Preston Park Youth Omnium 2017

Track , Brighton – Sunday, 21 May 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

404504

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 6)

Entry close date

Sun, 7th May 2017

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Finn Anderson-Grout Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jamie Bray Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jacques Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Francis Schofield Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Alex Harvey VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Carmen Dawtrey Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Louis Boulton VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  George Harvey VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Scott Randall Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daisy Pattinson Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 (Not Part of Area Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 (Not Part of Area Competition) - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sebastian Boulton VC Jubilee Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aidan Beattie Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 (Not Part of Area Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 (Not Part of Area Competition) - Results
1.  Thomas Carr Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Isla Pattinson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Signing on finishes at 11.30

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only None ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only None ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, None
U10 (Not Part of Area Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only None ---
Sun 21/05/17 – 12:00
U8 (Not Part of Area Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only None ---
Sun 21/05/17 – 12:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

404504

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 6)

Entry close date

Sun, 7th May 2017

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Finn Anderson-Grout Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jamie Bray Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jacques Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Francis Schofield Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Alex Harvey VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Carmen Dawtrey Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Louis Boulton VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  George Harvey VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Scott Randall Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daisy Pattinson Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 (Not Part of Area Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 (Not Part of Area Competition) - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sebastian Boulton VC Jubilee Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Aidan Beattie Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 (Not Part of Area Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 (Not Part of Area Competition) - Results
1.  Thomas Carr Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Isla Pattinson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Signing on finishes at 11.30

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only Youth ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only None ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only None ---
Sun 21/05/17 – 12:00
Youth Only, None
U10 (Not Part of Area Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only None ---
Sun 21/05/17 – 12:00
U8 (Not Part of Area Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Youth Only None ---
Sun 21/05/17 – 12:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk