British Cycling National Trophy Series Round 4

Cyclo-Cross , Ipswich – Sunday, 27 Nov 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

400571

Start Date:

Sun, 27th Nov 2016

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH
View map

Series:

National Trophy 2016-17

Entry close date

Wed, 16th Nov 2016

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Yorben Van Tichelt Finished Senior 00:58:46:000 0

1. Yorben Van Tichelt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:46:000
2.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:59:11:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:11:000
3.  Roel van der Stegen Finished Senior 00:59:19:000 0

3. Roel van der Stegen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:19:000
4.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior 00:59:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:20:000
5.  David Fletcher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Senior 00:59:21:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:21:000
6.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:59:35:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:35:000
7.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 00:59:36:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:36:000
8.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 00:59:40:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:40:000
9.  Tom Van Den Bosch Finished 00:59:53:000 0

9. Tom Van Den Bosch -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:53:000
10.  Richard Jones Renvale RT Finished Senior 00:59:54:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:54:000
11.  Thijs Al Finished Senior 01:00:03:000 0

11. Thijs Al -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:03:000
12.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:00:15:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:15:000
13.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Senior 01:00:16:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:16:000
14.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:00:17:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:17:000
15.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:00:21:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:21:000
16.  Steven Roach Raleigh GAC Finished Senior 01:00:51:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:51:000
17.  Lloyd Chapman XRT - Elmy Cycles Finished Senior 01:01:21:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:21:000
18.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 01:01:23:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:23:000
19.  Stephen James Renvale RT Finished Senior 01:01:24:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:24:000
20.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:01:26:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:26:000
21.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior 01:01:36:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:36:000
22.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior 01:01:39:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:39:000
23.  James Hyde Renvale RT Finished Senior 01:01:48:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:48:000
24.  Grant Martin XRT - Elmy Cycles Finished Senior 01:01:48:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:48:000
25.  Daniel Booth Hope Factory Racing Finished Senior 01:01:54:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:54:000
26.  Joe Williams Prologue Racing Team Finished Senior 01:01:59:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:59:000
27.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:02:04:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:02:04:000
28.  Bruce Dalton Team Kinesis UK Finished Senior 01:02:27:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:27:000
29.  Thomas Sewell Cotswold Veldrijden Finished Senior 01:02:28:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:28:000
30.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior 01:02:30:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:30:000
31.  James Garrett Rugby Velo Finished Senior 01:02:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:30:000
32.  Thomas Payton Stourbridge CC Finished Senior 01:02:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:32:000
33.  Robert Burns Islabikes Finished Senior 01:02:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:36:000
34.  Jordan Peacock Wellingborough Cycles Race Tea... Finished Senior 01:02:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:36:000
35.  Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 01:03:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:22:000
36.  Scott Chalmers Andy Cook Cycling Finished Senior 01:03:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:30:000
37.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Senior 01:03:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:39:000
38.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:03:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:39:000
39.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished Senior 01:03:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:40:000
40.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:03:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:45:000
41.  Matthew Noble Specialized Racing Finished Senior 01:03:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:51:000
42.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Senior 01:03:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:55:000
43.  Cameron Biddle Solihull CC Finished Senior 01:04:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:16:000
44.  Neil Phillips Kibosh Finished Senior 01:04:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:21:000
45.  Matthew Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Senior 01:04:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:34:000
46.  Chris Herring East London Velo Finished Senior 01:04:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:35:000
47.  Seb Herrod Finished Senior 01:05:48:000 0

47. Seb Herrod -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:48:000
48.  Daniel Preece Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Senior 01:06:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:12:000
49.  Ben Dransfield KTM UK Factory MTB Team Finished Senior 00:58:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:57:000
50.  Simon Forster Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished N/A 00:59:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:18:000
--- Christopher Atkins Specialized Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- James Balding Twenty3c Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Adam Chamberlin TPH Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Bradley Nelson Bloodwise QSW Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Nathan Risbey Did not finish Senior --- 0

50. Nathan Risbey -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Gareth Smith St Neots CC Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Peter Stiff Southend Wheelers Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- John Swindells Iceni Velo Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- William Warre Cycle Lab Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Robert Watson Paceline Cycles North Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:39:33:800 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:33:800
2.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:39:36:700 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:36:700
3.  David Collins Hope Factory Racing Finished N/A 00:40:08:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:08:000
4.  Darren Atkins Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 00:40:08:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:08:400
5.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:40:11:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:11:000
6.  Matthew Barrett Renvale RT Finished Vet 40-49 00:40:23:700 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:23:700
7.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:40:29:500 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:29:500
8.  Wayne Crombie East London Velo Finished Vet 40-49 00:40:40:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:40:500
9.  Shaun Aldous Renvale RT Finished Vet 40-49 00:41:18:200 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:18:200
10.  Andy Collis Bicicielo Finished Vet 40-49 00:14:20:100 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:14:20:100
11.  Andrew Parry Urban Cyclery Finished Vet 40-49 00:41:20:500 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:20:500
12.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:41:20:800 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:20:800
13.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:41:22:600 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:22:600
14.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:41:28:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:28:200
15.  Richard Bettaney Finished Vet 40-49 00:41:29:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:29:900
16.  Adrian Lawrence C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:41:37:500 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:37:500
17.  Jason Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Vet 40-49 00:41:40:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:40:000
18.  Roger Maidment East London Velo Finished Vet 40-49 00:41:44:600 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:44:600
19.  Andrew Peace Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:41:44:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:44:800
20.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 00:42:05:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:05:000
21.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:42:05:600 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:05:600
22.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Vet 40-49 00:42:05:900 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:05:900
23.  George Richardson Finished Vet 40-49 00:42:06:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:06:400
24.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:42:32:500 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:32:500
25.  John Swindells Iceni Velo Finished Vet 40-49 00:42:33:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:33:000
26.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:42:33:300 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:33:300
27.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 40-49 00:42:39:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:39:200
28.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished Vet 40-49 00:42:44:500 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:44:500
29.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:43:03:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:03:000
30.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Vet 40-49 00:43:05:700 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:05:700
31.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:43:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:13:300
32.  Nicholas Cook Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:43:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:13:300
33.  Mike Mooney Hub Vélo Finished Vet 40-49 00:43:25:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:25:400
34.  Steven Drew London Phoenix CC Finished Vet 40-49 00:44:06:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:06:500
35.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:44:07:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:07:500
36.  Adrian Healey Stowmarket & District CC Finished Vet 40-49 00:44:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:11:100
37.  Robert Wimble Cadence Sport Finished Vet 40-49 00:44:11:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:11:400
38.  Andy Sykes Team Quest - The Bike Shop Finished Vet 40-49 00:44:12:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:12:200
39.  Andy Hurst VC Revolution Finished Vet 40-49 00:44:13:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:13:700
40.  David Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished N/A 00:44:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:16:000
41.  Paul Beattie Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 00:44:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:29:400
42.  Ian Newby Diss & District CC Finished Vet 40-49 00:44:42:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:42:700
43.  Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:45:04:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:04:600
44.  John Polak Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:45:27:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:27:800
45.  Keith Randle Colvelo Cycling Club Finished Vet 40-49 00:45:29:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:29:300
46.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:45:31:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:31:700
47.  Nicholas Beech GS Henley Finished Vet 40-49 00:45:34:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:34:800
48.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished Vet 40-49 00:47:04:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:04:600
49.  Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 00:47:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:14:000
50.  Will Soloman Finished Vet 40-49 00:47:22:200 0

50. Will Soloman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:22:200
51.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:49:21:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:21:500
52.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Warren Drew Rapha Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  David Staff Diss & District CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  Richard Hall Dartford Whls Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Shane Norton Spalding Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Michael Travers Travers Bikes.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
59.  Daniel Grant St Neots CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Antony Birt Ipswich Bicycle Club Disqualified Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: Vet 40-49
--- Richard Edge Nottingham Clarion CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Mark Shepherd Banjo Cycles Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ 00:42:46:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:46:300
2.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:42:50:900 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:50:900
3.  Jimmy Piper Iceni Velo Finished Vet 50+ 00:42:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:51:000
4.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:42:51:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:51:100
5.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:42:52:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:52:000
6.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 50+ 00:42:57:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:57:200
7.  Richard Cross Stroud Valley Velos Finished Vet 50+ 00:43:12:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:12:800
8.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:43:12:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:12:900
9.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished Vet 50+ 00:43:16:300 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:16:300
10.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:43:21:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:21:000
11.  John Mein Derwentside CC Finished Vet 50+ 00:43:26:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:26:200
12.  Richard Atkinson Ashburn Wealth Finished Vet 50+ 00:43:48:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:48:300
13.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 00:43:54:900 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:54:900
14.  Harvey Levann Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:43:57:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:57:300
15.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:43:57:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:57:800
16.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 00:43:58:300 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:58:300
17.  Brian Johnson Cestria Cycles RT Finished Vet 50+ 00:43:58:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:58:800
18.  Michael Bowen West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ 00:43:59:200 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:59:200
19.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 00:44:29:500 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:29:500
20.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 50+ 00:44:29:600 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:29:600
21.  Peter Stiff Southend Wheelers Finished Vet 50+ 00:44:29:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:29:700
22.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50+ 00:44:30:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:30:200
23.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:44:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:40:100
24.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Vet 50+ 00:44:44:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:44:200
25.  John Wood Ilkley Cycling Club Finished Vet 50+ 00:44:44:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:44:600
26.  Patrick Hayes Hub Vélo Finished Vet 50+ 00:44:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:47:000
27.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 00:44:48:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:48:900
28.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Vet 50+ 00:44:51:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:51:200
29.  Geoff Bores Ford Cycling Club Finished Vet 50+ 00:44:58:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:58:100
30.  Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 00:45:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:11:100
31.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  Geoff Giddings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
33.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Ian Robson Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
35.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Philip Peacock Ely & District CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  David Garrett Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Charles Warren Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
41.  Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
42.  Kurt Minter Maldon & District CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Robin Akers Oxonian CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
44.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
45.  Simon Whitham Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
46.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
47.  Peter Golding West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
48.  Mark Humphreys Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
49.  Peter Barton Chelmer CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
50.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
51.  Jan Shearsmith Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
52.  Stephen Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
53.  Anthony Madgwick Hackney GT Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
54.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
55.  Kevin Jennings Cambridge CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
56.  John Graveling Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
57.  Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
58.  Chris Bettinson Spalding Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
59.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
60.  Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
61.  Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:48:53:400 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:53:400
2.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:50:01:400 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:01:400
3.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Senior 00:50:11:600 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:11:600
4.  Sophie Thackray Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:50:23:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:23:000
5.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:50:39:600 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:39:600
6.  Madeleine Gammons Team Vision Innovative Leisure Finished Junior 00:50:42:700 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:42:700
7.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 00:51:00:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:00:000
8.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 00:51:10:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:10:700
9.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished Junior --- 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Junior
10.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Anna Kay Nutcracker Racing Finished Junior --- 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior
12.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished Junior --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior
13.  Louise Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Finished Senior --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior
14.  Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished Senior --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished Senior --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior
16.  Bethany Crumpton Boot Out Breast Cancer C.C Finished Senior --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished Junior --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior
18.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior
19.  Kara Perryman Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished Junior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior
20.  Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior
22.  Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Clare Ross The 5th Floor Cycle Club Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Sinead Burke PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Holly MacMahon WXC World Racing Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Lauren Humphreys Bonito Squadra Corse Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Charlotte Heywood-Mahé Twickenham CC Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Junior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
29.  Louise Foley Cambridge CC Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Connie Hayes Hub Vélo Finished Junior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior
31.  Elanor Cadzow Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Eleanor Lloyd Sigma Sport.co.uk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Isla Rowntree Islabikes Finished Veteran 00:47:16:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:16:200
2.  Alison Kinloch PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran 00:47:20:700 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:20:700
3.  Maddi Smith Strada-Sport Finished Veteran 00:47:22:800 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:22:800
4.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:30:900 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:30:900
5.  Helen Pattinson Solent Pirates Finished Veteran 00:48:10:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:10:000
6.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Veteran 00:49:15:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:15:600
7.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished Veteran 00:49:44:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:44:600
8.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Veteran 00:50:18:800 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:18:800
9.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Nicola Hartle PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Pamela Glover Derwentside CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Dougal Toms Iceni Velo Finished Junior 00:46:54:400 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:54:400
2.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished Junior 00:46:54:700 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:54:700
3.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:46:55:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:55:500
4.  Sam Moses Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:47:27:200 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:27:200
5.  Euan Cameron Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:47:46:700 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:46:700
6.  Will Cooper Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished Junior 00:48:12:300 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:12:300
7.  Kieran Jarvis Strada-Sport Finished Junior 00:48:13:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:13:500
8.  Tom Martin Biketreks Racing Finished Junior 00:48:21:400 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:21:400
9.  Jacob Knight Solihull CC Finished Junior 00:48:32:400 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:32:400
10.  Charlie Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:48:53:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:53:000
11.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:48:59:800 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:59:800
12.  Samuel Morris Revolutions Racing Finished Junior 00:49:48:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:48:500
13.  Cameron Hurst VC Revolution Finished Junior 00:50:08:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:08:400
14.  Jake Darragh Hadleigh MTB Club Finished Junior 00:50:18:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:18:300
15.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Junior 00:50:30:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:30:800
16.  Cory Edmondson Inspire VCUK Racing Team Finished Junior 00:50:32:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:32:400
17.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:50:43:300 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:43:300
18.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished Junior 00:51:00:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:00:600
19.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 00:51:23:300 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:23:300
20.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Junior 00:51:27:700 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:27:700
21.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Junior 00:51:27:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:27:800
22.  Fletcher Adams Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished Junior 00:51:48:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:48:100
23.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished Junior 00:51:58:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:58:700
24.  Joseph Allan Strada-Sport Finished Junior 00:52:41:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:41:600
--- James Swadling Nottingham Clarion CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Youth U16 00:30:14:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:14:600
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Youth U16 00:30:31:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:31:000
3.  Eluned King Towy Riders Finished Youth U16 00:30:35:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:35:500
4.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth U16 00:30:51:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:51:000
5.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:08:800 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:08:800
6.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:11:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:200
7.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished Youth U16 00:31:15:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:15:100
8.  Abbie Manley Solent Pirates Finished Youth U16 00:31:47:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:47:200
9.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:32:21:400 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:21:400
10.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:32:59:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:59:400
11.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 00:33:20:100 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:20:100
12.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished Youth U16 00:33:28:800 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:28:800
13.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 00:33:35:800 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:35:800
14.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished Youth U16 00:34:29:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:29:300
15.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth U16 00:34:57:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:57:600
16.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:35:18:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:18:400
17.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:46:500 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:46:500

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U14 00:31:48:900 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:48:900
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:31:49:200 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:49:200
3.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Youth U14 00:31:50:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:50:900
4.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:32:21:200 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:21:200
5.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:33:36:800 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:36:800
6.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U14 00:33:50:600 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:600
7.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U14 00:33:57:700 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:57:700
8.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished Youth U14 00:34:02:300 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:02:300
9.  Madeline Cooper Spokes BPC Racing Finished Youth U14 00:34:18:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:18:000
10.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 00:35:29:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:29:000
11.  Eva Callinan London Dynamo Finished Youth U14 00:36:19:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:19:600
12.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Youth U14 00:36:46:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:46:200
13.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:36:57:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:57:700
14.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:37:13:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:13:800
15.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:38:26:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:26:500
16.  Amelia Hopper Colchester Rovers CC Finished Youth U14 00:39:03:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:03:700
17.  Annabel Parker Matlock CC Finished Youth U14 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U16 00:26:40:400 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:40:400
2.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Youth U16 00:26:53:200 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:53:200
3.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Youth U16 00:26:57:700 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:57:700
4.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:27:29:500 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:29:500
5.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:27:29:700 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:29:700
6.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:27:34:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:34:400
7.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished Youth U16 00:27:51:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:51:300
8.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:28:00:500 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:00:500
9.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:02:300 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:02:300
10.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:04:000
11.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:28:23:700 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:23:700
12.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:28:24:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:24:300
13.  Barney Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth U16 00:28:25:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:25:400
14.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:28:32:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:32:500
15.  Kamran Amin VC Jubilee Finished Youth U16 00:28:32:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:32:600
16.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:28:42:600 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:42:600
17.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth U16 00:28:43:300 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:43:300
18.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished Youth U16 00:28:46:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:46:100
19.  Tom Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U16 00:29:02:900 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:02:900
20.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Youth U16 00:29:03:500 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:03:500
21.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:29:09:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:09:200
22.  Jake Norton Spalding Cycling Club Finished Youth U16 00:29:10:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:10:300
23.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:29:10:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:10:400
24.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth U16 00:29:18:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:18:800
25.  Joseph Law Broom Wagon Racing Team Finished Youth U16 00:29:18:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:18:800
26.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:22:000
27.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:29:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:24:700
28.  Harry Dridge Solent Pirates Finished Youth U16 00:29:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:42:000
29.  Louis Evans Lyme RC Finished Youth U16 00:29:42:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:42:600
30.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Youth U16 00:29:50:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:50:600
31.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished Youth U16 00:30:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:11:100
32.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Youth U16 00:30:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:13:300
33.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished Youth U16 00:30:16:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:16:600
34.  David Hird Stratford CC Finished Youth U16 00:30:18:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:18:700
35.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:30:45:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:45:700
36.  Alexander Harper Solihull CC Finished Youth U16 00:30:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:52:000
37.  Samuel Painter Wigmore CC Finished Youth U16 00:30:55:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:55:800
38.  Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:31:11:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:300
39.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:31:14:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:14:700
40.  Fred Gill Chelmer CC Finished Youth U16 00:31:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:19:000
41.  Angus Toms Iceni Velo Finished Youth U16 00:31:55:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:55:300
42.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished Youth U16 00:32:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:20:000
43.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Youth U16 00:33:24:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:24:200
--- Noah Charlton BowlPhish Racing Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:28:08:200 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:08:200
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished Youth U14 00:28:19:200 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:19:200
3.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Youth U14 00:28:21:700 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:21:700
4.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U14 00:28:28:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:28:100
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:28:53:200 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:53:200
6.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished Youth U14 00:29:07:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:07:500
7.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Youth U14 00:29:41:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:41:100
8.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 00:29:41:400 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:41:400
9.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:29:41:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:41:700
10.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U14 00:29:43:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:43:600
11.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U14 00:29:54:400 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:54:400
12.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished Youth U14 00:30:15:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:15:200
13.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:30:18:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:18:700
14.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U14 00:30:19:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:19:000
15.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:30:19:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:19:100
16.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Youth U14 00:30:27:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:27:000
17.  Callum Reid Rock And Road Finished Youth U14 00:30:47:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:47:400
18.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:30:50:300 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:50:300
19.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:30:51:300 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:51:300
20.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U14 00:30:56:400 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:56:400
21.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U14 00:31:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:07:000
22.  Angus Lawrence St Ives CC Finished Youth U14 00:31:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:08:000
23.  Zack Harrop Mossley CRT Finished Youth U14 00:31:18:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:18:400
24.  Max Edgington Solent Pirates Finished Youth U14 00:31:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:52:900
25.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U14 00:31:54:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:54:100
26.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished Youth U14 00:32:06:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:06:100
27.  Alfie Savage Furness Flyers Finished Youth U14 00:32:35:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:35:900
28.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 00:32:37:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:37:600
29.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth U14 00:32:42:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:42:800
30.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 00:33:00:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:00:200
31.  Samuel Butters Sulis Scorpions YCA Finished Youth U14 00:33:04:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:04:400
32.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished Youth U14 00:33:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:28:100
33.  Joshua Mitchell Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Gareth Davies Didcot Phoenix CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Thomas Carson Colchester Rovers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Sam Gould Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Felix Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Spike Elwell East Bradford CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Organiser Steve Grimwood, direct e-mail:steve@elmycycles.co.uk

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

NB: Places for this event will be by selection, with priority given to riders with 10 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list.

The Races

Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 14:45 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 27/11/16 – 14:45
Category A, CX Band 2
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 10:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 10:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Men 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 10:16 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 10:16
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 13:31 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 13:31
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 13:32 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 13:32
Category A, CX Band 3
40 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 13:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 13:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 27/11/16 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 27/11/16 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 12:05 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 27/11/16 – 12:05
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 12:06 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 27/11/16 – 12:06
Category A, CX Band 3
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

400571

Start Date:

Sun, 27th Nov 2016

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH
View map

Series:

National Trophy 2016-17

Entry close date

Wed, 16th Nov 2016

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Yorben Van Tichelt Finished Senior 00:58:46:000 0

1. Yorben Van Tichelt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:46:000
2.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:59:11:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:11:000
3.  Roel van der Stegen Finished Senior 00:59:19:000 0

3. Roel van der Stegen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:19:000
4.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior 00:59:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:20:000
5.  David Fletcher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Senior 00:59:21:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:21:000
6.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:59:35:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:35:000
7.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 00:59:36:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:36:000
8.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 00:59:40:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:40:000
9.  Tom Van Den Bosch Finished 00:59:53:000 0

9. Tom Van Den Bosch -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:53:000
10.  Richard Jones Renvale RT Finished Senior 00:59:54:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:54:000
11.  Thijs Al Finished Senior 01:00:03:000 0

11. Thijs Al -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:03:000
12.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:00:15:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:15:000
13.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Senior 01:00:16:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:16:000
14.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:00:17:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:17:000
15.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:00:21:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:21:000
16.  Steven Roach Raleigh GAC Finished Senior 01:00:51:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:51:000
17.  Lloyd Chapman XRT - Elmy Cycles Finished Senior 01:01:21:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:21:000
18.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 01:01:23:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:23:000
19.  Stephen James Renvale RT Finished Senior 01:01:24:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:24:000
20.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:01:26:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:26:000
21.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior 01:01:36:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:36:000
22.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior 01:01:39:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:39:000
23.  James Hyde Renvale RT Finished Senior 01:01:48:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:48:000
24.  Grant Martin XRT - Elmy Cycles Finished Senior 01:01:48:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:48:000
25.  Daniel Booth Hope Factory Racing Finished Senior 01:01:54:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:54:000
26.  Joe Williams Prologue Racing Team Finished Senior 01:01:59:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:59:000
27.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:02:04:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:02:04:000
28.  Bruce Dalton Team Kinesis UK Finished Senior 01:02:27:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:27:000
29.  Thomas Sewell Cotswold Veldrijden Finished Senior 01:02:28:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:28:000
30.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior 01:02:30:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:30:000
31.  James Garrett Rugby Velo Finished Senior 01:02:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:30:000
32.  Thomas Payton Stourbridge CC Finished Senior 01:02:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:32:000
33.  Robert Burns Islabikes Finished Senior 01:02:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:36:000
34.  Jordan Peacock Wellingborough Cycles Race Tea... Finished Senior 01:02:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:36:000
35.  Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 01:03:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:22:000
36.  Scott Chalmers Andy Cook Cycling Finished Senior 01:03:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:30:000
37.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Senior 01:03:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:39:000
38.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:03:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:39:000
39.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished Senior 01:03:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:40:000
40.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:03:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:45:000
41.  Matthew Noble Specialized Racing Finished Senior 01:03:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:51:000
42.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Senior 01:03:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:55:000
43.  Cameron Biddle Solihull CC Finished Senior 01:04:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:16:000
44.  Neil Phillips Kibosh Finished Senior 01:04:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:21:000
45.  Matthew Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Senior 01:04:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:34:000
46.  Chris Herring East London Velo Finished Senior 01:04:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:35:000
47.  Seb Herrod Finished Senior 01:05:48:000 0

47. Seb Herrod -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:48:000
48.  Daniel Preece Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Senior 01:06:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:12:000
49.  Ben Dransfield KTM UK Factory MTB Team Finished Senior 00:58:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:57:000
50.  Simon Forster Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished N/A 00:59:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:18:000
--- Christopher Atkins Specialized Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- James Balding Twenty3c Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Adam Chamberlin TPH Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Bradley Nelson Bloodwise QSW Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Nathan Risbey Did not finish Senior --- 0

50. Nathan Risbey -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Gareth Smith St Neots CC Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Peter Stiff Southend Wheelers Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- John Swindells Iceni Velo Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- William Warre Cycle Lab Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Robert Watson Paceline Cycles North Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:39:33:800 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:33:800
2.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:39:36:700 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:36:700
3.  David Collins Hope Factory Racing Finished N/A 00:40:08:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:08:000
4.  Darren Atkins Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 00:40:08:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:08:400
5.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:40:11:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:11:000
6.  Matthew Barrett Renvale RT Finished Vet 40-49 00:40:23:700 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:23:700
7.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:40:29:500 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:29:500
8.  Wayne Crombie East London Velo Finished Vet 40-49 00:40:40:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:40:500
9.  Shaun Aldous Renvale RT Finished Vet 40-49 00:41:18:200 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:18:200
10.  Andy Collis Bicicielo Finished Vet 40-49 00:14:20:100 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:14:20:100
11.  Andrew Parry Urban Cyclery Finished Vet 40-49 00:41:20:500 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:20:500
12.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:41:20:800 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:20:800
13.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:41:22:600 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:22:600
14.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:41:28:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:28:200
15.  Richard Bettaney Finished Vet 40-49 00:41:29:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:29:900
16.  Adrian Lawrence C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:41:37:500 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:37:500
17.  Jason Marriott Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Vet 40-49 00:41:40:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:40:000
18.  Roger Maidment East London Velo Finished Vet 40-49 00:41:44:600 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:44:600
19.  Andrew Peace Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:41:44:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:44:800
20.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 00:42:05:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:05:000
21.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:42:05:600 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:05:600
22.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Vet 40-49 00:42:05:900 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:05:900
23.  George Richardson Finished Vet 40-49 00:42:06:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:06:400
24.  Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:42:32:500 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:32:500
25.  John Swindells Iceni Velo Finished Vet 40-49 00:42:33:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:33:000
26.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:42:33:300 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:33:300
27.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 40-49 00:42:39:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:39:200
28.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished Vet 40-49 00:42:44:500 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:44:500
29.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:43:03:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:03:000
30.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Vet 40-49 00:43:05:700 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:05:700
31.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:43:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:13:300
32.  Nicholas Cook Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:43:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:13:300
33.  Mike Mooney Hub Vélo Finished Vet 40-49 00:43:25:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:25:400
34.  Steven Drew London Phoenix CC Finished Vet 40-49 00:44:06:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:06:500
35.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:44:07:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:07:500
36.  Adrian Healey Stowmarket & District CC Finished Vet 40-49 00:44:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:11:100
37.  Robert Wimble Cadence Sport Finished Vet 40-49 00:44:11:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:11:400
38.  Andy Sykes Team Quest - The Bike Shop Finished Vet 40-49 00:44:12:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:12:200
39.  Andy Hurst VC Revolution Finished Vet 40-49 00:44:13:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:13:700
40.  David Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished N/A 00:44:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:16:000
41.  Paul Beattie Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 00:44:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:29:400
42.  Ian Newby Diss & District CC Finished Vet 40-49 00:44:42:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:42:700
43.  Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:45:04:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:04:600
44.  John Polak Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:45:27:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:27:800
45.  Keith Randle Colvelo Cycling Club Finished Vet 40-49 00:45:29:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:29:300
46.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:45:31:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:31:700
47.  Nicholas Beech GS Henley Finished Vet 40-49 00:45:34:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:34:800
48.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished Vet 40-49 00:47:04:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:04:600
49.  Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 00:47:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:14:000
50.  Will Soloman Finished Vet 40-49 00:47:22:200 0

50. Will Soloman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:22:200
51.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:49:21:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:21:500
52.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Warren Drew Rapha Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  David Staff Diss & District CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  Richard Hall Dartford Whls Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Shane Norton Spalding Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Michael Travers Travers Bikes.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
59.  Daniel Grant St Neots CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Antony Birt Ipswich Bicycle Club Disqualified Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: Vet 40-49
--- Richard Edge Nottingham Clarion CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Mark Shepherd Banjo Cycles Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ 00:42:46:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:46:300
2.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:42:50:900 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:50:900
3.  Jimmy Piper Iceni Velo Finished Vet 50+ 00:42:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:51:000
4.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:42:51:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:51:100
5.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:42:52:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:52:000
6.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 50+ 00:42:57:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:57:200
7.  Richard Cross Stroud Valley Velos Finished Vet 50+ 00:43:12:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:12:800
8.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:43:12:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:12:900
9.  Nigel Gregory Leicestershire Road Club Finished Vet 50+ 00:43:16:300 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:16:300
10.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:43:21:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:21:000
11.  John Mein Derwentside CC Finished Vet 50+ 00:43:26:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:26:200
12.  Richard Atkinson Ashburn Wealth Finished Vet 50+ 00:43:48:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:48:300
13.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 00:43:54:900 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:54:900
14.  Harvey Levann Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:43:57:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:57:300
15.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:43:57:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:57:800
16.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 00:43:58:300 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:58:300
17.  Brian Johnson Cestria Cycles RT Finished Vet 50+ 00:43:58:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:58:800
18.  Michael Bowen West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ 00:43:59:200 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:59:200
19.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 00:44:29:500 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:29:500
20.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 50+ 00:44:29:600 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:29:600
21.  Peter Stiff Southend Wheelers Finished Vet 50+ 00:44:29:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:29:700
22.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50+ 00:44:30:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:30:200
23.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:44:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:40:100
24.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Vet 50+ 00:44:44:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:44:200
25.  John Wood Ilkley Cycling Club Finished Vet 50+ 00:44:44:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:44:600
26.  Patrick Hayes Hub Vélo Finished Vet 50+ 00:44:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:47:000
27.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 00:44:48:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:48:900
28.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Vet 50+ 00:44:51:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:51:200
29.  Geoff Bores Ford Cycling Club Finished Vet 50+ 00:44:58:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:58:100
30.  Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 00:45:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:11:100
31.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  Geoff Giddings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
33.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Ian Robson Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
35.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Philip Peacock Ely & District CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  David Garrett Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Charles Warren Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
41.  Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
42.  Kurt Minter Maldon & District CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Robin Akers Oxonian CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
44.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
45.  Simon Whitham Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
46.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
47.  Peter Golding West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
48.  Mark Humphreys Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
49.  Peter Barton Chelmer CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
50.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
51.  Jan Shearsmith Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
52.  Stephen Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
53.  Anthony Madgwick Hackney GT Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
54.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
55.  Kevin Jennings Cambridge CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
56.  John Graveling Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
57.  Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
58.  Chris Bettinson Spalding Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
59.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
60.  Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
61.  Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:48:53:400 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:53:400
2.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:50:01:400 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:01:400
3.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Senior 00:50:11:600 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:11:600
4.  Sophie Thackray Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:50:23:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:23:000
5.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:50:39:600 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:39:600
6.  Madeleine Gammons Team Vision Innovative Leisure Finished Junior 00:50:42:700 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:42:700
7.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 00:51:00:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:00:000
8.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 00:51:10:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:10:700
9.  Emily Wadsworth Beeline-Gener8 Finished Junior --- 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Junior
10.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Anna Kay Nutcracker Racing Finished Junior --- 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior
12.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished Junior --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior
13.  Louise Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Finished Senior --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior
14.  Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished Senior --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished Senior --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior
16.  Bethany Crumpton Boot Out Breast Cancer C.C Finished Senior --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished Junior --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior
18.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior
19.  Kara Perryman Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished Junior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior
20.  Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior
22.  Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Clare Ross The 5th Floor Cycle Club Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Sinead Burke PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Holly MacMahon WXC World Racing Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Lauren Humphreys Bonito Squadra Corse Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Charlotte Heywood-Mahé Twickenham CC Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Junior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
29.  Louise Foley Cambridge CC Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Connie Hayes Hub Vélo Finished Junior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior
31.  Elanor Cadzow Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Eleanor Lloyd Sigma Sport.co.uk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Isla Rowntree Islabikes Finished Veteran 00:47:16:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:16:200
2.  Alison Kinloch PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran 00:47:20:700 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:20:700
3.  Maddi Smith Strada-Sport Finished Veteran 00:47:22:800 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:22:800
4.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:30:900 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:30:900
5.  Helen Pattinson Solent Pirates Finished Veteran 00:48:10:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:48:10:000
6.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Veteran 00:49:15:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:15:600
7.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished Veteran 00:49:44:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:44:600
8.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Veteran 00:50:18:800 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:18:800
9.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Nicola Hartle PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Pamela Glover Derwentside CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Dougal Toms Iceni Velo Finished Junior 00:46:54:400 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:54:400
2.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished Junior 00:46:54:700 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:54:700
3.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:46:55:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:55:500
4.  Sam Moses Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:47:27:200 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:27:200
5.  Euan Cameron Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:47:46:700 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:46:700
6.  Will Cooper Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished Junior 00:48:12:300 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:12:300
7.  Kieran Jarvis Strada-Sport Finished Junior 00:48:13:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:13:500
8.  Tom Martin Biketreks Racing Finished Junior 00:48:21:400 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:21:400
9.  Jacob Knight Solihull CC Finished Junior 00:48:32:400 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:32:400
10.  Charlie Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:48:53:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:53:000
11.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:48:59:800 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:59:800
12.  Samuel Morris Revolutions Racing Finished Junior 00:49:48:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:48:500
13.  Cameron Hurst VC Revolution Finished Junior 00:50:08:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:08:400
14.  Jake Darragh Hadleigh MTB Club Finished Junior 00:50:18:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:18:300
15.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Junior 00:50:30:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:30:800
16.  Cory Edmondson Inspire VCUK Racing Team Finished Junior 00:50:32:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:32:400
17.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:50:43:300 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:43:300
18.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished Junior 00:51:00:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:00:600
19.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Junior 00:51:23:300 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:23:300
20.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished Junior 00:51:27:700 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:27:700
21.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Junior 00:51:27:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:27:800
22.  Fletcher Adams Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished Junior 00:51:48:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:48:100
23.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished Junior 00:51:58:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:58:700
24.  Joseph Allan Strada-Sport Finished Junior 00:52:41:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:41:600
--- James Swadling Nottingham Clarion CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Youth U16 00:30:14:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:14:600
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Youth U16 00:30:31:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:31:000
3.  Eluned King Towy Riders Finished Youth U16 00:30:35:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:35:500
4.  Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth U16 00:30:51:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:51:000
5.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:08:800 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:08:800
6.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:11:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:200
7.  Katie Scott Cotswold Veldrijden Finished Youth U16 00:31:15:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:15:100
8.  Abbie Manley Solent Pirates Finished Youth U16 00:31:47:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:47:200
9.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:32:21:400 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:21:400
10.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:32:59:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:59:400
11.  Amelie Wayte Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 00:33:20:100 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:20:100
12.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished Youth U16 00:33:28:800 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:28:800
13.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 00:33:35:800 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:35:800
14.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished Youth U16 00:34:29:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:29:300
15.  Megan MacMahon WXC World Racing Finished Youth U16 00:34:57:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:57:600
16.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:35:18:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:18:400
17.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:46:500 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:46:500

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Millie Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U14 00:31:48:900 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:48:900
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:31:49:200 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:49:200
3.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Youth U14 00:31:50:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:50:900
4.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:32:21:200 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:21:200
5.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:33:36:800 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:36:800
6.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U14 00:33:50:600 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:600
7.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U14 00:33:57:700 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:57:700
8.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished Youth U14 00:34:02:300 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:02:300
9.  Madeline Cooper Spokes BPC Racing Finished Youth U14 00:34:18:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:18:000
10.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 00:35:29:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:29:000
11.  Eva Callinan London Dynamo Finished Youth U14 00:36:19:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:19:600
12.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Youth U14 00:36:46:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:46:200
13.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:36:57:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:57:700
14.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:37:13:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:13:800
15.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:38:26:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:26:500
16.  Amelia Hopper Colchester Rovers CC Finished Youth U14 00:39:03:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:03:700
17.  Annabel Parker Matlock CC Finished Youth U14 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U16 00:26:40:400 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:40:400
2.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Youth U16 00:26:53:200 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:53:200
3.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Youth U16 00:26:57:700 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:57:700
4.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:27:29:500 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:29:500
5.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished Youth U16 00:27:29:700 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:29:700
6.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:27:34:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:34:400
7.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished Youth U16 00:27:51:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:51:300
8.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:28:00:500 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:00:500
9.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:02:300 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:02:300
10.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:04:000
11.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:28:23:700 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:23:700
12.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:28:24:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:24:300
13.  Barney Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth U16 00:28:25:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:25:400
14.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:28:32:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:32:500
15.  Kamran Amin VC Jubilee Finished Youth U16 00:28:32:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:32:600
16.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:28:42:600 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:42:600
17.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Youth U16 00:28:43:300 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:43:300
18.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished Youth U16 00:28:46:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:46:100
19.  Tom Couzens Zappi's Cycling Club Finished Youth U16 00:29:02:900 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:02:900
20.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Youth U16 00:29:03:500 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:03:500
21.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:29:09:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:09:200
22.  Jake Norton Spalding Cycling Club Finished Youth U16 00:29:10:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:10:300
23.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:29:10:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:10:400
24.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth U16 00:29:18:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:18:800
25.  Joseph Law Broom Wagon Racing Team Finished Youth U16 00:29:18:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:18:800
26.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:22:000
27.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:29:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:24:700
28.  Harry Dridge Solent Pirates Finished Youth U16 00:29:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:42:000
29.  Louis Evans Lyme RC Finished Youth U16 00:29:42:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:42:600
30.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Youth U16 00:29:50:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:50:600
31.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished Youth U16 00:30:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:11:100
32.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Youth U16 00:30:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:13:300
33.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished Youth U16 00:30:16:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:16:600
34.  David Hird Stratford CC Finished Youth U16 00:30:18:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:18:700
35.  Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:30:45:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:45:700
36.  Alexander Harper Solihull CC Finished Youth U16 00:30:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:52:000
37.  Samuel Painter Wigmore CC Finished Youth U16 00:30:55:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:55:800
38.  Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:31:11:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:300
39.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:31:14:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:14:700
40.  Fred Gill Chelmer CC Finished Youth U16 00:31:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:19:000
41.  Angus Toms Iceni Velo Finished Youth U16 00:31:55:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:55:300
42.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished Youth U16 00:32:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:20:000
43.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Youth U16 00:33:24:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:24:200
--- Noah Charlton BowlPhish Racing Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:28:08:200 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:08:200
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished Youth U14 00:28:19:200 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:19:200
3.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Youth U14 00:28:21:700 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:21:700
4.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U14 00:28:28:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:28:100
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:28:53:200 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:53:200
6.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished Youth U14 00:29:07:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:07:500
7.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Youth U14 00:29:41:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:41:100
8.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 00:29:41:400 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:41:400
9.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:29:41:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:41:700
10.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U14 00:29:43:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:43:600
11.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U14 00:29:54:400 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:54:400
12.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished Youth U14 00:30:15:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:15:200
13.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:30:18:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:18:700
14.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U14 00:30:19:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:19:000
15.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:30:19:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:19:100
16.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Youth U14 00:30:27:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:27:000
17.  Callum Reid Rock And Road Finished Youth U14 00:30:47:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:47:400
18.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:30:50:300 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:50:300
19.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:30:51:300 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:51:300
20.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U14 00:30:56:400 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:56:400
21.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U14 00:31:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:07:000
22.  Angus Lawrence St Ives CC Finished Youth U14 00:31:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:08:000
23.  Zack Harrop Mossley CRT Finished Youth U14 00:31:18:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:18:400
24.  Max Edgington Solent Pirates Finished Youth U14 00:31:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:52:900
25.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U14 00:31:54:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:54:100
26.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished Youth U14 00:32:06:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:06:100
27.  Alfie Savage Furness Flyers Finished Youth U14 00:32:35:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:35:900
28.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 00:32:37:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:37:600
29.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth U14 00:32:42:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:42:800
30.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 00:33:00:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:00:200
31.  Samuel Butters Sulis Scorpions YCA Finished Youth U14 00:33:04:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:04:400
32.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished Youth U14 00:33:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:28:100
33.  Joshua Mitchell Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Gareth Davies Didcot Phoenix CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Thomas Carson Colchester Rovers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Sam Gould Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Felix Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Spike Elwell East Bradford CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Organiser Steve Grimwood, direct e-mail:steve@elmycycles.co.uk

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

NB: Places for this event will be by selection, with priority given to riders with 10 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list.

The Races

Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 14:45 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 27/11/16 – 14:45
Category A, CX Band 2
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 10:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 10:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Men 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 10:16 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 10:16
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 13:31 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 13:31
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 13:32 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 13:32
Category A, CX Band 3
40 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 13:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 27/11/16 – 13:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 27/11/16 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 27/11/16 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 12:05 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 27/11/16 – 12:05
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/11/16 12:06 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 27/11/16 – 12:06
Category A, CX Band 3
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk