Susies Youth Track Meeting

Track , Portsmouth – Saturday, 22 Apr 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

404223

Start Date:

Sat, 22nd Apr 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 6)

Entry close date

Thu, 6th Apr 2017

Event Organiser:

Susan Knight
02392642226

Results

Confirmed Results

U10 (Not Part of Area Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 (Not Part of Area Competition) - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Challen Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Daniele Negroni Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella-Marie Dearlove BournemouthArrow/HotelCollingw... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlotte Kelly Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Finn Anderson-Grout Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  George Sloan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jacques Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Samuel Berry Bikechain - Ricci Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jamie Haycock BournemouthArrow/HotelCollingw... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Riley Searle Nuun-Sigma Sport-London RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Challen Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Epic Coachi... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emily Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Important - Please note the following National Track Omnium Competition Regulation - A rider may only participate within one area competition This event will be using transponders, Riders without a PPV/Reading TL transponder will be required to pay a £20 returnable deposit before signing on

The Races

U10 (Not Part of Area Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 22/04/17 – 10:00
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

404223

Start Date:

Sat, 22nd Apr 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 6)

Entry close date

Thu, 6th Apr 2017

Event Organiser:

Susan Knight
02392642226

Results

Confirmed Results

U10 (Not Part of Area Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 (Not Part of Area Competition) - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jack Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Challen Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Daniele Negroni Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella-Marie Dearlove BournemouthArrow/HotelCollingw... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlotte Kelly Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Finn Anderson-Grout Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  George Sloan VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jacques Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Dan Byrne Poole CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Samuel Berry Bikechain - Ricci Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jamie Haycock BournemouthArrow/HotelCollingw... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Riley Searle Nuun-Sigma Sport-London RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Challen Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Epic Coachi... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Emily Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Important - Please note the following National Track Omnium Competition Regulation - A rider may only participate within one area competition This event will be using transponders, Riders without a PPV/Reading TL transponder will be required to pay a £20 returnable deposit before signing on

The Races

U10 (Not Part of Area Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 22/04/17 – 10:00
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only None ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/04/17 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/04/17 – 10:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk