National Masters Criterium Championships

Closed Circuit , Milton Keynes – Saturday, 30 Jul 2016

Event Summary

Event Overview

UPDATE: Entries have closed with 202 across all the categories. There will be no Entry on the Day.

Masters are riders who are 30 years of age and upwards - including those who are currently 29 but will be 30 by 31 December 2016. The National Masters Criterium Champs are open to all Masters riders (Male or Female) with a full BC licence with the UCI prefix GBR. Subject to the number of entries received, there will be separate races per 5 year age group, however we reserve the right to merge age groups if necessary - each age group will have its own results. For Women, we are currently showing two races - aged 30-40 and 40+. We also reserve the right to amend the race scheduling and/or to run races concurrently - entrants will be notified prior to race day if their race time has been amended. Races will be between 60 and 90 minutes long depending on age group.

Subject to wet weather, we will be using the extended lower MK Bowl circuit, with an initial 20-25 minutes on the inner circuit. (Please note that we are constrained on using the upper loop on Friday evening and Saturday until 1300 by the regular Car Auction).

Race HQ will be the "Clubhouse" plus additional portaloos. This provides basic changing rooms and showers - separet facilities for Women. Car Parking will only be in the outer perimiter of The Bowl, in the East Car Park (straight on as you enter The Bowl). Regulars at The Bowl will know this as the large field in the middle of the upper circuit.

We recognise that Ride London is on the day after, however as these are only 60-90 minute races, we have taken the view that it should not overly affect entries. Indeed if you are travelling from the North or the Midlands to take part in Ride London, why not stop off in Milton Keynes on your way down, and take part in a National Championship. 

For clarity on the entry page, Masters A+ = A&B = 30-39 years of age; C+ = 40-44 years of age;

Women A&B = 30-39 years of age; Women C+ = all other age groups aged 40 and above. 

 Masters G+ = all other age groups aged 60 and above

We will be keeping entries open as long as possible. There will be an initial close, in accordance with rules of entry for a National Championship (28 days before), at 0800 on 2 July when, if we are oversubscribed, the best fields will be chosen. Thereafter, entries will be on a first come first served basis up to 0900 on 25 July at a £5 premium. If we decide to then allow EOD, it will be at a £10 premium - but do not assume that EOD will be available. Note that field size for each race is limited to 60.

Note that for each age group, a minimum field of 3 is required for a Championship (with Jersey and gold medal). If 3 is not achieved you will be consolidated in to the next younger age group. With 5 or more riders in an age group, there will be a Jersey and 3 medals.

Licence points will be awarded to each age group, however if there are 10 or less signed on riders for an age group points will only be awarded to the first three - 3/2/1 points. 

Event Details

Event URN:

399046

Start Date:

Sat, 30th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Results

Confirmed Results

Women A

Position Name Club name Rider status Category Points
Women A - Results
1.  Laura Cameron Drops Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jennifer George Drops Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Corinne Clark WNT Development Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charlotte Colclough Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mathilde Pauls Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alicia Speake CC London Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lesley Courtney Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Emily Le Beuvant Big Maggys Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
--- Nicki Carr VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Evgenia Ilyinskaya Bramley Wheelers CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Women B

Position Name Club name Rider status Category Points
Women B - Results
1.  Chanel Mason Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Gemma Sargent Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Melissa Brand Team Ford Ecoboost Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lydia Brookes Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lindsay Rawling Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Victoria Strila PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Sabrina Harris Mickey Cranks CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Women C

Position Name Club name Rider status Category Points
Women C - Results
1.  Michelle Lee Team Milton Keynes Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Susan Freeburn PMR Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sophie Curle Les Filles Racing Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Claire Fisk Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Maryka Sennema Paceline RT Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Karen Heppenstall VOST Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michelle Forster GB Cycles.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Susan Brant Mickey Cranks CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Alexandra Hamilton Kingston Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Women D

Position Name Club name Rider status Category Points
Women D - Results
1.  Catherine Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lisa Rogers Regents Park Rouleurs Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tracy Corbett Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Elaine Maitland Bonito Squadra Corse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Theresa Jackson CC Luton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women E/F

Position Name Club name Rider status Category Points
Women E/F - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Clare Simon Bonito Squadra Corse Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Annie Gowing Mickey Cranks CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

Masters A

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A - Results
1.  Mike Smith Cycleworks.co.uk Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert McCarthy Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Cripps Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Adam Thompson Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Stuart Travis Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd

Masters B

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters B - Results
1.  Will Ranoe Vredestein Basso Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jamie Pine Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Anthony Morris TMG Horizon Cycling Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Stephen Abbott Hoppers Rollers Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Adam Capes PMR Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  John Woyton Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Philip Hinch Brotherton Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Richard Mardle NFTO Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gavin Howell Team Milton Keynes Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Dean Shannon Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Masters C

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C - Results
1.  James Williams Team Tor 2000 | Kalas Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Richard Haughton Hoppers Rollers Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Martin Ford Brother NRG Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Martin VCUK Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Pickup Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Fox CC Luton Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Richard Wood TMG Horizon Cycling Team Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Unwin VC Meudon Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Michael Cowland Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Dean Corney VC Meudon Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Daniel Webb Team Cystic Fibrosis Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Sheridan Bridal Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Barny Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Chris Burns TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ken Prince VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Paul Butler PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Gavin Lancaster Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Phil O'Connor Shutt Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Kerry Greenham Team WNT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- George Richardson NFTO Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Masters D (45-49)

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D (45-49) - Results
1.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Simon Cannings JCA-Equipe Velo Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stephen Broomfield Addiscombe CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lee Desborough St Ives CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jason Kettle Mid Devon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gianluca Cappello VC Meudon Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Julian Mills Club Corley Cycles RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mike Smith Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Simon Barnes London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  John Peters CC Luton Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Martin Smith Dream Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jeremy Brougham Adalta Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Steve De Sousa Big Maggys Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jason Miller Big Maggys Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Gary Kristensen MBE Clay Cross Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Mark Scoffin Team Cystic Fibrosis Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Rupert Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Nicholas Beale Beeline Bicycles RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Andy Blackman VC Meudon Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Chris Bodell Full Gas Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Elliot Davis Team Tor 2000 | Kalas Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jason Edwards Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jason Ginn Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Stephen Simpson PB Cycle Coaching Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Masters E (50-54)

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters E (50-54) - Results
1.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Craig Wilson VC Meudon Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Edwards CC Luton Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Paul Watson Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kenny Gray Kuota - GSG Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Alderman VC Meudon Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robin Parker East Grinstead CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul James Crawley Wheelers Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  John Watson Hitchin Nomads CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Paul Bird CC Luton Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Frank Rawlins North Road CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Darryl Rice Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Paul Hone Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Steven Cottington Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Edmond Irwin SD Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Gary Sheppard Bath Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Andy Clapham OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Alan Davies Stourbridge Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Kieran Dineen VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Mark Hughes GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Richard Fitzgerald VCGH Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mario Manelfi Blazing Saddles Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dean Sibthorpe Wyre Forest CRC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Trevor Thomas Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Walsingham Horsham Cycling Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Philip Wilkins Moda RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Neil Wood Team Chronomaster Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Masters F (55-59)

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters F (55-59) - Results
1.  Rob O 'Connor Team Jewson-M.I.Racing Finished 4th 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Hopkinson Fietsen Tempo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Stewart Moda RT Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Barry Bonnett Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Graham Douce In Gear Quickvit CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ian Donohue Southern Planning Practice Ltd Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Graham Balshaw Team Chronomaster Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Colin Smith Gemini BC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Richard Hutt Harp RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  David Broadbent St Ives CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Victor Davis Rockingham Forest Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Fairest Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nigel Stephens Team Terminator Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Masters G+ (60+)

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ (60+) - Results
1.  Andrew Roberts GS Vecchi Finished 4th 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Robin Osborne London Dynamo Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Jolley Onimpex Bioracer RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph Williams Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William McMillan Glasgow United CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Vincent Ellis VC Norwich Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Carter GS Vecchi Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Steve Barnsley GS Vecchi Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Tim Crumpton VC St Raphael Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
--- Pete Roberts In Gear Quickvit CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

The Races

Women A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 16:00 Women Only Band 3 --- 01 hr 15 mins
Sat 30/07/16 – 16:00
Women Only, Band 3
01 hr 15 mins
Women B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 30/07/16 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 16:00 Women Only Band 3 --- 01 hr
Sat 30/07/16 – 16:00
Women Only, Band 3
01 hr
Women D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 30/07/16 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women E/F Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 30/07/16 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 09:00 National Masters A Band 3 --- 01 hr 30 mins
Sat 30/07/16 – 09:00
National Masters A, Band 3
01 hr 30 mins
Masters B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 01:00 National Masters C+ Band 3 ---
Sat 30/07/16 – 01:00
National Masters C+, Band 3
Masters C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 10:45 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr 30 mins
Sat 30/07/16 – 10:45
National Masters C+, Band 3
01 hr 30 mins
Masters D (45-49) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 12:45 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr 30 mins
Sat 30/07/16 – 12:45
National Masters C+, Band 3
01 hr 30 mins
Masters E (50-54) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 14:30 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr 15 mins
Sat 30/07/16 – 14:30
National Masters C+, Band 3
01 hr 15 mins
Masters F (55-59) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 17:30 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr 15 mins
Sat 30/07/16 – 17:30
National Masters C+, Band 3
01 hr 15 mins
Masters G+ (60+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 19:00 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr
Sat 30/07/16 – 19:00
National Masters C+, Band 3
01 hr
- Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 20:00 National Masters C+ None ---
Sat 30/07/16 – 20:00

-

National Masters C+, None

Event Summary

Event Overview

UPDATE: Entries have closed with 202 across all the categories. There will be no Entry on the Day.

Masters are riders who are 30 years of age and upwards - including those who are currently 29 but will be 30 by 31 December 2016. The National Masters Criterium Champs are open to all Masters riders (Male or Female) with a full BC licence with the UCI prefix GBR. Subject to the number of entries received, there will be separate races per 5 year age group, however we reserve the right to merge age groups if necessary - each age group will have its own results. For Women, we are currently showing two races - aged 30-40 and 40+. We also reserve the right to amend the race scheduling and/or to run races concurrently - entrants will be notified prior to race day if their race time has been amended. Races will be between 60 and 90 minutes long depending on age group.

Subject to wet weather, we will be using the extended lower MK Bowl circuit, with an initial 20-25 minutes on the inner circuit. (Please note that we are constrained on using the upper loop on Friday evening and Saturday until 1300 by the regular Car Auction).

Race HQ will be the "Clubhouse" plus additional portaloos. This provides basic changing rooms and showers - separet facilities for Women. Car Parking will only be in the outer perimiter of The Bowl, in the East Car Park (straight on as you enter The Bowl). Regulars at The Bowl will know this as the large field in the middle of the upper circuit.

We recognise that Ride London is on the day after, however as these are only 60-90 minute races, we have taken the view that it should not overly affect entries. Indeed if you are travelling from the North or the Midlands to take part in Ride London, why not stop off in Milton Keynes on your way down, and take part in a National Championship. 

For clarity on the entry page, Masters A+ = A&B = 30-39 years of age; C+ = 40-44 years of age;

Women A&B = 30-39 years of age; Women C+ = all other age groups aged 40 and above. 

 Masters G+ = all other age groups aged 60 and above

We will be keeping entries open as long as possible. There will be an initial close, in accordance with rules of entry for a National Championship (28 days before), at 0800 on 2 July when, if we are oversubscribed, the best fields will be chosen. Thereafter, entries will be on a first come first served basis up to 0900 on 25 July at a £5 premium. If we decide to then allow EOD, it will be at a £10 premium - but do not assume that EOD will be available. Note that field size for each race is limited to 60.

Note that for each age group, a minimum field of 3 is required for a Championship (with Jersey and gold medal). If 3 is not achieved you will be consolidated in to the next younger age group. With 5 or more riders in an age group, there will be a Jersey and 3 medals.

Licence points will be awarded to each age group, however if there are 10 or less signed on riders for an age group points will only be awarded to the first three - 3/2/1 points. 

Event Details

Event URN:

399046

Start Date:

Sat, 30th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Results

Confirmed Results

Women A

Position Name Club name Rider status Category Points
Women A - Results
1.  Laura Cameron Drops Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jennifer George Drops Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Corinne Clark WNT Development Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charlotte Colclough Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mathilde Pauls Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alicia Speake CC London Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lesley Courtney Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Emily Le Beuvant Big Maggys Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
--- Nicki Carr VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Evgenia Ilyinskaya Bramley Wheelers CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Women B

Position Name Club name Rider status Category Points
Women B - Results
1.  Chanel Mason Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Gemma Sargent Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Melissa Brand Team Ford Ecoboost Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lydia Brookes Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lindsay Rawling Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Victoria Strila PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Sabrina Harris Mickey Cranks CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Women C

Position Name Club name Rider status Category Points
Women C - Results
1.  Michelle Lee Team Milton Keynes Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Susan Freeburn PMR Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sophie Curle Les Filles Racing Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Claire Fisk Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Maryka Sennema Paceline RT Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Karen Heppenstall VOST Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michelle Forster GB Cycles.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Susan Brant Mickey Cranks CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Alexandra Hamilton Kingston Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Women D

Position Name Club name Rider status Category Points
Women D - Results
1.  Catherine Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lisa Rogers Regents Park Rouleurs Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tracy Corbett Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Elaine Maitland Bonito Squadra Corse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Theresa Jackson CC Luton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women E/F

Position Name Club name Rider status Category Points
Women E/F - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Clare Simon Bonito Squadra Corse Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Annie Gowing Mickey Cranks CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

Masters A

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A - Results
1.  Mike Smith Cycleworks.co.uk Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert McCarthy Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Cripps Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Adam Thompson Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Stuart Travis Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd

Masters B

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters B - Results
1.  Will Ranoe Vredestein Basso Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jamie Pine Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Anthony Morris TMG Horizon Cycling Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Stephen Abbott Hoppers Rollers Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Adam Capes PMR Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  John Woyton Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Philip Hinch Brotherton Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Richard Mardle NFTO Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gavin Howell Team Milton Keynes Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Dean Shannon Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Masters C

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C - Results
1.  James Williams Team Tor 2000 | Kalas Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Richard Haughton Hoppers Rollers Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Martin Ford Brother NRG Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Martin VCUK Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Pickup Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Fox CC Luton Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Richard Wood TMG Horizon Cycling Team Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richard Unwin VC Meudon Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Michael Cowland Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Dean Corney VC Meudon Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Daniel Webb Team Cystic Fibrosis Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Sheridan Bridal Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Barny Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Chris Burns TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ken Prince VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Paul Butler PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Gavin Lancaster Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Phil O'Connor Shutt Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Kerry Greenham Team WNT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- George Richardson NFTO Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Masters D (45-49)

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D (45-49) - Results
1.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Simon Cannings JCA-Equipe Velo Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stephen Broomfield Addiscombe CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lee Desborough St Ives CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jason Kettle Mid Devon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gianluca Cappello VC Meudon Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Julian Mills Club Corley Cycles RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mike Smith Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Simon Barnes London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  John Peters CC Luton Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Martin Smith Dream Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jeremy Brougham Adalta Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Steve De Sousa Big Maggys Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jason Miller Big Maggys Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Gary Kristensen MBE Clay Cross Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Mark Scoffin Team Cystic Fibrosis Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Rupert Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Nicholas Beale Beeline Bicycles RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Andy Blackman VC Meudon Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Chris Bodell Full Gas Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Elliot Davis Team Tor 2000 | Kalas Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jason Edwards Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jason Ginn Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Stephen Simpson PB Cycle Coaching Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Masters E (50-54)

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters E (50-54) - Results
1.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Craig Wilson VC Meudon Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Edwards CC Luton Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Paul Watson Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kenny Gray Kuota - GSG Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Alderman VC Meudon Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robin Parker East Grinstead CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Giles Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul James Crawley Wheelers Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  John Watson Hitchin Nomads CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Paul Bird CC Luton Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Frank Rawlins North Road CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Darryl Rice Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Paul Hone Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Steven Cottington Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Edmond Irwin SD Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Gary Sheppard Bath Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Andy Clapham OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Alan Davies Stourbridge Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Kieran Dineen VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Mark Hughes GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Richard Fitzgerald VCGH Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mario Manelfi Blazing Saddles Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dean Sibthorpe Wyre Forest CRC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Trevor Thomas Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Walsingham Horsham Cycling Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Philip Wilkins Moda RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Neil Wood Team Chronomaster Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Masters F (55-59)

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters F (55-59) - Results
1.  Rob O 'Connor Team Jewson-M.I.Racing Finished 4th 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Hopkinson Fietsen Tempo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Stewart Moda RT Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Barry Bonnett Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Graham Douce In Gear Quickvit CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ian Donohue Southern Planning Practice Ltd Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Graham Balshaw Team Chronomaster Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Colin Smith Gemini BC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Richard Hutt Harp RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  David Broadbent St Ives CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Victor Davis Rockingham Forest Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Fairest Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nigel Stephens Team Terminator Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Masters G+ (60+)

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ (60+) - Results
1.  Andrew Roberts GS Vecchi Finished 4th 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Robin Osborne London Dynamo Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Jolley Onimpex Bioracer RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph Williams Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William McMillan Glasgow United CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Vincent Ellis VC Norwich Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Carter GS Vecchi Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Steve Barnsley GS Vecchi Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Tim Crumpton VC St Raphael Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
--- Pete Roberts In Gear Quickvit CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

The Races

Women A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 16:00 Women Only Band 3 --- 01 hr 15 mins
Sat 30/07/16 – 16:00
Women Only, Band 3
01 hr 15 mins
Women B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 30/07/16 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 16:00 Women Only Band 3 --- 01 hr
Sat 30/07/16 – 16:00
Women Only, Band 3
01 hr
Women D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 30/07/16 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women E/F Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 30/07/16 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 09:00 National Masters A Band 3 --- 01 hr 30 mins
Sat 30/07/16 – 09:00
National Masters A, Band 3
01 hr 30 mins
Masters B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 01:00 National Masters C+ Band 3 ---
Sat 30/07/16 – 01:00
National Masters C+, Band 3
Masters C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 10:45 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr 30 mins
Sat 30/07/16 – 10:45
National Masters C+, Band 3
01 hr 30 mins
Masters D (45-49) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 12:45 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr 30 mins
Sat 30/07/16 – 12:45
National Masters C+, Band 3
01 hr 30 mins
Masters E (50-54) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 14:30 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr 15 mins
Sat 30/07/16 – 14:30
National Masters C+, Band 3
01 hr 15 mins
Masters F (55-59) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 17:30 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr 15 mins
Sat 30/07/16 – 17:30
National Masters C+, Band 3
01 hr 15 mins
Masters G+ (60+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 19:00 National Masters C+ Band 3 --- 01 hr
Sat 30/07/16 – 19:00
National Masters C+, Band 3
01 hr
- Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/16 20:00 National Masters C+ None ---
Sat 30/07/16 – 20:00

-

National Masters C+, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk