TCDG Race League (Supported by Rapha) Round 14

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 04 Jul 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

406907

Start Date:

Tue, 4th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joseph Bowers Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tarn Fynn Manchester Bicycle Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert Lockhart Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Trippier Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Webster Element Cycling Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tom Lowe Finished 2nd 1

9.  Tom Lowe -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Thomas Heal Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Thomas McCann Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Edward Calow Loughborough Students CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Andrew Cutts Team Bottrill Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Matt Johnson Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Robert Fitzhugh Janus RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- William Adams University Of Manchester CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Isaac Appleby Clay Cross Road Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sebastian Kelly Chorlton Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- George Whittaker Team Chronomaster Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Felicity Gledhill Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicola Greenwood Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jane Hellewell Torelli-Assure-Madison Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Serena Gorton Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alexandra Kendall-Smith University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Antonia Hawker Boot Out Breast Cancer C.C Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Coates Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  William Longden Mossley CRT Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Paveley Innovation Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jacqueline Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kristian Dean Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sebastian Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Slater East Lancashire RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Bennett Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elizabeth Braithwaite Chinley Churners Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joel Woods Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Joseph Bates Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Annie Bennett Finished 0

2.  Annie Bennett -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee, all other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 04/07/17 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 20:15 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins / plus 20 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 04/07/17 – 20:15
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins / plus 20 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 04/07/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 04/07/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 04/07/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 04/07/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

406907

Start Date:

Tue, 4th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joseph Bowers Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tarn Fynn Manchester Bicycle Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert Lockhart Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Trippier Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Webster Element Cycling Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tom Lowe Finished 2nd 1

9.  Tom Lowe -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Thomas Heal Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Thomas McCann Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Edward Calow Loughborough Students CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Andrew Cutts Team Bottrill Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Matt Johnson Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Robert Fitzhugh Janus RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- William Adams University Of Manchester CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Isaac Appleby Clay Cross Road Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sebastian Kelly Chorlton Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- George Whittaker Team Chronomaster Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Felicity Gledhill Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicola Greenwood Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jane Hellewell Torelli-Assure-Madison Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Serena Gorton Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alexandra Kendall-Smith University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Antonia Hawker Boot Out Breast Cancer C.C Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Coates Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  William Longden Mossley CRT Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Paveley Innovation Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jacqueline Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kristian Dean Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sebastian Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Slater East Lancashire RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Bennett Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elizabeth Braithwaite Chinley Churners Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joel Woods Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Joseph Bates Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Annie Bennett Finished 0

2.  Annie Bennett -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee, all other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 04/07/17 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 20:15 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins / plus 20 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 04/07/17 – 20:15
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins / plus 20 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 04/07/17 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 04/07/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 04/07/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 04/07/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/07/17 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 04/07/17 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk