British Cycling National Trophy Series Round 5

Cyclo-Cross , Shrewsbury – Sunday, 11 Dec 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

400573

Start Date:

Sun, 11th Dec 2016

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Shrewsbury Sports Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
View map

Series:

National Trophy 2016-17

Entry close date

Tue, 29th Nov 2016

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:58:18:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:18:000
2.  Liam Killeen Malvern Cycle Sport Finished Senior 00:59:48:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:48:000
3.  David Fletcher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Senior 01:00:32:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:32:000
4.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:00:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:00:50:000
5.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 01:01:29:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:29:000
6.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:01:36:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:36:000
7.  Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:01:48:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:48:000
8.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:01:48:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:48:000
9.  Steven Roach Raleigh GAC Finished Senior 01:02:05:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:05:000
10.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:02:20:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:20:000
11.  Tom Van Den Bosch Finished 01:02:27:000 0

11. Tom Van Den Bosch -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:27:000
12.  Daniel Booth Hope Factory Racing Finished Senior 01:02:30:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:30:000
13.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior 01:03:22:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:22:000
14.  Joshua Waters Velo Schils - Interbike RT Finished Senior 01:03:34:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:34:000
15.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:45:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:45:000
16.  Richard Jones Renvale RT Finished Senior 01:04:12:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:12:000
17.  Grant Ferguson Pedal Heaven Finished Senior 01:04:19:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:19:000
18.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:04:29:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:29:000
19.  David Conroy Finished Senior 01:04:33:000 0

19. David Conroy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:33:000
20.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Senior 01:05:10:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:10:000
21.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:05:17:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:17:000
22.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:05:24:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:24:000
23.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Senior 01:05:45:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:45:000
24.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:06:26:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:26:000
25.  Scott Chalmers Andy Cook Cycling Finished Senior 01:06:32:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:32:000
26.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Senior 01:06:51:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:51:000
27.  Thomas Payton Stourbridge CC Finished Senior 01:07:02:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:02:000
28.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:07:40:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:40:000
29.  Scott Wilson Team Elite Finished Senior 01:07:47:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:47:000
30.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Senior 01:08:09:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:09:000
31.  Joe Williams Prologue Racing Team Finished Senior 01:08:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:18:000
32.  James Garrett Rugby Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Robert Burns Islabikes Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Scot Easter SCOTT Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Nic Smith Moonglu CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Luke Grivell-Mellor JLT Condor Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  David Creber Westbridge Foods Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  James Thompson Rutland CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Kieren Brown Bolsover & District Cycling Cl... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Jeremy Hicks Rugby Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Simon Forster Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Matthew Garthwaite Rhino Velo Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Cameron Biddle Solihull CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  Matthew Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Dave Saunders Finished Senior --- 0

50. Dave Saunders -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Anthony Neave Stourbridge CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Stan Pritchard Malvern Cycle Sport Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  Nick Morris Clee Cycles Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Matthew Humpage Trek Bicycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
56.  Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Lawrence Walton Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Ben Dransfield KTM UK Factory MTB Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
59.  Richard Atkins Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
60.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
61.  Ian Critchley Lichfield City CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Bruce Dalton Team Kinesis UK Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Philip Gleave Did not finish Senior --- 0

61. Philip Gleave -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Chris Roberts Hafren CC Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Pedro Silva Did not finish N/A --- 0

61. Pedro Silva -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:42:25:800 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:25:800
2.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:42:56:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:56:050
3.  David Collins Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:43:07:200 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:07:200
4.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:43:18:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:18:800
5.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:43:47:650 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:47:650
6.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 40-49 00:44:08:800 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:08:800
7.  George Richardson Finished Vet 40-49 00:44:17:500 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:17:500
8.  Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:44:28:350 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:28:350
9.  Andrew Peace Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:44:55:900 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:55:900
10.  Matthew Barrett Renvale RT Finished Vet 40-49 00:45:33:750 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:33:750
11.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:45:38:300 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:38:300
12.  Andrew Parry Urban Cyclery Finished Vet 40-49 00:45:46:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:46:400
13.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:46:01:100 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:01:100
14.  Adrian Lawrence C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:46:03:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:03:150
15.  David Griffiths Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Vet 40-49 00:46:40:450 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:40:450
16.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:46:43:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:43:400
17.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:46:43:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:43:900
18.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:46:52:300 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:52:300
19.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:47:14:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:14:200
20.  Matthew Lewis Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 00:47:31:450 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:31:450
21.  Jason Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Vet 40-49 00:47:42:650 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:42:650
22.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 00:47:51:750 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:51:750
23.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:47:52:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:52:600
24.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:47:57:500 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:57:500
25.  Ed Fraser PB Cycle Coaching Racing Team Finished Vet 40-49 00:48:04:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:04:600
26.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:48:40:500 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:40:500
27.  Roger Maidment East London Velo Finished Vet 40-49 00:48:40:850 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:40:850
28.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:48:46:100 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:46:100
29.  Andy Collis Bicicielo Finished Vet 40-49 00:48:50:600 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:50:600
30.  John Shaw Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 40-49 00:48:56:900 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:56:900
31.  Adrian Peall Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 00:49:13:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:13:700
32.  Andy Jones Clee Cycles Finished Vet 40-49 00:49:21:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:21:350
33.  Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:49:22:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:22:200
34.  Tim Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:49:24:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:24:900
35.  Ronnie Batey Cycleways-SG Petch Finished Vet 40-49 00:49:51:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:51:850
36.  Richard Edge Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:50:00:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:00:200
37.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:50:19:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:19:650
38.  Nicholas Popham Naked Bikes Race Team Finished Vet 40-49 00:51:21:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:21:850
39.  Simon Hinchliffe Lyme RC Finished Vet 40-49 00:51:54:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:54:600
40.  Robert Wimble Cadence Sport Finished Vet 40-49 00:52:27:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:27:300
41.  Kyle Martin Finished Vet 40-49 --- 0

41. Kyle Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Hans van Nierop Welland Valley CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Gary Howard Naked Bikes Race Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Marcus Nainby WNT Development Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  David Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
51.  Jean-Sebastien Vecten Lky7 SD Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Richard Bennett Newbury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:44:29:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:29:000
2.  Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:45:48:850 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:48:850
3.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:46:19:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:19:200
4.  John Mein Derwentside CC Finished Vet 50+ 00:47:22:650 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:22:650
5.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:47:57:350 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:57:350
6.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished Vet 50+ 00:49:06:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:06:750
7.  Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 50+ 00:49:18:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:18:300
8.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:49:25:100 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:25:100
9.  Richard Atkinson Ashburn Wealth Finished Vet 50+ 00:49:37:800 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:37:800
10.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:49:44:700 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:44:700
11.  Brian Johnson Cestria Cycles RT Finished Vet 50+ 00:49:51:850 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:51:850
12.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 50+ 00:49:54:350 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:54:350
13.  Ian Wright Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:49:55:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:55:000
14.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:50:40:150 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:40:150
15.  Christopher Rowe www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:51:10:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:10:700
16.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 50+ --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+
17.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+
18.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+
19.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+
20.  Charles Warren Finished Vet 50+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
21.  Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
22.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
23.  Geoff Giddings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
24.  Robin Akers Oxonian CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
25.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
26.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
27.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
28.  Gary Hipwell Rugby Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
30.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
31.  John Byatt Revolutions Racing Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
33.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
34.  Greg Vallance Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
35.  Simon Whitham Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Stephen Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  Nigel Jones Stratford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Robert Burns Islabikes Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  Gary Rowing-Parker Solihull CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
41.  Paul Loosemore Team Striking Bikes Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
42.  Ian Spark Fred Williams Cycles Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
43.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
44.  John Graveling Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
45.  Ian Pollard Nova Raiders Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
46.  Stephen Elcocks Revolutions Racing Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
47.  Peter Varian Red Kite Cycles Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
--- Richard Cross Stroud Valley Velos Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Simon Dighton Beacon Roads CC Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Ian Watts Cotswold Veldrijden Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:48:27:700 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:27:700
2.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished Junior 00:49:30:100 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:30:100
3.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:50:03:400 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:03:400
4.  Diane Lee Cannondale Girls Finished Senior 00:50:20:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:20:800
5.  Sophie Thackray Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:50:40:950 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:40:950
6.  Bethany Crumpton Boot Out Breast Cancer C.C Finished Senior 00:51:51:250 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:51:250
7.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior --- 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished Senior --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished Senior --- 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished Junior --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior
11.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior
12.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished N/A --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Madeleine Gammons Team Vision Innovative Leisure Finished Junior --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Junior
14.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished Junior --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
15.  Kara Perryman Solent Pirates Finished Junior --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior
16.  Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior
19.  Sinead Burke PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Sam Burman WNT Development Team Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Melissa Baker Wolverhampton Whls Finished Junior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
25.  Emelia Clarke Huddersfield Star Wheelers Finished Junior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
26.  Holly MacMahon WXC World Racing Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Ria Mobbs Wellingborough Cycles Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Junior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
29.  Rebecca Simmons Clee Cycles Finished Junior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
--- Joanne Clay TORQ Performance Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Phoebe Sneddon Derby Mercury RC Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:42:13:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:13:650
2.  Isla Rowntree Islabikes Finished Veteran 00:42:40:250 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:40:250
3.  Helen Pattinson Solent Pirates Finished Veteran 00:44:25:500 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:25:500
4.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:44:39:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:39:000
5.  Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 00:45:29:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:29:000
6.  Alison Kinloch PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran 00:46:46:350 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:46:350
7.  Karen Summers Revolutions Racing Finished Veteran 00:48:28:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:28:200
8.  Karen Poole Sportstest RT Finished Veteran 00:50:20:950 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:20:950
9.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Nicola Hartle PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Veteran --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Lindsay Newman Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Emma Payne Full Speed Events Finished Veteran --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Junior 00:44:25:450 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:25:450
2.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:44:37:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:37:400
3.  Mark Donovan Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:44:51:350 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:51:350
4.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:44:54:800 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:54:800
5.  Sam Moses Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:45:06:100 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:06:100
6.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished Junior 00:45:12:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:12:400
7.  Dougal Toms Iceni Velo Finished Junior 00:45:19:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:19:800
8.  Euan Cameron Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:45:21:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:21:900
9.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:45:24:400 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:24:400
10.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Junior 00:45:29:700 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:29:700
11.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:45:55:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:55:600
12.  Oliver Snodden SF Racing Finished Junior 00:49:18:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:18:300
13.  Jacob Knight Solihull CC Finished Junior 00:49:31:600 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:31:600
14.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 00:49:40:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:40:800
15.  Tom Martin Biketreks Racing Finished Junior 00:49:47:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:47:000
16.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:49:55:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:55:800
17.  Kieran Jarvis Strada-Sport Finished Junior 00:50:03:100 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:03:100
18.  Will Cooper Solent Pirates Finished Junior 00:50:09:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:09:500
19.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:51:16:500 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:16:500
20.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:51:28:600 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:28:600
21.  Samuel Morris Revolutions Racing Finished Junior 00:51:28:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:28:800
22.  Tyler Brennan The Bulls Finished Junior 00:52:07:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:07:250
23.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:42:43:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:43:050
24.  Harry Lewis Finished N/A 00:53:02:000 0

24. Harry Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:02:000
25.  Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:53:14:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:14:950
26.  Charlie Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:53:16:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:16:950
27.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Junior 00:54:04:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:04:900
28.  Cory Edmondson Inspire VCUK Racing Team Finished Junior 00:55:41:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:41:900
29.  Aaron Chambers-Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
30.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
31.  Thomas Burnett VC Londres Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
32.  Fletcher Adams Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Harrison Knight Solihull CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Xavier Sullivan-Touye Solihull CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Youth U16 00:30:05:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:05:050
2.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:31:29:600 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:29:600
3.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth U16 00:32:00:600 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:00:600
4.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Youth U16 00:32:46:450 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:46:450
5.  Eluned King Towy Riders Finished Youth U16 00:33:01:800 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:01:800
6.  Josie Nelson Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:33:51:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:51:700
7.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Youth U16 00:35:17:750 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:17:750
8.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished Youth U16 00:36:00:250 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:00:250
9.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:36:18:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:18:700
10.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U16 00:36:30:700 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:30:700
11.  Abbie Manley Solent Pirates Finished Youth U16 00:36:31:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:31:000
12.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished Youth U16 00:36:53:950 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:53:950
13.  Sarah Briggs Matlock CC Finished Youth U16 00:37:29:300 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:29:300
14.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:37:48:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:48:900
15.  Alderney Baker Matrix Pro Cycling Finished Youth U16 00:38:55:450 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:55:450
16.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:39:34:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:34:000
17.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 00:39:41:650 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:41:650
18.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 00:40:49:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:49:100
19.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth U16 00:41:49:100 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:49:100
20.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished Youth U16 00:42:49:750 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:49:750
21.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:33:22:950 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:22:950
2.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U14 00:33:50:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:100
3.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 00:35:08:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:08:100
4.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Youth U14 00:35:15:850 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:15:850
5.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U14 00:36:54:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:54:500
6.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:37:41:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:41:650
7.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:37:43:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:43:000
8.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Youth U14 00:38:27:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:27:900
9.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:39:46:200 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:46:200
10.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished Youth U14 00:41:22:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:22:300
11.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:41:49:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:49:150
12.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Youth U14 --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14
13.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U14 --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14
15.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
16.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished Youth U14 --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Annabel Parker Matlock CC Finished Youth U14 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U14 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Anoushka Minale Cycling Club Hackney Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Emily Richards Bourne Whls CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Youth U16 00:26:25:250 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:25:250
2.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U16 00:27:09:250 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:09:250
3.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Youth U16 00:27:22:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:22:100
4.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:27:34:800 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:34:800
5.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U16 00:27:36:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:36:000
6.  Harry Birchill Mid Devon CC Finished Youth U16 00:27:46:450 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:46:450
7.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:28:18:050 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:18:050
8.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:21:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:21:900
9.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:28:29:550 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:29:550
10.  Joseph Pidcock Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:00:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:00:250
11.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished Youth U16 00:29:00:250 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:00:250
12.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:29:15:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:15:300
13.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth U16 00:29:18:450 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:18:450
14.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Youth U16 00:29:54:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:54:300
15.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:30:00:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:00:600
16.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:30:10:150 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:10:150
17.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:30:17:350 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:17:350
18.  Barney Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth U16 00:30:32:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:32:600
19.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Youth U16 00:30:33:350 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:33:350
20.  Archie Lewis SF Racing Finished Youth U16 00:30:55:200 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:55:200
21.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Youth U16 00:31:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:24:700
22.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:31:30:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:30:900
23.  Charles Paige Green Jersey RT Finished Youth U16 00:31:36:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:36:200
24.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:31:40:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:40:600
25.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished Youth U16 00:31:44:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:44:450
26.  Christian Boon Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:31:46:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:46:400
27.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished Youth U16 00:31:47:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:47:400
28.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:31:48:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:48:550
29.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:32:08:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:08:850
30.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth U16 00:32:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:24:700
31.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished Youth U16 00:32:29:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:29:150
32.  William Harding Dyffryn Conwy Finished Youth U16 00:33:13:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:13:400
33.  Fred Gill Chelmer CC Finished Youth U16 00:33:21:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:21:800
34.  Tom Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U16 00:33:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:000
35.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished Youth U16 00:33:44:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:450
36.  Louis Evans Lyme RC Finished Youth U16 00:34:03:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:03:800
37.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Youth U16 00:34:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:11:900
38.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:34:15:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:15:800
39.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:34:31:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:31:900
40.  Joshua Hubble Halesowen A & CC Finished N/A 00:34:51:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:51:450
41.  Robert Rowson Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:35:00:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:00:050
42.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:35:08:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:08:250
43.  Cameron Macleod Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:35:23:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:23:200
44.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:35:49:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:49:300
45.  Josh Field Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:36:19:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:19:150
46.  James Ralph Solihull CC Finished Youth U16 00:36:19:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:19:250
47.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished Youth U16 00:38:09:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:09:900
48.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:39:05:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:05:600
49.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:39:43:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:43:850
50.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:29:09:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:09:050
2.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U14 00:29:27:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:27:400
3.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:30:32:450 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:32:450
4.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Youth U14 00:30:42:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:42:100
5.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U14 00:30:53:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:53:000
6.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished Youth U14 00:31:07:050 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:07:050
7.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Youth U14 00:31:22:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:22:100
8.  Callum Reid Rock And Road Finished Youth U14 00:31:26:400 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:26:400
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 00:32:18:950 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:18:950
10.  Benjamin Bright Dyffryn Conwy Finished Youth U14 00:32:37:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:37:400
11.  Max Poole Bike Box Alan Finished Youth U14 00:32:49:550 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:49:550
12.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U14 00:32:56:250 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:56:250
13.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U14 00:33:05:650 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:05:650
14.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:33:13:150 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:13:150
15.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Youth U14 00:33:17:250 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:17:250
16.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:33:50:600 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:600
17.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished Youth U14 00:34:09:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:09:800
18.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished Youth U14 00:34:28:950 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:28:950
19.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:34:40:500 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:40:500
20.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U14 00:35:08:950 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:08:950
21.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:35:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:11:000
22.  Matthew Baptista Nutcracker Racing Finished Youth U14 00:35:24:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:24:550
23.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U14 00:35:46:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:46:050
24.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U14 00:35:54:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:54:250
25.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U14 00:35:54:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:54:300
26.  Alfie Savage Furness Flyers Finished Youth U14 00:36:07:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:07:600
27.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 00:37:07:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:07:350
28.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Joshua Mitchell Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Sam Gould Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Samuel Hall Lyme RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Ewan Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Thomas Charles Stratford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Toby Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
46.  Louis Smith Wyre Forest CRC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
47.  Spike Elwell East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
48.  Ross Hooley Lyme RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
49.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
50.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
51.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
52.  Charlie Boddice Wyre Forest CRC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Organiser Dave Mellor, direct e-mail: sales@davemellorcycles.com

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

NB: Places for this event will be by selection, with priority given to riders with 10 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list.

The Races

Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 14:30 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 11/12/16 – 14:30
Category A, CX Band 2
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 10:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 10:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Men 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 10:16 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 10:16
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:21 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 13:21
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:22 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 13:22
Category A, CX Band 3
40 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:20 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 13:20
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 11/12/16 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 11/12/16 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 12:00 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 11/12/16 – 12:00
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 12:01 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 11/12/16 – 12:01
Category A, CX Band 3
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

400573

Start Date:

Sun, 11th Dec 2016

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Shrewsbury Sports Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
View map

Series:

National Trophy 2016-17

Entry close date

Tue, 29th Nov 2016

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:58:18:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:18:000
2.  Liam Killeen Malvern Cycle Sport Finished Senior 00:59:48:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:48:000
3.  David Fletcher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Senior 01:00:32:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:32:000
4.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:00:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:00:50:000
5.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 01:01:29:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:29:000
6.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:01:36:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:36:000
7.  Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:01:48:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:48:000
8.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:01:48:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:48:000
9.  Steven Roach Raleigh GAC Finished Senior 01:02:05:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:05:000
10.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:02:20:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:20:000
11.  Tom Van Den Bosch Finished 01:02:27:000 0

11. Tom Van Den Bosch -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:27:000
12.  Daniel Booth Hope Factory Racing Finished Senior 01:02:30:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:30:000
13.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior 01:03:22:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:22:000
14.  Joshua Waters Velo Schils - Interbike RT Finished Senior 01:03:34:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:34:000
15.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:45:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:45:000
16.  Richard Jones Renvale RT Finished Senior 01:04:12:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:12:000
17.  Grant Ferguson Pedal Heaven Finished Senior 01:04:19:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:19:000
18.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:04:29:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:29:000
19.  David Conroy Finished Senior 01:04:33:000 0

19. David Conroy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:33:000
20.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Senior 01:05:10:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:10:000
21.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:05:17:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:17:000
22.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:05:24:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:24:000
23.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Senior 01:05:45:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:45:000
24.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:06:26:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:26:000
25.  Scott Chalmers Andy Cook Cycling Finished Senior 01:06:32:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:32:000
26.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Senior 01:06:51:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:51:000
27.  Thomas Payton Stourbridge CC Finished Senior 01:07:02:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:02:000
28.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:07:40:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:40:000
29.  Scott Wilson Team Elite Finished Senior 01:07:47:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:47:000
30.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Senior 01:08:09:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:09:000
31.  Joe Williams Prologue Racing Team Finished Senior 01:08:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:18:000
32.  James Garrett Rugby Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Robert Burns Islabikes Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Scot Easter SCOTT Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Nic Smith Moonglu CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Luke Grivell-Mellor JLT Condor Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  David Creber Westbridge Foods Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  James Thompson Rutland CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Kieren Brown Bolsover & District Cycling Cl... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Jeremy Hicks Rugby Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Simon Forster Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Matthew Garthwaite Rhino Velo Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Cameron Biddle Solihull CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  Matthew Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Dave Saunders Finished Senior --- 0

50. Dave Saunders -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Anthony Neave Stourbridge CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Stan Pritchard Malvern Cycle Sport Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  Nick Morris Clee Cycles Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Matthew Humpage Trek Bicycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
56.  Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Lawrence Walton Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Ben Dransfield KTM UK Factory MTB Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
59.  Richard Atkins Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
60.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
61.  Ian Critchley Lichfield City CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Bruce Dalton Team Kinesis UK Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Philip Gleave Did not finish Senior --- 0

61. Philip Gleave -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Chris Roberts Hafren CC Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Pedro Silva Did not finish N/A --- 0

61. Pedro Silva -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:42:25:800 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:25:800
2.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:42:56:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:56:050
3.  David Collins Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:43:07:200 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:07:200
4.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:43:18:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:18:800
5.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:43:47:650 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:47:650
6.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 40-49 00:44:08:800 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:08:800
7.  George Richardson Finished Vet 40-49 00:44:17:500 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:17:500
8.  Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:44:28:350 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:28:350
9.  Andrew Peace Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:44:55:900 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:55:900
10.  Matthew Barrett Renvale RT Finished Vet 40-49 00:45:33:750 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:33:750
11.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:45:38:300 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:38:300
12.  Andrew Parry Urban Cyclery Finished Vet 40-49 00:45:46:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:46:400
13.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:46:01:100 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:01:100
14.  Adrian Lawrence C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:46:03:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:03:150
15.  David Griffiths Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Vet 40-49 00:46:40:450 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:40:450
16.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:46:43:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:43:400
17.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:46:43:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:43:900
18.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:46:52:300 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:52:300
19.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:47:14:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:14:200
20.  Matthew Lewis Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 00:47:31:450 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:31:450
21.  Jason Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Vet 40-49 00:47:42:650 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:42:650
22.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 00:47:51:750 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:51:750
23.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:47:52:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:52:600
24.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:47:57:500 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:57:500
25.  Ed Fraser PB Cycle Coaching Racing Team Finished Vet 40-49 00:48:04:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:04:600
26.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:48:40:500 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:40:500
27.  Roger Maidment East London Velo Finished Vet 40-49 00:48:40:850 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:40:850
28.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:48:46:100 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:46:100
29.  Andy Collis Bicicielo Finished Vet 40-49 00:48:50:600 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:50:600
30.  John Shaw Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 40-49 00:48:56:900 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:56:900
31.  Adrian Peall Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 00:49:13:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:13:700
32.  Andy Jones Clee Cycles Finished Vet 40-49 00:49:21:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:21:350
33.  Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:49:22:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:22:200
34.  Tim Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:49:24:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:24:900
35.  Ronnie Batey Cycleways-SG Petch Finished Vet 40-49 00:49:51:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:51:850
36.  Richard Edge Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:50:00:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:00:200
37.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:50:19:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:19:650
38.  Nicholas Popham Naked Bikes Race Team Finished Vet 40-49 00:51:21:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:21:850
39.  Simon Hinchliffe Lyme RC Finished Vet 40-49 00:51:54:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:54:600
40.  Robert Wimble Cadence Sport Finished Vet 40-49 00:52:27:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:27:300
41.  Kyle Martin Finished Vet 40-49 --- 0

41. Kyle Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Hans van Nierop Welland Valley CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Gary Howard Naked Bikes Race Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Marcus Nainby WNT Development Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  David Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
51.  Jean-Sebastien Vecten Lky7 SD Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Richard Bennett Newbury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:44:29:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:29:000
2.  Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:45:48:850 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:48:850
3.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:46:19:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:19:200
4.  John Mein Derwentside CC Finished Vet 50+ 00:47:22:650 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:22:650
5.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:47:57:350 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:57:350
6.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished Vet 50+ 00:49:06:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:06:750
7.  Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 50+ 00:49:18:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:18:300
8.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:49:25:100 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:25:100
9.  Richard Atkinson Ashburn Wealth Finished Vet 50+ 00:49:37:800 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:37:800
10.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:49:44:700 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:44:700
11.  Brian Johnson Cestria Cycles RT Finished Vet 50+ 00:49:51:850 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:51:850
12.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 50+ 00:49:54:350 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:54:350
13.  Ian Wright Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:49:55:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:55:000
14.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:50:40:150 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:40:150
15.  Christopher Rowe www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:51:10:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:10:700
16.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 50+ --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+
17.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+
18.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+
19.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+
20.  Charles Warren Finished Vet 50+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
21.  Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
22.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
23.  Geoff Giddings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
24.  Robin Akers Oxonian CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
25.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
26.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
27.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
28.  Gary Hipwell Rugby Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
30.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
31.  John Byatt Revolutions Racing Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
33.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
34.  Greg Vallance Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
35.  Simon Whitham Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Stephen Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  Nigel Jones Stratford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Robert Burns Islabikes Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  Gary Rowing-Parker Solihull CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
41.  Paul Loosemore Team Striking Bikes Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
42.  Ian Spark Fred Williams Cycles Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
43.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
44.  John Graveling Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
45.  Ian Pollard Nova Raiders Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
46.  Stephen Elcocks Revolutions Racing Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
47.  Peter Varian Red Kite Cycles Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
--- Richard Cross Stroud Valley Velos Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Simon Dighton Beacon Roads CC Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Ian Watts Cotswold Veldrijden Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:48:27:700 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:27:700
2.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished Junior 00:49:30:100 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:30:100
3.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:50:03:400 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:03:400
4.  Diane Lee Cannondale Girls Finished Senior 00:50:20:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:20:800
5.  Sophie Thackray Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:50:40:950 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:40:950
6.  Bethany Crumpton Boot Out Breast Cancer C.C Finished Senior 00:51:51:250 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:51:250
7.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior --- 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished Senior --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished Senior --- 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished Junior --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior
11.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior
12.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished N/A --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Madeleine Gammons Team Vision Innovative Leisure Finished Junior --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Junior
14.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished Junior --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
15.  Kara Perryman Solent Pirates Finished Junior --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior
16.  Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior
19.  Sinead Burke PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Sam Burman WNT Development Team Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Melissa Baker Wolverhampton Whls Finished Junior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
25.  Emelia Clarke Huddersfield Star Wheelers Finished Junior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
26.  Holly MacMahon WXC World Racing Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Ria Mobbs Wellingborough Cycles Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Junior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
29.  Rebecca Simmons Clee Cycles Finished Junior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
--- Joanne Clay TORQ Performance Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Phoebe Sneddon Derby Mercury RC Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:42:13:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:13:650
2.  Isla Rowntree Islabikes Finished Veteran 00:42:40:250 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:40:250
3.  Helen Pattinson Solent Pirates Finished Veteran 00:44:25:500 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:25:500
4.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:44:39:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:44:39:000
5.  Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 00:45:29:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:29:000
6.  Alison Kinloch PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran 00:46:46:350 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:46:350
7.  Karen Summers Revolutions Racing Finished Veteran 00:48:28:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:28:200
8.  Karen Poole Sportstest RT Finished Veteran 00:50:20:950 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:20:950
9.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Nicola Hartle PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Veteran --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Lindsay Newman Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Emma Payne Full Speed Events Finished Veteran --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Junior 00:44:25:450 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:25:450
2.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:44:37:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:37:400
3.  Mark Donovan Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:44:51:350 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:51:350
4.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:44:54:800 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:54:800
5.  Sam Moses Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:45:06:100 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:06:100
6.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished Junior 00:45:12:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:12:400
7.  Dougal Toms Iceni Velo Finished Junior 00:45:19:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:19:800
8.  Euan Cameron Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:45:21:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:21:900
9.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:45:24:400 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:24:400
10.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Junior 00:45:29:700 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:29:700
11.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:45:55:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:55:600
12.  Oliver Snodden SF Racing Finished Junior 00:49:18:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:18:300
13.  Jacob Knight Solihull CC Finished Junior 00:49:31:600 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:31:600
14.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 00:49:40:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:40:800
15.  Tom Martin Biketreks Racing Finished Junior 00:49:47:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:47:000
16.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:49:55:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:55:800
17.  Kieran Jarvis Strada-Sport Finished Junior 00:50:03:100 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:03:100
18.  Will Cooper Solent Pirates Finished Junior 00:50:09:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:09:500
19.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:51:16:500 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:16:500
20.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:51:28:600 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:28:600
21.  Samuel Morris Revolutions Racing Finished Junior 00:51:28:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:28:800
22.  Tyler Brennan The Bulls Finished Junior 00:52:07:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:07:250
23.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:42:43:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:43:050
24.  Harry Lewis Finished N/A 00:53:02:000 0

24. Harry Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:02:000
25.  Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:53:14:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:14:950
26.  Charlie Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:53:16:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:16:950
27.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Junior 00:54:04:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:04:900
28.  Cory Edmondson Inspire VCUK Racing Team Finished Junior 00:55:41:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:41:900
29.  Aaron Chambers-Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
30.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
31.  Thomas Burnett VC Londres Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
32.  Fletcher Adams Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Harrison Knight Solihull CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Xavier Sullivan-Touye Solihull CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Youth U16 00:30:05:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:05:050
2.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:31:29:600 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:29:600
3.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth U16 00:32:00:600 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:00:600
4.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Youth U16 00:32:46:450 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:46:450
5.  Eluned King Towy Riders Finished Youth U16 00:33:01:800 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:01:800
6.  Josie Nelson Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:33:51:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:51:700
7.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Youth U16 00:35:17:750 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:17:750
8.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished Youth U16 00:36:00:250 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:00:250
9.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:36:18:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:18:700
10.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U16 00:36:30:700 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:30:700
11.  Abbie Manley Solent Pirates Finished Youth U16 00:36:31:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:31:000
12.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished Youth U16 00:36:53:950 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:53:950
13.  Sarah Briggs Matlock CC Finished Youth U16 00:37:29:300 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:29:300
14.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:37:48:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:48:900
15.  Alderney Baker Matrix Pro Cycling Finished Youth U16 00:38:55:450 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:55:450
16.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:39:34:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:34:000
17.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 00:39:41:650 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:41:650
18.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 00:40:49:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:49:100
19.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth U16 00:41:49:100 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:49:100
20.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished Youth U16 00:42:49:750 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:49:750
21.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:33:22:950 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:22:950
2.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U14 00:33:50:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:100
3.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 00:35:08:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:08:100
4.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Youth U14 00:35:15:850 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:15:850
5.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U14 00:36:54:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:54:500
6.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:37:41:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:41:650
7.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:37:43:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:43:000
8.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Youth U14 00:38:27:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:27:900
9.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:39:46:200 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:46:200
10.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished Youth U14 00:41:22:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:22:300
11.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:41:49:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:49:150
12.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Youth U14 --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14
13.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U14 --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14
15.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
16.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished Youth U14 --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Annabel Parker Matlock CC Finished Youth U14 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U14 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Anoushka Minale Cycling Club Hackney Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Emily Richards Bourne Whls CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Youth U16 00:26:25:250 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:25:250
2.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U16 00:27:09:250 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:09:250
3.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Youth U16 00:27:22:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:22:100
4.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:27:34:800 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:34:800
5.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U16 00:27:36:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:36:000
6.  Harry Birchill Mid Devon CC Finished Youth U16 00:27:46:450 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:46:450
7.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:28:18:050 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:18:050
8.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:21:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:21:900
9.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:28:29:550 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:29:550
10.  Joseph Pidcock Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:00:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:00:250
11.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished Youth U16 00:29:00:250 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:00:250
12.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:29:15:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:15:300
13.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth U16 00:29:18:450 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:18:450
14.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Youth U16 00:29:54:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:54:300
15.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:30:00:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:00:600
16.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:30:10:150 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:10:150
17.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:30:17:350 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:17:350
18.  Barney Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth U16 00:30:32:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:32:600
19.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Youth U16 00:30:33:350 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:33:350
20.  Archie Lewis SF Racing Finished Youth U16 00:30:55:200 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:55:200
21.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Youth U16 00:31:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:24:700
22.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:31:30:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:30:900
23.  Charles Paige Green Jersey RT Finished Youth U16 00:31:36:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:36:200
24.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:31:40:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:40:600
25.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished Youth U16 00:31:44:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:44:450
26.  Christian Boon Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:31:46:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:46:400
27.  Joseph Law Doncaster Whls CC Finished Youth U16 00:31:47:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:47:400
28.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:31:48:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:48:550
29.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:32:08:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:08:850
30.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth U16 00:32:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:24:700
31.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished Youth U16 00:32:29:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:29:150
32.  William Harding Dyffryn Conwy Finished Youth U16 00:33:13:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:13:400
33.  Fred Gill Chelmer CC Finished Youth U16 00:33:21:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:21:800
34.  Tom Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U16 00:33:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:000
35.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished Youth U16 00:33:44:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:450
36.  Louis Evans Lyme RC Finished Youth U16 00:34:03:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:03:800
37.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Youth U16 00:34:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:11:900
38.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:34:15:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:15:800
39.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:34:31:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:31:900
40.  Joshua Hubble Halesowen A & CC Finished N/A 00:34:51:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:51:450
41.  Robert Rowson Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:35:00:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:00:050
42.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:35:08:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:08:250
43.  Cameron Macleod Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:35:23:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:23:200
44.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:35:49:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:49:300
45.  Josh Field Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:36:19:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:19:150
46.  James Ralph Solihull CC Finished Youth U16 00:36:19:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:19:250
47.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished Youth U16 00:38:09:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:09:900
48.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:39:05:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:05:600
49.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:39:43:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:43:850
50.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:29:09:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:09:050
2.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U14 00:29:27:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:27:400
3.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:30:32:450 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:32:450
4.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Youth U14 00:30:42:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:42:100
5.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U14 00:30:53:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:53:000
6.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished Youth U14 00:31:07:050 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:07:050
7.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Youth U14 00:31:22:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:22:100
8.  Callum Reid Rock And Road Finished Youth U14 00:31:26:400 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:26:400
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 00:32:18:950 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:18:950
10.  Benjamin Bright Dyffryn Conwy Finished Youth U14 00:32:37:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:37:400
11.  Max Poole Bike Box Alan Finished Youth U14 00:32:49:550 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:49:550
12.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U14 00:32:56:250 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:56:250
13.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U14 00:33:05:650 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:05:650
14.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:33:13:150 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:13:150
15.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Youth U14 00:33:17:250 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:17:250
16.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:33:50:600 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:600
17.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished Youth U14 00:34:09:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:09:800
18.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished Youth U14 00:34:28:950 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:28:950
19.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:34:40:500 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:40:500
20.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U14 00:35:08:950 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:08:950
21.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:35:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:11:000
22.  Matthew Baptista Nutcracker Racing Finished Youth U14 00:35:24:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:24:550
23.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U14 00:35:46:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:46:050
24.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U14 00:35:54:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:54:250
25.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U14 00:35:54:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:54:300
26.  Alfie Savage Furness Flyers Finished Youth U14 00:36:07:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:07:600
27.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 00:37:07:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:07:350
28.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Joshua Mitchell Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Sam Gould Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Samuel Hall Lyme RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Ewan Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Thomas Charles Stratford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Toby Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
46.  Louis Smith Wyre Forest CRC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
47.  Spike Elwell East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
48.  Ross Hooley Lyme RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
49.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
50.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
51.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
52.  Charlie Boddice Wyre Forest CRC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Organiser Dave Mellor, direct e-mail: sales@davemellorcycles.com

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

NB: Places for this event will be by selection, with priority given to riders with 10 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list.

The Races

Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 14:30 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 11/12/16 – 14:30
Category A, CX Band 2
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 10:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 10:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Men 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 10:16 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 10:16
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:21 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 13:21
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:22 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 13:22
Category A, CX Band 3
40 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 13:20 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 11/12/16 – 13:20
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 11/12/16 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 11/12/16 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 12:00 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 11/12/16 – 12:00
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/12/16 12:01 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 11/12/16 – 12:01
Category A, CX Band 3
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk