ZipVit / Lichfield CCC Youth Races #4 & Adult Spring Meeting at Curborough

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 17 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

In the morning - The fourth of five events for youth riders being staged at Curborough in 2017. Each will run as an individual event.

There will be a full morning of youth races but we are still working on the detail - which will be e-mailed and on our website.

In the afternoon - Go Race, Womens Race, Cat 4 Race and Cat 2-3 Race

Event Details

Event URN:

404721

Start Date:

Sat, 17th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Series:

West Midlands Youth Circuit Series

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Bryan Herefordshire Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elliot Turner Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jonah Hearn Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Teddy Wright Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Henry Jenkin Market Drayton Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Matthew Hitchmough Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harry Lane Finished E 0

11.  Harry Lane -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Daniel Brownsword Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  William Rhead Lichfield City CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tom Jackson Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Andrew Groves Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Leo Bass The MI Racing Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Jake Bazeley Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Felix Forrester Wyre Forest CRC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Joel Russell Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Nathan Brennan Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Samuel Brownsword Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Oliver Ward Wolverhampton Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Hamish Cooper Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Remi Alexander Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Tandy Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edie Bott 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Carys Blowers Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Zoe Parker Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Holly Saunders Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Sophie Jackson Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jasmine Alexander Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ella Harris Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Imogen Greaves Lichfield City CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Danielle Barker Halesowen A & CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emyr Truelove Abergavenny Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Spencer Corder Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Zak Machin Rivet Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Matthew Jordan Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Ben Marsh Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Luke Mannings Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Billy Laight Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Alexander Burden Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Henry Barker-Pine Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Max Saunders Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Ben Machin Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Jack Alexander Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Luke Brennan Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Noah Harvey Stratford CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Sacha White Bicester Millennium CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tia Carr Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Caitlin Harvey Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Eleanor Cooper Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Harriet Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Posie Forrester Wyre Forest CRC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ed Lowe Fenland Clarion CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jacob Jones Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Max Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joshua Brown Kettering CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Aaron Mansell Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  William Farmer Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Conor Jones Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Oliver Tandy Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Sam Marsh Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Alexander Ward Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Thomas Charles Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Charlie Boddice Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Louis Smith Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  William Ryan Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Joshua Pearson Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Baden Green Stratford CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ella Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Cooper Team Terminator Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Liam James-Morris MnD Fusion RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander Coates Innovation Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Isaac Russell Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Kerrigan Robb OVB Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jacob Reid Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jacques Coates Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Tom Withers Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Billy Norton Herefordshire Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Louis Evans Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Thomas Simmons Rutland Rouleur Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Thomas Cole Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Will Beech The MI Racing Academy Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ewan Mackie Matlock CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Simon Wyllie Halesowen A & CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joe Yates Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aleshia Mellor Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Race - Results
1.  Andrew Milner Evesham & District Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Simon Parry Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Gavin Hamilton Finished 0

3.  Gavin Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Phil Smith Finished 0

4.  Phil Smith -

Points: 0 | Status: Finished
5.  John Cooper Lichfield City CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Victoria Webb Royal Air Force CA Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lauren Creamer Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabriella Homer Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Fleeman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Leah Ball Wyre Forest CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gemma Stuart VeloVitesse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  David Bennett Lichfield City CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  John Buchan Lichfield City CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Omar Khaled-Smith Newport Shropshire CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jamie Holmes Rivet Racing Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Darren Winterburn DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Przemyslaw Krzysiak Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Liam Mahoney Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Deeley CC Giro Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Trevor Ricketts VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Robert Arnold Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Edward Cooney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ben Holland DMW - BRIDGTOWN Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Andrew Milner North Cotswold CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Edd Phillips Hetton Hawks Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Josh Yates Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Moore Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Higgins Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joel Candy Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  George Moore Bicicielo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Hillman Velo Runner Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Daniel Minor Lyme RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas Kirk Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jonathan Hornblow Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Grant Bigham Velo Runner Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Javelleau-Hill CC Giro Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Chris Limberger Beeston Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Mark McCann DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Kieran Frend Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gareth Scott Bicicielo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Stewart Ball Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Aaron Chambers-Smith Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Richard Lloyd Velo Runner Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Scott Probert Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Gregory Slater Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Edward Silverton Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Thomas Ford Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Jack Clay Rivet Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Stuart Smith Lichfield City CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Danny Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries close at 12.00 noon on the Wednesday before the event.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:05 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 09:05
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:05 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 09:05
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 09:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 09:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 10:05 Youth Only None --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 10:05
Youth Only, None
35 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 10:05 Youth Only None --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 10:05
Youth Only, None
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 10:45 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 10:45
Youth Only, Band 5
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 10:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 10:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
55 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
55 mins
Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 13:20 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/06/17 – 13:20
Go-Race, None
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 14:10 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 17/06/17 – 14:10
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 15:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 17/06/17 – 15:15
Regional C+, Band 5
40 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 16:10 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 17/06/17 – 16:10

2/3

Regional A, Band 4
01 hr

Event Summary

Event Overview

In the morning - The fourth of five events for youth riders being staged at Curborough in 2017. Each will run as an individual event.

There will be a full morning of youth races but we are still working on the detail - which will be e-mailed and on our website.

In the afternoon - Go Race, Womens Race, Cat 4 Race and Cat 2-3 Race

Event Details

Event URN:

404721

Start Date:

Sat, 17th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Series:

West Midlands Youth Circuit Series

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Bryan Herefordshire Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elliot Turner Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jonah Hearn Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Teddy Wright Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Henry Jenkin Market Drayton Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Matthew Hitchmough Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harry Lane Finished E 0

11.  Harry Lane -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Daniel Brownsword Solihull CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  William Rhead Lichfield City CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tom Jackson Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Andrew Groves Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Leo Bass The MI Racing Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Jake Bazeley Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Felix Forrester Wyre Forest CRC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Joel Russell Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Nathan Brennan Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Samuel Brownsword Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Oliver Ward Wolverhampton Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Hamish Cooper Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Liam Campbell Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Remi Alexander Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Tandy Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edie Bott 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Carys Blowers Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Zoe Parker Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Holly Saunders Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Sophie Jackson Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jasmine Alexander Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ella Harris Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Imogen Greaves Lichfield City CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Danielle Barker Halesowen A & CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emyr Truelove Abergavenny Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Spencer Corder Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Zak Machin Rivet Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Matthew Jordan Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Ben Marsh Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Luke Mannings Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Billy Laight Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Alexander Burden Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Henry Barker-Pine Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Max Saunders Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Ben Machin Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Jack Alexander Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Luke Brennan Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Noah Harvey Stratford CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Sacha White Bicester Millennium CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tia Carr Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Caitlin Harvey Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Eleanor Cooper Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Harriet Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Posie Forrester Wyre Forest CRC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ed Lowe Fenland Clarion CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jacob Jones Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Max Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joshua Brown Kettering CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Aaron Mansell Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  William Farmer Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Conor Jones Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Oliver Tandy Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Sam Marsh Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Alexander Ward Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Thomas Charles Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Charlie Boddice Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Louis Smith Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  William Ryan Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Joshua Pearson Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Baden Green Stratford CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ella Williams Herefordshire Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Cooper Team Terminator Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Liam James-Morris MnD Fusion RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander Coates Innovation Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Isaac Russell Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Kerrigan Robb OVB Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jacob Reid Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jacques Coates Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Tom Withers Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Billy Norton Herefordshire Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Louis Evans Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Thomas Simmons Rutland Rouleur Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Thomas Cole Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Will Beech The MI Racing Academy Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ewan Mackie Matlock CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Simon Wyllie Halesowen A & CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joe Yates Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Aleshia Mellor Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Race - Results
1.  Andrew Milner Evesham & District Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Simon Parry Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Gavin Hamilton Finished 0

3.  Gavin Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Phil Smith Finished 0

4.  Phil Smith -

Points: 0 | Status: Finished
5.  John Cooper Lichfield City CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Victoria Webb Royal Air Force CA Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lauren Creamer Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabriella Homer Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Fleeman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Leah Ball Wyre Forest CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gemma Stuart VeloVitesse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  David Bennett Lichfield City CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  John Buchan Lichfield City CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Omar Khaled-Smith Newport Shropshire CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jamie Holmes Rivet Racing Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Darren Winterburn DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Przemyslaw Krzysiak Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Liam Mahoney Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Deeley CC Giro Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Trevor Ricketts VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Robert Arnold Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Edward Cooney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ben Holland DMW - BRIDGTOWN Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Andrew Milner North Cotswold CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Edd Phillips Hetton Hawks Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Josh Yates Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Moore Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Higgins Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joel Candy Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  George Moore Bicicielo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Hillman Velo Runner Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Daniel Minor Lyme RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas Kirk Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jonathan Hornblow Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Grant Bigham Velo Runner Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Javelleau-Hill CC Giro Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Chris Limberger Beeston Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Mark McCann DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Kieran Frend Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gareth Scott Bicicielo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Stewart Ball Wyre Forest CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Aaron Chambers-Smith Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Richard Lloyd Velo Runner Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Scott Probert Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Gregory Slater Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Edward Silverton Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Thomas Ford Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Jack Clay Rivet Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Stuart Smith Lichfield City CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Danny Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries close at 12.00 noon on the Wednesday before the event.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:05 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 09:05
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:05 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 09:05
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 09:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 09:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 10:05 Youth Only None --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 10:05
Youth Only, None
35 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 10:05 Youth Only None --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 10:05
Youth Only, None
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 10:45 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 10:45
Youth Only, Band 5
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 10:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 10:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
55 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/06/17 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
55 mins
Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 13:20 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/06/17 – 13:20
Go-Race, None
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 14:10 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 17/06/17 – 14:10
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 15:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 17/06/17 – 15:15
Regional C+, Band 5
40 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 16:10 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 17/06/17 – 16:10

2/3

Regional A, Band 4
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk