Calshot Winter Track League 2016/17 #6

Track League , Southampton – Sunday, 11 Dec 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

403510

Start Date:

Sun, 11th Dec 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/Youth A - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/Youth A - 28 Lap Scratch - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/Youth A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/Youth A - Points Race - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/Youth A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/Youth A - Unknown Distance - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U16 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Sprint - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A/Youth A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/Youth A - Scratch Race - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 28 Lap Scratch - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Points Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior AB - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - Sprint - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Scratch Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior/Veterans/Women - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U14 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Warm Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - 1km Scratch - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Points Race - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Handicap - Results
1.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Scratch Race - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U12 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Warm Up - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - 1km Scratch - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Points Race - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Handicap - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Sprint - Results
1.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Scratch - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10/U8 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10/U8 - Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Greg Eastham Finished 0

9. Greg Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

Youth U10/U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10/U8 - Scratch Race - Results
1.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Gregory Eastham Finished 0

7. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10/U8 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10/U8 - Points Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Handicap - Results
1.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10/U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10/U8 - Scratch Race - Results
1.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Gregory Eastham Finished 0

9. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

signon starts 1320 ~ Racing starts 1345 ~ session ends 1630

SUNDAYS  8th NOVEMBER 2016 to 5th FEBRUARY 2017

 (NOT 25 Dec/1 Jan)

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£14.00)
Sun 11/12/16 – 13:45
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 11/12/16 – 13:45
Youth Only, Track League Youth
Senior A/Youth A - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Senior A/Youth A - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Senior A/Youth A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Youth U16 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A/Youth A - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Senior B - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior AB - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Youth U14 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C,
Youth U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10/U8 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10/U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10/U8 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10/U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

403510

Start Date:

Sun, 11th Dec 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/Youth A - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/Youth A - 28 Lap Scratch - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/Youth A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/Youth A - Points Race - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/Youth A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/Youth A - Unknown Distance - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U16 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 - Sprint - Results
1.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A/Youth A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/Youth A - Scratch Race - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch - Results
1.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 28 Lap Scratch - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Points Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior AB - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior AB - Sprint - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Scratch Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior/Veterans/Women - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance - Results
1.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Cox Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Johnson Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jeremy Gill Poole Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alexandra Diem Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth U14 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Warm Up - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U14 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - 1km Scratch - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Points Race - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Handicap - Results
1.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Sprint - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 - Scratch Race - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth U12 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Warm Up - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - 1km Scratch - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Points Race - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Handicap - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Sprint - Results
1.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth U12 - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12 - Scratch - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Callum Robins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Beaton Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10/U8 - Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10/U8 - Warm Up - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Greg Eastham Finished 0

9. Greg Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

Youth U10/U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10/U8 - Scratch Race - Results
1.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Gregory Eastham Finished 0

7. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10/U8 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10/U8 - Points Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U10 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Handicap - Results
1.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Finished 0

5. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10 - Sprint - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U10/U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U10/U8 - Scratch Race - Results
1.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Harrison Hendy IOW Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Gregory Eastham Finished 0

9. Gregory Eastham -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20

signon starts 1320 ~ Racing starts 1345 ~ session ends 1630

SUNDAYS  8th NOVEMBER 2016 to 5th FEBRUARY 2017

 (NOT 25 Dec/1 Jan)

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£14.00)
Sun 11/12/16 – 13:45
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sun 11/12/16 – 13:45
Youth Only, Track League Youth
Senior A/Youth A - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Senior A/Youth A - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Senior A/Youth A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Youth U16 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A/Youth A - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Veterans/Juniors/Women - 2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Senior B - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior AB - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Junior/Veterans/Women - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Youth U14 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Handicap Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C,
Youth U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U12 - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10/U8 - Warm Up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10/U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10/U8 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None
Youth U10/U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 11/12/16 – 01:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk