Cyclopark Summer Race Series #1

Closed Circuit , Gravesend – Thursday, 20 Apr 2017

Event Summary

Event Overview

Series of 10 circuit races, comprising of seperate races for 3/4 women, 3/4 men and E/1/2 men.

Event Details

Event URN:

404679

Start Date:

Thu, 20th Apr 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Claire Hammond Twickenham CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rosie Wallace Liv Awol Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Bethany Rolf University of Bristol CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Clara Wood Folkestone Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Emma Claxton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emma Juden San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Charmaine Pullen Adalta Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrew Farndon Army Cycling Union Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jules Birks VC Londres Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Finn Fitzgerald UCL Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lewis Taylor Ashford Road Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Burt University of Leeds Cycling Cl... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gary Bull Bigfoot CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stuart Taplin Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Wilkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John Parkin CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Hill VC Deal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Dan Miller Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Collins University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Simon Bell 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Matthew McGhee Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Richard Poole Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Lee Higlett Team Corridori Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Christopher Walker Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Paul Philpott Adalta Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jon Pearce Club Grappa Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Lloyd Patman London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Luke Coleman Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Benjamin Tappenden In Gear Quickvit CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Adam Crook Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Matthew Elston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Jolyon Willard Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Ewan Muir Wigmore CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Koos Verhagen Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Jelani Newell Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Conrad Hill Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Malcolm Oates Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Paul Hunter Addiscombe CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Mick Claydon Ashford Whlrs CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Thomas Kitt Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Ian Beard Finished 4th 0

39.  Ian Beard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Andrew Lancaster Hastings & St Leonards CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Buzz Shephard GS Avanti Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Steve Konrad DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Lee Smith Ashford Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Robert Ross Ipswich Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  David Moffat Thanet RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
46.  Gary Pullen Adalta Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Miles Baker-Clarke Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
48.  Edward Jackson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Peter Lawrence Club Grappa Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Simon Skerton Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
51.  David Pettitt Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Anthony Attwood San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
53.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Haydon Davis Wigmore CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Ross Hallard Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Michael Heptonstall North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
58.  Ian Leeding Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Adam Platts VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Joseph Spaulding Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
61.  Albert Townley West Kent Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  James Webb Elitecycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alexandar Richardson BIKE Channel Canyon Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Robert Ormond Vredestein Basso Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Iain Carr Beeston Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Jodrell Vredestein Basso Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Anderson API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alan Newman Wigmore CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ian Vagg 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom Roberts-Smart VC Deal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jose Trejos VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/04/17 19:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 20/04/17 – 19:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/04/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 20/04/17 – 19:00

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/04/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 20/04/17 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Series of 10 circuit races, comprising of seperate races for 3/4 women, 3/4 men and E/1/2 men.

Event Details

Event URN:

404679

Start Date:

Thu, 20th Apr 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Claire Hammond Twickenham CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rosie Wallace Liv Awol Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Bethany Rolf University of Bristol CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Clara Wood Folkestone Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Emma Claxton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emma Juden San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Charmaine Pullen Adalta Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrew Farndon Army Cycling Union Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jules Birks VC Londres Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Finn Fitzgerald UCL Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lewis Taylor Ashford Road Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Burt University of Leeds Cycling Cl... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gary Bull Bigfoot CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stuart Taplin Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Wilkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John Parkin CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Hill VC Deal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Dan Miller Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Collins University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Simon Bell 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Matthew McGhee Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Richard Poole Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Lee Higlett Team Corridori Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Christopher Walker Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Paul Philpott Adalta Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jon Pearce Club Grappa Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  James Drain Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Lloyd Patman London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Luke Coleman Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Benjamin Tappenden In Gear Quickvit CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Adam Crook Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Matthew Elston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Jolyon Willard Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Ewan Muir Wigmore CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Koos Verhagen Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Jelani Newell Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Conrad Hill Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Malcolm Oates Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Paul Hunter Addiscombe CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Mick Claydon Ashford Whlrs CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Thomas Kitt Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Ian Beard Finished 4th 0

39.  Ian Beard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Andrew Lancaster Hastings & St Leonards CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Buzz Shephard GS Avanti Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Steve Konrad DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Lee Smith Ashford Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Robert Ross Ipswich Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  David Moffat Thanet RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
46.  Gary Pullen Adalta Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Miles Baker-Clarke Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
48.  Edward Jackson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Peter Lawrence Club Grappa Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Simon Skerton Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
51.  David Pettitt Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Anthony Attwood San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
53.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Haydon Davis Wigmore CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Ross Hallard Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Michael Heptonstall North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
58.  Ian Leeding Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Adam Platts VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Joseph Spaulding Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
61.  Albert Townley West Kent Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  James Webb Elitecycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alexandar Richardson BIKE Channel Canyon Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Robert Ormond Vredestein Basso Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Iain Carr Beeston Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Jodrell Vredestein Basso Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Anderson API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alan Newman Wigmore CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ian Vagg 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom Roberts-Smart VC Deal Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jose Trejos VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/04/17 19:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 20/04/17 – 19:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/04/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 20/04/17 – 19:00

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/04/17 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 20/04/17 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk