon Price Graham Weigh Racing Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
32.  Ben Harrison Prima Team Racing Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
33.  Ben Joughin Pro Vision Race Team Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
34.  Sam Lowe BIKE Channel Canyon Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
35.  Simon Deplitch Team Chronomaster Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
36.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
37.  Simon Bradeley Pro Vision Race Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
38.  Sam Moses PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
39.  Jack Pullar BIKE Channel Canyon Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
40.  Eleanor Dickinson Team Breeze Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
41.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
42.  Adam Kelly Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
43.  Jake Cowen VCUK Finished 1st 01:41:46:000 0

43. Jake Cowen - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
44.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso RT Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
45.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
46.  Peter Banham DMW - BRIDGTOWN Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
47.  Zachery May Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
48.  Robert Crampton Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
49.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
50.  Ben Christian Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
51.  Alan Bradley Rivet Racing Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
52.  Warwick Sanderson Manx Viking Wheelers CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
53.  John Sanderson Manx Viking Wheelers CC Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
54.  Daniel Brough Audlem Cycling Club Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
55.  Harry Cain Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
56.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
57.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
58.  Steve Young Giant Store Rutland / Wattbike Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
59.  Adam Robinson Vision Racing Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
60.  Tony Harvey Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
61.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
62.  Thomas Cox RPD Racing Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
63.  Daniel Shackleton ABC Centreville Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
64.  Emily Nelson Team Breeze Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
65.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
66.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
67.  Ronnie Coleman TS Racing Team - OTR Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
68.  Doug Arnold Liverpool Century RC Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
69.  Fraser Rounds Team KTM UK Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
70.  Martin Hillman Velo Runner Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
71.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
72.  Manon Lloyd Team Breeze Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
73.  Harry Hunt Otley CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
74.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
75.  Edward Laverack JLT Condor Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
76.  Paul Lawton Birkenhead North End CC Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
77.  Stuart Ream Pro Vision Race Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
78.  Calum Johnston Edinburgh RC Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
79.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
80.  Kieran Leach Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
81.  Matthew Draper Team Manx Telecom Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
82.  Andrew Disley Simplified.uk/Racing Finished Elite 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:46:000
83.  David Micklethwaite 3RT Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
84.  Alice Sharpe Torelli-Kuota-Brother Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
85.  Dylan Flesher Prologue Racing Team Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
86.  George Nolan Green Jersey RT Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
87.  Thomas Cornwell In Gear Quickvit CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
88.  Ben Trotter Macclesfield Wheelers Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
89.  John Backhouse Maxxis 4 Racing Team Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
90.  James Coates Otley CC Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
91.  Tom Martin Biketreks Racing Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
92.  Thomas Ford EvoVelo Karbona Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
93.  Darran Acton VCUK Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
94.  Callum Ferguson Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
95.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
96.  James Wilkinson Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
97.  Matthew Kellett 3RT Finished 3rd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:41:46:000
98.  Jimmy Smith VCUK Finished 1st 01:41:46:000 0

98. Jimmy Smith - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
99.  Peter Anderson Seacroft Wheelers Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
100.  Megan Barker Team Breeze Finished 1st 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:41:46:000
101.  Stuart Crawford Chorley Cycling Club Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
102.  Thomas Hogan Ely Race Club Finished 4th 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:41:46:000
103.  John Johnston Rivet Racing Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
104.  Jack Clay Rivet Racing Finished 2nd 01:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:41:46:000
105.  Alex Harvey Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:42:00:000
106.  Daniel Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:42:00:000
107.  Nicholas Whitley Chester RC Finished 3rd 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:42:00:000
108.  Alex Auty Team SB Hub Finished 1st 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:42:00:000
109.  Dillon Byrne VCUK Finished 1st 01:42:00:000 0

109. Dillon Byrne - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:42:00:000
110.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 01:42:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:42:00:000
111.  Declan Hudson Clay Cross Road Team Finished 2nd 01:42:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:42:06:000
112.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 2nd 01:42:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:42:15:000
113.  George Atkins BIKE Channel Canyon Finished 2nd 01:42:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:42:36:000
--- James Bailey Team Elite Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Bailey Team B38 / Underpin Racing Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Barker Chorley Cycling Club Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Paul Basson ABC Centreville Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- John Brett University Of Manchester CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lee Brown Holmfirth Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Steven Cartwright Graham Weigh Racing Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Creber Sheffield Hallam Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Paul Cutler 3RT Did not finish 3rd --- 0

113. Paul Cutler - 3RT

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joshua Cutler 3RT Did not finish 3rd --- 0

113. Joshua Cutler - 3RT

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Abigail Dentus Team Breeze Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Sam Dobson Team SB Hub Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dan Fleeman Metaltek Kuota Racing Team Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Richard Flynn Team SB Hub Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Hansom Prima Team Racing Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Jackson Simplified.uk/Racing Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Toby Kitching Otley CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Loxley Did not finish 4th --- 0

113. Chris Loxley -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James Lyon Did not finish 3rd --- 0

113. James Lyon -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul McHugh Did not finish 4th --- 0

113. Paul McHugh -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christopher Morgan St Helens CRC Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Max Moss LJMU Cycling Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Myburgh Team Chronomaster Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Oakes Manchester Bicycle Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Parrington Ribble Valley CRC Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- John Pritchard Harry Middleton Cycling Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rebecca Raybould Team Breeze Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joseph Richards Lakes RC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andrew Smith Seamons CC Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Timothy Brother NRG Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jon White Pro Vision Cycle Clothing Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Neil Wilson Paramount CRT Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/03/17 09:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 30 laps / 80km / 50 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 04/03/17 – 09:30
Regional C+, Band 5 | 1st, 2nd, 3rd, ...
30 laps / 80km / 50 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk