European Cycling Junior Tour of Assen, 2016

Road – Monday, 01 Aug 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

401856

Start Date:

Mon, 1st Aug 2016

Finish date:

Sat, 6th Aug 2016

Event Type:

Road (Competitive)

Country:
Netherlands the

Results

Confirmed Results

Junior Men - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 1 - Results
5.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 2 - Results
2.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 3 - Results
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Hardcastle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jake Beach Speedflex Race Team Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Men - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 4 - Results
4.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 5 - Results
6.  Harry Hardcastle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 6 - Results
3.  Jake Beach Speedflex Race Team Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - General Classification - Results
2.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Stage 1 - Results
8.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Stage 3 - Results
9.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Stage 5 - Results
7.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Stage 6 - Results
7.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lauren Murphy Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - General Classification - Results
11.  Lauren Murphy Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd

Nieuwelingen (Boys) - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 1 - Results
2.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 2 - Results
8.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 3 - Results
3.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 5 - Results
3.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (I)

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (I) - Results
4.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (II)

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (II) - Results
7.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - General Classification - Results
9.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 1 - Results
2.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 3 - Results
8.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 6 - Results
9.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Categorie 7 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 1 - Results
8.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 2 - Results
5.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 3 - Results
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  George Southby East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 4 - Results
6.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 5 - Results
2.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 6 - Results
4.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - General Classification - Results
6.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 1 - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 2 - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 3 - Results
2.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 4 - Results
2.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 5 - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Eluned King Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 6 - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - General Classification - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 5 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 1 - Results
8.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 5 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 2 - Results
7.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 5 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 3 - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 5 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 5 - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 5 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 6 - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 5 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - General Classification - Results
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 1 - Results
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 2 - Results
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 3 - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 4 - Results
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 5 - Results
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 6 - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - General Classification - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 3 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 1 - Results
2.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 3 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 2 - Results
10.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 3 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 3 - Results
6.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 3 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 4 - Results
4.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 3 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 5 - Results
10.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 3 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 6 - Results
4.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 3 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - General Classification - Results
5.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 1 - Results
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 2 - Results
4.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 3 - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 4 - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 5 - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 6 - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - General Classification - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 1 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 1 - Results
5.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 2 - Results
6.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 3 - Results
2.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 4 - Results
5.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 5 - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 6 - Results
4.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - General Classification - Results
5.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

Junior Men - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 11:00 Foreign National Band 3 1st, 2nd, Elite
Sat 06/08/16 – 11:00
Junior Women - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 11:00 Foreign National Band 3 1st, 2nd, Elite
Sat 06/08/16 – 11:00
Nieuwelingen (Boys) - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (I) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (II) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 11:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 11:00
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 11:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 11:00
Categorie 7 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A

Event Summary

Event Details

Event URN:

401856

Start Date:

Mon, 1st Aug 2016

Finish date:

Sat, 6th Aug 2016

Event Type:

Road (Competitive)

Country:
Netherlands the

Results

Confirmed Results

Junior Men - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 1 - Results
5.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 2 - Results
2.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 3 - Results
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Hardcastle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jake Beach Speedflex Race Team Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Men - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 4 - Results
4.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 5 - Results
6.  Harry Hardcastle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Stage 6 - Results
3.  Jake Beach Speedflex Race Team Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Men - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - General Classification - Results
2.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Stage 1 - Results
8.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Stage 3 - Results
9.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Stage 5 - Results
7.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Stage 6 - Results
7.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lauren Murphy Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - General Classification - Results
11.  Lauren Murphy Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd

Nieuwelingen (Boys) - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 1 - Results
2.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 2 - Results
8.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 3 - Results
3.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 5 - Results
3.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (I)

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (I) - Results
4.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (II)

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (II) - Results
7.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen (Boys) - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen (Boys) - General Classification - Results
9.  Ben Tulett Beeline-Gener8 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 1 - Results
2.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 3 - Results
8.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 6 - Results
9.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Categorie 7 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 1 - Results
8.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 2 - Results
5.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 3 - Results
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  George Southby East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 4 - Results
6.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Sami Vaudrey Zappi Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 5 - Results
2.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - Stage 6 - Results
4.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 7 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 7 - General Classification - Results
6.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 1 - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 2 - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 3 - Results
2.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 4 - Results
2.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 5 - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Eluned King Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - Stage 6 - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Innes Harvey VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 6 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 6 - General Classification - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 5 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 1 - Results
8.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 5 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 2 - Results
7.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 5 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 3 - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 5 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 5 - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Categorie 5 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - Stage 6 - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 5 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 5 - General Classification - Results
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 1 - Results
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 2 - Results
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 3 - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 4 - Results
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 5 - Results
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - Stage 6 - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 4 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 4 - General Classification - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 3 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 1 - Results
2.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 3 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 2 - Results
10.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 3 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 3 - Results
6.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 3 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 4 - Results
4.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 3 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 5 - Results
10.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 3 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - Stage 6 - Results
4.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Categorie 3 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 3 - General Classification - Results
5.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 1 - Results
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 2 - Results
4.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 3 - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 4 - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 5 - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - Stage 6 - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 2 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 2 - General Classification - Results
3.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Categorie 1 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 1 - Results
5.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 2 - Results
6.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 3 - Results
2.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 4 - Results
5.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 5 - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - Stage 6 - Results
4.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Categorie 1 - General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Categorie 1 - General Classification - Results
5.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

Junior Men - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - Stage 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Men - General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 11:00 Foreign National Band 3 1st, 2nd, Elite
Sat 06/08/16 – 11:00
Junior Women - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - Stage 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, Elite
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National, Band 5 | 1st, 2nd, Elite
Junior Women - General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 11:00 Foreign National Band 3 1st, 2nd, Elite
Sat 06/08/16 – 11:00
Nieuwelingen (Boys) - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (I) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - Stage 6 (II) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Nieuwelingen (Boys) - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 11:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 11:00
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Nieuwelingen Meisjes (Girls) - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 11:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 11:00
Categorie 7 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 7 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 6 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 5 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 4 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 3 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 2 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 1 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 01/08/16 01:00 Foreign National N/A
Mon 01/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 02/08/16 01:00 Foreign National N/A
Tue 02/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 3 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 03/08/16 01:00 Foreign National N/A
Wed 03/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 04/08/16 01:00 Foreign National N/A
Thu 04/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 5 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 05/08/16 01:00 Foreign National N/A
Fri 05/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - Stage 6 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A
Categorie 1 - General Classification Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 06/08/16 01:00 Foreign National N/A
Sat 06/08/16 – 01:00
Foreign National,  | N/A

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk