Manchester Regional Track League First Division 2017

Track League , Manchester – Friday, 03 Feb 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

405247

Start Date:

Fri, 3rd Feb 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 27th Jan 2017

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Smith Finished N/A 0

3. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Johnstone Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alan Chorley Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Christian Aimson Janus RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Halley Woods Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Bunting Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Keen Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan Gutteridge Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Alan Chorley Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Spedding UVCA Troyes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Keen Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Gutteridge Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Savannah Morgan Team 22 Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alan Chorley Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Southby East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Halley Woods Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Smith Finished N/A 0

4. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alan Chorley Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Lowe Finished 2nd 0

2. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) - Results
1.  Halley Woods Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 Lap Scratch Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 Lap Scratch Race Group 3 - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Lowe Finished 2nd 0

2. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Spedding UVCA Troyes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:00 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:01 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:02 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:03 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:04 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:05 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:06 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:07 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:08 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:09 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:10 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:11 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:12 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:13 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:14 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:14
Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:15 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:15
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:16 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:17 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:17
Event 16 - 25 Lap Scratch Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:18 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:18
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:19 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:19
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:30 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:30
Regional C, None
E/1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:30 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (Min Age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 03/02/17 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

405247

Start Date:

Fri, 3rd Feb 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 27th Jan 2017

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Smith Finished N/A 0

3. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Johnstone Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alan Chorley Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Christian Aimson Janus RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Halley Woods Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Bunting Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Keen Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan Gutteridge Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Alan Chorley Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Gibson N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Spedding UVCA Troyes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Keen Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Gutteridge Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Savannah Morgan Team 22 Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alan Chorley Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Devil Group 3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Southby East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Halley Woods Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Georgia Gage University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Smith Finished N/A 0

4. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alan Chorley Seamons CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Lowe Finished 2nd 0

2. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) - Results
1.  Halley Woods Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Kent St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 Lap Scratch Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 Lap Scratch Race Group 3 - Results
1.  Sam Iddon N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Lowe Finished 2nd 0

2. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Spedding UVCA Troyes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:00 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:01 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:01
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:02 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:02
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:03 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:03
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:04 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:04
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:05 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:05
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:06 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:06
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:07 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:07
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:08 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:08
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:09 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:09
Event 8 - Devil Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:10 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:10
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:11 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:11
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:12 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:12
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:13 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:13
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:14 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:14
Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:15 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:15
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:16 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:17 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:17
Event 16 - 25 Lap Scratch Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:18 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:18
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:19 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:19
2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:30 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:30
Regional C, None
E/1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:30 Regional C None ---
Fri 03/02/17 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (Min Age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/02/17 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 03/02/17 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk