61st Archer Spring Criterium

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 08 Apr 2017

Event Summary

Event Overview

The prize list of well over £1,500 is appropriate for its 61 years, the oldest but one (Lincoln GP) in the country. Its roll of honour includes Bradley Wiggins, Roger Hammond, Matt Stephens, Steve Heffernan and Graham Webb among many other subsequent champions.

It is thought to be unique as the only race to allow 1st category riders to compete in their peer group to allow the opportunity to shine without elite opposition.

Advance entry is essential as we had full fields for both races in 2016.. For 3rd and 4th cat. riders there will be two concurrent support races of 60 and 40 respectively, with entries split on a first come basis.

Event Details

Event URN:

406177

Start Date:

Sat, 8th Apr 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Mon, 3rd Apr 2017

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Platts VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elliot Tappin Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Felix Clacy Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sannah Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Morris Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Portsmouth VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Mathew Gray VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander Herd CC London Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Matt Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Piers James VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ollie Suatt VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Barney Clacy Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Caelan McNamara VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ethan Court VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Ferguson Redhill CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Hicks Latchem Sunwise Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Moon Reading CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Chris Jubb Pearson Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Henwood Lky7 SD Racing Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jacek Nowosielski Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Elcock GS Henley Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Toby Collis CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jose Soler Sarmiento Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David McCarthy VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Henry Charrington London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Sebastian Tremlett Team Estera Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jamie Duggan Latchem Sunwise Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  William Blunt Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Steven Evans London Baroudeurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Sam Reed University of Warwick Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Sevi Webb Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Joseph Kirton VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Mark Nuttall Finished 4th 0

22. Mark Nuttall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Olivier Hocini-Baud London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Adam Platts VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Jim Hamilton University of Exeter Cycling C... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Stephen Vinning East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Joseph Gillies Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  George Creasey BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Pjotrs Suhovs London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Samuel Grant Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Pete Ganderton GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Mark Hughes GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Gregory Woodford Reading CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

61st Archer Spring Criterium

Position Name Club name Rider status Category Points
61st Archer Spring Criterium - Results
1.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luke Nolan Latchem Sunwise Race Team Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sebastian Lewis TAAP Cervelo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ken Buckley Spokes BPC Racing Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ryan Visser TAAP Cervelo Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Peter Banham DMW - BRIDGTOWN Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Charlie McFadzean Cycle Sport Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jake Howes Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joseph Linehan Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  James Gray VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Chris Carter Newport Shropshire CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Gareth Turner Latchem Sunwise Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Leon Stoneman Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Adam Thompson Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Damien Clayton Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Daniel Cooper Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Chris Burns TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Michael Guilford VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Joseph Andrews Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Arlen Vartazarian Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Tom Percival Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Richard Keeping Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Alvaro Alves da Cunha Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Darren Yorston Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Will Scott VC10 Finished 3rd 0

42. Will Scott - VC10

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Craig Adams Handsling Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  James Ferguson Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
47.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
48.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Jack Freeman VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Matthew Bone TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Stefan Atanasov VC Colets Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  James Black Imperial College Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/04/17 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/04/17 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/04/17 – 13:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/04/17 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:46 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 08/04/17 – 13:46

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
61st Archer Spring Criterium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 15:00 National B Band 4 1st, 2nd, 3rd 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/04/17 – 15:00
National B, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
80km / 50 miles

Event Summary

Event Overview

The prize list of well over £1,500 is appropriate for its 61 years, the oldest but one (Lincoln GP) in the country. Its roll of honour includes Bradley Wiggins, Roger Hammond, Matt Stephens, Steve Heffernan and Graham Webb among many other subsequent champions.

It is thought to be unique as the only race to allow 1st category riders to compete in their peer group to allow the opportunity to shine without elite opposition.

Advance entry is essential as we had full fields for both races in 2016.. For 3rd and 4th cat. riders there will be two concurrent support races of 60 and 40 respectively, with entries split on a first come basis.

Event Details

Event URN:

406177

Start Date:

Sat, 8th Apr 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Mon, 3rd Apr 2017

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Platts VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Elliot Tappin Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Felix Clacy Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sannah Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Morris Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Portsmouth VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Mathew Gray VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander Herd CC London Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Matt Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Piers James VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ollie Suatt VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Barney Clacy Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Caelan McNamara VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ethan Court VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Ferguson Redhill CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Hicks Latchem Sunwise Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Moon Reading CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Chris Jubb Pearson Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Henwood Lky7 SD Racing Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jacek Nowosielski Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Elcock GS Henley Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Toby Collis CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jose Soler Sarmiento Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David McCarthy VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Henry Charrington London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Sebastian Tremlett Team Estera Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jamie Duggan Latchem Sunwise Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  William Blunt Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Steven Evans London Baroudeurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Sam Reed University of Warwick Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Sevi Webb Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Joseph Kirton VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Mark Nuttall Finished 4th 0

22. Mark Nuttall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Olivier Hocini-Baud London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Adam Platts VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Jim Hamilton University of Exeter Cycling C... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Stephen Vinning East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Joseph Gillies Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  George Creasey BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Pjotrs Suhovs London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Samuel Grant Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Pete Ganderton GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Mark Hughes GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Gregory Woodford Reading CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

61st Archer Spring Criterium

Position Name Club name Rider status Category Points
61st Archer Spring Criterium - Results
1.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luke Nolan Latchem Sunwise Race Team Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sebastian Lewis TAAP Cervelo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ken Buckley Spokes BPC Racing Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ryan Visser TAAP Cervelo Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Peter Banham DMW - BRIDGTOWN Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Charlie McFadzean Cycle Sport Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jake Howes Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joseph Linehan Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  James Gray VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Chris Carter Newport Shropshire CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Gareth Turner Latchem Sunwise Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Leon Stoneman Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Adam Thompson Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Damien Clayton Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Daniel Cooper Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Chris Burns TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Michael Guilford VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Joseph Andrews Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Arlen Vartazarian Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Tom Percival Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Richard Keeping Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Alvaro Alves da Cunha Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Darren Yorston Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Will Scott VC10 Finished 3rd 0

42. Will Scott - VC10

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Craig Adams Handsling Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  James Ferguson Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
47.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
48.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Jack Freeman VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Matthew Bone TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Stefan Atanasov VC Colets Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  James Black Imperial College Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/04/17 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/04/17 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/04/17 – 13:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/04/17 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 13:46 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 08/04/17 – 13:46

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
61st Archer Spring Criterium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/17 15:00 National B Band 4 1st, 2nd, 3rd 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/04/17 – 15:00
National B, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
80km / 50 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk