Manchester Regional Track League Premier Division 2017

Track League , Manchester – Tuesday, 21 Nov 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

405239

Start Date:

Tue, 21st Nov 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Tue, 14th Nov 2017

Results

Confirmed Results

Event 1 - 40 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 40 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 2 - 40 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 40 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Adam Blythe Aqua Blue Sport Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Lawless Axeon Hagens Berman CT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Matthew Bostock 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ethan Hayter 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 3 - 50 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 50 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Scott Burns Drag2Zero Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rebecca Raybould Team Breeze Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 4 - 50 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 50 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ben Swift UAE Team Emirates Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Ethan Hayter 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 5 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lauren Dolan Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Bostock 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Matthew Walls 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 7 - 50 Lap Scratch Race (Group 1 & 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 50 Lap Scratch Race (Group 1 & 2) - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ethan Hayter 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Christopher Lawless Axeon Hagens Berman CT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ben Swift UAE Team Emirates Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Participation in Premier Division is subject to invitation or position in Friday Night (First Division) League

The Races

Event 1 - 40 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 2 - 40 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 3 - 50 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 4 - 50 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 5 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 6 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 7 - 50 Lap Scratch Race (Group 1 & 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
E/1/2/3/4/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 20:00 Regional C None --- 02 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 21/11/17 – 20:00
Regional C, None
02 hr
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 20:00 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/11/17 – 20:00

U16

Youth Only, Track League Youth
02 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

405239

Start Date:

Tue, 21st Nov 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Tue, 14th Nov 2017

Results

Confirmed Results

Event 1 - 40 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 40 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 2 - 40 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 40 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Adam Blythe Aqua Blue Sport Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Lawless Axeon Hagens Berman CT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Matthew Bostock 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ethan Hayter 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 3 - 50 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 50 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Scott Burns Drag2Zero Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rebecca Raybould Team Breeze Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 4 - 50 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - 50 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ben Swift UAE Team Emirates Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Ethan Hayter 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 5 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Harry Hardcastle Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Barton Speedflex Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lauren Dolan Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Bostock 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Harry Tanfield BIKE Channel Canyon Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Matthew Walls 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 7 - 50 Lap Scratch Race (Group 1 & 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 50 Lap Scratch Race (Group 1 & 2) - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ethan Hayter 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Christopher Lawless Axeon Hagens Berman CT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ben Swift UAE Team Emirates Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Participation in Premier Division is subject to invitation or position in Friday Night (First Division) League

The Races

Event 1 - 40 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 2 - 40 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 3 - 50 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 4 - 50 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 5 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 6 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
Event 7 - 50 Lap Scratch Race (Group 1 & 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 21/11/17 – 01:00
E/1/2/3/4/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 20:00 Regional C None --- 02 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 21/11/17 – 20:00
Regional C, None
02 hr
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/11/17 20:00 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 21/11/17 – 20:00

U16

Youth Only, Track League Youth
02 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk