Tour of Sussex 2017

Road , Hassocks – Thursday, 06 Jul 2017

Event Summary

Event Overview

Multi stage race taking in course around East and West Sussex.

Starting with a Prologue Time Trial and including flat stages, hilly stages and a Team Time Trial, this promises to be an exciting and tough event.

Open to teams of 4 riders. 

Riders can enter as composite teams, please state the name of your team during the entry process.

Individual riders will only be accepted as reserves and placed into composite teams, if there is space, you will however be selected and put on a team at random.

Time trial bikes are not accepted. All stages must be ridden on the same type of bicycle. No disc wheels or deep sections over 90mm.

Event Details

Event URN:

406007

Start Date:

Thu, 6th Jul 2017

Finish date:

Sun, 9th Jul 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Westmeston Parish Hall, Lewes Road, Westmeston, Hassocks, East Sussex, BN6 8RL
View map

Event Organiser:

John Powell
129 Valley Road, Newhaven, East Sussex, BN9 9UP
07988 838479
john.powell@threesixtysport.co.uk

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 1 - Prologue TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - Prologue TT - Results
1.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 00:06:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:00:000
2.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:06:01:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:01:000
3.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 00:06:03:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:03:000
4.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 00:06:08:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:08:000
5.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 00:06:10:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:10:000
6.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 00:06:10:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:10:000
7.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 00:06:13:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:13:000
8.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 00:06:14:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:14:000
9.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 00:06:15:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:15:000
10.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 00:06:17:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:17:000
11.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 2nd 00:06:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:18:000
12.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 00:06:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:19:000
13.  Nick Martin VC Meudon Finished 3rd 00:06:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:19:000
14.  Tom Swingler Halesowen A & CC Finished 2nd 00:06:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:21:000
15.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:06:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:21:000
16.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 3rd 00:06:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:21:000
17.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 00:06:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:22:000
18.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:06:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:22:000
19.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 00:06:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:23:000
20.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:06:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:24:000
21.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 00:06:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:25:000
22.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:06:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:25:000
23.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 00:06:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:26:000
24.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 00:06:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:27:000
25.  William Raymond VC Londres Finished 2nd 00:06:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:27:000
26.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 00:06:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:28:000
27.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 2nd 00:06:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:28:000
28.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 00:06:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:28:000
29.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 00:06:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:29:000
30.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 00:06:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:30:000
31.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 00:06:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:31:000
32.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:06:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:31:000
33.  Will Holland Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 00:06:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:31:000
34.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 00:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:06:32:000
35.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:32:000
36.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 00:06:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:33:000
37.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 00:06:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:33:000
38.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 00:06:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:33:000
39.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 00:06:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:34:000
40.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 00:06:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:37:000
41.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 00:06:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:37:000
42.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 00:06:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:38:000
43.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 00:06:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:40:000
44.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:06:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:40:000
45.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 00:06:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:40:000
46.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:06:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:42:000
47.  Brindley Taylor Crawley Wheelers Finished 2nd 00:06:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:42:000
48.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 2nd 00:06:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:42:000
49.  Will Auty 4T+ Velo Club Finished 3rd 00:06:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:46:000
50.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 00:06:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:46:000
51.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 00:06:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:46:000
52.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 00:06:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:47:000
53.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 00:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:48:000
54.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 00:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:48:000
55.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 00:06:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:49:000
56.  James Hawkins Bigfoot CC Finished 2nd 00:06:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:50:000
57.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:06:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:50:000
58.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 00:06:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:51:000
59.  Elliot Fullerton Bloodwise QSW Finished 3rd 00:06:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:51:000
60.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 00:06:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:51:000
61.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 00:06:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:52:000
62.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 00:06:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:54:000
63.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 00:06:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:56:000
64.  Christopher Hewitt Oxted Cycling Club Finished 3rd 00:06:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:57:000
65.  James Ambrose-Parish Cycle Team OnForm Finished 2nd 00:06:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:59:000
66.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 00:06:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:59:000
67.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished 2nd 00:07:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:06:000
68.  Jason Oram Adalta Race Team Finished 2nd 00:07:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:08:000
69.  Rob Stephenson Southborough & District Whls Finished 3rd 00:07:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:08:000
70.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 00:07:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:12:000
71.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 00:07:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:14:000
72.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 00:07:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:19:000
73.  Bradley Nelson Bloodwise QSW Finished 3rd 00:07:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:29:000
74.  James Franklin Velo Club Venta Finished 2nd 00:07:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:29:000
75.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 00:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:32:000
76.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 00:07:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:36:000
77.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 00:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:47:000
78.  Philip Lenney BowlPhish Racing Finished 2nd 00:08:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:04:000
79.  Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished 2nd 00:08:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:31:000

Stage 2 - Team Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - Team Time Trial - Results
1.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 00:14:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:14:46:000
1.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 00:14:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:46:000
1.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 00:14:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:46:000
1.  Brindley Taylor Crawley Wheelers Finished 2nd 00:14:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:46:000
2.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 00:15:05:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:05:000
2.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 00:15:05:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:05:000
2.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 00:15:05:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:05:000
2.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 00:15:05:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:05:000
3.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 00:15:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:10:000
3.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 00:15:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:10:000
3.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 00:15:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:10:000
3.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 00:15:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:10:000
4.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:15:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:22:000
4.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:15:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:22:000
4.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:15:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:22:000
5.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 00:15:23:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:23:000
5.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 00:15:23:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:23:000
5.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 3rd 00:15:23:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:23:000
6.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 00:15:24:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:24:000
6.  Will Holland Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 00:15:24:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:24:000
6.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 2nd 00:15:24:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:24:000
7.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:15:25:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:25:000
7.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:15:25:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:25:000
7.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:15:25:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:25:000
8.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 00:15:27:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:27:000
8.  William Raymond VC Londres Finished 2nd 00:15:27:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:27:000
8.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 00:15:27:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:27:000
9.  Will Auty 4T+ Velo Club Finished 3rd 00:15:36:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:36:000
9.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 00:15:36:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:36:000
9.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 00:15:36:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:36:000
9.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 00:15:36:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:36:000
10.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 2nd 00:15:37:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:37:000
10.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 00:15:37:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:37:000
10.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 00:15:37:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:37:000

Stage 3 - Goodwood Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Goodwood Road - Results
1.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Ambrose-Parish Cycle Team OnForm Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  William Raymond VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jason Oram Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Franklin Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  James Hawkins Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Will Auty 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Will Holland Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Brindley Taylor Crawley Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Rob Stephenson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Philip Lenney BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Bradley Nelson Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Nick Martin VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
69.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Christopher Hewitt Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
71.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
72.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
73.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
74.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
75.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
76.  Elliot Fullerton Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
77.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
78.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 4 - Ladies Mile Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4 - Ladies Mile Road - Results
1.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Will Holland Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Brindley Taylor Crawley Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Will Auty 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  James Hawkins Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  James Ambrose-Parish Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  William Raymond VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Elliot Fullerton Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  James Franklin Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Jason Oram Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Nick Martin VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
66.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Rob Stephenson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
69.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
71.  Philip Lenney BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
72.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 5 - Beachy Head Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 5 - Beachy Head Road - Results
1.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

6th July 19:00 - Prologue ITT Ditchling Beacon

7th July a.m. Goodwood Road Circuit (not motor circuit) TTT 
7th July p.m. Goodwood Motor Circuit
8th July Ladies Mile Groombridge

9th July Eastbourne - Beachy Head

All HQ and distances TBC

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 18:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd 241km / 150 miles
Thu 06/07/17 – 18:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
241km / 150 miles
Stage 1 - Prologue TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 19:30 Regional A Band 5 2nd, 3rd 20 mins / 8km / 5 miles
Thu 06/07/17 – 19:30
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
20 mins / 8km / 5 miles
Stage 2 - Team Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 11km / 7 miles
Fri 07/07/17 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
11km / 7 miles
Stage 3 - Goodwood Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 17:15 Regional A Band 5 2nd, 3rd 01 hr 30 mins / 64km / 40 miles
Fri 07/07/17 – 17:15
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
01 hr 30 mins / 64km / 40 miles
Stage 4 - Ladies Mile Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 113km / 70 miles
Sat 08/07/17 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
113km / 70 miles
Stage 5 - Beachy Head Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/07/17 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 105km / 65 miles
Sun 09/07/17 – 09:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
105km / 65 miles

Event Summary

Event Overview

Multi stage race taking in course around East and West Sussex.

Starting with a Prologue Time Trial and including flat stages, hilly stages and a Team Time Trial, this promises to be an exciting and tough event.

Open to teams of 4 riders. 

Riders can enter as composite teams, please state the name of your team during the entry process.

Individual riders will only be accepted as reserves and placed into composite teams, if there is space, you will however be selected and put on a team at random.

Time trial bikes are not accepted. All stages must be ridden on the same type of bicycle. No disc wheels or deep sections over 90mm.

Event Details

Event URN:

406007

Start Date:

Thu, 6th Jul 2017

Finish date:

Sun, 9th Jul 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Westmeston Parish Hall, Lewes Road, Westmeston, Hassocks, East Sussex, BN6 8RL
View map

Event Organiser:

John Powell
129 Valley Road, Newhaven, East Sussex, BN9 9UP
07988 838479
john.powell@threesixtysport.co.uk

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 1 - Prologue TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - Prologue TT - Results
1.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 00:06:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:00:000
2.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:06:01:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:01:000
3.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 00:06:03:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:03:000
4.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 00:06:08:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:08:000
5.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 00:06:10:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:10:000
6.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 00:06:10:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:10:000
7.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 00:06:13:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:13:000
8.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 00:06:14:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:14:000
9.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 00:06:15:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:15:000
10.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 00:06:17:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:17:000
11.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 2nd 00:06:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:18:000
12.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 00:06:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:19:000
13.  Nick Martin VC Meudon Finished 3rd 00:06:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:19:000
14.  Tom Swingler Halesowen A & CC Finished 2nd 00:06:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:21:000
15.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:06:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:21:000
16.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 3rd 00:06:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:21:000
17.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 00:06:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:22:000
18.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:06:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:22:000
19.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 00:06:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:23:000
20.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:06:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:24:000
21.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 00:06:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:25:000
22.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:06:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:25:000
23.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 00:06:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:26:000
24.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 00:06:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:27:000
25.  William Raymond VC Londres Finished 2nd 00:06:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:27:000
26.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 00:06:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:28:000
27.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 2nd 00:06:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:28:000
28.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 00:06:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:28:000
29.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 00:06:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:29:000
30.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 00:06:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:30:000
31.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 00:06:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:31:000
32.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:06:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:31:000
33.  Will Holland Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 00:06:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:31:000
34.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 00:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:06:32:000
35.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:06:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:32:000
36.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 00:06:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:33:000
37.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 00:06:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:33:000
38.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 00:06:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:33:000
39.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 00:06:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:34:000
40.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 00:06:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:37:000
41.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 00:06:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:37:000
42.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 00:06:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:38:000
43.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 00:06:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:40:000
44.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:06:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:40:000
45.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 00:06:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:40:000
46.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:06:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:42:000
47.  Brindley Taylor Crawley Wheelers Finished 2nd 00:06:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:42:000
48.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 2nd 00:06:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:42:000
49.  Will Auty 4T+ Velo Club Finished 3rd 00:06:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:46:000
50.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 00:06:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:46:000
51.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 00:06:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:46:000
52.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 00:06:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:47:000
53.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 00:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:48:000
54.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 00:06:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:48:000
55.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 00:06:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:49:000
56.  James Hawkins Bigfoot CC Finished 2nd 00:06:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:50:000
57.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:06:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:50:000
58.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 00:06:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:51:000
59.  Elliot Fullerton Bloodwise QSW Finished 3rd 00:06:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:51:000
60.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 00:06:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:51:000
61.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 00:06:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:52:000
62.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 00:06:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:54:000
63.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 00:06:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:56:000
64.  Christopher Hewitt Oxted Cycling Club Finished 3rd 00:06:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:57:000
65.  James Ambrose-Parish Cycle Team OnForm Finished 2nd 00:06:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:59:000
66.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 00:06:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:59:000
67.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished 2nd 00:07:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:06:000
68.  Jason Oram Adalta Race Team Finished 2nd 00:07:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:08:000
69.  Rob Stephenson Southborough & District Whls Finished 3rd 00:07:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:08:000
70.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 00:07:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:12:000
71.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 00:07:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:14:000
72.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 00:07:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:19:000
73.  Bradley Nelson Bloodwise QSW Finished 3rd 00:07:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:29:000
74.  James Franklin Velo Club Venta Finished 2nd 00:07:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:29:000
75.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 00:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:32:000
76.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 00:07:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:36:000
77.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 00:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:47:000
78.  Philip Lenney BowlPhish Racing Finished 2nd 00:08:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:04:000
79.  Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished 2nd 00:08:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:31:000

Stage 2 - Team Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - Team Time Trial - Results
1.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 00:14:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:14:46:000
1.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 00:14:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:46:000
1.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 00:14:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:46:000
1.  Brindley Taylor Crawley Wheelers Finished 2nd 00:14:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:46:000
2.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 00:15:05:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:05:000
2.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 00:15:05:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:05:000
2.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 00:15:05:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:05:000
2.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 00:15:05:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:05:000
3.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 00:15:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:10:000
3.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 00:15:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:10:000
3.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 00:15:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:10:000
3.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 00:15:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:10:000
4.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:15:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:22:000
4.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:15:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:22:000
4.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 00:15:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:22:000
5.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 00:15:23:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:23:000
5.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 00:15:23:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:23:000
5.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 3rd 00:15:23:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:23:000
6.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 00:15:24:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:24:000
6.  Will Holland Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 00:15:24:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:24:000
6.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 2nd 00:15:24:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:24:000
7.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:15:25:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:25:000
7.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:15:25:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:25:000
7.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 00:15:25:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:25:000
8.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 00:15:27:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:27:000
8.  William Raymond VC Londres Finished 2nd 00:15:27:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:27:000
8.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 00:15:27:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:27:000
9.  Will Auty 4T+ Velo Club Finished 3rd 00:15:36:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:36:000
9.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 00:15:36:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:36:000
9.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 00:15:36:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:36:000
9.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 00:15:36:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:36:000
10.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 2nd 00:15:37:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:37:000
10.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 00:15:37:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:37:000
10.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 00:15:37:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:15:37:000

Stage 3 - Goodwood Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Goodwood Road - Results
1.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Ambrose-Parish Cycle Team OnForm Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  William Raymond VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jason Oram Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Franklin Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  James Hawkins Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Will Auty 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Will Holland Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Brindley Taylor Crawley Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Rob Stephenson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Philip Lenney BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Bradley Nelson Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Nick Martin VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
69.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Christopher Hewitt Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
71.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
72.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
73.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
74.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
75.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
76.  Elliot Fullerton Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
77.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
78.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 4 - Ladies Mile Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4 - Ladies Mile Road - Results
1.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Will Holland Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Brindley Taylor Crawley Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Will Auty 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  James Hawkins Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  James Ambrose-Parish Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Matthew Jones BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  William Raymond VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Elliot Fullerton Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  James Franklin Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Jason Oram Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Nick Martin VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
66.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Ben Stowe Hemel Hempstead CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Rob Stephenson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
69.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
71.  Philip Lenney BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
72.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 5 - Beachy Head Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 5 - Beachy Head Road - Results
1.  Matthew Downie Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Cartland trainSharp Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Murray London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Moore Morvelo Basso RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Robert Telford Veloton Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James McKay TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Thomas Kirk Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Rob Sharland Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Peter Morris Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Paul Newsome Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ian Vagg 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Tim Whitehead Oxted Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Mark Emsley Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  James Hywel-Davies Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Craig Joy BowlPhish Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Sean Dunlea Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Tom Lane Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Richmond Rogers 4T+ Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Edward Silverton Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Peter Allan WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Bill Bell Bigfoot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  David Prickett Morvelo Basso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Thomas Key Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Christopher Filewood Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

6th July 19:00 - Prologue ITT Ditchling Beacon

7th July a.m. Goodwood Road Circuit (not motor circuit) TTT 
7th July p.m. Goodwood Motor Circuit
8th July Ladies Mile Groombridge

9th July Eastbourne - Beachy Head

All HQ and distances TBC

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 18:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd 241km / 150 miles
Thu 06/07/17 – 18:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
241km / 150 miles
Stage 1 - Prologue TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/07/17 19:30 Regional A Band 5 2nd, 3rd 20 mins / 8km / 5 miles
Thu 06/07/17 – 19:30
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
20 mins / 8km / 5 miles
Stage 2 - Team Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 11km / 7 miles
Fri 07/07/17 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
11km / 7 miles
Stage 3 - Goodwood Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 17:15 Regional A Band 5 2nd, 3rd 01 hr 30 mins / 64km / 40 miles
Fri 07/07/17 – 17:15
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
01 hr 30 mins / 64km / 40 miles
Stage 4 - Ladies Mile Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 113km / 70 miles
Sat 08/07/17 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
113km / 70 miles
Stage 5 - Beachy Head Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/07/17 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 105km / 65 miles
Sun 09/07/17 – 09:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
105km / 65 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk