Autumn Circuits 1

Closed Circuit , Vale of Glamorgan – Wednesday, 07 Sep 2016

Event Summary

Event Overview

End of season circuit racing for youth and senior categories including women and masters

Event Details

Event URN:

401555

Start Date:

Wed, 7th Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB

View map

Results

Confirmed Results

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Jones Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Rees Swansea Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  William Fotheringham Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dave Bentley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Hall Onit Cycle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sion Clarke Onit Cycle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sophie Lankford Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jade Payne Cardiff University Marmots Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Clare Dallimore Cardiff Ajax CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jasmine Jones Cardiff University Marmots Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Owen Thomas Sunset Cycles Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Joshua Lewis Bike Doctor Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  William Fotheringham Halesowen A & CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Samuel Westlake Bristol RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Roberts Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Byron Hooper Finished 0

8.  Byron Hooper -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sion Clarke Onit Cycle Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Soltys Army Cycling Union Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Gwydion Jenkins Cycling Club Blaenau Gwent Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Paul Churchill Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Daniel Rothwell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Dave Bentley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ieuan Cooke Tredz Bikes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Brecon Burnett Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ryan Watkins Union Cycliste Ystrad Mynach Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Reakes Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Laurence Hunt Onit Cycle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Annwen Gammon Maindy Flyers Youth CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cian Roberts Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Morgan Leyshon Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Danielle Parker Cycle Specific Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Cole Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rosie Finucane Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rory Gravelle Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Morgan Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Owain Gravell Sosban Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Mabli Collyer Finished 0

3.  Mabli Collyer -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 18:10 Youth Only None --- 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 07/09/16 – 18:10

U8

Youth Only, None
3km / 2 miles
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 18:20 Youth Only None --- 12 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 07/09/16 – 18:20
Youth Only, None
12 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 18:35 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 07/09/16 – 18:35
Youth Only, Band 5
25 mins
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 19:05 Regional Masters C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Wed 07/09/16 – 19:05
Regional Masters C+, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 19:12 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 07/09/16 – 19:12
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 19:40 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Wed 07/09/16 – 19:40

3/4

Regional C+, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

End of season circuit racing for youth and senior categories including women and masters

Event Details

Event URN:

401555

Start Date:

Wed, 7th Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB

View map

Results

Confirmed Results

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Jones Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Rees Swansea Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  William Fotheringham Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dave Bentley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Hall Onit Cycle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sion Clarke Onit Cycle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sophie Lankford Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jade Payne Cardiff University Marmots Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Clare Dallimore Cardiff Ajax CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jasmine Jones Cardiff University Marmots Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Owen Thomas Sunset Cycles Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Joshua Lewis Bike Doctor Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  William Fotheringham Halesowen A & CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Samuel Westlake Bristol RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Roberts Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Byron Hooper Finished 0

8.  Byron Hooper -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sion Clarke Onit Cycle Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Soltys Army Cycling Union Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Gwydion Jenkins Cycling Club Blaenau Gwent Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Paul Churchill Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Daniel Rothwell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Dave Bentley Somerset Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ieuan Cooke Tredz Bikes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Brecon Burnett Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ryan Watkins Union Cycliste Ystrad Mynach Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Reakes Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Laurence Hunt Onit Cycle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Annwen Gammon Maindy Flyers Youth CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cian Roberts Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Morgan Leyshon Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Danielle Parker Cycle Specific Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Cole Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rosie Finucane Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rory Gravelle Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Morgan Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Owain Gravell Sosban Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Mabli Collyer Finished 0

3.  Mabli Collyer -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 18:10 Youth Only None --- 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 07/09/16 – 18:10

U8

Youth Only, None
3km / 2 miles
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 18:20 Youth Only None --- 12 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 07/09/16 – 18:20
Youth Only, None
12 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 18:35 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 07/09/16 – 18:35
Youth Only, Band 5
25 mins
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 19:05 Regional Masters C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Wed 07/09/16 – 19:05
Regional Masters C+, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 19:12 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 07/09/16 – 19:12
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 19:40 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Wed 07/09/16 – 19:40

3/4

Regional C+, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/09/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/09/16 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk