White Rose Youth League Finale

Closed Circuit , Halifax – Saturday, 10 Sep 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

401659

Start Date:

Sat, 10th Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Joe Cuff North Midlands Youth Squad Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Oscar Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Harrison Worsnop Bronte Tykes Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Jacob Harrison Finished 0

13.  Jacob Harrison -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Arthur Bairstow Finished 0

14.  Arthur Bairstow -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Hannah Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophia Engley Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Erin Griffiths Richardsons Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Leah Mahon Finished 0

4.  Leah Mahon -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Eloise Daniel Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Elsie Hughes Finished 0

7.  Elsie Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Callum Crowther Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Oliver Thomas North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Daniel Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  James Homa Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kate Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Imogen Wolff Wakefield Triathlon Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charles Engley Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Euan Krasinski Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  James Clark Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Joseph Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Louie Whisker Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Isabel Richardson Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Masie Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Florence Whiteley Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Orla Cuff North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Homa Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Daniel Newton Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Josie Lewis Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Laura Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Kayleigh Wells Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  William Brown Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Twm Bryn Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Osian john Griffith Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Joe Dagger Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 12:30 Youth Only None --- 12 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 10/09/16 – 12:30
Youth Only, None
12 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 12:30 Youth Only None --- 12 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 10/09/16 – 12:30
Youth Only, None
12 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 12:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 10/09/16 – 12:45
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 12:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 10/09/16 – 12:45
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 10/09/16 – 13:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 10/09/16 – 13:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 10/09/16 – 13:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:20 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 10/09/16 – 14:20
Youth Only, Band 5
35 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

401659

Start Date:

Sat, 10th Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Joe Cuff North Midlands Youth Squad Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Oscar Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Harrison Worsnop Bronte Tykes Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Jacob Harrison Finished 0

13.  Jacob Harrison -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Arthur Bairstow Finished 0

14.  Arthur Bairstow -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Hannah Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophia Engley Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Erin Griffiths Richardsons Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Leah Mahon Finished 0

4.  Leah Mahon -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Eloise Daniel Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Elsie Hughes Finished 0

7.  Elsie Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Callum Crowther Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Oliver Thomas North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Daniel Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  James Homa Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kate Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Imogen Wolff Wakefield Triathlon Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charles Engley Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Euan Krasinski Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  James Clark Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Joseph Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Louie Whisker Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Isabel Richardson Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Masie Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Florence Whiteley Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Orla Cuff North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Homa Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Daniel Newton Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Josie Lewis Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Laura Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Kayleigh Wells Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  William Brown Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Twm Bryn Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Osian john Griffith Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Joe Dagger Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 12:30 Youth Only None --- 12 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 10/09/16 – 12:30
Youth Only, None
12 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 12:30 Youth Only None --- 12 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 10/09/16 – 12:30
Youth Only, None
12 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 12:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 10/09/16 – 12:45
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 12:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 10/09/16 – 12:45
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 10/09/16 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 10/09/16 – 13:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 10/09/16 – 13:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 13:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 10/09/16 – 13:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/09/16 14:20 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 10/09/16 – 14:20
Youth Only, Band 5
35 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk