The Roy Thame Cup & Spring Chicken Road Races

Road , Buckingham – Saturday, 11 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

On 11 March 2017 our annual open road races, the Roy Thame Cup & Spring Chicken Road Races will be held on a rolling circuit in the Claydons in Buckinghamshire. With luck this 29th edition of the popular early season event (& for many years the previous incarnation the Circuit of Cublington making it 40 years) will be blessed with fair Spring weather as has been the case on so many previous occasions. Two races take place during the day: the Spring Chicken RR starts at 09:30 and is for 3rd & 4th category riders over 70km (just under 3 laps). The Roy Thame Cup starts at 13:30 and is for Elite, 1st & 2nd cats over a distance of 120km (just under 5 laps). The entry fee is £20 in advance for each event or £25 if you enter on the line or after the closing date. However the last few years the event has had well over 200 entries by the closing date, so EOL will be minimal!

Headquarters are at The Royal Latin School, Buckingham (enter via Chandos Road), MK18 1AX

Note max teams of 4 (Spring Chicken) or 6 (Roy Thame Cup). Entry for Spring Chicken also determined by the Central RR League rules.

All juniors get accepted. No first year Juniors allowed in Roy Thame Cup (see tech regs!)

Event Details

Event URN:

406729

Start Date:

Sat, 11th Mar 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Royal Latin School, Brookfield Lane, Buckingham, MK18 1AX
View map

Series:

Central Road Race League

Entry close date

Fri, 17th Feb 2017

Results

Confirmed Results

Spring Chicken Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Spring Chicken Road Race - Results
1.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Wilde Oxford Brookes Cycling Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Oxenham VC10 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Honor JCA-Equipe Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul McGrath Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Pete Ganderton GS Henley Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gregory Fitzek Cowley Road Condors Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Will Scott Finished 3rd 1

10. Will Scott -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Nick Clarke Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kieran Munday Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Gregory Gaiger LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Christy Tabrett 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jack Hardwicke Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tim Jones Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Cameron Tappin Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Perkins Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Benjamin Spencer Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Tomas Miller Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Luke Souter Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Harry Paine Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jules Bernie VC10 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Toby Maloy Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Kyle Bateman 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Joe Edwards GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Philip Mosley Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Rory Wells VC10 Finished 4th 0

35. Rory Wells - VC10

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Michael Kazer Lovelo Cinelli RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Matthew Grey Spokes BPC Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Andy Whale Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Neil Heffernan Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Richard Jones VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Anthony Atkin Didcot Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Mark Sharratt Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Jack Corah Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Jos Busby Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
50.  Kieron Lewis Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Scott Phillips Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Michael Ing Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Sam Alison VC St Raphael Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- David Beesley Bicester Millennium CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Peter Chapman Thames Velo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matthew Conner Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Cutter Thames Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- George Day Shutt Ridley RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Gullefer 700CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ian Harcourt Team Aspire Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jeremy Hewitt Didcot Phoenix CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Jesper Howe High Wycombe Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Thomas Mead-Herbert Watford Velo Sport Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Andrew Ruane Cowley Road Condors Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lloyd Wright Lovelo Cinelli RT Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Roy Thame Cup

Position Name Club name Rider status Category Points
Roy Thame Cup - Results
1.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joshua Outram Richardsons-Trek RT Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Daniel Bigham Brother NRG Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ryan Perry Raleigh GAC Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Oliver W Bates Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  George Pym Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Thomas Scott-Collins Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  George Fowler Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Louis Rose-Davies Canyon UK Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Samuel Henning Richardsons-Trek RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Christopher Dredge Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ashley Cox Nopinz Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Jacob Tipper Brother NRG Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Tom Neale Metaltek Kuota Racing Team Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Etienne Georgi Team Wiggins Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Joseph Sutton Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  George Fox Team Bottrill - Vanguard Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Will Fox Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Daniel Nieto TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Robert Ward Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Matthias Barnet Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Adam Thompson Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  James McKay TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Joshua Roberts Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Josh Housley Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  George Sewell Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  David Ogg Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Christopher Coyle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Zachery May Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Steve James High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  Ashley Dennis Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Hamish Carrick TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
41.  Ken Buckley Spokes BPC Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
43.  Ben Foames Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  Ollie Taylor Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Stanley Kennett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
48.  Jack Taylor Brother NRG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
49.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Peter Merritt Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
54.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
55.  James Jenkins Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
56.  Jamie Wimborne Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  James Moss MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
58.  James Jobber Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
60.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
62.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Pierre Vernie Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Robert Abbey Hemel Hempstead CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Ambrose-Parish Cycle Team OnForm Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Lewis Atkins Nuun-Sigma Sports-London Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Andy Betts Nuun-Sigma Sports-London Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matthew Clarke London Dynamo Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Joshua Crow-Stewart Hemel Hempstead CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Escritt Raleigh GAC Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Gavin Howell Team Milton Keynes Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Alex Hunt Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hadyn James Spokes BPC Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Adrià Moreno Sala Raleigh GAC Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Harry Rose Team Vision Innovative Leisure Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- William Scott Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Charles Walker Catford CC Equipe/Banks Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Conor Williams Bryan Steel academy Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

BEFORE YOU ENTER - make sure your payment method is valid for on or after the closing date (18 Feb 2017). If it is not then DO NOT ENTER until it is updated. I get a number of people every year that their payment fails because their card has run out. Get the new card first!

So long as you enter in time for closing date then you are still considered.

This event is a Central RR League event. The morning Spring Chicken event has entry criteria that means CRRL members get priority entry, although only up to a max of 4 per club/team. All juniors get priority entry no matter where they come from. If you are not in a club/team it is unlikely you will get in. If you are not in a Central RR League club your chances of getting in a reduced - I had almost 200 entries last year from all over the country but I can only take 80 plus reserves - a number of people were dissapointed.

The afternoon Roy Thame Cup race is open to all riders - again (second year) Juniors do get priority and team can have a max of 6 riders.

The Races

Spring Chicken Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 71km / 44 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 11/03/17 – 09:30
Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
71km / 44 miles
Roy Thame Cup Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:30 National B Band 2 1st, 2nd, Elite 120km / 75 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 11/03/17 – 13:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, Elite
120km / 75 miles

Event Summary

Event Overview

On 11 March 2017 our annual open road races, the Roy Thame Cup & Spring Chicken Road Races will be held on a rolling circuit in the Claydons in Buckinghamshire. With luck this 29th edition of the popular early season event (& for many years the previous incarnation the Circuit of Cublington making it 40 years) will be blessed with fair Spring weather as has been the case on so many previous occasions. Two races take place during the day: the Spring Chicken RR starts at 09:30 and is for 3rd & 4th category riders over 70km (just under 3 laps). The Roy Thame Cup starts at 13:30 and is for Elite, 1st & 2nd cats over a distance of 120km (just under 5 laps). The entry fee is £20 in advance for each event or £25 if you enter on the line or after the closing date. However the last few years the event has had well over 200 entries by the closing date, so EOL will be minimal!

Headquarters are at The Royal Latin School, Buckingham (enter via Chandos Road), MK18 1AX

Note max teams of 4 (Spring Chicken) or 6 (Roy Thame Cup). Entry for Spring Chicken also determined by the Central RR League rules.

All juniors get accepted. No first year Juniors allowed in Roy Thame Cup (see tech regs!)

Event Details

Event URN:

406729

Start Date:

Sat, 11th Mar 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Royal Latin School, Brookfield Lane, Buckingham, MK18 1AX
View map

Series:

Central Road Race League

Entry close date

Fri, 17th Feb 2017

Results

Confirmed Results

Spring Chicken Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Spring Chicken Road Race - Results
1.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Wilde Oxford Brookes Cycling Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Oxenham VC10 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Honor JCA-Equipe Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul McGrath Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Pete Ganderton GS Henley Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gregory Fitzek Cowley Road Condors Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Will Scott Finished 3rd 1

10. Will Scott -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Nick Clarke Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kieran Munday Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Gregory Gaiger LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Christy Tabrett 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jack Hardwicke Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tim Jones Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Cameron Tappin Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Perkins Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Benjamin Spencer Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Tomas Miller Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Luke Souter Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Harry Paine Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jules Bernie VC10 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Toby Maloy Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Kyle Bateman 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Joe Edwards GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Philip Mosley Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Rory Wells VC10 Finished 4th 0

35. Rory Wells - VC10

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Michael Kazer Lovelo Cinelli RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Matthew Grey Spokes BPC Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Andy Whale Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Neil Heffernan Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Richard Jones VC10 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Anthony Atkin Didcot Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Mark Sharratt Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Jack Corah Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Jos Busby Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
50.  Kieron Lewis Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Scott Phillips Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Michael Ing Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Sam Alison VC St Raphael Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- David Beesley Bicester Millennium CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Peter Chapman Thames Velo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matthew Conner Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Cutter Thames Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- George Day Shutt Ridley RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Gullefer 700CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ian Harcourt Team Aspire Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jeremy Hewitt Didcot Phoenix CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Jesper Howe High Wycombe Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Thomas Mead-Herbert Watford Velo Sport Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Andrew Ruane Cowley Road Condors Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lloyd Wright Lovelo Cinelli RT Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Roy Thame Cup

Position Name Club name Rider status Category Points
Roy Thame Cup - Results
1.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joshua Outram Richardsons-Trek RT Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Daniel Bigham Brother NRG Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ryan Perry Raleigh GAC Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Oliver W Bates Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  George Pym Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Thomas Scott-Collins Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  George Fowler Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Louis Rose-Davies Canyon UK Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Samuel Henning Richardsons-Trek RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Christopher Dredge Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ashley Cox Nopinz Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Jacob Tipper Brother NRG Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Tom Neale Metaltek Kuota Racing Team Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Etienne Georgi Team Wiggins Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Joseph Sutton Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  George Fox Team Bottrill - Vanguard Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Will Fox Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Daniel Nieto TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Robert Ward Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Matthias Barnet Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Adam Thompson Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  James McKay TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Joshua Roberts Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Josh Housley Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  George Sewell Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  David Ogg Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Christopher Coyle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Zachery May Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Steve James High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  Ashley Dennis Team Wiggins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Hamish Carrick TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
41.  Ken Buckley Spokes BPC Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Adam Kenway Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
43.  Ben Foames Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  Ollie Taylor Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Stanley Kennett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
48.  Jack Taylor Brother NRG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
49.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Peter Merritt Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
54.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
55.  James Jenkins Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
56.  Jamie Wimborne Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  James Moss MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
58.  James Jobber Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
60.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
62.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Pierre Vernie Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Robert Abbey Hemel Hempstead CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Ambrose-Parish Cycle Team OnForm Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Lewis Atkins Nuun-Sigma Sports-London Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Andy Betts Nuun-Sigma Sports-London Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matthew Clarke London Dynamo Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Joshua Crow-Stewart Hemel Hempstead CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Escritt Raleigh GAC Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Gavin Howell Team Milton Keynes Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Alex Hunt Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hadyn James Spokes BPC Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Adrià Moreno Sala Raleigh GAC Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Harry Rose Team Vision Innovative Leisure Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- William Scott Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Charles Walker Catford CC Equipe/Banks Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Conor Williams Bryan Steel academy Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

BEFORE YOU ENTER - make sure your payment method is valid for on or after the closing date (18 Feb 2017). If it is not then DO NOT ENTER until it is updated. I get a number of people every year that their payment fails because their card has run out. Get the new card first!

So long as you enter in time for closing date then you are still considered.

This event is a Central RR League event. The morning Spring Chicken event has entry criteria that means CRRL members get priority entry, although only up to a max of 4 per club/team. All juniors get priority entry no matter where they come from. If you are not in a club/team it is unlikely you will get in. If you are not in a Central RR League club your chances of getting in a reduced - I had almost 200 entries last year from all over the country but I can only take 80 plus reserves - a number of people were dissapointed.

The afternoon Roy Thame Cup race is open to all riders - again (second year) Juniors do get priority and team can have a max of 6 riders.

The Races

Spring Chicken Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 71km / 44 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 11/03/17 – 09:30
Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
71km / 44 miles
Roy Thame Cup Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:30 National B Band 2 1st, 2nd, Elite 120km / 75 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sat 11/03/17 – 13:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, Elite
120km / 75 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk