Wessex Cyclo-Cross League Round 3

Cyclo-Cross , Abingdon – Sunday, 02 Oct 2016

Event Summary

Event Overview

Round 3 of the Wessex CX league.

Event Details

Event URN:

401783

Start Date:

Sun, 2nd Oct 2016

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ

View map

Series:

Wessex League

Entry close date

Tue, 27th Sep 2016

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Sam Allen Pedalon.co.uk Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Thomas Sewell Cotswold Veldrijden Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Tom Budden Sotonia CC Finished Senior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Christopher Minter Pedalon.co.uk Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Trevor Allen Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Paul Lloyd Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Graham Rogerson Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Roger Prior Zappi's Cycling Club Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Jonathan Hall Sotonia CC Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  Tim Jones Cowley Road Condors Finished Vet 40-49 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Shaun Green Stonehenge Triathlon and Road Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  William McDonald Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Jonathan Mason Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 50+ - Results
1.  Tim Costello GS Vecchi Finished Vet 50+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+
2.  Kevin Holloway GS Vecchi Finished Vet 50+ 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+
3.  Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+
4.  Mitchell Purvis Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 50+
6.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 50+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50+
7.  Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Finished Vet 50+ 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+
8.  Philip Boarer GS Vecchi Finished Vet 50+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+
9.  Martyn Dymond Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
10.  Robin Akers Oxonian CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Sarah Barber North Hampshire RC Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tamina Oliver Wv Zeeuws-Vlaanderen - J F L F Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Kara Perryman Hargroves RT Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Helen Pattinson Solent Pirates Finished Veteran 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Susan Parker North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Veteran 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Lindy Brazier-Larkin Dame Cycling Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Cam Powell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Jessica Conner Cotswold Veldrijden Finished Veteran 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Junior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished Junior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Will Cooper Hargroves RT Finished Junior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Charlie Cooper Montezuma's Hargroves Race Tea... Finished Junior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Archie Scott Cotswold Veldrijden Finished Junior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Liam Sewell Cotswold Veldrijden Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
8.  Hugh Johnson Charlotteville CC Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
9.  Ben Bishop Charlotteville CC Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
10.  Fletcher Adams Hargroves RT Finished Junior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior

Novice Senior

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice Senior - Results
1.  Brian Sparrow Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Archie Coyne Finished Senior 0

2.  Archie Coyne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Ben Evans Finished 0

3.  Ben Evans -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Vicky Rutter Finished 0

4.  Vicky Rutter -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Paul Coyne Finished Vet 50+ 0

5.  Paul Coyne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Barney Clacy Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Tom Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Harry Dridge Solent Pirates Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Thomas Green Solent Pirates Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Jay Allen Pedalon.co.uk Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Abbie Manley Solent Pirates Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Edgington Solent Pirates Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Gareth Davies Didcot Phoenix CC Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Nathan Cracknell Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Felix Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Lewis Evans Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Tyler Smith Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Amelie Prior Zappi's Cycling Club Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Niamh Hutchinson Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12s - Results
1.  Thomas Cracknell Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Drew Tucker Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Mackenzie Mellish Zappi Racing Team Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Lewis Seaward Finished 0

10.  Lewis Seaward -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Pascal Giret VC Londres Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Melissa Cooper Finished 0

13.  Melissa Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Max Darnton Finished Under 12 0

14.  Max Darnton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Daniel Phillips Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
17.  Lloyd Perry Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
18.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
19.  Adrian Prior Finished 0

19.  Adrian Prior -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Mack Dale-jones Finished 0

20.  Mack Dale-jones -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Ellen Phillips Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
22.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
23.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
24.  Finley Macfarlane Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
25.  James Davies Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
26.  Edward Samson Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
27.  Harvey Smith Finished 0

27.  Harvey Smith -

Points: 0 | Status: Finished
28.  Oscar Pasmore Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
29.  Georgina Pasmore Newbury RC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
30.  Daisy Pattinson Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
31.  Tom Collins Velo Club Venta Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
32.  Patrick Atkinson Finished 0

32.  Patrick Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished
33.  George Connell Sotonia CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
34.  Kate Coulson Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
35.  Charlotte Green Finished 0

35.  Charlotte Green -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Rebecca Carter Finished 0

36.  Rebecca Carter -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Felix Darnton Finished Under 12 0

37.  Felix Darnton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
38.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
39.  Luke Dale-jones Finished 0

39.  Luke Dale-jones -

Points: 0 | Status: Finished
40.  Amelie Macfarlane Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
41.  James Weeks Finished 0

41.  James Weeks -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Frederick Samson Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
43.  Monty Wyatt Finished 0

43.  Monty Wyatt -

Points: 0 | Status: Finished
44.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
45.  Gracie Fox Frog Bikes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
46.  Oliver Patterson Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
47.  Daisy Taylor East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
48.  Matt Bennett Finished 0

48.  Matt Bennett -

Points: 0 | Status: Finished
49.  Anna Patterson Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
50.  Isla Pattinson Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
51.  James Segewick Finished 0

51.  James Segewick -

Points: 0 | Status: Finished
52.  Isaac Mitcham Finished Under 12 0

52.  Isaac Mitcham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
53.  Holly Hurr Finished 0

53.  Holly Hurr -

Points: 0 | Status: Finished
54.  Frankie Bonnetric Finished 0

54.  Frankie Bonnetric -

Points: 0 | Status: Finished
55.  Skye Martingale Sotonia CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
56.  Amelia Johnson Finished 0

56.  Amelia Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Connor Warwick-brown Finished 0

57.  Connor Warwick-brown -

Points: 0 | Status: Finished
58.  Oliver Johnson Finished 0

58.  Oliver Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
59.  Lola Mitcham Finished Under 12 0

59.  Lola Mitcham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
60.  Georgia Lovett Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
61.  Harvey Renrin Finished 0

61.  Harvey Renrin -

Points: 0 | Status: Finished
62.  Annie Renrin Finished 0

62.  Annie Renrin -

Points: 0 | Status: Finished

Reports

Champion Allen wins again in Wessex

Posted 02/10/2016 - Mark Harvey

Written by: Graham Robins
View Full Report

About the Event

Info for Riders

Dalton Barracks has proven to be a great venue for fast yet technical racing. A course that drains very well, it will be rideable whatever the weather! A mixture of tarmac (runway!), grass (infield) and technical lumpy stuff (4x4 driving range!) it will test your skills and fitness to the max.

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 14:45 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 02/10/16 – 14:45
Category B, CX Band 4
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 12:15 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 02/10/16 – 12:15
Category B, CX Band 4
40 mins
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 13:30 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 02/10/16 – 13:30
Category B, CX Band 4
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 13:30 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 02/10/16 – 13:30
Category B, CX Band 4
40 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 12:15 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£15.00)
Sun 02/10/16 – 12:15
Category B, CX Band 4
40 mins
Novice Senior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 11:17 Non-Ranking None --- 20 mins
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Sun 02/10/16 – 11:17
Non-Ranking, None
20 mins
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 11:15 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Sun 02/10/16 – 11:15
Category B, CX Band 4
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 02/10/16 – 01:00
Category B, CX Band 4
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 02/10/16 – 01:00
Category B, CX Band 4
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 02/10/16 – 01:00
Category B, CX Band 4
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 01:00 Category B CX Band 5 ---
Entry:
Sun 02/10/16 – 01:00
Category B, CX Band 5
Under 12s Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 10:30 Non-Ranking None --- 15 mins
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£3.00)
Sun 02/10/16 – 10:30
Non-Ranking, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

Round 3 of the Wessex CX league.

Event Details

Event URN:

401783

Start Date:

Sun, 2nd Oct 2016

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ

View map

Series:

Wessex League

Entry close date

Tue, 27th Sep 2016

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Sam Allen Pedalon.co.uk Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Thomas Sewell Cotswold Veldrijden Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Tom Budden Sotonia CC Finished Senior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Christopher Minter Pedalon.co.uk Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Trevor Allen Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Paul Lloyd Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Graham Rogerson Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Roger Prior Zappi's Cycling Club Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Jonathan Hall Sotonia CC Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  Tim Jones Cowley Road Condors Finished Vet 40-49 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Shaun Green Stonehenge Triathlon and Road Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  William McDonald Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Jonathan Mason Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 50+ - Results
1.  Tim Costello GS Vecchi Finished Vet 50+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+
2.  Kevin Holloway GS Vecchi Finished Vet 50+ 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+
3.  Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+
4.  Mitchell Purvis Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 50+
6.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 50+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50+
7.  Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Finished Vet 50+ 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+
8.  Philip Boarer GS Vecchi Finished Vet 50+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+
9.  Martyn Dymond Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
10.  Robin Akers Oxonian CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Sarah Barber North Hampshire RC Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tamina Oliver Wv Zeeuws-Vlaanderen - J F L F Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Kara Perryman Hargroves RT Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Helen Pattinson Solent Pirates Finished Veteran 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Susan Parker North Hampshire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Veteran 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Lindy Brazier-Larkin Dame Cycling Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Cam Powell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Jessica Conner Cotswold Veldrijden Finished Veteran 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Junior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished Junior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Will Cooper Hargroves RT Finished Junior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Charlie Cooper Montezuma's Hargroves Race Tea... Finished Junior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Archie Scott Cotswold Veldrijden Finished Junior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Liam Sewell Cotswold Veldrijden Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
8.  Hugh Johnson Charlotteville CC Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
9.  Ben Bishop Charlotteville CC Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
10.  Fletcher Adams Hargroves RT Finished Junior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior

Novice Senior

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice Senior - Results
1.  Brian Sparrow Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Archie Coyne Finished Senior 0

2.  Archie Coyne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Ben Evans Finished 0

3.  Ben Evans -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Vicky Rutter Finished 0

4.  Vicky Rutter -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Paul Coyne Finished Vet 50+ 0

5.  Paul Coyne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Barney Clacy Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Tom Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Harry Dridge Solent Pirates Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Thomas Green Solent Pirates Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Jay Allen Pedalon.co.uk Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Abbie Manley Solent Pirates Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Connie Stevens Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Edgington Solent Pirates Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Gareth Davies Didcot Phoenix CC Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Nathan Cracknell Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Felix Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Lewis Evans Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Tyler Smith Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Amelie Prior Zappi's Cycling Club Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Niamh Hutchinson Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12s - Results
1.  Thomas Cracknell Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Drew Tucker Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Mackenzie Mellish Zappi Racing Team Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Lewis Seaward Finished 0

10.  Lewis Seaward -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Pascal Giret VC Londres Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Melissa Cooper Finished 0

13.  Melissa Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Max Darnton Finished Under 12 0

14.  Max Darnton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Daniel Phillips Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
17.  Lloyd Perry Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
18.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
19.  Adrian Prior Finished 0

19.  Adrian Prior -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Mack Dale-jones Finished 0

20.  Mack Dale-jones -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Ellen Phillips Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
22.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
23.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
24.  Finley Macfarlane Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
25.  James Davies Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
26.  Edward Samson Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
27.  Harvey Smith Finished 0

27.  Harvey Smith -

Points: 0 | Status: Finished
28.  Oscar Pasmore Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
29.  Georgina Pasmore Newbury RC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
30.  Daisy Pattinson Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
31.  Tom Collins Velo Club Venta Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
32.  Patrick Atkinson Finished 0

32.  Patrick Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished
33.  George Connell Sotonia CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
34.  Kate Coulson Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
35.  Charlotte Green Finished 0

35.  Charlotte Green -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Rebecca Carter Finished 0

36.  Rebecca Carter -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Felix Darnton Finished Under 12 0

37.  Felix Darnton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
38.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
39.  Luke Dale-jones Finished 0

39.  Luke Dale-jones -

Points: 0 | Status: Finished
40.  Amelie Macfarlane Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
41.  James Weeks Finished 0

41.  James Weeks -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Frederick Samson Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
43.  Monty Wyatt Finished 0

43.  Monty Wyatt -

Points: 0 | Status: Finished
44.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
45.  Gracie Fox Frog Bikes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
46.  Oliver Patterson Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
47.  Daisy Taylor East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
48.  Matt Bennett Finished 0

48.  Matt Bennett -

Points: 0 | Status: Finished
49.  Anna Patterson Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
50.  Isla Pattinson Solent Pirates Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
51.  James Segewick Finished 0

51.  James Segewick -

Points: 0 | Status: Finished
52.  Isaac Mitcham Finished Under 12 0

52.  Isaac Mitcham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
53.  Holly Hurr Finished 0

53.  Holly Hurr -

Points: 0 | Status: Finished
54.  Frankie Bonnetric Finished 0

54.  Frankie Bonnetric -

Points: 0 | Status: Finished
55.  Skye Martingale Sotonia CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
56.  Amelia Johnson Finished 0

56.  Amelia Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Connor Warwick-brown Finished 0

57.  Connor Warwick-brown -

Points: 0 | Status: Finished
58.  Oliver Johnson Finished 0

58.  Oliver Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
59.  Lola Mitcham Finished Under 12 0

59.  Lola Mitcham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
60.  Georgia Lovett Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
61.  Harvey Renrin Finished 0

61.  Harvey Renrin -

Points: 0 | Status: Finished
62.  Annie Renrin Finished 0

62.  Annie Renrin -

Points: 0 | Status: Finished

Reports

Champion Allen wins again in Wessex

Posted 02/10/2016 - Mark Harvey

Written by: Graham Robins
View Full Report

About the Event

Info for Riders

Dalton Barracks has proven to be a great venue for fast yet technical racing. A course that drains very well, it will be rideable whatever the weather! A mixture of tarmac (runway!), grass (infield) and technical lumpy stuff (4x4 driving range!) it will test your skills and fitness to the max.

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 14:45 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 02/10/16 – 14:45
Category B, CX Band 4
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 12:15 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 02/10/16 – 12:15
Category B, CX Band 4
40 mins
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 13:30 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 02/10/16 – 13:30
Category B, CX Band 4
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 13:30 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 02/10/16 – 13:30
Category B, CX Band 4
40 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 12:15 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£15.00)
Sun 02/10/16 – 12:15
Category B, CX Band 4
40 mins
Novice Senior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 11:17 Non-Ranking None --- 20 mins
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Sun 02/10/16 – 11:17
Non-Ranking, None
20 mins
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 11:15 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Sun 02/10/16 – 11:15
Category B, CX Band 4
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 02/10/16 – 01:00
Category B, CX Band 4
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 02/10/16 – 01:00
Category B, CX Band 4
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 02/10/16 – 01:00
Category B, CX Band 4
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 01:00 Category B CX Band 5 ---
Entry:
Sun 02/10/16 – 01:00
Category B, CX Band 5
Under 12s Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/10/16 10:30 Non-Ranking None --- 15 mins
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£3.00)
Sun 02/10/16 – 10:30
Non-Ranking, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk