The JSL Vehicle Repairers & Mulebar Autumn Cup #3

Closed Circuit , Middlesbrough – Saturday, 01 Oct 2016

Event Summary

Event Overview

All Youth categories, enter on the day only at £5

Event Details

Event URN:

402958

Start Date:

Sat, 1st Oct 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Entry close date

Tue, 27th Sep 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Rees Brother NRG Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Taylor Brother NRG Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tobias Bartlett Acre Racing Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Hansom Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Sandall Muckle Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Joseph White Acre Racing Team Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Alex Littlewood DFL In-Gear Development Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alastair Hepworth Cycling Sheffield Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Tom Harcourt T1Diabetes.info Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Carl Maynard Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Allistair Moffat Velo Club Cumbria Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Kirsty Boak Prima Team Racing Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nikki Metcalfe Manilla Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Graeme Hart Hart's Cyclery Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Armstrong Muckle Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Abbs Blumilk.com Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kevin Alexis Army Cycling Union Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Croxford Infinity Cycles Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Allistair Moffat Velo Club Cumbria Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Russell Wright Manilla Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Stanners Muckle Cycle Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jason Hurt Brother NRG Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ashley Winterbottom Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Sutcliffe South Shields Velo Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Anthony French Deeside Thistle CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Kendall Rock to Roll CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Darren Stewart Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Marc Wilson Manilla Cycling Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Nearney South Shields Velo Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stephen Adamson Manilla Cycling Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Steven Turnbull Muckle Cycle Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ian Stanners Muckle Cycle Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Novice Womens Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice Womens Go-Race - Results
1.  Nicola Olive North Tyneside Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gemma Hutchins Blaydon Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Hannah Baker Finished 0

3.  Hannah Baker -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Diane Mayes Cleveland Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Karen Nelson Finished 0

5.  Karen Nelson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Charlotte Cooper Finished 0

6.  Charlotte Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Carrie Brookes North Tyneside Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Christina Tyler Finished 0

8.  Christina Tyler -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jen Mcmahon Finished 0

9.  Jen Mcmahon -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Nicki Parker-Bell Finished 0

10.  Nicki Parker-Bell -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Rachel Mcbryde Finished 0

11.  Rachel Mcbryde -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  William Wood Adept Precision RT/NE Healthca... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ethan Ledington Adept Precision RT/NE Healthca... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Patrick Condon South Shields Velo Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Alderson Finished 0

8.  Jack Alderson -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Will Hetherington Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Saba Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Clark Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Stacey Williams Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daniel Reynolds Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

A series of three Saturday afternoon races for all categories. This Final round also incorporates a novice Womens race.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 16:30 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 01/10/16 – 16:30
National B, Band 3
01 hr 10 mins / plus 1 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:25 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 01/10/16 – 14:25
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:40 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 01/10/16 – 15:40

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:25 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 01/10/16 – 14:25
Regional C+, Band 5
35 mins
Novice Womens Go-Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 01:30 Go-Race --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 01/10/16 – 01:30
Go-Race,
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 15:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 15:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins

Event Summary

Event Overview

All Youth categories, enter on the day only at £5

Event Details

Event URN:

402958

Start Date:

Sat, 1st Oct 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Entry close date

Tue, 27th Sep 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Rees Brother NRG Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Robert Gray HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Taylor Brother NRG Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tobias Bartlett Acre Racing Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Hansom Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Sandall Muckle Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Joseph White Acre Racing Team Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Alex Littlewood DFL In-Gear Development Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alastair Hepworth Cycling Sheffield Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Tom Harcourt T1Diabetes.info Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Carl Maynard Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Allistair Moffat Velo Club Cumbria Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Kirsty Boak Prima Team Racing Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nikki Metcalfe Manilla Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Graeme Hart Hart's Cyclery Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Armstrong Muckle Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Abbs Blumilk.com Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kevin Alexis Army Cycling Union Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Croxford Infinity Cycles Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Allistair Moffat Velo Club Cumbria Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Russell Wright Manilla Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Stanners Muckle Cycle Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jason Hurt Brother NRG Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ashley Winterbottom Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Sutcliffe South Shields Velo Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Anthony French Deeside Thistle CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Kendall Rock to Roll CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Darren Stewart Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Marc Wilson Manilla Cycling Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Nearney South Shields Velo Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stephen Adamson Manilla Cycling Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Steven Turnbull Muckle Cycle Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ian Stanners Muckle Cycle Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Novice Womens Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice Womens Go-Race - Results
1.  Nicola Olive North Tyneside Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gemma Hutchins Blaydon Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Hannah Baker Finished 0

3.  Hannah Baker -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Diane Mayes Cleveland Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Karen Nelson Finished 0

5.  Karen Nelson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Charlotte Cooper Finished 0

6.  Charlotte Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Carrie Brookes North Tyneside Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Christina Tyler Finished 0

8.  Christina Tyler -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jen Mcmahon Finished 0

9.  Jen Mcmahon -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Nicki Parker-Bell Finished 0

10.  Nicki Parker-Bell -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Rachel Mcbryde Finished 0

11.  Rachel Mcbryde -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  William Wood Adept Precision RT/NE Healthca... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ethan Ledington Adept Precision RT/NE Healthca... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Patrick Condon South Shields Velo Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Alderson Finished 0

8.  Jack Alderson -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Will Hetherington Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Saba Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Clark Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Stacey Williams Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daniel Reynolds Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

A series of three Saturday afternoon races for all categories. This Final round also incorporates a novice Womens race.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 16:30 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 01/10/16 – 16:30
National B, Band 3
01 hr 10 mins / plus 1 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:25 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 01/10/16 – 14:25
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:40 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 01/10/16 – 15:40

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:25 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 01/10/16 – 14:25
Regional C+, Band 5
35 mins
Novice Womens Go-Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 01:30 Go-Race --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 01/10/16 – 01:30
Go-Race,
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 15:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 15:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 15:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 01/10/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk