Lee Valley Youth & Junior Races #1

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 14 Jan 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

403587

Start Date:

Sat, 14th Jan 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Entry close date

Sat, 7th Jan 2017

Results

Confirmed Results

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results
1.  Jacob Vaughan VC Londres Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Robinson Thanet RC Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Parry Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Austin Sandi-Edwards Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jamie Wimborne Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alexander Ashman Thanet RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Zachary Stucke Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Thomas Durkin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Alfie Kennard Did not finish 3rd 0

16. Alfie Kennard -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ewan Muir Wigmore CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Oliver Wood Strada-Sport Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Portsmouth VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Riley Searle Nuun-Sigma Sports-London Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  George Sloan VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Samuel Asker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Josh Borrett Finished A 0

12. Josh Borrett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  George Pittock Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Conor Dash Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Harrison Mayo Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Alex Piper Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Reuban Davey San Fairy Ann CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Oscar Smith CC London Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Zayd Ahmed Did not start A 0

29. Zayd Ahmed -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Chivilo Thanet RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Rhys Dolan Did not finish A 0

29. Rhys Dolan -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Nathan Gibson St Ives CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ewan McNicol Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Hamish Reilly Thanet RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Barnaby Thomson Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Jack Wybrow Did not start 0

29. Jack Wybrow -

Points: 0 | Status: Did not start

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Borrett Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Hill Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Flynn Robinson Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  William Green Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Alessandro Sella Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Jacob Turnpenny Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Lance Childs Thanet RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harry Owen VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sannah Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Natalie Bloomer VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Iona Moir Barking & Dagenham CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jake Borrett Finished C 0

5. Jake Borrett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Serafino Sella Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  George Davies Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Freddie Graves Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Olyfer Frost Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Calum Moir Barking & Dagenham CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ava Ferguson Finished 0

3. Ava Ferguson -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 11:50 Regional Junior Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/01/17 – 11:50
Regional Junior Only, Band 5
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 11:50 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/01/17 – 11:50
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 10:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/01/17 – 10:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 10:50 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/01/17 – 10:50
Youth Only, Band 5
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 10:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/01/17 – 10:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 14/01/17 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 14/01/17 – 11:30
Youth Only, None
25 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

403587

Start Date:

Sat, 14th Jan 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Entry close date

Sat, 7th Jan 2017

Results

Confirmed Results

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results
1.  Jacob Vaughan VC Londres Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Robinson Thanet RC Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Parry Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Austin Sandi-Edwards Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jamie Wimborne Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alexander Ashman Thanet RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Zachary Stucke Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Thomas Durkin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Alfie Kennard Did not finish 3rd 0

16. Alfie Kennard -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ewan Muir Wigmore CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Oliver Wood Strada-Sport Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Portsmouth VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Riley Searle Nuun-Sigma Sports-London Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  George Sloan VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Samuel Asker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Josh Borrett Finished A 0

12. Josh Borrett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  George Pittock Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Conor Dash Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Harrison Mayo Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Alex Piper Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Reuban Davey San Fairy Ann CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Oscar Smith CC London Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Zayd Ahmed Did not start A 0

29. Zayd Ahmed -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Chivilo Thanet RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Rhys Dolan Did not finish A 0

29. Rhys Dolan -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Nathan Gibson St Ives CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ewan McNicol Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Hamish Reilly Thanet RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Barnaby Thomson Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Jack Wybrow Did not start 0

29. Jack Wybrow -

Points: 0 | Status: Did not start

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Borrett Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Hill Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Flynn Robinson Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  William Green Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Alessandro Sella Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Jacob Turnpenny Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Lance Childs Thanet RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harry Owen VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sannah Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Natalie Bloomer VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Iona Moir Barking & Dagenham CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jake Borrett Finished C 0

5. Jake Borrett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Serafino Sella Hub Vélo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  George Davies Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Freddie Graves Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Olyfer Frost Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Calum Moir Barking & Dagenham CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ava Ferguson Finished 0

3. Ava Ferguson -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 11:50 Regional Junior Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 14/01/17 – 11:50
Regional Junior Only, Band 5
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 11:50 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/01/17 – 11:50
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 10:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/01/17 – 10:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 10:50 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/01/17 – 10:50
Youth Only, Band 5
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 10:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/01/17 – 10:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 14/01/17 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/01/17 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 14/01/17 – 11:30
Youth Only, None
25 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk