San Fairy Ann Spring Circuit Races 1

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 27 Feb 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

490/EN/011/2010

Start Date:

Sat, 27th Feb 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jonah Hawkes Thanet RC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain PMCC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lauren Murphy Team Milton Keynes Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Farrow Eagle RC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Elinor Baldwin Eagle RC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Ellie Barfield Birmingham CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alex Peters Cycling Club Hackney Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Murphy Team Milton Keynes Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sherilyn Powell Chelmer CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Michael Piper San Fairy Ann CC Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Matt Cowan North Road CC Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Stefan Pantos Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stefan Pantos Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Neal Mackintosh London Phoenix CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Neal Mackintosh London Phoenix CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Henry Bird Lewes Wanderers CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Michael Barnes Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Ian Sutton San Fairy Ann CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Samuel King Cambridge CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Rory Campbell London Phoenix CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  George Pearl Southend Wheelers Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jeffrey Orrey Essex Roads CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christopher Dick London Phoenix CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Sam Quinlan Medway Velo Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Kieron Redmond Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Matthew Cook API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Holt Cambridge University CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Damien Foy Eagle RC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Vik Chaudhuri Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Benjamin Brown Whitewebbs CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Kieran Frend Pendragon Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Chris McNamara Alpha Road Club Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Luke Merrilees WyndyMilla Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Stuart Spies London Dynamo Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Ashley Cox Alpha Road Club Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Paul Foreman Alpha Road Club Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Sam Humpheson PH-MAS/Paul Milnes Cycles Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Daniel Tilley VO2 Development Team Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Graham Galvin East London Velo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Will Hedden Glade CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Sean Kilroy Glade CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Jason Kettle Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Wojciech Szlachta Cambridge University CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Phill Cloke San Fairy Ann CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Lawrence Carpenter Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Gonzalo Rodriguez Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Drew Holmes VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Joshua Cunningham ASFRA Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

U12/U10/U8 on bottom circuit. All other events on main circuit.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth --- 15 mins + 1 lap
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
15 mins + 1 lap
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:40 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 27/02/10 – 10:40
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:40 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 27/02/10 – 10:40
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:40 Youth Only Youth --- 30 mins + 1 lap
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 27/02/10 – 10:40
Youth Only, Youth
30 mins + 1 lap
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:40 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 27/02/10 – 10:40
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 11:30 Regional C+ Band 5 --- 15 laps / 30km / 19 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 27/02/10 – 11:30

4

Regional C+, Band 5
15 laps / 30km / 19 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 12:40 Regional B Band 5 --- 20 laps / 40km / 25 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 27/02/10 – 12:40

3/4

Regional B, Band 5
20 laps / 40km / 25 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 14:00 National B Band 3 --- 30 laps / 60km / 37 miles
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sat 27/02/10 – 14:00
National B, Band 3
30 laps / 60km / 37 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

490/EN/011/2010

Start Date:

Sat, 27th Feb 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jonah Hawkes Thanet RC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain PMCC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lauren Murphy Team Milton Keynes Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Farrow Eagle RC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Elinor Baldwin Eagle RC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Ellie Barfield Birmingham CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alex Peters Cycling Club Hackney Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Murphy Team Milton Keynes Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sherilyn Powell Chelmer CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Michael Piper San Fairy Ann CC Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Matt Cowan North Road CC Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Stefan Pantos Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stefan Pantos Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Neal Mackintosh London Phoenix CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Neal Mackintosh London Phoenix CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Henry Bird Lewes Wanderers CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Michael Barnes Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Ian Sutton San Fairy Ann CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Samuel King Cambridge CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Rory Campbell London Phoenix CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  George Pearl Southend Wheelers Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jeffrey Orrey Essex Roads CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christopher Dick London Phoenix CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Sam Quinlan Medway Velo Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Kieron Redmond Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Matthew Cook API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Holt Cambridge University CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Damien Foy Eagle RC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Vik Chaudhuri Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Benjamin Brown Whitewebbs CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Kieran Frend Pendragon Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Chris McNamara Alpha Road Club Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Luke Merrilees WyndyMilla Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Stuart Spies London Dynamo Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Ashley Cox Alpha Road Club Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Paul Foreman Alpha Road Club Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Sam Humpheson PH-MAS/Paul Milnes Cycles Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Daniel Tilley VO2 Development Team Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Graham Galvin East London Velo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Will Hedden Glade CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Sean Kilroy Glade CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Jason Kettle Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Wojciech Szlachta Cambridge University CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Phill Cloke San Fairy Ann CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Lawrence Carpenter Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Gonzalo Rodriguez Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Drew Holmes VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Joshua Cunningham ASFRA Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

U12/U10/U8 on bottom circuit. All other events on main circuit.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth --- 15 mins + 1 lap
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
15 mins + 1 lap
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 27/02/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:40 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 27/02/10 – 10:40
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:40 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 27/02/10 – 10:40
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:40 Youth Only Youth --- 30 mins + 1 lap
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 27/02/10 – 10:40
Youth Only, Youth
30 mins + 1 lap
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 10:40 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 27/02/10 – 10:40
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 11:30 Regional C+ Band 5 --- 15 laps / 30km / 19 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 27/02/10 – 11:30

4

Regional C+, Band 5
15 laps / 30km / 19 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 12:40 Regional B Band 5 --- 20 laps / 40km / 25 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 27/02/10 – 12:40

3/4

Regional B, Band 5
20 laps / 40km / 25 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/02/10 14:00 National B Band 3 --- 30 laps / 60km / 37 miles
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sat 27/02/10 – 14:00
National B, Band 3
30 laps / 60km / 37 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk