Castle Combe Summer Series 7

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 17 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

272/EN/009/2010

Start Date:

Thu, 17th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Chester Powell Chippenham & Dist Whls Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Liam Sewell Swindon RC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Josh Price Finished 00:00:00:00 0

5. Josh Price -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lauren Booth Chippenham & Dist Whls Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Etienne Georgi Mid Devon CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  James Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Higgs Chippenham & Dist Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Cori Robbins Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Beckingsale Abergavenny Road Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Max Berryman Chippenham & Dist Whls Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Katherine Hawke Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Luke Cowley Dream Cycling Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Matt Godden Gloucester City Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  David Meyer Cheltenham & County CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Scott Curtis Finished E 00:00:00:00 2

2. Scott Curtis -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Ben Lawton Finished 00:00:00:00 0

3. Ben Lawton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Winston Powell Chippenham & Dist Whls Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jonathan Pain Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Mark Perry Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Nicholas Tilling GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Giles Pidcock Epic Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Jason Flooks Probikekit.com Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Jason White Bristol RC Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Peter Georgi Epic Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Ben Preston Eagle RC Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Adrian Lawson Chippenham & Dist Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:30 Regional C+ Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 17/06/10 – 19:30
Regional C+, Band 5
52km / 32 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

272/EN/009/2010

Start Date:

Thu, 17th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Chester Powell Chippenham & Dist Whls Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Liam Sewell Swindon RC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Josh Price Finished 00:00:00:00 0

5. Josh Price -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lauren Booth Chippenham & Dist Whls Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Etienne Georgi Mid Devon CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  James Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Higgs Chippenham & Dist Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Cori Robbins Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Beckingsale Abergavenny Road Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Max Berryman Chippenham & Dist Whls Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Katherine Hawke Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Luke Cowley Dream Cycling Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Matt Godden Gloucester City Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  David Meyer Cheltenham & County CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Scott Curtis Finished E 00:00:00:00 2

2. Scott Curtis -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Ben Lawton Finished 00:00:00:00 0

3. Ben Lawton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Winston Powell Chippenham & Dist Whls Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jonathan Pain Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Mark Perry Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Nicholas Tilling GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Giles Pidcock Epic Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Jason Flooks Probikekit.com Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Jason White Bristol RC Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Peter Georgi Epic Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Ben Preston Eagle RC Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Adrian Lawson Chippenham & Dist Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 17/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/06/10 19:30 Regional C+ Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 17/06/10 – 19:30
Regional C+, Band 5
52km / 32 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk