ACT Track League 10

Track League , Manchester – Monday, 03 Nov 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

337/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 3rd Nov 2008

Finish date:

Mon, 24th Nov 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m Flying Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m Flying Time Trial - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch - Results
1.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior Group 1 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 1 12 lap Scratch - Results
1.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior Group 2 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 2 12 lap Scratch - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes - Results
1.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke True Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Mark Soden Get Racing Maxtrax Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Jack Green Unknown A 0

1. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Nigel Bishop G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alex Minting Unknown 0

5. Alex Minting -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Boompods EDCO NRG Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jack Green Unknown A 0

3. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Matthew Walls Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior Groups 1 & 2 40 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Groups 1 & 2 40 lap Points - Results
1.  Jack Green Unknown A 0

1. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - 40 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 40 lap Madison - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  John Kent Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Karl McLelland Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. This league carries licence ranking points .Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m Flying Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 03/11/08 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:32
Event 4 - Senior Group 1 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 03/11/08 – 19:33
Event 4 - Senior Group 2 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:35
Regional C, MTB IA
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:36
Event 7 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:37
Event 7 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:40
Event 9 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:41
Regional C, MTB IA
Event 10 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 10 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:45
Event 13 - Senior Groups 1 & 2 40 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:46
Event 14 - 40 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:47
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

337/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 3rd Nov 2008

Finish date:

Mon, 24th Nov 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m Flying Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m Flying Time Trial - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch - Results
1.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior Group 1 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 1 12 lap Scratch - Results
1.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior Group 2 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 2 12 lap Scratch - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes - Results
1.  Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke True Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Mark Soden Get Racing Maxtrax Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Jack Green Unknown A 0

1. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Nigel Bishop G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alex Minting Unknown 0

5. Alex Minting -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Boompods EDCO NRG Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jack Green Unknown A 0

3. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Matthew Walls Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior Groups 1 & 2 40 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Groups 1 & 2 40 lap Points - Results
1.  Jack Green Unknown A 0

1. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - 40 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 40 lap Madison - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  John Kent Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Karl McLelland Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. This league carries licence ranking points .Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m Flying Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 03/11/08 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:32
Event 4 - Senior Group 1 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 03/11/08 – 19:33
Event 4 - Senior Group 2 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:35
Regional C, MTB IA
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:36
Event 7 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:37
Event 7 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:40
Event 9 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:41
Regional C, MTB IA
Event 10 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 10 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:45
Event 13 - Senior Groups 1 & 2 40 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:46
Event 14 - 40 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/11/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 03/11/08 – 19:47
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk