L'etape de la Defonce 2-day Stage Race

Road , Cowbridge – Saturday, 17 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

Two day stage race comprising of a 7 mile team time trial, 52 mile road race, 44 mile road race. Entry is open to teams of four only; entry fee is £288 per team (£72 per rider). Priority will be given to club teams. Enter 4 riders only; reserves/replacements can be allocated at a later date.

Teams must be entered by the Team Manager. The Team Manager CANNOT be one of the riders

Event Details

Event URN:

402398

Start Date:

Sat, 17th Jun 2017

Finish date:

Sun, 18th Jun 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Cowbridge Comprehensive School, Aberthin Road, Cowbridge, South Glamorgan, CF71 7EN
View map

Entry close date

Sat, 20th May 2017

Event Organiser:

William Pring
07504 348506
will.pring@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Overall - Results
1.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 04:10:21:046 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:10:21:046
2.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 04:10:36:046 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:10:36:046
3.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 04:10:55:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:10:55:600
4.  Tom Pook Rhino Velo Race Team Finished 3rd 04:11:01:398 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:01:398
5.  Oliver Kyte Rhino Velo Race Team Finished 3rd 04:11:09:398 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:09:398
6.  Samuel Reakes Bynea CC Finished 3rd 04:11:10:600 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:10:600
7.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 3rd 04:11:10:600 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:10:600
8.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 04:11:17:046 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:17:046
9.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 2nd 04:11:21:550 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:11:21:550
10.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 2nd 04:11:27:046 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:11:27:046
11.  Alex McLaren Brighton Mitre CC Finished 3rd 04:11:29:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:29:550
12.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 04:11:31:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:31:205
13.  Kevin Egan Poole Wheelers CC Finished 3rd 04:11:31:372 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:31:372
14.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 04:11:38:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:38:588
15.  Philip Hopley Radeon-Bike Science RT Finished 4th 04:11:42:174 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:11:42:174
16.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 3rd 04:11:43:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:43:550
17.  Daniel Alford Bristol South CC Finished 3rd 04:11:45:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:45:588
18.  Thomas Willan East London Velo Finished 3rd 04:11:50:572 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:50:572
19.  Richard Pearce Paceline RT Finished 3rd 04:11:58:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:58:205
20.  Lee Morgan Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 04:12:09:026 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:12:09:026
21.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 3rd 04:12:14:852 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:14:852
22.  Edward Francis Paceline RT Finished 3rd 04:12:16:732 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:16:732
23.  Iain Duggan Gannet CC Finished 3rd 04:12:17:086 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:17:086
24.  Andrew Larking Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 04:12:17:511 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:12:17:511
25.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 04:12:23:236 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:23:236
26.  Nick Clarke Cycle Team OnForm Finished 3rd 04:12:32:687 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:32:687
27.  Danny Roberts Ynys Mon Race Team Finished 3rd 04:12:38:502 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:38:502
28.  Danny Lake Cotswold Veldrijden Finished 3rd 04:12:41:644 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:41:644
29.  Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 04:12:51:423 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:51:423
30.  Mark Hudson Bristol South CC Finished 3rd 04:13:31:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:13:31:588
31.  Ben Coogan Cotswold Veldrijden Finished 3rd 04:13:37:644 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:13:37:644
32.  Liam Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 04:13:54:236 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:13:54:236
33.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 04:16:20:398 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:16:20:398
34.  Edward Morgan Bynea CC Finished 3rd 04:17:24:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:17:24:600
35.  Kieran Ellis Bristol South CC Finished 3rd 04:18:08:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:08:588
36.  James Kirk Ely Race Club Finished 3rd 04:18:37:086 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:37:086
37.  Jack Steven East London Velo Finished 3rd 04:18:38:572 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:38:572
38.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 04:18:42:687 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:42:687
39.  Max Kingdon Brighton Mitre CC Finished 3rd 04:18:53:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:53:550
40.  Colin Gunn Paceline RT Finished 3rd 04:19:10:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:19:10:205
41.  Chris Holman Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 04:19:20:026 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:19:20:026
42.  Barrie Pugh Rhino Velo Race Team Finished 3rd 04:19:27:398 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:19:27:398
43.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 04:21:09:644 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:21:09:644
44.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 04:21:19:372 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:21:19:372
45.  Adam Cole Pontypool RCC Finished 3rd 04:21:41:197 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:21:41:197
46.  Stuart Gourley Radeon-Bike Science RT Finished 3rd 04:22:39:174 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:22:39:174
47.  Matt Hann Radeon-Bike Science RT Finished 4th 04:23:35:174 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:23:35:174
48.  Andrew Gough Velo Club Venta Finished 3rd 04:24:24:852 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:24:24:852
49.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 04:24:28:852 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:24:28:852
50.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 04:27:02:329 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:27:02:329
51.  Steve Coombs Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 04:27:51:511 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:27:51:511
52.  Ian Sutcliffe Finished 3rd 04:28:07:122 0

52. Ian Sutcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:28:07:122
53.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 04:28:15:329 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:28:15:329
54.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 04:28:30:122 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:28:30:122
55.  Stuart Elvins Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 04:33:04:687 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:33:04:687
56.  Graeme Rout Gannet CC Finished 3rd 04:33:10:086 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:33:10:086
57.  Timothy Flynn Poole Wheelers CC Finished 4th 04:34:42:372 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:34:42:372
58.  Samuel Brooke Poole Wheelers CC Finished 3rd 05:00:21:372 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:00:21:372
59.  Gareth Hind Ynys Mon Race Team Finished 4th 05:13:27:502 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 05:13:27:502

Stage 1 - TTT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - TTT - Results
1.  Oliver Kyte Rhino Velo Race Team Finished 3rd 00:16:35:398 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:35:398
1.  Tom Pook Rhino Velo Race Team Finished 3rd 00:16:35:398 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:35:398
1.  Barrie Pugh Rhino Velo Race Team Finished 3rd 00:16:35:398 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:35:398
1.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 00:16:35:398 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:35:398
2.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 00:16:39:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:39:600
2.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 3rd 00:16:39:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:39:600
2.  Edward Morgan Bynea CC Finished 3rd 00:16:39:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:39:600
2.  Samuel Reakes Bynea CC Finished 3rd 00:16:39:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:39:600
3.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:16:46:046 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:46:046
3.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:16:46:046 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:46:046
3.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 00:16:46:046 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:46:046
3.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 00:16:46:046 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:46:046
4.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:16:50:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:50:550
4.  Max Kingdon Paceline RT Finished 3rd 00:16:50:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:50:550
4.  Alex McLaren Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:16:50:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:50:550
4.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 4th 00:16:50:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:16:50:550
5.  Stuart Gourley Radeon-Bike Science RT Finished 3rd 00:16:56:174 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:56:174
5.  Matt Hann Radeon-Bike Science RT Finished 4th 00:16:56:174 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:16:56:174
5.  Philip Hopley Radeon-Bike Science RT Finished 4th 00:16:56:174 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:16:56:174
6.  Daniel Alford Bristol South CC Finished 3rd 00:16:59:588 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:59:588
6.  Kieran Ellis Bristol South CC Finished 3rd 00:16:59:588 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:59:588
6.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 00:16:59:588 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:59:588
6.  Mark Hudson Bristol South CC Finished 3rd 00:16:59:588 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:59:588
7.  Samuel Brooke Poole Wheelers CC Finished 3rd 00:17:00:372 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:00:372
7.  Kevin Egan Poole Wheelers CC Finished 3rd 00:17:00:372 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:00:372
7.  Timothy Flynn Poole Wheelers CC Finished 4th 00:17:00:372 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:00:372
7.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 00:17:00:372 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:00:372
8.  Jack Steven East London Velo Finished 3rd 00:17:05:572 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:05:572
8.  Luke Walton East London Velo Finished 3rd 00:17:05:572 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:05:572
8.  Thomas Willan East London Velo Finished 3rd 00:17:05:572 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:05:572
9.  Tom Arnold Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 00:17:11:026 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:11:026
9.  Chris Holman Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 00:17:11:026 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:11:026
9.  Lee Morgan Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 00:17:11:026 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:11:026
10.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 00:17:13:205 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:13:205
10.  Colin Gunn Paceline RT Finished 3rd 00:17:13:205 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:13:205
10.  Richard Pearce Paceline RT Finished 3rd 00:17:13:205 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:13:205

Stage 2 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - Road Race - Results
1.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 02:04:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:12:000
2.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 02:04:12:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:12:000
3.  Andrew Larking Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 02:04:29:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:29:000
4.  Oliver Kyte Rhino Velo Race Team Finished 3rd 02:04:32:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:32:000
5.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 02:04:33:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:33:000
6.  Liam Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 02:04:43:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
7.  Danny Lake Cotswold Veldrijden Finished 3rd 02:04:43:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
8.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 3rd 02:04:43:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
9.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 2nd 02:04:43:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:43:000
10.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 02:04:43:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
11.  Samuel Reakes Bynea CC Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
12.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 2nd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:43:000
13.  Stuart Gourley Radeon-Bike Science RT Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
14.  Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
15.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
16.  Thomas Willan East London Velo Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
17.  Kevin Egan Poole Wheelers CC Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
18.  Richard Pearce Paceline RT Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
19.  Tom Pook Rhino Velo Race Team Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
20.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:43:000
21.  Edward Francis Paceline RT Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
22.  Daniel Alford Bristol South CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
23.  Steve Coombs Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
24.  James Kirk Ely Race Club Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
25.  Iain Duggan Gannet CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
26.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
27.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
28.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
29.  Bevan Humphreys Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
30.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
31.  Philip Hopley Radeon-Bike Science RT Finished 4th 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:04:51:000
32.  Alex McLaren Brighton Mitre CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
33.  Danny Roberts Ynys Mon Race Team Finished 3rd 02:04:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:58:000
34.  Kieran Ellis Bristol South CC Finished 3rd 02:05:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:01:000
35.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 02:05:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:01:000
36.  Nick Clarke Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 02:05:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:06:000
37.  Richard Lawrence Pontypool RCC Finished 3rd 02:05:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:06:000
38.  Lee Morgan Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 02:05:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:05:15:000
39.  Tom Arnold Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 02:05:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:05:20:000
40.  Jack Steven East London Velo Finished 3rd 02:05:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:20:000
41.  Colin Gunn Paceline RT Finished 3rd 02:05:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:24:000
42.  Ben Coogan Cotswold Veldrijden Finished 3rd 02:05:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:24:000
43.  Andrew Gough Velo Club Venta Finished 3rd 02:05:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:29:000
44.  Matt Hann Radeon-Bike Science RT Finished 4th 02:05:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:05:37:000
45.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 02:05:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:42:000
46.  Adam Tempest Pontypool RCC Finished 3rd 02:05:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:46:000
47.  Max Kingdon Paceline RT Finished 3rd 02:05:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:50:000
48.  Chris Holman Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 02:06:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:06:02:000
49.  Stuart Elvins Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 02:06:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:06:16:000
50.  Mark Hudson Bristol South CC Finished 3rd 02:06:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:06:30:000
51.  Alex Chapman East London Velo Finished 3rd 02:06:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:06:44:000
52.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 02:06:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:06:57:000
53.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 02:07:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:10:000
54.  Graeme Rout Gannet CC Finished 3rd 02:07:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:22:000
55.  Adam Cole Pontypool RCC Finished 3rd 02:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:47:000
56.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 02:07:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:53:000
57.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 02:07:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:54:000
58.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 02:08:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:08:35:000
59.  Gareth James Finished 3rd 02:08:46:000 0

59. Gareth James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:08:46:000
60.  Edward Morgan Bynea CC Finished 3rd 02:10:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:10:35:000
61.  Barrie Pugh Rhino Velo Race Team Finished 3rd 02:12:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:12:54:000
62.  Luke Churchus Gannet CC Finished 3rd 02:14:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:14:12:000
63.  Ian Sutcliffe Finished 3rd 02:14:28:000 0

63. Ian Sutcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:14:28:000
64.  Byron Hooper Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 02:15:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:15:14:000
65.  Ian Huband Ynys Mon Race Team Finished 3rd 02:15:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:15:48:000
66.  David Carter Watford Velo Sport Finished 3rd 02:17:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:17:32:000
67.  Timothy Flynn Poole Wheelers CC Finished 4th 02:21:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:21:17:000
68.  Paul Ingram Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 02:21:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:21:17:000
69.  Richard New Velo Club Venta Finished 4th 02:22:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:22:52:000
70.  Luke Walton East London Velo Finished 3rd 02:26:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:26:05:000
71.  Ian Pollard Cotswold Veldrijden Finished 4th 02:27:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:27:03:000
72.  Charles Deacon Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 02:34:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:34:00:000
73.  Russell White Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 02:41:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:41:00:000
74.  Wayne Thomas Pontypool RCC Finished 3rd 02:41:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:41:00:000
75.  Samuel Brooke Poole Wheelers CC Finished 3rd 02:41:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:41:00:000
76.  Gareth Hind Ynys Mon Race Team Finished 4th 02:46:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:46:00:000
--- Robert Broderick Watford Velo Sport Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Stu Hammond Team Bottrill - HSS Hire Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Caron Jones Ynys Mon Race Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Matthews Forza Cycles Racing Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gareth Morgan Did not start 4th --- 0

76. Gareth Morgan -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matt Verrinder Lovelo Cinelli RT Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Owen Vince Radeon-Bike Science RT Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Stage 3 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 3 - Road Race - Results
1.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 01:49:43:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:43:000
2.  Danny Roberts Ynys Mon Race Team Finished 3rd 01:49:43:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:43:000
3.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:49:43:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:43:000
4.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:49:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:43:000
5.  Lee Morgan Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 01:49:43:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:49:43:000
6.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 01:49:45:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:45:000
7.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 3rd 01:49:47:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:47:000
8.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 01:49:48:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
9.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 2nd 01:49:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:48:000
10.  Samuel Reakes Bynea CC Finished 3rd 01:49:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
11.  Kevin Egan Poole Wheelers CC Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
12.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
13.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
14.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:48:000
15.  Alex McLaren Brighton Mitre CC Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
16.  Tom Pook Rhino Velo Race Team Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
17.  Philip Hopley Radeon-Bike Science RT Finished 4th 01:49:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:49:55:000
18.  Daniel Alford Bristol South CC Finished 3rd 01:49:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:55:000
19.  Iain Duggan Gannet CC Finished 3rd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:58:000
20.  Barrie Pugh Rhino Velo Race Team Finished 3rd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:58:000
21.  Edward Francis Paceline RT Finished 3rd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:58:000
22.  Nick Clarke Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:58:000
23.  Andrew Larking Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:58:000
24.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:58:000
25.  Oliver Kyte Rhino Velo Race Team Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
26.  Richard Pearce Paceline RT Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
27.  Mark Hudson Bristol South CC Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
28.  Thomas Willan East London Velo Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
29.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
30.  Danny Lake Cotswold Veldrijden Finished 3rd 01:50:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:08:000
31.  Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 01:50:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:10:000
32.  Edward Morgan Bynea CC Finished 3rd 01:50:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:10:000
33.  Ben Coogan Cotswold Veldrijden Finished 3rd 01:50:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:23:000
34.  Liam Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 01:51:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:51:32:000
35.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 01:54:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:54:54:000
36.  Chris Holman Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 01:56:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:56:07:000
37.  Kieran Ellis Bristol South CC Finished 3rd 01:56:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:08:000
38.  Ian Sutcliffe Finished 3rd 01:56:11:000 0

38. Ian Sutcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:11:000
39.  Max Kingdon Paceline RT Finished 3rd 01:56:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:13:000
40.  Jack Steven East London Velo Finished 3rd 01:56:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:13:000
41.  James Kirk Ely Race Club Finished 3rd 01:56:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:18:000
42.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 01:56:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:22:000
43.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 01:56:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:23:000
44.  Timothy Flynn Poole Wheelers CC Finished 4th 01:56:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:56:25:000
45.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 01:56:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:25:000
46.  Adam Cole Pontypool RCC Finished 3rd 01:56:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:28:000
47.  Colin Gunn Paceline RT Finished 3rd 01:56:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:33:000
48.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 01:58:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:58:09:000
49.  Stuart Gourley Radeon-Bike Science RT Finished 3rd 02:01:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:01:00:000
50.  Matt Hann Radeon-Bike Science RT Finished 4th 02:01:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:01:02:000
51.  Andrew Gough Velo Club Venta Finished 3rd 02:01:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:01:11:000
52.  Samuel Brooke Poole Wheelers CC Finished 3rd 02:02:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:02:21:000
53.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 02:03:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:03:09:000
54.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 02:03:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:03:45:000
55.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 02:03:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:03:45:000
56.  Steve Coombs Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 02:05:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:10:000
57.  Graeme Rout Gannet CC Finished 3rd 02:08:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:08:20:000
58.  Stuart Elvins Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 02:09:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:09:20:000
59.  Gareth Hind Ynys Mon Race Team Finished 4th 02:09:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:09:30:000
--- Tom Arnold Team Bottrill - HSS Hire Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Carter Watford Velo Sport Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alex Chapman East London Velo Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Luke Churchus Gannet CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charles Deacon Sussex Revolution Velo Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Byron Hooper Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Huband Ynys Mon Race Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Bevan Humphreys Forza Cycles Racing Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Ingram Sussex Revolution Velo Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gareth James Did not finish 3rd --- 0

59. Gareth James -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Caron Jones Ynys Mon Race Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard Lawrence Pontypool RCC Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard New Velo Club Venta Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ian Pollard Cotswold Veldrijden Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Adam Tempest Pontypool RCC Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Wayne Thomas Pontypool RCC Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Luke Walton East London Velo Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Russell White Forza Cycles Racing Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 181km / 112 miles
Entry: Postal: (£72.00)
Sat 17/06/17 – 09:30
Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
181km / 112 miles
Stage 1 - TTT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 11km / 7 miles
Entry:
Sat 17/06/17 – 09:30
Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
11km / 7 miles
Stage 2 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 13:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 85km / 53 miles
Entry:
Sat 17/06/17 – 13:30
Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
85km / 53 miles
Stage 3 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 09:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 72km / 45 miles
Entry:
Sun 18/06/17 – 09:30
Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
72km / 45 miles

Event Summary

Event Overview

Two day stage race comprising of a 7 mile team time trial, 52 mile road race, 44 mile road race. Entry is open to teams of four only; entry fee is £288 per team (£72 per rider). Priority will be given to club teams. Enter 4 riders only; reserves/replacements can be allocated at a later date.

Teams must be entered by the Team Manager. The Team Manager CANNOT be one of the riders

Event Details

Event URN:

402398

Start Date:

Sat, 17th Jun 2017

Finish date:

Sun, 18th Jun 2017

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Cowbridge Comprehensive School, Aberthin Road, Cowbridge, South Glamorgan, CF71 7EN
View map

Entry close date

Sat, 20th May 2017

Event Organiser:

William Pring
07504 348506
will.pring@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Overall - Results
1.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 04:10:21:046 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:10:21:046
2.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 04:10:36:046 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:10:36:046
3.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 04:10:55:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:10:55:600
4.  Tom Pook Rhino Velo Race Team Finished 3rd 04:11:01:398 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:01:398
5.  Oliver Kyte Rhino Velo Race Team Finished 3rd 04:11:09:398 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:09:398
6.  Samuel Reakes Bynea CC Finished 3rd 04:11:10:600 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:10:600
7.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 3rd 04:11:10:600 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:10:600
8.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 04:11:17:046 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:17:046
9.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 2nd 04:11:21:550 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:11:21:550
10.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 2nd 04:11:27:046 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:11:27:046
11.  Alex McLaren Brighton Mitre CC Finished 3rd 04:11:29:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:29:550
12.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 04:11:31:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:31:205
13.  Kevin Egan Poole Wheelers CC Finished 3rd 04:11:31:372 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:31:372
14.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 04:11:38:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:38:588
15.  Philip Hopley Radeon-Bike Science RT Finished 4th 04:11:42:174 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:11:42:174
16.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 3rd 04:11:43:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:43:550
17.  Daniel Alford Bristol South CC Finished 3rd 04:11:45:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:45:588
18.  Thomas Willan East London Velo Finished 3rd 04:11:50:572 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:50:572
19.  Richard Pearce Paceline RT Finished 3rd 04:11:58:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:11:58:205
20.  Lee Morgan Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 04:12:09:026 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:12:09:026
21.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 3rd 04:12:14:852 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:14:852
22.  Edward Francis Paceline RT Finished 3rd 04:12:16:732 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:16:732
23.  Iain Duggan Gannet CC Finished 3rd 04:12:17:086 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:17:086
24.  Andrew Larking Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 04:12:17:511 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:12:17:511
25.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 04:12:23:236 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:23:236
26.  Nick Clarke Cycle Team OnForm Finished 3rd 04:12:32:687 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:32:687
27.  Danny Roberts Ynys Mon Race Team Finished 3rd 04:12:38:502 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:38:502
28.  Danny Lake Cotswold Veldrijden Finished 3rd 04:12:41:644 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:41:644
29.  Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 04:12:51:423 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:12:51:423
30.  Mark Hudson Bristol South CC Finished 3rd 04:13:31:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:13:31:588
31.  Ben Coogan Cotswold Veldrijden Finished 3rd 04:13:37:644 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:13:37:644
32.  Liam Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 04:13:54:236 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:13:54:236
33.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 04:16:20:398 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:16:20:398
34.  Edward Morgan Bynea CC Finished 3rd 04:17:24:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:17:24:600
35.  Kieran Ellis Bristol South CC Finished 3rd 04:18:08:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:08:588
36.  James Kirk Ely Race Club Finished 3rd 04:18:37:086 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:37:086
37.  Jack Steven East London Velo Finished 3rd 04:18:38:572 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:38:572
38.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 04:18:42:687 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:42:687
39.  Max Kingdon Brighton Mitre CC Finished 3rd 04:18:53:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:18:53:550
40.  Colin Gunn Paceline RT Finished 3rd 04:19:10:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:19:10:205
41.  Chris Holman Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 04:19:20:026 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:19:20:026
42.  Barrie Pugh Rhino Velo Race Team Finished 3rd 04:19:27:398 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:19:27:398
43.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 04:21:09:644 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:21:09:644
44.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 04:21:19:372 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:21:19:372
45.  Adam Cole Pontypool RCC Finished 3rd 04:21:41:197 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:21:41:197
46.  Stuart Gourley Radeon-Bike Science RT Finished 3rd 04:22:39:174 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:22:39:174
47.  Matt Hann Radeon-Bike Science RT Finished 4th 04:23:35:174 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:23:35:174
48.  Andrew Gough Velo Club Venta Finished 3rd 04:24:24:852 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:24:24:852
49.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 04:24:28:852 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:24:28:852
50.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 04:27:02:329 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:27:02:329
51.  Steve Coombs Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 04:27:51:511 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:27:51:511
52.  Ian Sutcliffe Finished 3rd 04:28:07:122 0

52. Ian Sutcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:28:07:122
53.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 04:28:15:329 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:28:15:329
54.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 04:28:30:122 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:28:30:122
55.  Stuart Elvins Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 04:33:04:687 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:33:04:687
56.  Graeme Rout Gannet CC Finished 3rd 04:33:10:086 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 04:33:10:086
57.  Timothy Flynn Poole Wheelers CC Finished 4th 04:34:42:372 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 04:34:42:372
58.  Samuel Brooke Poole Wheelers CC Finished 3rd 05:00:21:372 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 05:00:21:372
59.  Gareth Hind Ynys Mon Race Team Finished 4th 05:13:27:502 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 05:13:27:502

Stage 1 - TTT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - TTT - Results
1.  Oliver Kyte Rhino Velo Race Team Finished 3rd 00:16:35:398 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:35:398
1.  Tom Pook Rhino Velo Race Team Finished 3rd 00:16:35:398 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:35:398
1.  Barrie Pugh Rhino Velo Race Team Finished 3rd 00:16:35:398 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:35:398
1.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 00:16:35:398 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:35:398
2.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 00:16:39:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:39:600
2.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 3rd 00:16:39:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:39:600
2.  Edward Morgan Bynea CC Finished 3rd 00:16:39:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:39:600
2.  Samuel Reakes Bynea CC Finished 3rd 00:16:39:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:39:600
3.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:16:46:046 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:46:046
3.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:16:46:046 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:46:046
3.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 00:16:46:046 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:46:046
3.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 00:16:46:046 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:46:046
4.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:16:50:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:50:550
4.  Max Kingdon Paceline RT Finished 3rd 00:16:50:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:50:550
4.  Alex McLaren Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:16:50:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:50:550
4.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 4th 00:16:50:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:16:50:550
5.  Stuart Gourley Radeon-Bike Science RT Finished 3rd 00:16:56:174 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:56:174
5.  Matt Hann Radeon-Bike Science RT Finished 4th 00:16:56:174 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:16:56:174
5.  Philip Hopley Radeon-Bike Science RT Finished 4th 00:16:56:174 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:16:56:174
6.  Daniel Alford Bristol South CC Finished 3rd 00:16:59:588 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:59:588
6.  Kieran Ellis Bristol South CC Finished 3rd 00:16:59:588 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:59:588
6.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 00:16:59:588 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:59:588
6.  Mark Hudson Bristol South CC Finished 3rd 00:16:59:588 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:59:588
7.  Samuel Brooke Poole Wheelers CC Finished 3rd 00:17:00:372 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:00:372
7.  Kevin Egan Poole Wheelers CC Finished 3rd 00:17:00:372 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:00:372
7.  Timothy Flynn Poole Wheelers CC Finished 4th 00:17:00:372 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:00:372
7.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 00:17:00:372 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:00:372
8.  Jack Steven East London Velo Finished 3rd 00:17:05:572 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:05:572
8.  Luke Walton East London Velo Finished 3rd 00:17:05:572 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:05:572
8.  Thomas Willan East London Velo Finished 3rd 00:17:05:572 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:05:572
9.  Tom Arnold Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 00:17:11:026 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:11:026
9.  Chris Holman Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 00:17:11:026 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:11:026
9.  Lee Morgan Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 00:17:11:026 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:11:026
10.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 00:17:13:205 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:13:205
10.  Colin Gunn Paceline RT Finished 3rd 00:17:13:205 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:13:205
10.  Richard Pearce Paceline RT Finished 3rd 00:17:13:205 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:17:13:205

Stage 2 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - Road Race - Results
1.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 02:04:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:12:000
2.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 02:04:12:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:12:000
3.  Andrew Larking Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 02:04:29:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:29:000
4.  Oliver Kyte Rhino Velo Race Team Finished 3rd 02:04:32:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:32:000
5.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 02:04:33:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:33:000
6.  Liam Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 02:04:43:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
7.  Danny Lake Cotswold Veldrijden Finished 3rd 02:04:43:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
8.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 3rd 02:04:43:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
9.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 2nd 02:04:43:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:43:000
10.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 02:04:43:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
11.  Samuel Reakes Bynea CC Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
12.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 2nd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:43:000
13.  Stuart Gourley Radeon-Bike Science RT Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
14.  Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
15.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
16.  Thomas Willan East London Velo Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
17.  Kevin Egan Poole Wheelers CC Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
18.  Richard Pearce Paceline RT Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
19.  Tom Pook Rhino Velo Race Team Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
20.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 02:04:43:000
21.  Edward Francis Paceline RT Finished 3rd 02:04:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:43:000
22.  Daniel Alford Bristol South CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
23.  Steve Coombs Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
24.  James Kirk Ely Race Club Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
25.  Iain Duggan Gannet CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
26.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
27.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
28.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
29.  Bevan Humphreys Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
30.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
31.  Philip Hopley Radeon-Bike Science RT Finished 4th 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:04:51:000
32.  Alex McLaren Brighton Mitre CC Finished 3rd 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:51:000
33.  Danny Roberts Ynys Mon Race Team Finished 3rd 02:04:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:04:58:000
34.  Kieran Ellis Bristol South CC Finished 3rd 02:05:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:01:000
35.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 02:05:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:01:000
36.  Nick Clarke Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 02:05:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:06:000
37.  Richard Lawrence Pontypool RCC Finished 3rd 02:05:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:06:000
38.  Lee Morgan Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 02:05:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:05:15:000
39.  Tom Arnold Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 02:05:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:05:20:000
40.  Jack Steven East London Velo Finished 3rd 02:05:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:20:000
41.  Colin Gunn Paceline RT Finished 3rd 02:05:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:24:000
42.  Ben Coogan Cotswold Veldrijden Finished 3rd 02:05:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:24:000
43.  Andrew Gough Velo Club Venta Finished 3rd 02:05:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:29:000
44.  Matt Hann Radeon-Bike Science RT Finished 4th 02:05:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:05:37:000
45.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 02:05:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:42:000
46.  Adam Tempest Pontypool RCC Finished 3rd 02:05:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:46:000
47.  Max Kingdon Paceline RT Finished 3rd 02:05:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:50:000
48.  Chris Holman Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 02:06:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:06:02:000
49.  Stuart Elvins Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 02:06:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:06:16:000
50.  Mark Hudson Bristol South CC Finished 3rd 02:06:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:06:30:000
51.  Alex Chapman East London Velo Finished 3rd 02:06:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:06:44:000
52.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 02:06:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:06:57:000
53.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 02:07:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:10:000
54.  Graeme Rout Gannet CC Finished 3rd 02:07:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:22:000
55.  Adam Cole Pontypool RCC Finished 3rd 02:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:47:000
56.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 02:07:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:53:000
57.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 02:07:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:07:54:000
58.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 02:08:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:08:35:000
59.  Gareth James Finished 3rd 02:08:46:000 0

59. Gareth James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:08:46:000
60.  Edward Morgan Bynea CC Finished 3rd 02:10:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:10:35:000
61.  Barrie Pugh Rhino Velo Race Team Finished 3rd 02:12:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:12:54:000
62.  Luke Churchus Gannet CC Finished 3rd 02:14:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:14:12:000
63.  Ian Sutcliffe Finished 3rd 02:14:28:000 0

63. Ian Sutcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:14:28:000
64.  Byron Hooper Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 02:15:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:15:14:000
65.  Ian Huband Ynys Mon Race Team Finished 3rd 02:15:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:15:48:000
66.  David Carter Watford Velo Sport Finished 3rd 02:17:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:17:32:000
67.  Timothy Flynn Poole Wheelers CC Finished 4th 02:21:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:21:17:000
68.  Paul Ingram Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 02:21:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:21:17:000
69.  Richard New Velo Club Venta Finished 4th 02:22:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:22:52:000
70.  Luke Walton East London Velo Finished 3rd 02:26:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:26:05:000
71.  Ian Pollard Cotswold Veldrijden Finished 4th 02:27:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:27:03:000
72.  Charles Deacon Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 02:34:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:34:00:000
73.  Russell White Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 02:41:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:41:00:000
74.  Wayne Thomas Pontypool RCC Finished 3rd 02:41:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:41:00:000
75.  Samuel Brooke Poole Wheelers CC Finished 3rd 02:41:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:41:00:000
76.  Gareth Hind Ynys Mon Race Team Finished 4th 02:46:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:46:00:000
--- Robert Broderick Watford Velo Sport Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Stu Hammond Team Bottrill - HSS Hire Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Caron Jones Ynys Mon Race Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Matthews Forza Cycles Racing Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gareth Morgan Did not start 4th --- 0

76. Gareth Morgan -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matt Verrinder Lovelo Cinelli RT Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Owen Vince Radeon-Bike Science RT Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Stage 3 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 3 - Road Race - Results
1.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 01:49:43:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:43:000
2.  Danny Roberts Ynys Mon Race Team Finished 3rd 01:49:43:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:43:000
3.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:49:43:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:43:000
4.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:49:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:43:000
5.  Lee Morgan Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 01:49:43:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:49:43:000
6.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 01:49:45:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:45:000
7.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 3rd 01:49:47:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:47:000
8.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished 3rd 01:49:48:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
9.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 2nd 01:49:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:48:000
10.  Samuel Reakes Bynea CC Finished 3rd 01:49:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
11.  Kevin Egan Poole Wheelers CC Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
12.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
13.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
14.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:48:000
15.  Alex McLaren Brighton Mitre CC Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
16.  Tom Pook Rhino Velo Race Team Finished 3rd 01:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:48:000
17.  Philip Hopley Radeon-Bike Science RT Finished 4th 01:49:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:49:55:000
18.  Daniel Alford Bristol South CC Finished 3rd 01:49:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:55:000
19.  Iain Duggan Gannet CC Finished 3rd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:58:000
20.  Barrie Pugh Rhino Velo Race Team Finished 3rd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:58:000
21.  Edward Francis Paceline RT Finished 3rd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:58:000
22.  Nick Clarke Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:49:58:000
23.  Andrew Larking Sussex Revolution Velo Club Finished 2nd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:58:000
24.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:49:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:49:58:000
25.  Oliver Kyte Rhino Velo Race Team Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
26.  Richard Pearce Paceline RT Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
27.  Mark Hudson Bristol South CC Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
28.  Thomas Willan East London Velo Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
29.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 3rd 01:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:02:000
30.  Danny Lake Cotswold Veldrijden Finished 3rd 01:50:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:08:000
31.  Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 01:50:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:10:000
32.  Edward Morgan Bynea CC Finished 3rd 01:50:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:10:000
33.  Ben Coogan Cotswold Veldrijden Finished 3rd 01:50:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:50:23:000
34.  Liam Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 01:51:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:51:32:000
35.  Graham South Rhino Velo Race Team Finished 3rd 01:54:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:54:54:000
36.  Chris Holman Team Bottrill - HSS Hire Finished 4th 01:56:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:56:07:000
37.  Kieran Ellis Bristol South CC Finished 3rd 01:56:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:08:000
38.  Ian Sutcliffe Finished 3rd 01:56:11:000 0

38. Ian Sutcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:11:000
39.  Max Kingdon Paceline RT Finished 3rd 01:56:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:13:000
40.  Jack Steven East London Velo Finished 3rd 01:56:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:13:000
41.  James Kirk Ely Race Club Finished 3rd 01:56:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:18:000
42.  Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 01:56:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:22:000
43.  Matthew Vallis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 01:56:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:23:000
44.  Timothy Flynn Poole Wheelers CC Finished 4th 01:56:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:56:25:000
45.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 01:56:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:25:000
46.  Adam Cole Pontypool RCC Finished 3rd 01:56:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:28:000
47.  Colin Gunn Paceline RT Finished 3rd 01:56:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:56:33:000
48.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 01:58:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:58:09:000
49.  Stuart Gourley Radeon-Bike Science RT Finished 3rd 02:01:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:01:00:000
50.  Matt Hann Radeon-Bike Science RT Finished 4th 02:01:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:01:02:000
51.  Andrew Gough Velo Club Venta Finished 3rd 02:01:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:01:11:000
52.  Samuel Brooke Poole Wheelers CC Finished 3rd 02:02:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:02:21:000
53.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 02:03:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:03:09:000
54.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished 3rd 02:03:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:03:45:000
55.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 02:03:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:03:45:000
56.  Steve Coombs Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 02:05:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:05:10:000
57.  Graeme Rout Gannet CC Finished 3rd 02:08:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:08:20:000
58.  Stuart Elvins Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 02:09:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 02:09:20:000
59.  Gareth Hind Ynys Mon Race Team Finished 4th 02:09:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 02:09:30:000
--- Tom Arnold Team Bottrill - HSS Hire Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Carter Watford Velo Sport Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alex Chapman East London Velo Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Luke Churchus Gannet CC Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charles Deacon Sussex Revolution Velo Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Byron Hooper Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Huband Ynys Mon Race Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Bevan Humphreys Forza Cycles Racing Team Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Ingram Sussex Revolution Velo Club Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gareth James Did not finish 3rd --- 0

59. Gareth James -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Caron Jones Ynys Mon Race Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard Lawrence Pontypool RCC Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard New Velo Club Venta Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ian Pollard Cotswold Veldrijden Did not finish 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Adam Tempest Pontypool RCC Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Wayne Thomas Pontypool RCC Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Luke Walton East London Velo Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Russell White Forza Cycles Racing Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 181km / 112 miles
Entry: Postal: (£72.00)
Sat 17/06/17 – 09:30
Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
181km / 112 miles
Stage 1 - TTT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 09:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 11km / 7 miles
Entry:
Sat 17/06/17 – 09:30
Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
11km / 7 miles
Stage 2 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/06/17 13:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 85km / 53 miles
Entry:
Sat 17/06/17 – 13:30
Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
85km / 53 miles
Stage 3 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 09:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 72km / 45 miles
Entry:
Sun 18/06/17 – 09:30
Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
72km / 45 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk