TCDG Race League (Supported by Rapha) Round 6

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 09 May 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

406926

Start Date:

Tue, 9th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 7th May 2017

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jacob Bennett Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elizabeth Braithwaite Chinley Churners Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Bates Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Louis Cook Albion Cycling Co Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Brandon Fraser-Thomson Innovation Racing Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joel Ackers Innovation Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ed Young Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Thomas Stewart Liverpool Century RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Olivia Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Niamh Coulter East Lancashire RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Coates Otley CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  William Longden Mossley CRT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry Paveley Innovation Racing Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Joe Thorp Macclesfield Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jacqueline Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harry Ives Kuota - GSG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sebastian Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kitt Heywood Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lloyd Coulter East Lancashire RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark McGuire 100% ME Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matt Hallam Synergy Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alexandre Touche Pro Vision Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Coates Otley CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jonathan Bourne Pro Vision Cycle Clothing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  William Gascoyne 100% ME Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jack Clay Rivet Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Crampton SKCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Peter Hutchinson Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Tom Lowe Finished 2nd 0

18.  Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Joseph Bowers Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Tarn Fynn Manchester Bicycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  David Price Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jonathan Carnall Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Cosgrove High Peak Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jordan Hill Leek Cyclists Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jack Johnson Manchester Wheelers Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- John Johnston Rivet Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Robert Noble Prima Team Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women only - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emily Pantoja Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlotte Boothman Team Lusso Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Nicola Greenwood Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Amy Macfarlane University of Sheffield CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Leah Pheasey Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Antonia Hawker Boot Out Breast Cancer C.C Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Jane Hellewell Torelli-Assure-Madison Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Serena Gorton Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Hope Kerry Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Hannah Mcewan The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jessica Hobson-Taylor York Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alexandra Kendall-Smith University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Hannah Bruce Manchester Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Tracey Coldwell Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Gabrielle Duckworth Lune Racing Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee, all other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/05/17 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
Women only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 20:30 Women Only Band 5 --- 25 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/05/17 – 20:30
Women Only, Band 5
25 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

406926

Start Date:

Tue, 9th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 7th May 2017

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jacob Bennett Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elizabeth Braithwaite Chinley Churners Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Bates Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Louis Cook Albion Cycling Co Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Brandon Fraser-Thomson Innovation Racing Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joel Ackers Innovation Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ed Young Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Thomas Stewart Liverpool Century RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Olivia Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Niamh Coulter East Lancashire RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Coates Otley CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  William Longden Mossley CRT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry Paveley Innovation Racing Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Joe Thorp Macclesfield Wheelers Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jacqueline Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harry Ives Kuota - GSG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sebastian Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kitt Heywood Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lloyd Coulter East Lancashire RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Grace Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark McGuire 100% ME Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matt Hallam Synergy Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alexandre Touche Pro Vision Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Coates Otley CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jonathan Bourne Pro Vision Cycle Clothing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  William Gascoyne 100% ME Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jack Clay Rivet Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Crampton SKCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Peter Hutchinson Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Tom Lowe Finished 2nd 0

18.  Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Joseph Bowers Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Tarn Fynn Manchester Bicycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  David Price Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jonathan Carnall Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Cosgrove High Peak Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jordan Hill Leek Cyclists Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jack Johnson Manchester Wheelers Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- John Johnston Rivet Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Robert Noble Prima Team Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women only - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lily Greenhalgh Team 22 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emily Pantoja Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlotte Boothman Team Lusso Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Nicola Greenwood Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Amy Macfarlane University of Sheffield CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Leah Pheasey Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Antonia Hawker Boot Out Breast Cancer C.C Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Jane Hellewell Torelli-Assure-Madison Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Serena Gorton Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Hope Kerry Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Hannah Mcewan The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jessica Hobson-Taylor York Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alexandra Kendall-Smith University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Hannah Bruce Manchester Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Tracey Coldwell Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Gabrielle Duckworth Lune Racing Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee, all other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/05/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/05/17 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/05/17 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
Women only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/05/17 20:30 Women Only Band 5 --- 25 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/05/17 – 20:30
Women Only, Band 5
25 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk