CC Hackney Primavera Circuit Series 4

Closed Circuit , London – Saturday, 27 May 2017

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney is proud to present the Primavera Circuit Series  - the final part of a four event series at the Lea Valley Velopark this spring.There will be competitive racing for youth and adult categories.

Event Details

Event URN:

405928

Start Date:

Sat, 27th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB
View map

Event Organiser:

Neil Irons
07751495853

Results

Confirmed Results

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Andrew Carter Cycleworks.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Bailey Wilmot Cycle Team OnForm Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jose Trejos Finished 2nd 6

4. Jose Trejos -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 5

5. Rhys Clegg - PMR

Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  John Woyton Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Andrew Tiller Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Dorian Jawoszek Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Alexi Edwards Clay Cross Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Sale Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Alex Elferink East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Philip Hersey Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Damien Foy Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Kyle Peppo Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  John Mitchell 6AM Cycling Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Richmond Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Hazar Emre Tez Islington Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Giles Harvey Finished 4th 6

4. Giles Harvey -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Angelo Christides Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Fnan Afewerki Cycling Club Hackney Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Robert Bridgens San Fairy Ann CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Dawson Gemini BC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anthony Attwood San Fairy Ann CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Darren Franks Cranks Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  George Martin Woolwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Paul Cundy PMR Finished 4th 0

12. Paul Cundy - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rob Tutt Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Richard Neil St Ives CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Percy Walker-Smith VC Meudon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Sam Gregson Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Nicholas Mall Finished 0

17. Nicholas Mall -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Mark Bicknell Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Tony Padgett Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Bryan Dooley Finished 4th 0

20. Bryan Dooley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Ian Lindsay Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Darren Dowd Finished 4th 0

22. Darren Dowd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Lee Smith Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Lee Smith Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Jacob Storey North Devon Wheelers - South F... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Chris Bettinson Spalding Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Adam Hardy Crest Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Lewis Bryan Histon & Impington Bicycle Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Jonny Cheatle VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Peter Horrell Finished 4th 0

31. Peter Horrell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Jonathan Broadbent Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Kostas Kononovas London Baroudeurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Joshua Pettican Haverhill Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Jordan McLoughlin Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Shaun Wakefield Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Andrew Huckstepp Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Mark Heffernan Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Michael Fry Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Andrew Block Seeds Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Daniel Saunders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Charlene Du Preez VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Josie Shepherd Project 51 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Eeva Sarlin Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elisabeth Anderson CC London Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Elizabeth Hughes CC London Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lucy Harper Cycle Team OnForm Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Georgia Bullard Team Jadan-Weldtite Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alicia Speake Cycle Team OnForm Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Delia Beddis Les Filles Queen of the Mounta... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Kitty Pemberton-Platt Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Vivienne Tomlin CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Nicole Oh Les Filles Queen of the Mounta... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Helen Bridgman Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Anna Harborow Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Katrina Murphy Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Caroline Reuter London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Emma Claxton Finished 4th 0

18. Emma Claxton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Carolyn Swan Kent Velo Girls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Lesley Courtney Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Emily Bates 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jonna de Vries Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Tracy Corbett Les Filles Queen of the Mounta... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Emma Pickering Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Victoria Strila SunSport Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Elizabeth Saul London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Jane Dennyson Regents Park Rouleurs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Jan Scott 700CC Finished 3rd 0

28. Jan Scott - 700CC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Fred Ball Andover Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Nate Oldfield 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Michael Renardson Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Nathan Gibson St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Fred Gill Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Samuel Beadle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Daniel Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Finlay Wellings VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Leighton Dalley Grain Peninsula CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Christian Bright VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Conor Dash Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Max McNamara Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kess Claxton Finished A 0

4. Kess Claxton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Platts VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Allen Strada-Sport Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lance Childs Thanet RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Matthew Brooker Limited Edition Cycling Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Hill Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Gregory Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Stanley Boyd Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Sebastian Sandham Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Samuel Owen Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jacob Hardy Crest Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Robert De Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Iestyn Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  James Robinson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Ruben Mooney Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Che Forbes-Cummings Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Liam Conway St Ives CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Michael Marriott Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Sterling Smith Kings Lynn CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Gethin Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alarik Knox Finished E 0

1. Alarik Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Dafydd Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members and race in club colours - not in trade team replica kit. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 16:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 27/05/17 – 16:00
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 15:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 27/05/17 – 15:00
Regional C+, Band 5
55 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 16:00 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 27/05/17 – 16:00
Women Only, Band 5
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 14:10 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 14:10
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 14:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 14:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:35
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:15 Youth Only None --- 6 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:15
Youth Only, None
6 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:15 Youth Only None --- 6 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:15
Youth Only, None
6 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:00
Youth Only, None
4 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:00
Youth Only, None
4 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:00
Youth Only, None
4 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney is proud to present the Primavera Circuit Series  - the final part of a four event series at the Lea Valley Velopark this spring.There will be competitive racing for youth and adult categories.

Event Details

Event URN:

405928

Start Date:

Sat, 27th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB
View map

Event Organiser:

Neil Irons
07751495853

Results

Confirmed Results

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Andrew Carter Cycleworks.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Bailey Wilmot Cycle Team OnForm Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jose Trejos Finished 2nd 6

4. Jose Trejos -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 5

5. Rhys Clegg - PMR

Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  John Woyton Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Andrew Tiller Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Dorian Jawoszek Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Alexi Edwards Clay Cross Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Sale Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Alex Elferink East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Philip Hersey Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Damien Foy Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Kyle Peppo Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  John Mitchell 6AM Cycling Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Richmond Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Hazar Emre Tez Islington Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Giles Harvey Finished 4th 6

4. Giles Harvey -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Angelo Christides Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Fnan Afewerki Cycling Club Hackney Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Robert Bridgens San Fairy Ann CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Dawson Gemini BC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anthony Attwood San Fairy Ann CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Darren Franks Cranks Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  George Martin Woolwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Paul Cundy PMR Finished 4th 0

12. Paul Cundy - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rob Tutt Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Richard Neil St Ives CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Percy Walker-Smith VC Meudon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Sam Gregson Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Nicholas Mall Finished 0

17. Nicholas Mall -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Mark Bicknell Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Tony Padgett Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Bryan Dooley Finished 4th 0

20. Bryan Dooley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Ian Lindsay Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Darren Dowd Finished 4th 0

22. Darren Dowd -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Lee Smith Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Lee Smith Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Jacob Storey North Devon Wheelers - South F... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Chris Bettinson Spalding Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Adam Hardy Crest Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Lewis Bryan Histon & Impington Bicycle Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Jonny Cheatle VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Peter Horrell Finished 4th 0

31. Peter Horrell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Jonathan Broadbent Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Kostas Kononovas London Baroudeurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Joshua Pettican Haverhill Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Jordan McLoughlin Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Shaun Wakefield Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Andrew Huckstepp Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Mark Heffernan Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Michael Fry Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Andrew Block Seeds Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Daniel Saunders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Charlene Du Preez VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Josie Shepherd Project 51 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Eeva Sarlin Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elisabeth Anderson CC London Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Elizabeth Hughes CC London Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lucy Harper Cycle Team OnForm Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Georgia Bullard Team Jadan-Weldtite Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alicia Speake Cycle Team OnForm Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Delia Beddis Les Filles Queen of the Mounta... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Kitty Pemberton-Platt Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Vivienne Tomlin CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Nicole Oh Les Filles Queen of the Mounta... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Helen Bridgman Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Anna Harborow Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Katrina Murphy Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Caroline Reuter London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Emma Claxton Finished 4th 0

18. Emma Claxton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Carolyn Swan Kent Velo Girls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Lesley Courtney Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Emily Bates 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jonna de Vries Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Tracy Corbett Les Filles Queen of the Mounta... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Emma Pickering Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Victoria Strila SunSport Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Elizabeth Saul London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Jane Dennyson Regents Park Rouleurs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Jan Scott 700CC Finished 3rd 0

28. Jan Scott - 700CC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Fred Ball Andover Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Nate Oldfield 4T+ Velo Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Michael Renardson Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Nathan Gibson St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Fred Gill Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Samuel Beadle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Daniel Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Finlay Wellings VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Leighton Dalley Grain Peninsula CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Christian Bright VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Conor Dash Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Max McNamara Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kess Claxton Finished A 0

4. Kess Claxton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Platts VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Allen Strada-Sport Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lance Childs Thanet RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Matthew Brooker Limited Edition Cycling Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Hill Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Gregory Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Stanley Boyd Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Sebastian Sandham Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Samuel Owen Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jacob Hardy Crest Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Robert De Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Iestyn Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  James Robinson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Ruben Mooney Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Che Forbes-Cummings Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Liam Conway St Ives CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Michael Marriott Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Sterling Smith Kings Lynn CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Gethin Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alarik Knox Finished E 0

1. Alarik Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Dafydd Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members and race in club colours - not in trade team replica kit. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 16:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 27/05/17 – 16:00
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 15:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 27/05/17 – 15:00
Regional C+, Band 5
55 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 16:00 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 27/05/17 – 16:00
Women Only, Band 5
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 14:10 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 14:10
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 14:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 14:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:35
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:15 Youth Only None --- 6 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:15
Youth Only, None
6 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:15 Youth Only None --- 6 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:15
Youth Only, None
6 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:00
Youth Only, None
4 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:00
Youth Only, None
4 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:00
Youth Only, None
4 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/05/17 13:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 27/05/17 – 13:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk