Sulis Scorpions Odd Down Series 2017 #3

Closed Circuit , Bath – Saturday, 22 Apr 2017

Event Summary

Event Overview

This is The Velopost Sulis Scorpions 2017 Series for youth and juniors on the closed road circuit at Odd Down in Bath.The series will run once a month from February to July. 

All events will offer points to count towards the overall series as well as leaders jerseys and a sprint jersey. Odd Down is a 1.5km closed road circuit with two hair-pin bends. There is parking, a pavilion with changing, showers and a cafe.The race series dates are:

  • Round 1 - 25/02/2017
  • Round 2 - 25/03/2017 
  • Round 3 - 22/04/2017
  • Round 4 - 20/05/2017
  • Round 5 - 24/06/2017
  • Round 6 - 15/07/2017 (Final)

Event Details

Event URN:

406472

Start Date:

Sat, 22nd Apr 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU
View map

Series:

Velopost Sulis Scorpions 2017 Race Series

Event Organiser:

Eugene Kertzman
01761434229
info@sulisscorpions.co.uk

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Southon Team Tor 2000 KALAS Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Will Gold Finished 0

6. Will Gold -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Watch Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Dylan Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Samuel Glass Salt & Sham Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Nicholas Fourie Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Parker Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Lucas Cunningham-Gonzalez Finished 0

13. Lucas Cunningham-Gonzalez -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Oliver Hyman Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellen Phillips Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Isobel Crowther Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kitty Boyd Nash Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Phillips Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Burridge Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Sam Budd CTWYCC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Charlie Bray Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Douglas Carr Finished E 0

5. Douglas Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Nathan Morris Finished 0

6. Nathan Morris -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Matilda Bray Finished 0

1. Matilda Bray -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Holly Hurr Portsmouth North End CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Haydee Lancaster Finished 0

3. Haydee Lancaster -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Parsons Sulis Scorpions YCA Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Max Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Oscar Clark Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jenson Harris Salt & Sham Cycle Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  James Gold Finished 0

10. James Gold -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ethan Pratten Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Theo Delves-Broughton Sulis Scorpions YCA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hannah Rainger North Devon Wheelers - South F... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tia Froom Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Colette Crowther Sulis Scorpions YCA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ella Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Barney Clacy Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Price Chippenham & Dist Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Euan Backus Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jack Lee Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Max Thompson Finished A 0

15. Max Thompson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jacques Coates Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jack Rive JCAYA Finished A 0

18. Jack Rive - JCAYA

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  William Ryan Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jessica Morrish North Devon Wheelers - South F... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elena Shaw Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

1/2/3/4 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Boys - Results
1.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Morgan Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ryan Watkins Cardiff Ajax CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Middleton Cardiff Ajax CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jos Kertzman Bath Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Michael Tuthill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Frederick Mills Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Charlie Parry Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Theo Russell Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

1/2/3/4 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Girls - Results
1.  Niamh Jones Team Backstedt/Hotchillee Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please not that the U8/U10 has been brought forward to 10:10 hrs, 20 minutes earleir than advertised previously. The race will be on the top circuit.

The SERIES points are: 1st 5 points, 2nd 4 points, 3rd 2 points, 4th and all others 1 point. Points may also be given for sprints during the race. Announcements will be made at registration. There will be winners jerseys for each round to be worn on the next race. There will be overall series prizes, details to be announced. BC ranking points: Categories C, D and E do not get any ranking points. Categories Junior, A & B get ranking points as before. Please refer to the British Cycling website for an explanation on the age categories as well as gear restrictions which do apply to this series. If you are not a British Cycling member and you do not have a race licence you have to pay for a day licence which for juniors is £5.00 and for all other youths is £1.50. Day licence holders do not get ranking points.(You do qualify for series points)

Please note a change of date: The May series # 4 event has been changed from the 20th May to the 27th May.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins / plus 2 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins / plus 2 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:55 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 10:55
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 2 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 2 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 11:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 11:30
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 3 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins / plus 3 laps
1/2/3/4 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 12:15 Regional Junior Only Band 5 --- 35 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 12:15
Regional Junior Only, Band 5
35 mins / plus 3 laps
1/2/3/4 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 12:15 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 12:15
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins / plus 3 laps

Event Summary

Event Overview

This is The Velopost Sulis Scorpions 2017 Series for youth and juniors on the closed road circuit at Odd Down in Bath.The series will run once a month from February to July. 

All events will offer points to count towards the overall series as well as leaders jerseys and a sprint jersey. Odd Down is a 1.5km closed road circuit with two hair-pin bends. There is parking, a pavilion with changing, showers and a cafe.The race series dates are:

  • Round 1 - 25/02/2017
  • Round 2 - 25/03/2017 
  • Round 3 - 22/04/2017
  • Round 4 - 20/05/2017
  • Round 5 - 24/06/2017
  • Round 6 - 15/07/2017 (Final)

Event Details

Event URN:

406472

Start Date:

Sat, 22nd Apr 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU
View map

Series:

Velopost Sulis Scorpions 2017 Race Series

Event Organiser:

Eugene Kertzman
01761434229
info@sulisscorpions.co.uk

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Southon Team Tor 2000 KALAS Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Will Gold Finished 0

6. Will Gold -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Watch Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Dylan Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Samuel Glass Salt & Sham Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Nicholas Fourie Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Parker Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Lucas Cunningham-Gonzalez Finished 0

13. Lucas Cunningham-Gonzalez -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Oliver Hyman Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellen Phillips Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Isobel Crowther Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kitty Boyd Nash Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Phillips Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Burridge Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Sam Budd CTWYCC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Charlie Bray Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Douglas Carr Finished E 0

5. Douglas Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Nathan Morris Finished 0

6. Nathan Morris -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Matilda Bray Finished 0

1. Matilda Bray -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Holly Hurr Portsmouth North End CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Haydee Lancaster Finished 0

3. Haydee Lancaster -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Parsons Sulis Scorpions YCA Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Max Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Oscar Clark Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jenson Harris Salt & Sham Cycle Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  James Gold Finished 0

10. James Gold -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ethan Pratten Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Theo Delves-Broughton Sulis Scorpions YCA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hannah Rainger North Devon Wheelers - South F... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tia Froom Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Colette Crowther Sulis Scorpions YCA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ella Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Barney Clacy Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Price Chippenham & Dist Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Euan Backus Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jack Lee Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Max Thompson Finished A 0

15. Max Thompson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jacques Coates Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jack Rive JCAYA Finished A 0

18. Jack Rive - JCAYA

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  William Ryan Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jessica Morrish North Devon Wheelers - South F... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elena Shaw Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

1/2/3/4 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Boys - Results
1.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Morgan Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ryan Watkins Cardiff Ajax CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Middleton Cardiff Ajax CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jos Kertzman Bath Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Michael Tuthill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Frederick Mills Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Charlie Parry Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Theo Russell Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

1/2/3/4 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Girls - Results
1.  Niamh Jones Team Backstedt/Hotchillee Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please not that the U8/U10 has been brought forward to 10:10 hrs, 20 minutes earleir than advertised previously. The race will be on the top circuit.

The SERIES points are: 1st 5 points, 2nd 4 points, 3rd 2 points, 4th and all others 1 point. Points may also be given for sprints during the race. Announcements will be made at registration. There will be winners jerseys for each round to be worn on the next race. There will be overall series prizes, details to be announced. BC ranking points: Categories C, D and E do not get any ranking points. Categories Junior, A & B get ranking points as before. Please refer to the British Cycling website for an explanation on the age categories as well as gear restrictions which do apply to this series. If you are not a British Cycling member and you do not have a race licence you have to pay for a day licence which for juniors is £5.00 and for all other youths is £1.50. Day licence holders do not get ranking points.(You do qualify for series points)

Please note a change of date: The May series # 4 event has been changed from the 20th May to the 27th May.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins / plus 2 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins / plus 2 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/04/17 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:55 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 10:55
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 2 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 2 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 11:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 11:30
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 3 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins / plus 3 laps
1/2/3/4 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 12:15 Regional Junior Only Band 5 --- 35 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 12:15
Regional Junior Only, Band 5
35 mins / plus 3 laps
1/2/3/4 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 12:15 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/04/17 – 12:15
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk