Victoria Park Criterium 1

Closed Circuit , Warwickshire – Saturday, 25 Mar 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

063/EN/005/2006

Start Date:

Sat, 25th Mar 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Park Drive, Royal Leamington Spa, Warwickshire, CV31 3PJ

View map

Results

Confirmed Results

Trikes

Position Name Club name Rider status Category Points
Trikes - Results

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Oliver Kay Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Danny Fox Solihull CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  N/A N/A Halesowen A & CC Unknown D 1

3. N/A N/A - Halesowen A & CC

Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joe Reeves Redditch Road & Path CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joseph Dingley Unknown 0

4. Joseph Dingley -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joe Fox Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Sam Broughton Unknown 0

7. Sam Broughton -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Rosie Crumpton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Thomas Ward Unknown 0

9. Thomas Ward -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Emma Rata Unknown D 0

11. Emma Rata -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
12.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Matt Jones Unknown 0

13. Matt Jones -

Points: 0 | Status: Unknown
14.  Alex Randle Unknown 0

14. Alex Randle -

Points: 0 | Status: Unknown
15.  Louise Cox Unknown B 0

15. Louise Cox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
17.  Roseanna Hemmings Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Charlotte Broughton Unknown 0

2. Charlotte Broughton -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Alexander Mitchell Unknown 0

3. Alexander Mitchell -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Stewart Crossland Unknown 0

4. Stewart Crossland -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  William Mitchell Unknown 0

5. William Mitchell -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Connor Fox Unknown 0

6. Connor Fox -

Points: 0 | Status: Unknown

4 + Women Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
4 + Women Race 1 - Results
1.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  John Vallins Unknown 0

2. John Vallins -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Dave Starkey Wolverhampton Whls Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Phil Parsons Evesham & District Whls CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Ian Guffick Cheltenham & County CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Andy Jones Wolverhampton Whls Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Graham Atkins Welland Valley CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Dave Fachel Unknown 0

8. Dave Fachel -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Steven Falk Coventry Road Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Derek Birch Rugby Velo Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Henry Sleight Team Cherwell Triathlon & Mult... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

3 + J1 + J2 + J3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
3 + J1 + J2 + J3 Race 1 - Results
1.  David Perry Ashfield RC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Marlon McGready Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Simon Jones Websters Cycles.co.uk Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Christopher Morris MJS Racing Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Chris Horsfield Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  David Rutherford Solihull CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Stephen Edwards Wolverhampton Whls Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
10.  Robin Fox Solihull CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Chris Steele Kenilworth Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Carl Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Simon Holt Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Oliver Kay Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Bethany Crumpton Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  N/A N/A Halesowen A & CC Unknown D 1

3. N/A N/A - Halesowen A & CC

Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joe Reeves Redditch Road & Path CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joseph Dingley Unknown 0

4. Joseph Dingley -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Joe Fox Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Sam Broughton Unknown 0

6. Sam Broughton -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Rosie Crumpton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Emma Rata Unknown D 0

10. Emma Rata -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Alex Randle Unknown 0

11. Alex Randle -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Thomas Ward Unknown 0

13. Thomas Ward -

Points: 0 | Status: Unknown
14.  Louise Cox Unknown B 0

14. Louise Cox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Alexander Mitchell Unknown 0

2. Alexander Mitchell -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Josef Feiven Unknown 0

3. Josef Feiven -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Charlotte Broughton Unknown 0

4. Charlotte Broughton -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Abigail Cox Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Chloe Potts Unknown N/A 0

6. Chloe Potts -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  William Mitchell Unknown 0

7. William Mitchell -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Connor Fox Unknown 0

8. Connor Fox -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Adam Tranter Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

4 + Women Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
4 + Women Race 2 - Results
1.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  John Murphy Velo Schils - Interbike RT Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Taylor Ashfield RC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Steven Falk Coventry Road Club Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Paul Londors Team Milton Keynes Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Matthew Ullmer Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Allen Unknown 4th 0

7. Mark Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Dave Starkey Wolverhampton Whls Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th

3 + J1 + J2 + J3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
3 + J1 + J2 + J3 Race 2 - Results
1.  James Webster Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Stephen Edwards Wolverhampton Whls Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  David Perry Ashfield RC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Cunningham MJS Racing Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Simon Holt Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Christian Glew Unknown 0

11. Christian Glew -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Free entry for under 12s

The Races

Trikes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 00:00 Go-Race ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 00:00
Go-Race,
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:00 Regional C+ Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 25/03/06 – 09:00
Regional C+, Youth
20km / 12 miles
U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:30 Regional C+ Youth --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 25/03/06 – 09:30
Regional C+, Youth
5km / 3 miles
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:30 Regional C+ Youth --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 25/03/06 – 09:30
Regional C+, Youth
5km / 3 miles
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:30 Regional C+ Youth --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 25/03/06 – 09:30
Regional C+, Youth
5km / 3 miles
4 + Women Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:45 Regional C+ Band 6 --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 25/03/06 – 09:45
Regional C+, Band 6
30km / 19 miles
3 + J1 + J2 + J3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 10:30 Regional C+ Band 6 --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 25/03/06 – 10:30
Regional C+, Band 6
30km / 19 miles
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 11:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 11:30
Regional C+, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 11:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 11:30
Regional C+, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 11:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 11:30
Regional C+, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 12:00 Regional C+ Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 25/03/06 – 12:00
Regional C+, Youth
20km / 12 miles
4 + Women Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 13:00 Regional C+ Band 6 ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 13:00
Regional C+, Band 6
3 + J1 + J2 + J3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 13:30 Regional C+ Band 6 ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 13:30
Regional C+, Band 6

Event Summary

Event Details

Event URN:

063/EN/005/2006

Start Date:

Sat, 25th Mar 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Park Drive, Royal Leamington Spa, Warwickshire, CV31 3PJ

View map

Results

Confirmed Results

Trikes

Position Name Club name Rider status Category Points
Trikes - Results

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Oliver Kay Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Danny Fox Solihull CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  N/A N/A Halesowen A & CC Unknown D 1

3. N/A N/A - Halesowen A & CC

Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joe Reeves Redditch Road & Path CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joseph Dingley Unknown 0

4. Joseph Dingley -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joe Fox Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Sam Broughton Unknown 0

7. Sam Broughton -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Rosie Crumpton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Thomas Ward Unknown 0

9. Thomas Ward -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Emma Rata Unknown D 0

11. Emma Rata -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
12.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Matt Jones Unknown 0

13. Matt Jones -

Points: 0 | Status: Unknown
14.  Alex Randle Unknown 0

14. Alex Randle -

Points: 0 | Status: Unknown
15.  Louise Cox Unknown B 0

15. Louise Cox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
17.  Roseanna Hemmings Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Charlotte Broughton Unknown 0

2. Charlotte Broughton -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Alexander Mitchell Unknown 0

3. Alexander Mitchell -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Stewart Crossland Unknown 0

4. Stewart Crossland -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  William Mitchell Unknown 0

5. William Mitchell -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Connor Fox Unknown 0

6. Connor Fox -

Points: 0 | Status: Unknown

4 + Women Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
4 + Women Race 1 - Results
1.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  John Vallins Unknown 0

2. John Vallins -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Dave Starkey Wolverhampton Whls Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Phil Parsons Evesham & District Whls CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Ian Guffick Cheltenham & County CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Andy Jones Wolverhampton Whls Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Graham Atkins Welland Valley CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Dave Fachel Unknown 0

8. Dave Fachel -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Steven Falk Coventry Road Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Derek Birch Rugby Velo Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Henry Sleight Team Cherwell Triathlon & Mult... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

3 + J1 + J2 + J3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
3 + J1 + J2 + J3 Race 1 - Results
1.  David Perry Ashfield RC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Marlon McGready Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Simon Jones Websters Cycles.co.uk Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Christopher Morris MJS Racing Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Chris Horsfield Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  David Rutherford Solihull CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Stephen Edwards Wolverhampton Whls Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
10.  Robin Fox Solihull CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Chris Steele Kenilworth Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Carl Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Simon Holt Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Oliver Kay Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Bethany Crumpton Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  N/A N/A Halesowen A & CC Unknown D 1

3. N/A N/A - Halesowen A & CC

Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joe Reeves Redditch Road & Path CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joseph Dingley Unknown 0

4. Joseph Dingley -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Joe Fox Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Sam Broughton Unknown 0

6. Sam Broughton -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Rosie Crumpton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Emma Rata Unknown D 0

10. Emma Rata -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Alex Randle Unknown 0

11. Alex Randle -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Thomas Ward Unknown 0

13. Thomas Ward -

Points: 0 | Status: Unknown
14.  Louise Cox Unknown B 0

14. Louise Cox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Alexander Mitchell Unknown 0

2. Alexander Mitchell -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Josef Feiven Unknown 0

3. Josef Feiven -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Charlotte Broughton Unknown 0

4. Charlotte Broughton -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Abigail Cox Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Chloe Potts Unknown N/A 0

6. Chloe Potts -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  William Mitchell Unknown 0

7. William Mitchell -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Connor Fox Unknown 0

8. Connor Fox -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Adam Tranter Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

4 + Women Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
4 + Women Race 2 - Results
1.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  John Murphy Velo Schils - Interbike RT Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Taylor Ashfield RC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Steven Falk Coventry Road Club Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Paul Londors Team Milton Keynes Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Matthew Ullmer Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Allen Unknown 4th 0

7. Mark Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Dave Starkey Wolverhampton Whls Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th

3 + J1 + J2 + J3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
3 + J1 + J2 + J3 Race 2 - Results
1.  James Webster Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Stephen Edwards Wolverhampton Whls Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  David Perry Ashfield RC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Cunningham MJS Racing Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Simon Holt Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Christian Glew Unknown 0

11. Christian Glew -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Free entry for under 12s

The Races

Trikes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 00:00 Go-Race ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 00:00
Go-Race,
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:00 Regional C+ Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 25/03/06 – 09:00
Regional C+, Youth
20km / 12 miles
U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:30 Regional C+ Youth --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 25/03/06 – 09:30
Regional C+, Youth
5km / 3 miles
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:30 Regional C+ Youth --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 25/03/06 – 09:30
Regional C+, Youth
5km / 3 miles
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:30 Regional C+ Youth --- 5km / 3 miles
Entry:
Sat 25/03/06 – 09:30
Regional C+, Youth
5km / 3 miles
4 + Women Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 09:45 Regional C+ Band 6 --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 25/03/06 – 09:45
Regional C+, Band 6
30km / 19 miles
3 + J1 + J2 + J3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 10:30 Regional C+ Band 6 --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 25/03/06 – 10:30
Regional C+, Band 6
30km / 19 miles
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 11:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 11:30
Regional C+, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 11:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 11:30
Regional C+, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 11:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 11:30
Regional C+, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 12:00 Regional C+ Youth --- 20km / 12 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 25/03/06 – 12:00
Regional C+, Youth
20km / 12 miles
4 + Women Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 13:00 Regional C+ Band 6 ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 13:00
Regional C+, Band 6
3 + J1 + J2 + J3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/06 13:30 Regional C+ Band 6 ---
Entry:
Sat 25/03/06 – 13:30
Regional C+, Band 6

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk