Suffolk Cycle Racing Series 2016 #1

Closed Circuit , Ipswich – Wednesday, 22 Jun 2016

Event Summary

Event Overview

Event Overview

Info for Riders: Valid Race licences with a photo are required, else Day Membership will be required. The Series will be using MyLaps timing Transponders, please ensure you bring £20 refundable deposit for each event.

About: Changing, toilet facilities, refreshments and snacks are available.

Prizes on the night for podium finishes with cash prizes sent in due course with levels dependent on rider numbers.

Handicap starts may be used. Gear check must be carried out prior to sign on for Youth and Juniors.

STRICTLY •No disc brakes •No cameras mounted to bikes or helmets •No saddle bags

Venue: Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH

Event Details

Event URN:

399358

Start Date:

Wed, 22nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cameron Hurst VC Revolution Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Bob Longstaff Team Corley Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucas He Velo Club Baracchi Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Tyler Brinkhoff Kesgrave Panthers CSC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Reece Johnson Ipswich CSC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Leon Welford Plomesgate CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Molly Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Brinkhoff Kesgrave Panthers CSC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam Allen Strada-Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlie Johnson Ipswich CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Clarke Ipswich CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rose Branton Finished B 1

3. Rose Branton -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Lianna Denny West Suffolk Wheelers Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Owen Geeson Stowmarket & District CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Leighton Bannister Stowmarket & District CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ross Hastie Army Cycling Union Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adam Chamberlin Hadleigh Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andy Hurst VC Revolution Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Gedge Ipswich Bicycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Duncan Ryan Performancecoaching.me Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Baldwin Colchester Rovers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Luke Whitwell Ipswich Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Tanya Griffiths Starley Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joanne Newstead Elmy Cycles CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sophie Holmes Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Isla Rush Matrix Pro Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Katerina Byrtusova Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Giovanna Bertoldi Iceni Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Sarah Pateman Ipswich Bicycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mandy Bunn CC Sudbury Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joshua Aiken Fast Test Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Richards Velo Club Baracchi Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dale Johnston VC Norwich Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Patrick Manning Strada-Sport Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Event Overview

Info for Riders: Valid Race licences with a photo are required, else Day Membership will be required. The Series will be using MyLaps timing Transponders, please ensure you bring £20 refundable deposit for each event.

About: Changing, toilet facilities, refreshments and snacks are available.

Prizes on the night for podium finishes with cash prizes sent in due course with levels dependent on rider numbers.

Handicap starts may be used. Gear check must be carried out prior to sign on

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:10 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Wed 22/06/16 – 18:10
Youth Only, Band 5
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 22/06/16 – 18:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:11 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 22/06/16 – 18:11
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:11 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 22/06/16 – 18:11
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Wed 22/06/16 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:41 Women Only Band 5 --- 40 mins
Wed 22/06/16 – 18:41
Women Only, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Wed 22/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Event Overview

Info for Riders: Valid Race licences with a photo are required, else Day Membership will be required. The Series will be using MyLaps timing Transponders, please ensure you bring £20 refundable deposit for each event.

About: Changing, toilet facilities, refreshments and snacks are available.

Prizes on the night for podium finishes with cash prizes sent in due course with levels dependent on rider numbers.

Handicap starts may be used. Gear check must be carried out prior to sign on for Youth and Juniors.

STRICTLY •No disc brakes •No cameras mounted to bikes or helmets •No saddle bags

Venue: Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH

Event Details

Event URN:

399358

Start Date:

Wed, 22nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cameron Hurst VC Revolution Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Bob Longstaff Team Corley Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucas He Velo Club Baracchi Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Tyler Brinkhoff Kesgrave Panthers CSC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Reece Johnson Ipswich CSC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Leon Welford Plomesgate CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Molly Cutmore Hadleigh Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Brinkhoff Kesgrave Panthers CSC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam Allen Strada-Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlie Johnson Ipswich CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Clarke Ipswich CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rose Branton Finished B 1

3. Rose Branton -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Lianna Denny West Suffolk Wheelers Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Owen Geeson Stowmarket & District CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Leighton Bannister Stowmarket & District CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ross Hastie Army Cycling Union Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adam Chamberlin Hadleigh Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andy Hurst VC Revolution Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Gedge Ipswich Bicycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Duncan Ryan Performancecoaching.me Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Baldwin Colchester Rovers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Luke Whitwell Ipswich Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Tanya Griffiths Starley Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joanne Newstead Elmy Cycles CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sophie Holmes Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Isla Rush Matrix Pro Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Katerina Byrtusova Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Giovanna Bertoldi Iceni Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Sarah Pateman Ipswich Bicycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mandy Bunn CC Sudbury Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joshua Aiken Fast Test Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Richards Velo Club Baracchi Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dale Johnston VC Norwich Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Patrick Manning Strada-Sport Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Event Overview

Info for Riders: Valid Race licences with a photo are required, else Day Membership will be required. The Series will be using MyLaps timing Transponders, please ensure you bring £20 refundable deposit for each event.

About: Changing, toilet facilities, refreshments and snacks are available.

Prizes on the night for podium finishes with cash prizes sent in due course with levels dependent on rider numbers.

Handicap starts may be used. Gear check must be carried out prior to sign on

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:10 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Wed 22/06/16 – 18:10
Youth Only, Band 5
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 22/06/16 – 18:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:11 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 22/06/16 – 18:11
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:11 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 22/06/16 – 18:11
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Wed 22/06/16 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 18:41 Women Only Band 5 --- 40 mins
Wed 22/06/16 – 18:41
Women Only, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Wed 22/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk