Mud, Sweat and Gears XC Series 2017 - Round 1

MTB XC , London – Sunday, 26 Feb 2017

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoing our events.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

406638

Start Date:

Sun, 26th Feb 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB
View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:24:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:24:47:000
2.  Paddy Atkinson Team Bikesoup-Bianchi Finished Elite 01:25:18:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:25:18:000
3.  Andrew Cockburn Newdales Cycles RT Finished Elite 01:26:11:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:26:11:000
4.  Billy-Joe Whenman Tenn-Outdoors Race Team Finished Elite 01:27:15:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:15:000
5.  Tony Revell Offcamber Finished Expert 01:27:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:29:000
6.  Seb Herrod Strada-Sport Finished Expert 01:31:06:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:06:000
7.  Tom O'Neill Revel Outdoors Finished Expert 01:35:22:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:22:000
8.  Chris Harley HKR XC Team Finished Expert 01:37:32:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:32:000
9.  Adam Hinchcliffe All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 01:25:11:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:11:000
--- Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Edward Moesli Loughborough Students CC Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Laura Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Elite 01:12:52:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:12:52:000
2.  Hollie Jones Renvale RT Finished Elite 01:18:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:18:12:000
3.  Elvita Branch Sussed Out / Mondraker UK Finished Elite 01:18:59:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:18:59:000
4.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 01:13:42:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:42:000

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Gary Curtis Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 01:20:53:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:53:000
2.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 01:22:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:05:000
3.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 01:22:48:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:48:000
4.  Nick Laing Walden Velo Finished N/A 01:22:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:49:000
5.  John McAndrew Ely & District CC Finished N/A 01:24:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:11:000
6.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:24:16:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:16:000
7.  Stephen Mahon East London Velo Finished G/Vet 01:24:27:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:27:000
8.  Ian Dalton Finished N/A 01:24:56:000 0

8. Ian Dalton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:56:000
9.  Kurt Minter Maldon & District CC Finished N/A 01:25:52:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:52:000
10.  Philip Peacock Ely & District CC Finished G/Vet 01:26:09:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:09:000
11.  Sam Phillips WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:26:18:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:18:000
12.  Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Finished G/Vet 01:26:47:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:47:000
13.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished G/Vet 01:26:58:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:58:000
14.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:27:44:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:44:000
15.  Nigel Herrod Finished S/Vet 01:28:41:000 60

15. Nigel Herrod -

Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:28:41:000
16.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:29:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:14:000
17.  Mark Bilner Finished N/A 01:29:49:000 0

17. Mark Bilner -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:49:000
18.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 01:29:57:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:57:000
19.  Peter Golding West Suffolk Wheelers Finished S/Vet 01:30:01:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:30:01:000
20.  Andrew Ward Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 01:30:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:03:000
21.  Grayson Perry Finished 01:31:01:000 0

21. Grayson Perry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:01:000
22.  Paul Harbinson Ely & District CC Finished N/A 01:32:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:14:000
23.  Steve Foster Finished 01:32:54:000 0

23. Steve Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:54:000
24.  Harry Board Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:32:55:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:55:000
25.  Geoff Nutter Herne Hill Youth CC Finished N/A 01:34:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:21:000
26.  Tony Wilkins Wolsey RC Finished S/Vet 01:19:18:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:19:18:000
27.  Dave Paton Finished 01:23:05:000 0

27. Dave Paton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:05:000
28.  Shaun Woodley Finished N/A 01:23:40:000 0

28. Shaun Woodley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:40:000
29.  Iain Webb Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:24:31:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:31:000
30.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A 01:24:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:46:000
31.  Simon Norton CC Sudbury Finished N/A 01:24:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:58:000
32.  Tony Wood Finished 01:26:11:000 0

32. Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:11:000
33.  Richard Snieg Chatteris Cycling Club Finished N/A 01:28:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:44:000
34.  Gary Morgans Amisvelo Racing Team Finished N/A 01:30:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:05:000
35.  Jon Keefe St Neots CC Finished N/A 01:31:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:13:000
36.  Robert Smith Stowmarket & District CC Finished S/Vet 01:32:27:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:32:27:000
37.  Tom Imrie Finished 01:18:17:000 0

37. Tom Imrie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:17:000
38.  Murray Spencer CC Bexley Finished 01:21:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:45:000
39.  James Whenman Tenn-Outdoors Race Team Finished G/Vet 01:27:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:11:000
40.  Robert Lee Finished S/Vet 01:18:58:000 36

40. Robert Lee -

Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:18:58:000
--- Peter Barton Chelmer CC Did not finish G/Vet 00:39:58:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:39:58:000
--- Cliff Loveday Ely & District CC Did not finish N/A 00:57:01:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:57:01:000
--- Robert Pisolkar Shaftesbury CC Did not finish N/A 01:09:17:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 01:09:17:000
--- Anthony Walton Team Milton Keynes Did not finish G/Vet 00:24:45:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:24:45:000
--- David Webster Kings Lynn MTB Did not finish G/Vet 00:39:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:39:49:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Holly Hoy Cycle Team OnForm Finished Junior 01:16:06:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:06:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 01:17:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:20:000
2.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Junior 01:17:30:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:30:000
3.  Jake Darragh Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:19:36:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:36:000
4.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished Junior 01:21:31:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:31:000
5.  Luke Houghton Verulam - reallymoving.com Finished Junior 01:21:44:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:44:000
6.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:22:08:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:08:000
7.  Hayden Cassidy VC Londres Finished Junior 01:22:14:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:14:000
8.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished Junior 01:23:43:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:43:000
9.  George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:24:57:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:57:000
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish Junior 00:37:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:37:49:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Juvenile 00:49:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:51:000
2.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Juvenile 00:58:44:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:44:000
3.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Juvenile 01:01:03:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:03:000
4.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:49:23:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:23:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:44:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:48:000
2.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:45:37:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:37:000
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished Juvenile 00:49:24:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:24:000
4.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 00:52:07:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:07:000
5.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished Juvenile 00:52:13:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:13:000
5.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 00:52:13:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:13:000
7.  Jensen Barraclough Finished Juvenile 00:52:17:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:17:000
8.  Rowan Fuss Whitgift School Cycling Club Finished Juvenile 00:52:21:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:21:000
9.  Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 00:55:03:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:03:000
10.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Juvenile 00:56:26:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:26:000
11.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Juvenile 00:57:33:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:33:000
12.  Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Juvenile 00:58:47:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:47:000
13.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile 00:59:22:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:22:000
14.  Gethin Davies Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:59:27:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:27:000
15.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:00:55:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:55:000
16.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 00:43:44:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:44:000
17.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Juvenile 00:44:29:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:29:000
18.  Max Falkner St Ives CC Finished N/A 00:45:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:21:000
19.  James Fisher Braintree BMX Racing Club Finished 00:47:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:33:000
20.  Harry Chaplin Probikekit.com Finished Youth 00:49:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:22:000
21.  Ben Lowe Finished 00:49:58:000 0

21. Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:58:000
22.  Flynn Doherty High Beach Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:58:20:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:20:000
23.  Finley Isaac Kettering CC Finished Juvenile 00:59:33:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:33:000
--- Oliver Brinkley Did not finish Juvenile 00:24:50:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile | Time: 00:24:50:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Emma Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:44:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:11:000
2.  Jane Brockman Hadleigh MTB Club Finished Veteran 00:54:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:54:44:000
3.  Claire Lynn Finished 00:57:39:000 0

3. Claire Lynn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:39:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Matthew Morgan Superior Bikes UK Finished N/A 00:46:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:29:000
2.  Mark Tilley Yorkshire Road Club Finished N/A 00:46:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:40:000
3.  Mark Darley Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:48:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:10:000
4.  Ian Turner St Neots CC Finished N/A 00:48:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:54:000
5.  Ben Reidy Pedalworks Performance Team Finished N/A 00:49:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:27:000
6.  Steve Duffy Finished N/A 00:49:57:000 0

6. Steve Duffy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:57:000
7.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 00:50:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:41:000
8.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 00:51:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:37:000
8.  Peter Phillips Colchester Rovers CC Finished N/A 00:51:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:37:000
10.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 00:51:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:42:000
11.  Matthew Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:51:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:44:000
12.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 00:51:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:48:000
13.  Ian Megginson Finished 00:51:49:000 0

13. Ian Megginson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:49:000
14.  Stuart Higham Finished N/A 00:52:45:000 0

14. Stuart Higham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:45:000
15.  Barry Townsend Essex Roads CC Finished Veteran 00:52:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:56:000
16.  Nick Bowyer Finished 00:53:24:000 0

16. Nick Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:24:000
17.  Leon Cole Iceni Velo Finished N/A 00:53:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:30:000
17.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 00:53:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:30:000
19.  Michael Scott Finished N/A 00:53:35:000 0

19. Michael Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:35:000
20.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 00:53:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:44:000
21.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:53:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:58:000
21.  James Dick Finished 00:53:58:000 0

21. James Dick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:58:000
23.  Michael Millham Finished 00:54:04:000 0

23. Michael Millham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:04:000
24.  Dale Brinkley Finished 00:54:11:000 0

24. Dale Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:11:000
25.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 00:54:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:18:000
26.  David Jenkins Finished 00:54:46:000 0

26. David Jenkins -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:46:000
27.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished Veteran 00:55:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:01:000
28.  Mark Oxenham Finished 00:55:04:000 0

28. Mark Oxenham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:04:000
29.  Peter Buchkov Finished 00:55:16:000 0

29. Peter Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:16:000
30.  Kris Butcher Finished N/A 00:55:24:000 0

30. Kris Butcher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:24:000
31.  Richard Miller Finished 00:55:48:000 0

31. Richard Miller -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:48:000
32.  Mark Longman Finished 00:56:11:000 0

32. Mark Longman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:11:000
33.  Darren Coles Finished 00:56:13:000 0

33. Darren Coles -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:13:000
34.  Chris Dewson Finished 00:57:14:000 0

34. Chris Dewson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:14:000
35.  Grzegorz Wisniewski Finished 00:57:15:000 0

35. Grzegorz Wisniewski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:15:000
36.  Michael Fisher Finished 00:57:33:000 0

36. Michael Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:33:000
37.  Matthew Finlay Finished 00:58:03:000 0

37. Matthew Finlay -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:03:000
38.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 00:58:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:32:000
39.  Gary Fleet ABC Centreville Finished 00:58:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:38:000
40.  Kevin Ollett Colchester Clunkers Finished N/A 00:59:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:11:000
41.  Richard Edwards Finished 00:59:37:000 0

41. Richard Edwards -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:37:000
41.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A 00:59:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:37:000
43.  Matthew Kendrick Army Cycling Union Finished N/A 00:59:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:43:000
44.  Ian Barraclough Finished 00:59:56:000 0

44. Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:56:000
45.  Colin Stevenson Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:00:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:10:000
46.  Bradley Hurr Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:00:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:30:000
47.  Lewis Turner Finished 01:02:08:000 0

47. Lewis Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:08:000
48.  Paul Mackintosh Finished N/A 01:04:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:39:000
49.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 00:43:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:44:000
50.  Paul Fisher Colchester Rovers CC Finished N/A 00:46:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:32:000
51.  Anthony Thumwood Army Cycling Union Finished 00:47:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:54:000
52.  Nuno Cerqueira Finished 00:48:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:27:000
53.  Russell Watling High Beach Youth Cycling Club Finished N/A 00:49:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:27:000
54.  Stephen Saunders Bike Bible CC Finished 00:51:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:48:000
55.  Gerard Gibson Finished 00:52:31:000 0

55. Gerard Gibson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:31:000
56.  Mark Levett Finished 00:56:02:000 0

56. Mark Levett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:02:000
57.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 00:24:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:51:000
--- Shelton Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish N/A 00:11:18:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:11:18:000
--- Paul Warner Team Darenth Did not finish G/Vet 00:09:52:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:09:52:000
--- Matthew Young Did not finish 00:39:37:000 0

57. Matthew Young -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:39:37:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Jodie Cole HKR XC Team Finished Sport 01:15:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:19:000
--- Alison Goss Did not finish 00:11:30:000 0

1. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:11:30:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 01:18:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:54:000
3.  Stuart Weatherley Colchester Rovers CC Finished N/A 01:20:45:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:45:000
4.  Valeri Homutov Finished 01:21:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:12:000
5.  Oliver Quinton Iceni Velo Finished Sport 01:21:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:51:000
6.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Sport 01:21:53:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:53:000
7.  Rob Scothern Royal Air Force CA Finished Sport 01:22:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:21:000
8.  James Buckingham Team LCUK Finished Sport 01:22:55:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:55:000
9.  Tom Krause JCA-Equipe Velo Finished Sport 01:23:22:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:22:000
10.  Graham Webb Finished Sport 01:23:36:000 22

10. Graham Webb -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:36:000
11.  Michael Auger API-Metrow/Bodyby JR Finished Sport 01:23:55:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:55:000
12.  Luke Barton Louth Cycle Centre Finished Sport 01:24:06:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:06:000
13.  Alex Jones Royal Air Force CA Finished N/A 01:24:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:28:000
14.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:27:48:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:48:000
15.  Matthew Noble ViCiOUS VELO Finished Sport 01:29:32:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:32:000
16.  Steve Banham Finished 01:35:09:000 0

16. Steve Banham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:09:000
17.  Colm Tobin Brixton Cycles Club Finished Sport 01:19:41:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:41:000
18.  Alex Davis Finished 01:21:17:000 0

18. Alex Davis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:17:000
19.  Karl Osborn Stowmarket & District CC Finished N/A 01:22:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:53:000
20.  Ryan Clatworthy Finished 01:22:59:000 0

20. Ryan Clatworthy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:59:000
21.  Thomas Franklyn Southend Wheelers Finished Sport 01:24:48:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:48:000
22.  Jeff Ringrose Ipswich Bicycle Club Finished N/A 01:26:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:11:000
23.  Thomas Wyld Finished N/A 01:26:58:000 0

23. Thomas Wyld -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:58:000
24.  Rob Elliott Finished 01:30:54:000 0

24. Rob Elliott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:54:000
25.  Matt Traynar Finished 01:18:56:000 0

25. Matt Traynar -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:56:000
--- Toby Hockley Push Sport / Barford Van Hire Did not finish N/A 00:08:04:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:08:04:000
--- Robert McAuliffe Brixton Cycles Club Did not finish Sport 00:24:42:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:24:42:000
--- David Scoular Did not finish 00:08:42:000 0

25. David Scoular -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:08:42:000
--- Matthew Stokes Brixton Cycles Club Did not finish Sport 00:22:04:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:22:04:000

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 00:17:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:25:000
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 00:17:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:58:000
3.  Max Rethman Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:18:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:06:000
4.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:18:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:09:000
5.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:18:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:12:000
6.  Ralf Falkner St Ives CC Finished 00:18:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:27:000
7.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished N/A 00:18:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:44:000
8.  Edward Cole Iceni Velo Finished N/A 00:18:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:46:000
9.  Alex Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished N/A 00:18:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:52:000
10.  William Barraclough Finished 00:19:13:000 0

10. William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:13:000
11.  Dylan Starkey Finished 00:19:17:000 0

11. Dylan Starkey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:17:000
12.  Ethan Blaen Finished 00:19:20:000 0

12. Ethan Blaen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:20:000
13.  Oliver Tilley Finished 00:19:22:000 0

13. Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:22:000
14.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished 00:19:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:25:000
14.  Dominic Pauley St Ives CC Finished N/A 00:19:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:25:000
16.  Freddie Wardle WaldenJNR Finished N/A 00:19:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:31:000
17.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:19:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:32:000
18.  Alex Nunn Finished 00:19:53:000 0

18. Alex Nunn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:53:000
19.  Alex Stanford Finished 00:20:46:000 0

19. Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:46:000
20.  Thulani Mlambo Finished 00:21:01:000 0

20. Thulani Mlambo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:01:000
21.  Joseph Prashner Finished 00:21:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:03:000
22.  Olly Chaplin Finished 00:21:25:000 0

22. Olly Chaplin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:25:000
23.  Max Tansley Pivot Boompods Racing Finished 00:21:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:55:000
24.  Woody South Finished 00:22:46:000 0

24. Woody South -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:46:000
25.  Oliver Skyrme Finished 00:22:54:000 0

25. Oliver Skyrme -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:54:000
26.  Robert Monchaux-irons Finished 00:23:06:000 0

26. Robert Monchaux-irons -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:06:000
27.  Oliver Sinden Finished 00:23:09:000 0

27. Oliver Sinden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:09:000
28.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished 00:18:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:01:000
29.  Harry May-gillings Finished 00:18:07:000 0

29. Harry May-gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:07:000
30.  Connor Macarthur Finished 00:18:18:000 0

30. Connor Macarthur -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:18:000
31.  Kian Robinson Finished 00:18:37:000 0

31. Kian Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:37:000
32.  Stanley Eden Finished 00:20:00:000 0

32. Stanley Eden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:00:000
33.  Edward Martin Finished 00:21:39:000 0

33. Edward Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:39:000
34.  Stanley Salter Hadleigh MTB Club Finished 00:22:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:18:000
35.  Charlie Fleet Finished 00:23:02:000 0

35. Charlie Fleet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:02:000

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:19:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:25:000
2.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:21:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:38:000
3.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:21:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:49:000
4.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A 00:22:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:41:000
5.  Lizzie Wellsted Colchester Rovers CC Finished N/A 00:23:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:08:000
6.  Elizabeth Plumridge Gateway Cycling Finished N/A 00:18:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:44:000
7.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:19:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:23:000
8.  Matilda Challinor Finished 00:20:48:000 0

8. Matilda Challinor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:48:000
8.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:20:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:48:000
9.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished N/A 00:22:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:15:000

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys - Results
1.  Austin Ainsworth Finished 00:15:07:000 0

1. Austin Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:07:000
2.  Corey Huckstep Finished 00:16:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:21:000
3.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:16:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:42:000
4.  Tommy Dickson Finished N/A 00:16:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:53:000
5.  Alex Spraggons Hadleigh Cycling Club Finished 00:17:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:23:000
6.  Nathan Gunnell Finished 00:17:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:47:000
7.  Henry Elliott Finished 00:18:22:000 0

7. Henry Elliott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:22:000
8.  Nathan Devaux Finished 00:19:10:000 0

8. Nathan Devaux -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:10:000
9.  Oliver Lord Finished 00:19:25:000 0

9. Oliver Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:25:000
10.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished N/A 00:19:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:31:000
11.  Benjamin Au Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:19:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:39:000
12.  William Lowe Finished 00:19:43:000 0

12. William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:43:000
13.  Dylan Hanks Finished 00:20:36:000 0

13. Dylan Hanks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:36:000
14.  Joseph Stanford Finished 00:20:42:000 0

14. Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:42:000
15.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 00:20:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:44:000
16.  Rafael Domjan Finished 00:21:18:000 0

16. Rafael Domjan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:18:000
17.  Jake Seaman Finished 00:21:31:000 0

17. Jake Seaman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:31:000
18.  Dylan Webb Finished N/A 00:21:49:000 0

18. Dylan Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:49:000
19.  Alfie Garrod Finished 00:21:58:000 0

19. Alfie Garrod -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:58:000
20.  Logan Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:21:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:59:000
21.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 00:22:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:38:000
22.  Ruben Devaux Finished 00:14:05:000 0

22. Ruben Devaux -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:05:000
23.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:15:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:58:000
24.  Harry Alexander Finished 00:18:01:000 0

24. Harry Alexander -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:01:000
25.  Alfie Bramley Finished N/A 00:19:17:000 0

25. Alfie Bramley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:17:000
--- Flynn Wyld Did not finish 00:09:49:000 0

25. Flynn Wyld -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:09:49:000

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:15:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:06:000
2.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:19:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:00:000
3.  Ruby Isaac Fenland Clarion CC Finished N/A 00:21:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:36:000
4.  Grace Wardle Finished --- 0

4. Grace Wardle -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Eva Ainsworth Finished 00:21:56:000 0

5. Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:56:000
6.  Ruby O'Dell St Ives CC Finished N/A 00:15:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:54:000
6.  Zoe Porter Hadleigh MTB Club Finished 00:15:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:54:000
8.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:16:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:14:000
9.  Edie Duffy Finished 00:16:30:000 0

9. Edie Duffy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:30:000
10.  Ellie Robinson Finished 00:17:43:000 0

10. Ellie Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:43:000
11.  Sophia Blaen Tweed Valley Riders Finished 00:17:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:45:000
12.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:17:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:49:000
13.  Charlotte Plumridge Gateway Cycling Finished N/A 00:18:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:30:000
14.  Abby Stevenson Hadleigh MTB Club Finished 00:23:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:34:000
15.  Sally May-Gillings Finished 00:25:19:000 0

15. Sally May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:25:19:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Anita Ward Gipping Race Team ( GRT ) Finished N/A 01:04:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:17:000
2.  Susan Wood Hadleigh MTB Club Finished Veteran 01:09:52:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:52:000
3.  Louise Goddard Finished 01:11:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:19:000
4.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Veteran 01:12:50:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:50:000
5.  Giselle Devlin Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:14:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:03:000
6.  Amy Cole Iceni Velo Finished N/A 01:15:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:53:000
7.  Lucy May-Gillings Finished 01:17:42:000 0

7. Lucy May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:42:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Andrew Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 01:19:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:05:000
2.  Nicholas Ainsworth Finished Master 01:19:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:19:21:000
3.  Andrew Evans Superior Bikes UK Finished Veteran 01:19:38:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:38:000
4.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Veteran 01:20:50:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:50:000
5.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished Veteran 01:21:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:09:000
6.  Keith Clarke Finished 01:21:33:000 0

6. Keith Clarke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:33:000
7.  Darren Evans Aylsham Road Club Finished Veteran 01:21:50:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:50:000
8.  Jack Curzon London Phoenix CC Finished N/A 01:22:06:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:06:000
9.  Jason Nunn HKR XC Team Finished Veteran 01:22:49:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:49:000
10.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran 01:23:11:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:11:000
11.  Garry Hurst HKR XC Team Finished Veteran 01:23:17:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:17:000
12.  Adam Chamberlin TPH Racing Finished Veteran 01:23:28:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:28:000
13.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 01:23:46:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:46:000
14.  Bryan Holland North Road CC Finished Veteran 01:23:49:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:49:000
15.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 01:24:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:49:000
16.  Paul Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:25:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:20:000
17.  Neil Cooper Hackney GT Finished Veteran 01:27:18:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:18:000
18.  Marc Preece Royal Air Force CA Finished Veteran 01:27:56:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:56:000
19.  Alex Amey ViCiOUS VELO Finished Veteran 01:28:29:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:29:000
20.  Chris Smith VC Norwich Finished Veteran 01:28:49:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:49:000
21.  Stephen Hanks London Phoenix CC Finished Veteran 01:28:57:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:57:000
22.  Gordon Hollingworth Ely & District CC Finished N/A 01:29:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:20:000
23.  Mark Wellsted Colchester Rovers CC Finished Veteran 01:31:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:00:000
24.  William Mitcham Revel Outdoors Finished Veteran 01:31:07:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:07:000
25.  Paul Coulson Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:31:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:16:000
26.  James Rethman Hadleigh MTB Club Finished Veteran 01:32:05:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:05:000
27.  Martin Holland Ely & District CC Finished G/Vet 01:32:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:30:000
28.  Daniel Wood HKR XC Team Finished Veteran 01:33:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:00:000
29.  Al Crane Beaconsfield Cycling Club Finished N/A 01:34:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:43:000
30.  David Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 01:21:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:11:000
31.  Michael Hoy St Ives CC Finished Veteran 01:23:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:24:000
32.  Mike May-Gillings Finished 01:24:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:16:000
33.  Andrew South Finished 01:24:22:000 0

33. Andrew South -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:22:000
34.  Terry Malone Finished N/A 01:28:12:000 0

34. Terry Malone -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:12:000
35.  Christopher Sloan Finished 01:30:49:000 0

35. Christopher Sloan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:49:000
36.  Adrian Murray Kings Lynn MTB Finished N/A 01:19:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:17:000
--- Lee Goddard Did not finish 00:24:37:000 0

36. Lee Goddard -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:24:37:000
--- Craig Gunnell Did not finish Veteran 00:07:58:000 0

36. Craig Gunnell -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:07:58:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Harley Pell WXC World Racing Finished Youth 00:48:04:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:04:000
2.  Lauren Higham Hub Vélo Finished Youth 00:49:09:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:09:000
3.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Youth 00:50:25:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:25:000
4.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Youth 00:53:03:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:03:000
5.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth 00:54:46:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:46:000
6.  Molly Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished Youth 01:06:04:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:04:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:43:39:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:39:000
2.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:45:15:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:15:000
3.  Josun Cole Iceni Velo Finished Youth 00:47:22:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:22:000
4.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Youth 00:47:34:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:34:000
5.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Youth 00:47:47:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:47:000
6.  Harrison Darley Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:48:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:29:000
7.  Andrei Gare Hadleigh MTB Club Finished 00:49:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:24:000
8.  Ryan Gooderham TPH Racing Finished Youth 00:49:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:27:000
9.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:50:46:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:46:000
10.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:51:53:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:53:000
11.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 00:52:07:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:07:000
12.  Ben Hoyle HKR XC Team Finished Juvenile 00:52:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:13:000
13.  Matthew Darley Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:54:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:37:000
14.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 00:54:46:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:46:000
15.  Francis Watling High Beach Youth Cycling Club Finished Youth 00:54:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:49:000
16.  George Crooks Cambridge Junior Cycling Club Finished 00:54:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:53:000
17.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 00:56:12:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:12:000
18.  Ben Matthews Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:57:000
19.  Alexander Robb Mildenhall CC Finished 00:57:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:40:000
20.  Robin de Freitas Finished Youth 00:59:09:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:09:000
21.  Charlie Lynn Finished 00:45:05:000 0

21. Charlie Lynn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:05:000
22.  Samuel Robinson Newdales Cycles RT Finished Youth 00:47:46:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:46:000
--- Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Did not finish Youth 00:11:28:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth | Time: 00:11:28:000

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 26/02/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 26/02/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 26/02/17 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 26/02/17 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 26/02/17 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 26/02/17 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 26/02/17 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 26/02/17 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:12 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£33.00)
Sun 26/02/17 – 10:12
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 26/02/17 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 26/02/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:00 Non-Ranking N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 26/02/17 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 26/02/17 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 26/02/17 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:00 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 26/02/17 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 26/02/17 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 26/02/17 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 26/02/17 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 26/02/17 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 26/02/17 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoing our events.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

406638

Start Date:

Sun, 26th Feb 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB
View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Richard Jones Renvale RT Finished Elite 01:24:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:24:47:000
2.  Paddy Atkinson Team Bikesoup-Bianchi Finished Elite 01:25:18:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:25:18:000
3.  Andrew Cockburn Newdales Cycles RT Finished Elite 01:26:11:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:26:11:000
4.  Billy-Joe Whenman Tenn-Outdoors Race Team Finished Elite 01:27:15:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:15:000
5.  Tony Revell Offcamber Finished Expert 01:27:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:29:000
6.  Seb Herrod Strada-Sport Finished Expert 01:31:06:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:06:000
7.  Tom O'Neill Revel Outdoors Finished Expert 01:35:22:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:22:000
8.  Chris Harley HKR XC Team Finished Expert 01:37:32:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:32:000
9.  Adam Hinchcliffe All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 01:25:11:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:11:000
--- Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Edward Moesli Loughborough Students CC Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Laura Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Elite 01:12:52:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:12:52:000
2.  Hollie Jones Renvale RT Finished Elite 01:18:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:18:12:000
3.  Elvita Branch Sussed Out / Mondraker UK Finished Elite 01:18:59:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:18:59:000
4.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 01:13:42:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:42:000

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Gary Curtis Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 01:20:53:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:53:000
2.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 01:22:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:05:000
3.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 01:22:48:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:48:000
4.  Nick Laing Walden Velo Finished N/A 01:22:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:49:000
5.  John McAndrew Ely & District CC Finished N/A 01:24:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:11:000
6.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:24:16:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:16:000
7.  Stephen Mahon East London Velo Finished G/Vet 01:24:27:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:27:000
8.  Ian Dalton Finished N/A 01:24:56:000 0

8. Ian Dalton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:56:000
9.  Kurt Minter Maldon & District CC Finished N/A 01:25:52:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:52:000
10.  Philip Peacock Ely & District CC Finished G/Vet 01:26:09:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:09:000
11.  Sam Phillips WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:26:18:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:18:000
12.  Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Finished G/Vet 01:26:47:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:47:000
13.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished G/Vet 01:26:58:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:58:000
14.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:27:44:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:44:000
15.  Nigel Herrod Finished S/Vet 01:28:41:000 60

15. Nigel Herrod -

Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:28:41:000
16.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:29:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:14:000
17.  Mark Bilner Finished N/A 01:29:49:000 0

17. Mark Bilner -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:49:000
18.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 01:29:57:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:57:000
19.  Peter Golding West Suffolk Wheelers Finished S/Vet 01:30:01:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:30:01:000
20.  Andrew Ward Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 01:30:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:03:000
21.  Grayson Perry Finished 01:31:01:000 0

21. Grayson Perry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:01:000
22.  Paul Harbinson Ely & District CC Finished N/A 01:32:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:14:000
23.  Steve Foster Finished 01:32:54:000 0

23. Steve Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:54:000
24.  Harry Board Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:32:55:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:55:000
25.  Geoff Nutter Herne Hill Youth CC Finished N/A 01:34:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:21:000
26.  Tony Wilkins Wolsey RC Finished S/Vet 01:19:18:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:19:18:000
27.  Dave Paton Finished 01:23:05:000 0

27. Dave Paton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:05:000
28.  Shaun Woodley Finished N/A 01:23:40:000 0

28. Shaun Woodley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:40:000
29.  Iain Webb Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:24:31:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:31:000
30.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A 01:24:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:46:000
31.  Simon Norton CC Sudbury Finished N/A 01:24:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:58:000
32.  Tony Wood Finished 01:26:11:000 0

32. Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:11:000
33.  Richard Snieg Chatteris Cycling Club Finished N/A 01:28:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:44:000
34.  Gary Morgans Amisvelo Racing Team Finished N/A 01:30:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:05:000
35.  Jon Keefe St Neots CC Finished N/A 01:31:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:13:000
36.  Robert Smith Stowmarket & District CC Finished S/Vet 01:32:27:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:32:27:000
37.  Tom Imrie Finished 01:18:17:000 0

37. Tom Imrie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:17:000
38.  Murray Spencer CC Bexley Finished 01:21:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:45:000
39.  James Whenman Tenn-Outdoors Race Team Finished G/Vet 01:27:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:11:000
40.  Robert Lee Finished S/Vet 01:18:58:000 36

40. Robert Lee -

Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:18:58:000
--- Peter Barton Chelmer CC Did not finish G/Vet 00:39:58:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:39:58:000
--- Cliff Loveday Ely & District CC Did not finish N/A 00:57:01:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:57:01:000
--- Robert Pisolkar Shaftesbury CC Did not finish N/A 01:09:17:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 01:09:17:000
--- Anthony Walton Team Milton Keynes Did not finish G/Vet 00:24:45:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:24:45:000
--- David Webster Kings Lynn MTB Did not finish G/Vet 00:39:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:39:49:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Holly Hoy Cycle Team OnForm Finished Junior 01:16:06:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:06:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 01:17:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:20:000
2.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Junior 01:17:30:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:30:000
3.  Jake Darragh Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:19:36:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:36:000
4.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished Junior 01:21:31:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:31:000
5.  Luke Houghton Verulam - reallymoving.com Finished Junior 01:21:44:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:44:000
6.  Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:22:08:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:08:000
7.  Hayden Cassidy VC Londres Finished Junior 01:22:14:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:14:000
8.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished Junior 01:23:43:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:43:000
9.  George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Junior 01:24:57:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:57:000
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish Junior 00:37:49:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:37:49:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Juvenile 00:49:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:51:000
2.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Juvenile 00:58:44:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:44:000
3.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Juvenile 01:01:03:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:03:000
4.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:49:23:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:23:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:44:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:48:000
2.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:45:37:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:37:000
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished Juvenile 00:49:24:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:24:000
4.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 00:52:07:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:07:000
5.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished Juvenile 00:52:13:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:13:000
5.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 00:52:13:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:13:000
7.  Jensen Barraclough Finished Juvenile 00:52:17:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:17:000
8.  Rowan Fuss Whitgift School Cycling Club Finished Juvenile 00:52:21:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:21:000
9.  Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 00:55:03:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:03:000
10.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Juvenile 00:56:26:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:26:000
11.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Juvenile 00:57:33:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:33:000
12.  Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Juvenile 00:58:47:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:47:000
13.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile 00:59:22:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:22:000
14.  Gethin Davies Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:59:27:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:27:000
15.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:00:55:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:55:000
16.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 00:43:44:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:44:000
17.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Juvenile 00:44:29:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:29:000
18.  Max Falkner St Ives CC Finished N/A 00:45:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:21:000
19.  James Fisher Braintree BMX Racing Club Finished 00:47:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:33:000
20.  Harry Chaplin Probikekit.com Finished Youth 00:49:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:22:000
21.  Ben Lowe Finished 00:49:58:000 0

21. Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:58:000
22.  Flynn Doherty High Beach Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:58:20:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:20:000
23.  Finley Isaac Kettering CC Finished Juvenile 00:59:33:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:33:000
--- Oliver Brinkley Did not finish Juvenile 00:24:50:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile | Time: 00:24:50:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Emma Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:44:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:11:000
2.  Jane Brockman Hadleigh MTB Club Finished Veteran 00:54:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:54:44:000
3.  Claire Lynn Finished 00:57:39:000 0

3. Claire Lynn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:39:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Matthew Morgan Superior Bikes UK Finished N/A 00:46:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:29:000
2.  Mark Tilley Yorkshire Road Club Finished N/A 00:46:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:40:000
3.  Mark Darley Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:48:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:10:000
4.  Ian Turner St Neots CC Finished N/A 00:48:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:54:000
5.  Ben Reidy Pedalworks Performance Team Finished N/A 00:49:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:27:000
6.  Steve Duffy Finished N/A 00:49:57:000 0

6. Steve Duffy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:57:000
7.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 00:50:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:41:000
8.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 00:51:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:37:000
8.  Peter Phillips Colchester Rovers CC Finished N/A 00:51:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:37:000
10.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 00:51:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:42:000
11.  Matthew Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:51:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:44:000
12.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 00:51:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:48:000
13.  Ian Megginson Finished 00:51:49:000 0

13. Ian Megginson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:49:000
14.  Stuart Higham Finished N/A 00:52:45:000 0

14. Stuart Higham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:45:000
15.  Barry Townsend Essex Roads CC Finished Veteran 00:52:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:56:000
16.  Nick Bowyer Finished 00:53:24:000 0

16. Nick Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:24:000
17.  Leon Cole Iceni Velo Finished N/A 00:53:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:30:000
17.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 00:53:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:30:000
19.  Michael Scott Finished N/A 00:53:35:000 0

19. Michael Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:35:000
20.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 00:53:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:44:000
21.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:53:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:58:000
21.  James Dick Finished 00:53:58:000 0

21. James Dick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:58:000
23.  Michael Millham Finished 00:54:04:000 0

23. Michael Millham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:04:000
24.  Dale Brinkley Finished 00:54:11:000 0

24. Dale Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:11:000
25.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 00:54:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:18:000
26.  David Jenkins Finished 00:54:46:000 0

26. David Jenkins -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:46:000
27.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished Veteran 00:55:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:01:000
28.  Mark Oxenham Finished 00:55:04:000 0

28. Mark Oxenham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:04:000
29.  Peter Buchkov Finished 00:55:16:000 0

29. Peter Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:16:000
30.  Kris Butcher Finished N/A 00:55:24:000 0

30. Kris Butcher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:24:000
31.  Richard Miller Finished 00:55:48:000 0

31. Richard Miller -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:48:000
32.  Mark Longman Finished 00:56:11:000 0

32. Mark Longman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:11:000
33.  Darren Coles Finished 00:56:13:000 0

33. Darren Coles -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:13:000
34.  Chris Dewson Finished 00:57:14:000 0

34. Chris Dewson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:14:000
35.  Grzegorz Wisniewski Finished 00:57:15:000 0

35. Grzegorz Wisniewski -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:15:000
36.  Michael Fisher Finished 00:57:33:000 0

36. Michael Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:33:000
37.  Matthew Finlay Finished 00:58:03:000 0

37. Matthew Finlay -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:03:000
38.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 00:58:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:32:000
39.  Gary Fleet ABC Centreville Finished 00:58:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:38:000
40.  Kevin Ollett Colchester Clunkers Finished N/A 00:59:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:11:000
41.  Richard Edwards Finished 00:59:37:000 0

41. Richard Edwards -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:37:000
41.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A 00:59:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:37:000
43.  Matthew Kendrick Army Cycling Union Finished N/A 00:59:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:43:000
44.  Ian Barraclough Finished 00:59:56:000 0

44. Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:56:000
45.  Colin Stevenson Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:00:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:10:000
46.  Bradley Hurr Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:00:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:30:000
47.  Lewis Turner Finished 01:02:08:000 0

47. Lewis Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:08:000
48.  Paul Mackintosh Finished N/A 01:04:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:39:000
49.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 00:43:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:43:44:000
50.  Paul Fisher Colchester Rovers CC Finished N/A 00:46:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:32:000
51.  Anthony Thumwood Army Cycling Union Finished 00:47:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:54:000
52.  Nuno Cerqueira Finished 00:48:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:27:000
53.  Russell Watling High Beach Youth Cycling Club Finished N/A 00:49:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:27:000
54.  Stephen Saunders Bike Bible CC Finished 00:51:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:48:000
55.  Gerard Gibson Finished 00:52:31:000 0

55. Gerard Gibson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:31:000
56.  Mark Levett Finished 00:56:02:000 0

56. Mark Levett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:02:000
57.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 00:24:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:51:000
--- Shelton Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish N/A 00:11:18:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:11:18:000
--- Paul Warner Team Darenth Did not finish G/Vet 00:09:52:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet | Time: 00:09:52:000
--- Matthew Young Did not finish 00:39:37:000 0

57. Matthew Young -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:39:37:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Jodie Cole HKR XC Team Finished Sport 01:15:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:19:000
--- Alison Goss Did not finish 00:11:30:000 0

1. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:11:30:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 01:18:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:54:000
3.  Stuart Weatherley Colchester Rovers CC Finished N/A 01:20:45:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:45:000
4.  Valeri Homutov Finished 01:21:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:12:000
5.  Oliver Quinton Iceni Velo Finished Sport 01:21:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:51:000
6.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Sport 01:21:53:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:53:000
7.  Rob Scothern Royal Air Force CA Finished Sport 01:22:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:21:000
8.  James Buckingham Team LCUK Finished Sport 01:22:55:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:55:000
9.  Tom Krause JCA-Equipe Velo Finished Sport 01:23:22:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:22:000
10.  Graham Webb Finished Sport 01:23:36:000 22

10. Graham Webb -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:36:000
11.  Michael Auger API-Metrow/Bodyby JR Finished Sport 01:23:55:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:55:000
12.  Luke Barton Louth Cycle Centre Finished Sport 01:24:06:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:06:000
13.  Alex Jones Royal Air Force CA Finished N/A 01:24:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:28:000
14.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:27:48:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:48:000
15.  Matthew Noble ViCiOUS VELO Finished Sport 01:29:32:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:32:000
16.  Steve Banham Finished 01:35:09:000 0

16. Steve Banham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:09:000
17.  Colm Tobin Brixton Cycles Club Finished Sport 01:19:41:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:41:000
18.  Alex Davis Finished 01:21:17:000 0

18. Alex Davis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:17:000
19.  Karl Osborn Stowmarket & District CC Finished N/A 01:22:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:53:000
20.  Ryan Clatworthy Finished 01:22:59:000 0

20. Ryan Clatworthy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:59:000
21.  Thomas Franklyn Southend Wheelers Finished Sport 01:24:48:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:48:000
22.  Jeff Ringrose Ipswich Bicycle Club Finished N/A 01:26:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:11:000
23.  Thomas Wyld Finished N/A 01:26:58:000 0

23. Thomas Wyld -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:58:000
24.  Rob Elliott Finished 01:30:54:000 0

24. Rob Elliott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:54:000
25.  Matt Traynar Finished 01:18:56:000 0

25. Matt Traynar -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:56:000
--- Toby Hockley Push Sport / Barford Van Hire Did not finish N/A 00:08:04:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:08:04:000
--- Robert McAuliffe Brixton Cycles Club Did not finish Sport 00:24:42:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:24:42:000
--- David Scoular Did not finish 00:08:42:000 0

25. David Scoular -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:08:42:000
--- Matthew Stokes Brixton Cycles Club Did not finish Sport 00:22:04:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport | Time: 00:22:04:000

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 00:17:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:25:000
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 00:17:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:58:000
3.  Max Rethman Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:18:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:06:000
4.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:18:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:09:000
5.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:18:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:12:000
6.  Ralf Falkner St Ives CC Finished 00:18:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:27:000
7.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished N/A 00:18:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:44:000
8.  Edward Cole Iceni Velo Finished N/A 00:18:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:46:000
9.  Alex Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished N/A 00:18:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:52:000
10.  William Barraclough Finished 00:19:13:000 0

10. William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:13:000
11.  Dylan Starkey Finished 00:19:17:000 0

11. Dylan Starkey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:17:000
12.  Ethan Blaen Finished 00:19:20:000 0

12. Ethan Blaen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:20:000
13.  Oliver Tilley Finished 00:19:22:000 0

13. Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:22:000
14.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished 00:19:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:25:000
14.  Dominic Pauley St Ives CC Finished N/A 00:19:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:25:000
16.  Freddie Wardle WaldenJNR Finished N/A 00:19:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:31:000
17.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:19:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:32:000
18.  Alex Nunn Finished 00:19:53:000 0

18. Alex Nunn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:53:000
19.  Alex Stanford Finished 00:20:46:000 0

19. Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:46:000
20.  Thulani Mlambo Finished 00:21:01:000 0

20. Thulani Mlambo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:01:000
21.  Joseph Prashner Finished 00:21:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:03:000
22.  Olly Chaplin Finished 00:21:25:000 0

22. Olly Chaplin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:25:000
23.  Max Tansley Pivot Boompods Racing Finished 00:21:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:55:000
24.  Woody South Finished 00:22:46:000 0

24. Woody South -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:46:000
25.  Oliver Skyrme Finished 00:22:54:000 0

25. Oliver Skyrme -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:54:000
26.  Robert Monchaux-irons Finished 00:23:06:000 0

26. Robert Monchaux-irons -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:06:000
27.  Oliver Sinden Finished 00:23:09:000 0

27. Oliver Sinden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:09:000
28.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished 00:18:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:01:000
29.  Harry May-gillings Finished 00:18:07:000 0

29. Harry May-gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:07:000
30.  Connor Macarthur Finished 00:18:18:000 0

30. Connor Macarthur -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:18:000
31.  Kian Robinson Finished 00:18:37:000 0

31. Kian Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:37:000
32.  Stanley Eden Finished 00:20:00:000 0

32. Stanley Eden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:00:000
33.  Edward Martin Finished 00:21:39:000 0

33. Edward Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:39:000
34.  Stanley Salter Hadleigh MTB Club Finished 00:22:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:22:18:000
35.  Charlie Fleet Finished 00:23:02:000 0

35. Charlie Fleet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:02:000

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:19:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:25:000
2.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:21:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:38:000
3.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:21:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:49:000
4.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A 00:22:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:41:000
5.  Lizzie Wellsted Colchester Rovers CC Finished N/A 00:23:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:08:000
6.  Elizabeth Plumridge Gateway Cycling Finished N/A 00:18:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:44:000
7.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:19:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:23:000
8.  Matilda Challinor Finished 00:20:48:000 0

8. Matilda Challinor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:48:000
8.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:20:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:48:000
9.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished N/A 00:22:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:15:000

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys - Results
1.  Austin Ainsworth Finished 00:15:07:000 0

1. Austin Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:07:000
2.  Corey Huckstep Finished 00:16:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:21:000
3.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:16:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:42:000
4.  Tommy Dickson Finished N/A 00:16:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:53:000
5.  Alex Spraggons Hadleigh Cycling Club Finished 00:17:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:23:000
6.  Nathan Gunnell Finished 00:17:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:47:000
7.  Henry Elliott Finished 00:18:22:000 0

7. Henry Elliott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:22:000
8.  Nathan Devaux Finished 00:19:10:000 0

8. Nathan Devaux -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:10:000
9.  Oliver Lord Finished 00:19:25:000 0

9. Oliver Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:25:000
10.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished N/A 00:19:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:31:000
11.  Benjamin Au Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:19:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:39:000
12.  William Lowe Finished 00:19:43:000 0

12. William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:19:43:000
13.  Dylan Hanks Finished 00:20:36:000 0

13. Dylan Hanks -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:36:000
14.  Joseph Stanford Finished 00:20:42:000 0

14. Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:42:000
15.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 00:20:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:44:000
16.  Rafael Domjan Finished 00:21:18:000 0

16. Rafael Domjan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:18:000
17.  Jake Seaman Finished 00:21:31:000 0

17. Jake Seaman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:31:000
18.  Dylan Webb Finished N/A 00:21:49:000 0

18. Dylan Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:49:000
19.  Alfie Garrod Finished 00:21:58:000 0

19. Alfie Garrod -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:58:000
20.  Logan Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:21:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:59:000
21.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 00:22:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:38:000
22.  Ruben Devaux Finished 00:14:05:000 0

22. Ruben Devaux -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:05:000
23.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:15:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:58:000
24.  Harry Alexander Finished 00:18:01:000 0

24. Harry Alexander -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:01:000
25.  Alfie Bramley Finished N/A 00:19:17:000 0

25. Alfie Bramley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:17:000
--- Flynn Wyld Did not finish 00:09:49:000 0

25. Flynn Wyld -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:09:49:000

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:15:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:06:000
2.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:19:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:00:000
3.  Ruby Isaac Fenland Clarion CC Finished N/A 00:21:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:36:000
4.  Grace Wardle Finished --- 0

4. Grace Wardle -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Eva Ainsworth Finished 00:21:56:000 0

5. Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:21:56:000
6.  Ruby O'Dell St Ives CC Finished N/A 00:15:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:54:000
6.  Zoe Porter Hadleigh MTB Club Finished 00:15:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:54:000
8.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:16:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:14:000
9.  Edie Duffy Finished 00:16:30:000 0

9. Edie Duffy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:30:000
10.  Ellie Robinson Finished 00:17:43:000 0

10. Ellie Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:43:000
11.  Sophia Blaen Tweed Valley Riders Finished 00:17:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:45:000
12.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 00:17:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:49:000
13.  Charlotte Plumridge Gateway Cycling Finished N/A 00:18:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:30:000
14.  Abby Stevenson Hadleigh MTB Club Finished 00:23:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:34:000
15.  Sally May-Gillings Finished 00:25:19:000 0

15. Sally May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:25:19:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Anita Ward Gipping Race Team ( GRT ) Finished N/A 01:04:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:17:000
2.  Susan Wood Hadleigh MTB Club Finished Veteran 01:09:52:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:52:000
3.  Louise Goddard Finished 01:11:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:19:000
4.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Veteran 01:12:50:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:50:000
5.  Giselle Devlin Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:14:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:03:000
6.  Amy Cole Iceni Velo Finished N/A 01:15:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:53:000
7.  Lucy May-Gillings Finished 01:17:42:000 0

7. Lucy May-Gillings -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:42:000

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Andrew Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 01:19:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:05:000
2.  Nicholas Ainsworth Finished Master 01:19:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:19:21:000
3.  Andrew Evans Superior Bikes UK Finished Veteran 01:19:38:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:38:000
4.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Veteran 01:20:50:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:50:000
5.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished Veteran 01:21:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:09:000
6.  Keith Clarke Finished 01:21:33:000 0

6. Keith Clarke -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:33:000
7.  Darren Evans Aylsham Road Club Finished Veteran 01:21:50:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:50:000
8.  Jack Curzon London Phoenix CC Finished N/A 01:22:06:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:06:000
9.  Jason Nunn HKR XC Team Finished Veteran 01:22:49:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:49:000
10.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran 01:23:11:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:11:000
11.  Garry Hurst HKR XC Team Finished Veteran 01:23:17:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:17:000
12.  Adam Chamberlin TPH Racing Finished Veteran 01:23:28:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:28:000
13.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 01:23:46:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:46:000
14.  Bryan Holland North Road CC Finished Veteran 01:23:49:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:49:000
15.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 01:24:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:49:000
16.  Paul Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:25:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:20:000
17.  Neil Cooper Hackney GT Finished Veteran 01:27:18:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:18:000
18.  Marc Preece Royal Air Force CA Finished Veteran 01:27:56:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:56:000
19.  Alex Amey ViCiOUS VELO Finished Veteran 01:28:29:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:29:000
20.  Chris Smith VC Norwich Finished Veteran 01:28:49:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:49:000
21.  Stephen Hanks London Phoenix CC Finished Veteran 01:28:57:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:57:000
22.  Gordon Hollingworth Ely & District CC Finished N/A 01:29:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:20:000
23.  Mark Wellsted Colchester Rovers CC Finished Veteran 01:31:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:00:000
24.  William Mitcham Revel Outdoors Finished Veteran 01:31:07:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:07:000
25.  Paul Coulson Hadleigh MTB Club Finished N/A 01:31:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:16:000
26.  James Rethman Hadleigh MTB Club Finished Veteran 01:32:05:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:05:000
27.  Martin Holland Ely & District CC Finished G/Vet 01:32:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:30:000
28.  Daniel Wood HKR XC Team Finished Veteran 01:33:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:00:000
29.  Al Crane Beaconsfield Cycling Club Finished N/A 01:34:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:43:000
30.  David Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 01:21:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:11:000
31.  Michael Hoy St Ives CC Finished Veteran 01:23:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:24:000
32.  Mike May-Gillings Finished 01:24:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:16:000
33.  Andrew South Finished 01:24:22:000 0

33. Andrew South -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:22:000
34.  Terry Malone Finished N/A 01:28:12:000 0

34. Terry Malone -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:12:000
35.  Christopher Sloan Finished 01:30:49:000 0

35. Christopher Sloan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:49:000
36.  Adrian Murray Kings Lynn MTB Finished N/A 01:19:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:17:000
--- Lee Goddard Did not finish 00:24:37:000 0

36. Lee Goddard -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:24:37:000
--- Craig Gunnell Did not finish Veteran 00:07:58:000 0

36. Craig Gunnell -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 00:07:58:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Harley Pell WXC World Racing Finished Youth 00:48:04:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:04:000
2.  Lauren Higham Hub Vélo Finished Youth 00:49:09:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:09:000
3.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Youth 00:50:25:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:25:000
4.  Megan Bettles Clee Cycles Finished Youth 00:53:03:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:03:000
5.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth 00:54:46:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:46:000
6.  Molly Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished Youth 01:06:04:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:04:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:43:39:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:39:000
2.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:45:15:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:15:000
3.  Josun Cole Iceni Velo Finished Youth 00:47:22:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:22:000
4.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Youth 00:47:34:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:34:000
5.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Youth 00:47:47:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:47:000
6.  Harrison Darley Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:48:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:29:000
7.  Andrei Gare Hadleigh MTB Club Finished 00:49:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:24:000
8.  Ryan Gooderham TPH Racing Finished Youth 00:49:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:27:000
9.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:50:46:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:46:000
10.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:51:53:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:53:000
11.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 00:52:07:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:07:000
12.  Ben Hoyle HKR XC Team Finished Juvenile 00:52:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:13:000
13.  Matthew Darley Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:54:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:37:000
14.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 00:54:46:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:46:000
15.  Francis Watling High Beach Youth Cycling Club Finished Youth 00:54:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:49:000
16.  George Crooks Cambridge Junior Cycling Club Finished 00:54:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:53:000
17.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 00:56:12:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:12:000
18.  Ben Matthews Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:56:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:57:000
19.  Alexander Robb Mildenhall CC Finished 00:57:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:40:000
20.  Robin de Freitas Finished Youth 00:59:09:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:09:000
21.  Charlie Lynn Finished 00:45:05:000 0

21. Charlie Lynn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:05:000
22.  Samuel Robinson Newdales Cycles RT Finished Youth 00:47:46:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:46:000
--- Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Did not finish Youth 00:11:28:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth | Time: 00:11:28:000

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 26/02/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 26/02/17 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 26/02/17 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 26/02/17 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 26/02/17 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 26/02/17 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 26/02/17 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 26/02/17 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:12 Non-Ranking N/A 01 hr
Entry: On Day: (£33.00)
Sun 26/02/17 – 10:12
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 26/02/17 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 26/02/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:00 Non-Ranking N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 26/02/17 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 26/02/17 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 26/02/17 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:00 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 26/02/17 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 26/02/17 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£27.00)
Sun 26/02/17 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£36.00)
Sun 26/02/17 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 26/02/17 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/02/17 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 26/02/17 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk