Yorkshire Points Round 6

Cyclo-Cross , West Yorkshire – Sunday, 24 Oct 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

131/EN/004/2010

Start Date:

Sun, 24th Oct 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Bradley Woods Scout Camp, Brighouse, West Yorkshire, HD6 3TU
View map

Results

Confirmed Results

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin Pygott Pedalsport Cycling Club Finished Youth 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Dransfield Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
4.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished Youth 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Dransfield Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
7.  Leon Crossley Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
8.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
9.  Robert Harper Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Jamie Morgan Finished 00:00:00:00 0

10. Jamie Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
11.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
12.  Hannah Saville Norton Wheelers Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
13.  Lauren O'Brien Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
14.  Ruby Pilling Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
15.  Grace Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
17.  Ben Dransfield Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
18.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Sarah Lloyd Finished 00:00:00:00 0

19. Sarah Lloyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
20.  Matthew Metcalfe Finished 00:00:00:00 0

20. Matthew Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Thomas Humphrey Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Joe Pilling Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Finlay Haigh Finished 00:00:00:00 0

8. Finlay Haigh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Tiras Waterman Holme Valley Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Felicity Gledhill Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
16.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
17.  Matthew Taylor Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Anne Feather Finished 00:00:00:00 0

18. Anne Feather -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Alexander Grice East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
20.  Marcus Hiley Finished 00:00:00:00 0

20. Marcus Hiley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Lucy Whearty Finished 00:00:00:00 0

21. Lucy Whearty -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  James Ince Finished 00:00:00:00 0

22. James Ince -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
23.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
24.  Thomas Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
25.  William Chidsey Finished 00:00:00:00 0

25. William Chidsey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
26.  Jack Humphreys Finished 00:00:00:00 0

26. Jack Humphreys -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
27.  Thomas Woollin Finished 00:00:00:00 0

27. Thomas Woollin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
28.  Megan Collier Finished 00:00:00:00 0

28. Megan Collier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
29.  Bayley Ackroyd Finished 00:00:00:00 0

29. Bayley Ackroyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
30.  Paul Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
31.  Sammy Bywater Finished 00:00:00:00 0

31. Sammy Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
32.  William Thackray Finished 00:00:00:00 0

32. William Thackray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
33.  Ben Pickard Finished Under 12 00:00:00:00 0

33. Ben Pickard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
34.  Jamie Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
35.  Chloe Hinchcliffe Finished 00:00:00:00 0

35. Chloe Hinchcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
36.  Jake Oldfield Finished 00:00:00:00 0

36. Jake Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
37.  Eesah Ahmad Finished 00:00:00:00 0

37. Eesah Ahmad -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
38.  Christina Bywater Finished 00:00:00:00 0

38. Christina Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
39.  Gabriella Sears Finished 00:00:00:00 0

39. Gabriella Sears -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
40.  Amy Hinchcliffe Finished 00:00:00:00 0

40. Amy Hinchcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
41.  Aniy Gupta Finished 00:00:00:00 0

41. Aniy Gupta -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
42.  Gabriel McRae Finished 00:00:00:00 0

42. Gabriel McRae -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
43.  Sally Asquith Finished 00:00:00:00 0

43. Sally Asquith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
44.  Lucy Sears Finished 00:00:00:00 0

44. Lucy Sears -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
45.  Oliver Hick Finished 00:00:00:00 0

45. Oliver Hick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
46.  Elena Hick Finished 00:00:00:00 0

46. Elena Hick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
47.  Shaun Bywater Finished 00:00:00:00 0

47. Shaun Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veterans - Results
1.  Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Binks Holme Valley Whls Finished Veteran 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
4.  John Hick Finished N/A 00:00:00:00 0

4. John Hick -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Chris Taylor Finished 00:00:00:00 0

6. Chris Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
7.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Dean Smith St Helens CRC Finished Veteran 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
9.  Michael Rowson Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Justin Morgan Finished 00:00:00:00 0

10. Justin Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
11.  Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
12.  Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
14.  Owen Mitton Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Alistair Dow TheBicycleWorks Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Richard Allen Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Andrew Westwell Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Dermot Mckee Hadleigh MTB Club Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  John Wright Wakefield CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
20.  David Jennaway Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
21.  Charles Warren Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
22.  Matthew Enticknap Malton Wheelers Road Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
24.  Ian O'Brien Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
25.  John Belson Finished 00:00:00:00 0

25. John Belson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
26.  Timothy Beachill Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Steven Smales Boneshakers Race Team Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
28.  Simon Pateman Finished N/A 00:00:00:00 0

28. Simon Pateman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
29.  Steve Shepherd Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
30.  Jon Howard Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Mark Grange Richardsons Cycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Kevin Saville Norton Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Owen Henriksen Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
34.  Sean Molloy Finished 00:00:00:00 0

34. Sean Molloy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
35.  Simon Pickard Finished 00:00:00:00 0

35. Simon Pickard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
36.  Julian Humphrey Sheffrec CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  David Todd Drighlington BC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Kevin Hickie Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  David Green Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Timothy Evans East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Richard Ballantine Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
42.  Christopher Morrey Doncaster Whls CC Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
43.  Neil Pilling Finished N/A 00:00:00:00 0

43. Neil Pilling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
44.  Stephen Sears Sowerby Brothers CRT Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
45.  Mark Gill Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
46.  Andrew Cook Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
47.  Richard Burnham Condor RC (Calderdale) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
48.  Gordon Dalgarno Leeds & Bradford Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Peter Bradford Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
50.  Nick Waggett Finished N/A 00:00:00:00 0

50. Nick Waggett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
51.  Andrew Pattinson Finished 00:00:00:00 0

51. Andrew Pattinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
52.  Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
53.  Stephen Rimmer Holme Valley Whls Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
54.  Brian Crossley Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
55.  Chipps Chippendale Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
56.  Allan Greenwood Aire Valley Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
57.  Martin Silkstone Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
58.  Peter Stone Finished N/A 00:00:00:00 0

58. Peter Stone -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
59.  Philip Jones Crosstrax Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
60.  Phillip Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
61.  Mark Bradley Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
62.  John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
63.  Les Harper Finished 00:00:00:00 0

63. Les Harper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
64.  Christopher Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
65.  Dean Feetham Finished N/A 00:00:00:00 0

65. Dean Feetham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
66.  Peter Middlemiss Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
67.  Fred Rothwell Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
68.  Anthony Clay Finished N/A 00:00:00:00 0

68. Anthony Clay -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Hilary Bloor Crosstrax Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Rachael Mellor Holme Valley Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Clare Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juniors - Results
1.  Thomas Jolly Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Saville Norton Wheelers Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Howard Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Senior/Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior/Junior - Results
1.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Taylor Craven Energy Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Veteran 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Randall Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
7.  Chris Young Ilkley Cycles RT Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  James Thompson Boneshakers Race Team Finished Senior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
10.  Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Simon Maudsley Crosstrax Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
12.  Robin Bradbury Aire Valley Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Graeme Bird Finished N/A 00:00:00:00 0

14. Graeme Bird -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  John Hopkinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
16.  Seth Smith Finished N/A 00:00:00:00 0

16. Seth Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Andy Geall Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Thomas Jolly Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
19.  Myles Chandler Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Tim Kershaw Finished 00:00:00:00 0

20. Tim Kershaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Paul Milsom Calder Clarion CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Robert Wells Featherstone RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Philip Bramham Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
25.  John Mager Finished 00:00:00:00 0

25. John Mager -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
26.  Thomas Saville Norton Wheelers Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
27.  Matt Wild Finished 00:00:00:00 0

27. Matt Wild -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
28.  Antony Greiff Columbia-Bikefood Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
29.  Joe Howard Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
30.  Philip Todd Drighlington BC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Karl Speight Finished 00:00:00:00 0

31. Karl Speight -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
32.  Alex Theaker Finished 00:00:00:00 0

32. Alex Theaker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
33.  Chris Reed Finished 00:00:00:00 0

33. Chris Reed -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
--- Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not finish Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:00 Category B Cyclo-Cross Category B --- 30 mins
Sun 24/10/10 – 11:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
30 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:45 Category C None --- 15 mins
Sun 24/10/10 – 11:45
Category C, None
15 mins
Veterans Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 12:45 Category B Cyclo-Cross Category B --- 40 mins
Sun 24/10/10 – 12:45
Category B, Cyclo-Cross Category B
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 12:45 Category B Cyclo-Cross Category C ---
Sun 24/10/10 – 12:45
Category B, Cyclo-Cross Category C
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:45 Category B Cyclo-Cross Category C ---
Sun 24/10/10 – 13:45
Category B, Cyclo-Cross Category C
Senior/Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:45 Category B Cyclo-Cross Category B --- 01 hr
Sun 24/10/10 – 13:45
Category B, Cyclo-Cross Category B
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

131/EN/004/2010

Start Date:

Sun, 24th Oct 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Bradley Woods Scout Camp, Brighouse, West Yorkshire, HD6 3TU
View map

Results

Confirmed Results

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin Pygott Pedalsport Cycling Club Finished Youth 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Dransfield Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
4.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished Youth 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Dransfield Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
7.  Leon Crossley Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
8.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
9.  Robert Harper Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Jamie Morgan Finished 00:00:00:00 0

10. Jamie Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
11.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
12.  Hannah Saville Norton Wheelers Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
13.  Lauren O'Brien Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
14.  Ruby Pilling Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
15.  Grace Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
17.  Ben Dransfield Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
18.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Sarah Lloyd Finished 00:00:00:00 0

19. Sarah Lloyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
20.  Matthew Metcalfe Finished 00:00:00:00 0

20. Matthew Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Thomas Humphrey Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Joe Pilling Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Finlay Haigh Finished 00:00:00:00 0

8. Finlay Haigh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Tiras Waterman Holme Valley Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Felicity Gledhill Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
16.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
17.  Matthew Taylor Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Anne Feather Finished 00:00:00:00 0

18. Anne Feather -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Alexander Grice East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
20.  Marcus Hiley Finished 00:00:00:00 0

20. Marcus Hiley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Lucy Whearty Finished 00:00:00:00 0

21. Lucy Whearty -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
22.  James Ince Finished 00:00:00:00 0

22. James Ince -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
23.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
24.  Thomas Ford Holme Valley Whls Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
25.  William Chidsey Finished 00:00:00:00 0

25. William Chidsey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
26.  Jack Humphreys Finished 00:00:00:00 0

26. Jack Humphreys -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
27.  Thomas Woollin Finished 00:00:00:00 0

27. Thomas Woollin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
28.  Megan Collier Finished 00:00:00:00 0

28. Megan Collier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
29.  Bayley Ackroyd Finished 00:00:00:00 0

29. Bayley Ackroyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
30.  Paul Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
31.  Sammy Bywater Finished 00:00:00:00 0

31. Sammy Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
32.  William Thackray Finished 00:00:00:00 0

32. William Thackray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
33.  Ben Pickard Finished Under 12 00:00:00:00 0

33. Ben Pickard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
34.  Jamie Asquith East Bradford CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
35.  Chloe Hinchcliffe Finished 00:00:00:00 0

35. Chloe Hinchcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
36.  Jake Oldfield Finished 00:00:00:00 0

36. Jake Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
37.  Eesah Ahmad Finished 00:00:00:00 0

37. Eesah Ahmad -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
38.  Christina Bywater Finished 00:00:00:00 0

38. Christina Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
39.  Gabriella Sears Finished 00:00:00:00 0

39. Gabriella Sears -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
40.  Amy Hinchcliffe Finished 00:00:00:00 0

40. Amy Hinchcliffe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
41.  Aniy Gupta Finished 00:00:00:00 0

41. Aniy Gupta -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
42.  Gabriel McRae Finished 00:00:00:00 0

42. Gabriel McRae -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
43.  Sally Asquith Finished 00:00:00:00 0

43. Sally Asquith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
44.  Lucy Sears Finished 00:00:00:00 0

44. Lucy Sears -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
45.  Oliver Hick Finished 00:00:00:00 0

45. Oliver Hick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
46.  Elena Hick Finished 00:00:00:00 0

46. Elena Hick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
47.  Shaun Bywater Finished 00:00:00:00 0

47. Shaun Bywater -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veterans - Results
1.  Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Binks Holme Valley Whls Finished Veteran 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
4.  John Hick Finished N/A 00:00:00:00 0

4. John Hick -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Chris Taylor Finished 00:00:00:00 0

6. Chris Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
7.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Dean Smith St Helens CRC Finished Veteran 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
9.  Michael Rowson Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Justin Morgan Finished 00:00:00:00 0

10. Justin Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
11.  Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
12.  Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
14.  Owen Mitton Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Alistair Dow TheBicycleWorks Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Richard Allen Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Andrew Westwell Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Dermot Mckee Hadleigh MTB Club Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  John Wright Wakefield CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
20.  David Jennaway Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
21.  Charles Warren Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
22.  Matthew Enticknap Malton Wheelers Road Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
24.  Ian O'Brien Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
25.  John Belson Finished 00:00:00:00 0

25. John Belson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
26.  Timothy Beachill Huddersfield RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Steven Smales Boneshakers Race Team Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
28.  Simon Pateman Finished N/A 00:00:00:00 0

28. Simon Pateman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
29.  Steve Shepherd Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
30.  Jon Howard Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Mark Grange Richardsons Cycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Kevin Saville Norton Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Owen Henriksen Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
34.  Sean Molloy Finished 00:00:00:00 0

34. Sean Molloy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
35.  Simon Pickard Finished 00:00:00:00 0

35. Simon Pickard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
36.  Julian Humphrey Sheffrec CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  David Todd Drighlington BC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Kevin Hickie Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  David Green Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Timothy Evans East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Richard Ballantine Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
42.  Christopher Morrey Doncaster Whls CC Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
43.  Neil Pilling Finished N/A 00:00:00:00 0

43. Neil Pilling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
44.  Stephen Sears Sowerby Brothers CRT Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
45.  Mark Gill Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
46.  Andrew Cook Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
47.  Richard Burnham Condor RC (Calderdale) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
48.  Gordon Dalgarno Leeds & Bradford Triathlon Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Peter Bradford Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
50.  Nick Waggett Finished N/A 00:00:00:00 0

50. Nick Waggett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
51.  Andrew Pattinson Finished 00:00:00:00 0

51. Andrew Pattinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
52.  Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
53.  Stephen Rimmer Holme Valley Whls Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
54.  Brian Crossley Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
55.  Chipps Chippendale Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
56.  Allan Greenwood Aire Valley Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
57.  Martin Silkstone Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
58.  Peter Stone Finished N/A 00:00:00:00 0

58. Peter Stone -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
59.  Philip Jones Crosstrax Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
60.  Phillip Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
61.  Mark Bradley Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
62.  John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
63.  Les Harper Finished 00:00:00:00 0

63. Les Harper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
64.  Christopher Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
65.  Dean Feetham Finished N/A 00:00:00:00 0

65. Dean Feetham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
66.  Peter Middlemiss Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
67.  Fred Rothwell Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
68.  Anthony Clay Finished N/A 00:00:00:00 0

68. Anthony Clay -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Hilary Bloor Crosstrax Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Rachael Mellor Holme Valley Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Clare Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juniors - Results
1.  Thomas Jolly Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Saville Norton Wheelers Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Howard Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Senior/Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior/Junior - Results
1.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Taylor Craven Energy Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Veteran 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Randall Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
7.  Chris Young Ilkley Cycles RT Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  James Thompson Boneshakers Race Team Finished Senior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
10.  Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Simon Maudsley Crosstrax Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
12.  Robin Bradbury Aire Valley Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Graeme Bird Finished N/A 00:00:00:00 0

14. Graeme Bird -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  John Hopkinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
16.  Seth Smith Finished N/A 00:00:00:00 0

16. Seth Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Andy Geall Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Thomas Jolly Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
19.  Myles Chandler Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Tim Kershaw Finished 00:00:00:00 0

20. Tim Kershaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Paul Milsom Calder Clarion CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Robert Wells Featherstone RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Philip Bramham Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
25.  John Mager Finished 00:00:00:00 0

25. John Mager -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
26.  Thomas Saville Norton Wheelers Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
27.  Matt Wild Finished 00:00:00:00 0

27. Matt Wild -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
28.  Antony Greiff Columbia-Bikefood Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
29.  Joe Howard Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
30.  Philip Todd Drighlington BC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Karl Speight Finished 00:00:00:00 0

31. Karl Speight -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
32.  Alex Theaker Finished 00:00:00:00 0

32. Alex Theaker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
33.  Chris Reed Finished 00:00:00:00 0

33. Chris Reed -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
--- Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not finish Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:00 Category B Cyclo-Cross Category B --- 30 mins
Sun 24/10/10 – 11:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
30 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 11:45 Category C None --- 15 mins
Sun 24/10/10 – 11:45
Category C, None
15 mins
Veterans Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 12:45 Category B Cyclo-Cross Category B --- 40 mins
Sun 24/10/10 – 12:45
Category B, Cyclo-Cross Category B
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 12:45 Category B Cyclo-Cross Category C ---
Sun 24/10/10 – 12:45
Category B, Cyclo-Cross Category C
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:45 Category B Cyclo-Cross Category C ---
Sun 24/10/10 – 13:45
Category B, Cyclo-Cross Category C
Senior/Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/10/10 13:45 Category B Cyclo-Cross Category B --- 01 hr
Sun 24/10/10 – 13:45
Category B, Cyclo-Cross Category B
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk