Woolly Mamil Winter Series 3

Closed Circuit , Stourport-On-Severn – Saturday, 04 Feb 2017

Event Summary

Event Overview

As part of our ambition to fully support grass roots and, in particular, women's racing we have booked the Stourport cycling circuit for Saturdays 21st, 28th of January and 04th , 11th February 2017 to host a series of races, this will include...

11.00 - 11.40 Women only

11.50 – 12.20 U14 Girls, U14 Boys, U16 Girls, U16 Boys  

12.30 – 1.15 1st, 2nd, 3rd, 4th Cat

1.20 – 2.00 4th Cat.

Timings may vary.

There will be prizes for the series winners. Rubbish prizes but prizes all the same. You will understand why the prizes are rubbish when we tell you we are trying to keep the entry down to £10. 

Stay tuned for more announcements but just imagine how great your lungs will feel!. Bring a flask... 

Event Details

Event URN:

405069

Start Date:

Sat, 4th Feb 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stourport Sports Club, Kingsway, Stourport-On-Severn, Worcestershire, DY13 8BQ

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Adam Lewis United Cycling Team St Truiden Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ben Healy Zappi Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark McCann DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Cox RPD Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  William Lewis Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Daniel Minor Lyme RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Ireson KTM UK Factory MTB Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Joe Charley Stourbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Glyn Roberts EvoVelo Karbona Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Will Perrin Gannet CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Nick Onyett Ely Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  James Green Stourbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Mark Alston University of Birmingham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Chris Lloyd Stourbridge CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  James Brisco Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jonathan Oxley Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  George Smith VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Dylan Hall Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Nikolas James Lyme RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Stephen Minton Ludlow Brewery Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Olly Hacker University of Birmingham CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Roger Cutler Beacon Roads CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Colin Smith Ely Race Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Pinches Wolverhampton Whls Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Chris Booth Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Vernon Wrekinsport CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Pete Matthews Team V-Sprint Racing Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Tim Spencer Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Iain Duggan Gannet CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Joe Peatson Ely Race Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matthew Burrows Malvern Cycle Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  William Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gary Walters Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  James Banks Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Scott Palmer Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Torquil Hall University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Andrew Evans Hafren CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Darren Winterburn DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Steve Butler Malvern Cycle Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Nicholas Long Nova Raiders Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Darren Cadwallader Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  William Davies University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Dave Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  James Tate Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Stewart Ball Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Michael Hill Chester RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Aaron Poole Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Philip Richardson Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Kevin Hayward Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Giulio Cervi Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
33.  Alec Bond Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  James Galliers Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Neil Ruston Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Mark Greenway Stourbridge CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Konrad Harradine Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Graham Halford Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  William Hints Ludlow CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Trevor Ricketts VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Ben Holland DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  William Middleton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jonno Carroll Paramount CRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Mark Goodhead University of Birmingham CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ashley Manton Dynamic Rides CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andrew Milner North Cotswold CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Graeme Rout Gannet CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Thomas White Dynamic Rides CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Gabriella Homer Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christie Jones Team Sidcup Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kate Mingay Newport Olympic Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Catherine Coley VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Leah Ball Brotherton Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gemma Stuart VeloVitesse Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jacqui Philips Wyre Forest CRC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Charlotte Chapman Nova Raiders Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Charlie Iles VeloVitesse Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ella Roper Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leah Dixon Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jessica O'riley Finished 0

14.  Jessica O'riley -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Melissa Wilkinson Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Naomi Eaton Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Sara Northover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jane Chapman Nova Raiders Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Amy Crumpton Boot Out Breast Cancer C.C Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Jo Barker Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jacob Reid Liv Awol Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Rhys Thomas MnD Fusion RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Louis Evans Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Scott Williams Dyffryn Conwy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  William Truelove Herefordshire Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Samuel Berry Bikechain- Ricci Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  David Hird Stratford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Iwan Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Euan Backus Zappi's Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Harry Atkins Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jordan Hall-Wallace Solihull CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- James Storey Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Lorna Sharples Halesowen A & CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Samuel Butters Sulis Scorpions YCA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Farmer Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Sam Holwill Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Aaron Mansell Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jenson Harris Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Louis Smith Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Joseph Gibbs Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Part of a series of races on the 21/01/17, 28/01/17, 04/02/17, 11/02/17. Race entry will be taken on a first come first served basis.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 13:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 13:45
Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 15:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 15:00
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 11:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 11:00
Women Only, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 12:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 12:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 12:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 12:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 13:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 13:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Overview

As part of our ambition to fully support grass roots and, in particular, women's racing we have booked the Stourport cycling circuit for Saturdays 21st, 28th of January and 04th , 11th February 2017 to host a series of races, this will include...

11.00 - 11.40 Women only

11.50 – 12.20 U14 Girls, U14 Boys, U16 Girls, U16 Boys  

12.30 – 1.15 1st, 2nd, 3rd, 4th Cat

1.20 – 2.00 4th Cat.

Timings may vary.

There will be prizes for the series winners. Rubbish prizes but prizes all the same. You will understand why the prizes are rubbish when we tell you we are trying to keep the entry down to £10. 

Stay tuned for more announcements but just imagine how great your lungs will feel!. Bring a flask... 

Event Details

Event URN:

405069

Start Date:

Sat, 4th Feb 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stourport Sports Club, Kingsway, Stourport-On-Severn, Worcestershire, DY13 8BQ

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Adam Lewis United Cycling Team St Truiden Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ben Healy Zappi Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark McCann DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Cox RPD Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  William Lewis Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Daniel Minor Lyme RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Ireson KTM UK Factory MTB Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Joe Charley Stourbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Glyn Roberts EvoVelo Karbona Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Will Perrin Gannet CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Nick Onyett Ely Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  James Green Stourbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Mark Alston University of Birmingham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Chris Lloyd Stourbridge CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  James Brisco Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jonathan Oxley Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  George Smith VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Dylan Hall Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Nikolas James Lyme RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Stephen Minton Ludlow Brewery Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Olly Hacker University of Birmingham CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Roger Cutler Beacon Roads CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Colin Smith Ely Race Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Pinches Wolverhampton Whls Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Chris Booth Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Vernon Wrekinsport CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Pete Matthews Team V-Sprint Racing Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Tim Spencer Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Iain Duggan Gannet CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Joe Peatson Ely Race Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matthew Burrows Malvern Cycle Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  William Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gary Walters Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  James Banks Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Scott Palmer Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Torquil Hall University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Andrew Evans Hafren CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Darren Winterburn DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Steve Butler Malvern Cycle Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Nicholas Long Nova Raiders Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Darren Cadwallader Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  William Davies University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Dave Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  James Tate Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Stewart Ball Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Michael Hill Chester RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Aaron Poole Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Philip Richardson Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Kevin Hayward Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Giulio Cervi Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
33.  Alec Bond Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  James Galliers Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Neil Ruston Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Mark Greenway Stourbridge CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Konrad Harradine Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Graham Halford Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  William Hints Ludlow CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Trevor Ricketts VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Ben Holland DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  William Middleton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jonno Carroll Paramount CRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Mark Goodhead University of Birmingham CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ashley Manton Dynamic Rides CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andrew Milner North Cotswold CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Graeme Rout Gannet CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Thomas White Dynamic Rides CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Gabriella Homer Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christie Jones Team Sidcup Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kate Mingay Newport Olympic Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Catherine Coley VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Leah Ball Brotherton Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gemma Stuart VeloVitesse Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jacqui Philips Wyre Forest CRC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Charlotte Chapman Nova Raiders Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Charlie Iles VeloVitesse Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ella Roper Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leah Dixon Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jessica O'riley Finished 0

14.  Jessica O'riley -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Melissa Wilkinson Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Naomi Eaton Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Sara Northover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jane Chapman Nova Raiders Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Amy Crumpton Boot Out Breast Cancer C.C Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Jo Barker Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jacob Reid Liv Awol Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Rhys Thomas MnD Fusion RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Louis Evans Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Scott Williams Dyffryn Conwy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  William Truelove Herefordshire Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Samuel Berry Bikechain- Ricci Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  David Hird Stratford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Iwan Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Nick Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Euan Backus Zappi's Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Harry Atkins Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jordan Hall-Wallace Solihull CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- James Storey Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Lorna Sharples Halesowen A & CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Samuel Butters Sulis Scorpions YCA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Farmer Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Sam Holwill Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Aaron Mansell Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jenson Harris Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Louis Smith Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Joseph Gibbs Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Part of a series of races on the 21/01/17, 28/01/17, 04/02/17, 11/02/17. Race entry will be taken on a first come first served basis.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 13:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 13:45
Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 15:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 15:00
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 11:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 11:00
Women Only, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 12:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 12:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 12:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 12:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 13:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 13:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/02/17 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/02/17 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk