The JSL Vehicle Repairers & Mulebar Autumn Cup #1

Closed Circuit , Middlesbrough – Saturday, 10 Sep 2016

Event Summary

Event Overview

All Youth categories, enter on the day only at £5

Event Details

Event URN:

402019

Start Date:

Sat, 10th Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Taylor Brother NRG Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Renshaw Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Jones Brother NRG Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Joseph White Acre Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ashley Marshall Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alastair Hepworth Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Marcus Smith Cleveland Wheelers CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Henry Johnson MTS-Rapid Engineering NE Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tobias Bartlett Acre Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  William Corbett Manilla GRN Cycling Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Graeme Hart Hart's Cyclery Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Gavin Ward Prima Team Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Graeme Hart Hart's Cyclery Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Brook-Dobson University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ryan Abbs Blumilk.com Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kevin Alexis Army Cycling Union Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Croxford InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Armstrong Muckle Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Richard Barnes High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Marcus Cram Finished 4th 0

1. Marcus Cram -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tony Douglass North Tyneside Riders Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Kirsty Boak Prima Team Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graeme Currie Rock to Roll CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Nearney South Shields Velo Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Hannah Farran Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Colin Thompson South Shields Velo Cycling Clu... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joseph Parkin Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Marc Wilson Manilla GRN Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ross Turner Cleveland Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph Jackson Manilla GRN Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Cole Finished C 0

4. Matthew Cole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Velo Club Bristol Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Hurt Velo Club Bristol Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rowan Bell Cleveland Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Stacey Williams Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Brookes Finished 0

1. Sophie Brookes -

Points: 0 | Status: Finished

Reports

Taylor takes first round of JSL autumn cup

Posted 11/09/2016 - David Morton

Written by: Steven Green/Snowdon Sports

Jack Taylor (Planet X-Nor...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

A series of three Saturday afternoon races for all categories. 

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 16:30 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 10/09/16 – 16:30
National B, Band 3
01 hr 10 mins / plus 1 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:40 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 10/09/16 – 15:40

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:25 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 10/09/16 – 14:25
Women Only, Band 4
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:25 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 10/09/16 – 14:25
Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins

Event Summary

Event Overview

All Youth categories, enter on the day only at £5

Event Details

Event URN:

402019

Start Date:

Sat, 10th Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Taylor Brother NRG Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Renshaw Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Jones Brother NRG Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Joseph White Acre Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ashley Marshall Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alastair Hepworth Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Marcus Smith Cleveland Wheelers CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Henry Johnson MTS-Rapid Engineering NE Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tobias Bartlett Acre Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  William Corbett Manilla GRN Cycling Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Graeme Hart Hart's Cyclery Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Gavin Ward Prima Team Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Graeme Hart Hart's Cyclery Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Brook-Dobson University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ryan Abbs Blumilk.com Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kevin Alexis Army Cycling Union Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Croxford InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Armstrong Muckle Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Richard Barnes High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Marcus Cram Finished 4th 0

1. Marcus Cram -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tony Douglass North Tyneside Riders Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Kirsty Boak Prima Team Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graeme Currie Rock to Roll CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Nearney South Shields Velo Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Hannah Farran Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Colin Thompson South Shields Velo Cycling Clu... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joseph Parkin Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Marc Wilson Manilla GRN Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ross Turner Cleveland Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph Jackson Manilla GRN Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Cole Finished C 0

4. Matthew Cole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Velo Club Bristol Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Hurt Velo Club Bristol Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rowan Bell Cleveland Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Stacey Williams Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Brookes Finished 0

1. Sophie Brookes -

Points: 0 | Status: Finished

Reports

Taylor takes first round of JSL autumn cup

Posted 11/09/2016 - David Morton

Written by: Steven Green/Snowdon Sports

Jack Taylor (Planet X-Nor...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

A series of three Saturday afternoon races for all categories. 

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 16:30 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 10/09/16 – 16:30
National B, Band 3
01 hr 10 mins / plus 1 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:40 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 10/09/16 – 15:40

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:25 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 10/09/16 – 14:25
Women Only, Band 4
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:25 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 10/09/16 – 14:25
Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 15:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 15:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 14:00
Youth Only, None
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk