Youth National Warm Up Races #3

Closed Circuit , Ilford – Tuesday, 21 Jun 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

397303

Start Date:

Tue, 21st Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Allen Essex Roads CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Painter Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Fred Gill Chelmer CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Allen Strada 2020 Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Max Rethman Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:02 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:02
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:02 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:02
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

397303

Start Date:

Tue, 21st Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Allen Essex Roads CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Painter Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Fred Gill Chelmer CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jemma Doyle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Allen Strada 2020 Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Max Rethman Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Jey Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:02 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:02
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/06/16 19:02 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£9.00)
Tue 21/06/16 – 19:02
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk