Bournemouth Arrow TrackFest

Track , Bournemouth – Saturday, 08 Jul 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

403834

Start Date:

Sat, 8th Jul 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Bournemouth Cycling Centre, Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP

View map

Entry close date

Sat, 24th Jun 2017

Results

Confirmed Results

Mens 40 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 40 Lap Tempo - Results
1.  Charley Calvert Backstedt Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Meakin Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Mens Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Elimination - Results
1.  Charley Calvert Backstedt Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Meakin Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Mens Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch - Results
1.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Meakin Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Charley Calvert Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Andy Shackel Team Wiggle Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Mens 3km Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 3km Team Pursuit - Results
1.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Andy Shackel Team Wiggle Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charley Calvert Backstedt Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Meakin Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd

Womens Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Tempo - Results
1.  Amber Joseph Cyclism Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Chloe Jones Black Line Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Womens Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Elimination - Results
1.  Amber Joseph Cyclism Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chloe Jones Black Line Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Womens Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Scratch - Results
1.  Amber Joseph Cyclism Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Chloe Jones Black Line Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Womens 3km Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 3km Team Pursuit - Results
1.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Chloe Jones Black Line Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Amber Joseph Cyclism Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st

Youth A/B Boys Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Boys Tempo - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Joey Blythe Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Boys Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Boys Handicap - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Joey Blythe Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Boys Kieren

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Boys Kieren - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Joey Blythe Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Boys Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Boys Elimination - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Joey Blythe Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Tempo - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Handicap - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Kieren

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Kieren - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Elimination - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C/D Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Tempo - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C/D Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C/D Kieren

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Kieren - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C/D Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Elimination - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Bournemouth Arrow Cycling Club are pleased to once again host the 2017 TrackFest. Welcoming riders of all ages and ability, Trackfast will offer something for everyone, including Team Pursuits, Scratch, Points and Tempo races, with a few “novelty” events thrown in for good measure. With over £1500 worth of prices, including merchandise from the likes of Bang and Olfson and Dr Dre Beats, the event promises to build on the success of previous years with a full race schedule.

The Races

Mens 40 Lap Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Mens Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Mens Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Mens 3km Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Womens Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Womens Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Womens Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Womens 3km Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A/B Boys Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A/B Boys Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A/B Boys Kieren Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A/B Boys Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Kieren Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth C/D Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C/D Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C/D Kieren Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C/D Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/07/17 – 10:00
Regional C+, Band 5
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 08/07/17 – 10:00
Youth Only, None
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 08/07/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/07/17 – 10:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

403834

Start Date:

Sat, 8th Jul 2017

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Bournemouth Cycling Centre, Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP

View map

Entry close date

Sat, 24th Jun 2017

Results

Confirmed Results

Mens 40 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 40 Lap Tempo - Results
1.  Charley Calvert Backstedt Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Meakin Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Mens Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Elimination - Results
1.  Charley Calvert Backstedt Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Meakin Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Mens Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch - Results
1.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Richard Mondszein London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Meakin Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Charley Calvert Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Andy Shackel Team Wiggle Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Mens 3km Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 3km Team Pursuit - Results
1.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Lewis Martin Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Andy Shackel Team Wiggle Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charley Calvert Backstedt Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Meakin Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd

Womens Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Tempo - Results
1.  Amber Joseph Cyclism Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Chloe Jones Black Line Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Womens Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Elimination - Results
1.  Amber Joseph Cyclism Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chloe Jones Black Line Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Womens Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Scratch - Results
1.  Amber Joseph Cyclism Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Chloe Jones Black Line Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Womens 3km Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 3km Team Pursuit - Results
1.  Molly Haycock Bournemouth Arrow Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Chloe Jones Black Line Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Amber Joseph Cyclism Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st

Youth A/B Boys Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Boys Tempo - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Joey Blythe Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Boys Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Boys Handicap - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Joey Blythe Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Boys Kieren

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Boys Kieren - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Joey Blythe Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Boys Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Boys Elimination - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Joey Blythe Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Cripps Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Tempo - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Handicap - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Kieren

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Kieren - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Elimination - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella-Marie Dearlove Bournemouth Arrow Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Tuttle Poole CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C/D Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Tempo - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C/D Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C/D Kieren

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Kieren - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C/D Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Elimination - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Bournemouth Arrow Cycling Club are pleased to once again host the 2017 TrackFest. Welcoming riders of all ages and ability, Trackfast will offer something for everyone, including Team Pursuits, Scratch, Points and Tempo races, with a few “novelty” events thrown in for good measure. With over £1500 worth of prices, including merchandise from the likes of Bang and Olfson and Dr Dre Beats, the event promises to build on the success of previous years with a full race schedule.

The Races

Mens 40 Lap Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Mens Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Mens Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Mens 3km Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5
Womens Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Womens Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Womens Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Womens 3km Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A/B Boys Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A/B Boys Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A/B Boys Kieren Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth A/B Boys Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Kieren Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth B Girls Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth C/D Tempo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C/D Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C/D Kieren Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, None
Youth C/D Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 08/07/17 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/07/17 – 10:00
Regional C+, Band 5
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 08/07/17 – 10:00
Youth Only, None
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 08/07/17 – 10:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/07/17 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 08/07/17 – 10:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk